Another Code: Recollection – Recenze

Another Code: Recollection – Recenze

27 února, 2024 0 Od Zdeněk Kortan

Rok 2024 zahájilo Nintendo v duchu remaků, a to tentokrát sérií Another Code od japonských vývojářů Arc System Works s podtitulem Recollection. Původní hra Another Code: Two Memories vyšla již téměř před dvaceti lety na konzoli Nintendo DS a pokračování Another Code: R – A Journey into Lost Memories pak na Wii v roce 2009, které však bylo v době svého vydání v Evropě hůře dostupné, a tak právě tato re-kolekce může být pro mnoho fanoušků dostatečným lákadlem ke koupi, neboť oba původní tituly byly kompletně vizuálně i stran některých herních mechanik přepracovány do nového, modernějšího kabátku. Dokázaly si tyto tituly udržet své atmosférické kouzlo a smysl pro vyprávění poutavého, mysteriózního příběhu? Na to si odpovíme v recenzi.

Another Code: Recollection se dá charakterizovat jako anime style adventura s důrazem na řešení puzzlů a hlavně, překvapivě na můj vkus, poutavým příběhem, v jehož čele stojí téměř 14ti letá dívka Ashley, která se plaví se svou tetou na záhadný ostrov. Dívka dlouhá léta žila v přesvědčení, že její rodiče zemřeli, když byla ještě malá, ale věci dostanou rychlý spád, když se s ní náhle na dálku spojí její otec, který jí posílá záhadné zařízení DAS (které nápadně připomíná naší hybridní konzoli) s prosbou, aby za ním připlula lodí na ještě více záhadný ostrov, Blood Edward Island.

Brzy po vylodění na ostrově začíná kolotoč plný záhadných událostí: Ashleyina teta zmizí krátce po příjezdu, ostrov na vás působí, že je opuštěný desítky let (poslední vytesaný rok na hrobě je 1948), a brzy poté se vám představí malý průsvitný duch, asi ve věku hlavní hrdinky, který tvrdí, že si téměř nic nepamatuje, ale je ochoten vás provést ostrovem, který skýtá mnoho tajemství.

Hra má skvěle propracovaný příběh, který sice nemá příliš rychlé tempo, ale dokáže zaujmout už během první hodiny natolik, že se budete chtít ponořit dál – zkoumat, odhalovat a řešit logické puzzly. Otázek je před hlavní hrdinkou i vámi, coby hráči mnoho: proč je tady ten duch? Jak souvisí s Ashleyiným předkem nebo jinými bývalými obyvateli ostrova? A co Ashleyin otec, byl tady vůbec nebo jí na ostrov navedl z jiného důvodu? 

Autorům se daří pokládat tato témata v prvních kapitolách pomocí představení více postav a jejich vzájemných vazeb – a k tomu skvěle slouží DAS handheld, kde máte dokonce přehledně zobrazené prostřednictvím šipek spojení vztahů mezi postavami a to je skvělé, protože postav v průběhu hraní bude stále přibývat a může být těžké sledovat a pamatovat si u nich všechny detaily, leč jsou dobře napsané a skvěle nadabované. A právě v dialozích hra exceluje – ty fungují tak, že když se během rozhovoru s jinou postavou objeví klíčové téma, daná postava si ho zapamatuje a okamžitě se na něj odkazuje v další části konverzace. Pokud je témat více, dialog se po chvíli zastaví a vy si můžete vybrat, které téma budete rozvíjet jako první a je důležité dávat pozor na to, co se říká. 

Lokacemi na ostrově tedy procházíte v kůži hlavní hrdinky Ashley z pohledu třetí osoby, některé lokace jsou více lineární, jinde naopak se ocitnete např. ve starém, opuštěném sídle s mnoha chodbami a dveřmi, není zapomenuto ani na sbírání předmětů, u kterých je časté další upotřebení, nebo naopak, přijdete na místo, kde potřebujete sehnat dva až tři předměty (např. polénka) a kolem vás jich leží spousta, jen musíte pečlivě prohledat keře nebo předchozí lokace. Občas je potřeba předmět otočit, jindy je nutné třást celou konzolí, aby něco vypadlo – celkově zde jsou pokusy o interaktivitu s konzolí Switch, které by na můj vkus nemusely nutně být, ale dokážu pochopit, že to už ke Switchi patří. Celkově je hratelnost zaměřená na exploraci prostředí a hledání detailů. 

Hře se daří výborně dávkovat puzzly a hádanky, při jejichž řešení je důležité pečlivě pozorovat okolí a použít logiku, snažit se najít chybějící předměty nebo zkoušet různé kombinace. Ale nebojte se: během řešení hádanek se v levém horním rohu zobrazí ikona a můžete si nechat poradit prostřednictvím nápovědy. Nejprve dostanete pouze základní nápovědu, později další a ještě podrobnější a díky tomu si hru mohou užít opravdu