Alan Wake Remastered – Recenze

Alan Wake Remastered – Recenze

7 října, 2021 0 Od Jiří Hora

Psal se květen 2010. Finské studio Remedy se tehdy chystalo exkluzivně na konzoli Xbox 360 vydat svůj nejnovější počin, jímž byl psychologický thriller Alan Wake. Ten měl být po dvojici her s Maxem Paynem svěžím vánkem jejich videoherní produkce. Nikdo tehdy asi nečekal, že se ze hry stane doslova nesmrtelný fenomén po jehož pokračování se bude každý rok volat. Nacházíme se více než 11 let od vydání této hry a pokračování stále nikde. Smutní být ale nemusíme. Alan Wake je i přesto zpět a to v remasteru onoho cenami ověnčeného klenotu.

Oznámení Alan Wake Remastered přišlo tak trochu jako blesk z čistého nebe a doslova netradičním způsobem. Ačkoliv jsme o této hře slyšeli zvěsti z mnoha směrů, nikdo si ničím do onoho okamžiku nemohl být jistý. Osobně jsem Alana Wakea dohrál 2x na PC, 1x na konzoli Xbox 360 a 1x skrze zpětnou kompatibilitu na Xbox One X. Na místě je možná otázka, jestli nejsem hrou přehlcen. Nejsem. Atmosféra a příběh, které hru naplňují jsou natolik skvěle podány, že mi skutečně nevadilo se do hry opět ponořit a utopit v ní další hodiny svého života.

Titul nás uvádí do role světoznámého spisovatele Alana Wakea, jenž však zažívá tvůrčí krizi a dva roky není schopen napsat jedinou knihu. Jeho mysl je tak zaplavena neustále se opakující noční můrou, v níž ho neustále pronásleduje temnota. Příjezd do malebného městečka Bright Falls by mu tak mohl vyčistit hlavu, to ale ještě netuší, že jeho dovolená se změní v jeho nejhorší noční můru. Tím bych asi úvod do příběhu uzavřel. Ačkoliv věřím, že mnoho z vás už s hrou má nějaké ty zkušenosti, tak příběh je jednou z hlavních částí celé hry a potenciálním hrou nepolíbeným hráčům nechci nic spoilerovat. Nicméně o příběhu zůstanu, ale podívám se na něj z trochu jiného, než obsahového hlediska.

Hra Alan Wake nám umožňuje nahlížet do nitra hlavního hrdiny, jenž se utápí ve ztrátě své inspirace. To jej uvrhává do depresí a noci pak do nočních můr. Postavy ve hře obecně jsou dramaturgicky bravůrně zvládnuté, to není dáno jen famózním scénářem, který vás nutí se neustále zamýšlet nad tím, co je ve hře skutečné a co nikoliv, ale také dabingem, jenž je snad na maximální možné úrovni, které lze ve hrách dosáhnout. Podobné kvality snad v posledních letech dosahovalo jen Naughty Dog s jejich tituly, či přede dvěma lety také samotné Remedy s jejich novinkou Control. I Control si skvěle pohrávalo s naší myslí a ostatně nám vývojáři sdělili, že se oba tituly odehrávají ve stejném universu. Dokonce se ve stejném universu nachází i další Xbox exkluzivní kousek – Quantum Break.

Tak to máme příběh a postavy. A ano, dalším velmi důležitým a pevným pilířem hry je atmosféra. Ta je hutná temná a skvěle dávkovaná. Pokud hrajete zejména v temnějších hodinách dne a se sluchátky, pak vás doslova pohltí. Nemohu říci, že je Alan Wake žánrově hororem, jelikož není, jde skutečně o famózní psychologický thriller, ale to neznamená, že se během hraní nemůžete vyděsit. Opak je pravdou, ale takové momenty jsou spíše vzácností. Ostatně autoři se netají tím, že se inspirovali příběhy Stephena Kinga. I hra samotná začíná jeho citátem.

Po stránce hratelnosti jde o klasickou akční adventuru, která ale postrádá klasický zaměřovací kříž. Zaměřovačem je zde pro vás kužel světla z vaší baterie. Ostatně světlo je zde nejsilnější zbraní. Tvůrci nám zde vlastně jistým způsobem vyobrazují odvěký boj dobra a zla, či zde lépe světla a temnoty. Vašimi nepřáteli se tak stávají obyvatelé města Bright Falls, jenž jsou pohlceni temnotou, která je nutní k hrůzným činům. Vedle světla ale nechybí ani klasické palné zbraně jako revolver, lovecká puška, či brokovnice. K dispozici máme ale i světlice, signální pistoly, nebo zábleskové granáty.

Mě se líbí, že akčních pasáží je dostatek, ale nijak nepřebíjejí celkovou atmosféru, jenž je nám navozena skrze příběh. Dávkování je skutečně skvěle rozložené a funguje na výbornou. Ve hře dokonce narazíme i na nějaké ty bosse mezi nimiž nechybí buldozer, či tornádo. Netypické že? To dozajista, ale ve své době to bylo nesmírně osvěžující.

Celý příběh je vlastně nedokončeným dílem samotného Alana, který jej ve hře skutečně prožívá, tedy nepamatuje si, že by své poslední dílo vůbec kdy napsal. V každé kapitole tak najdeme rozházené stránky z jeho rukopisu, které přesně popisují scény, jichž se stanete svědky. Jde o velmi pěkný kolektible s jedním podstatným háčkem. Abyste je posbírali všechny je třeba hru celou projít na obtížnost Nightmare, což je kolikrát skutečně noční můrou. Ostatně pokud jste hru nikdy nehráli, i normální obtížnost vás může někdy zaskočit. Ve hře nejsou žádné neviditelné zábrany a kolikrát můžete spadnout z útesu, či sklouznout z klády představující most přes řeku.

Ačkoliv jsem se do hry opět neodvratně ponořil. Měl jsem trochu problém s různými drobnými chybkami, na něž se vývojáři mohli zaměřit. Souvisejí zejména s pohybem hrdiny a překračováním překážek. Alan umí vylézt na mírně vyvýšená místa, ale mnohdy se mu to nepodaří, jelikož začne lézt tak trochu mimo objekt, což může být někdy frustrující a někdy vás to může stát i život. Toto ale nepřipisuji na vinu Remedy, nýbrž studiu, které mělo remaster na starosti, tedy d3t Keywords Studiu. To ostatně není proslulé těmi nejlepšímí remastery. Když si vzpomeneme na Mafia II Remastered, i zde byly podobné nedostatky, které se daly vychytat. Je to škoda. Takto technická stránka mírně ztrácí.

Součástí Alan Wake Remastered jsou i dvě zdařilá DLC The Signal a The Writter, jenž nám hru prodlužují o 2-3 hodiny v závislosti na tom, jak moc prozkoumáváte své okolí. Pokud jde o základní hru, tak tu můžete dokončit za nějakých 12 – 14 hodin. To závisí na zvolené obtížnosti a také na tom, jestli chcete mít posbírané všechny stránky, či termosky. Ty jsou zde dalším kolektiblem. Trochu mě mrzí, že součástí kompilace není spin-off Alan Wake: American Nightmare. Tento kousek sice není tak povedený jako základní hra a její přímo navazující DLC, ale jde o součást univerza a v případě takovéhoto remasteru bych očekával, že dostaneme kompletní balíček. Ale to už brečím na špatném hrobě. Vývojáři jasně avizovali, co v remasteru dostaneme, a tak je spin-off jen dalším zbožným přáním.

Ohledně vizuálního zpracování nemám příliš mnoho výtek. Jedná se o remaster, takže jsem neočekával žádné drastické vizuální úpravy. Nicméně musím říci, že díky vyššímu výkonu konzole Xbox Series X zde všechno běží v rozlišení 4K a při stabilních 60 fps, což už samo o sobě je vůči původní verzi velkým skokem. Nicméně stíny a světla mají nyní daleko větší hloubku a stejně tak další post-process efekty, což atmosféře přidává na jejím rozměru. Určitě je třeba zmínit, že modely některých postav byly přepracovány, také byly do remasteru doplněny nové komentáře, jenž nám rozšiřují lore a jenž hru více napojují na novější Control a připravují si půdu pro případné pokračování. Monology, které Alan vede jsou rozhodně zajímavé a jsou nedílnou součástí hry.

Určitě mě těší bleskurychlé nahrávací časy, ale trochu mě mrzí, že stále se některé objekty dokreslují a to v nesmyslné vzdálenosti a to i na Xbox Series X. To je dáno tím, že d3t Keywords zkrátka více nezasáhli do samotného originálu. Jde o stejné problémy, které byly i v původní hře. Naštěstí se tak dělo jen na určitých místech a nebylo to vysloveně rušivým elementem. Z komplexního hlediska se dalo na technické stránce více zapracovat. Jde asi o jedinou výtku, kterou k této nové inkarnaci hry vlastně mám. Ohledně ozvučení a soundtracku nemám slov, to je prostě skvělé.


ZÁVĚREM

Světoznámý spisovatel a jeho psychologické drama jsou zpět a to ve skvělé formě, kterou kazí jen nedostatky technického rázu jako dokreslující se textury, či menší glitche. Alan Wake Remastered je ale jinak hrou, jenž vás pohltí svou atmosférou, dokonale napsaným příběhem a postavami. Pokud jste hru díky dřívější Xboxové exkluzivitě minuly, pak nyní máte možnost vše napravit a určitě tak učiňte. Jde zkrátka o titul z vrcholné slávy Remedy, jenž se nyní pomalu ale jistě vrací.

9/10

Datum vydání: 5. října 2021 – Potřebné místo na disku: 38,6GB
Distributor ČR: Hype.cz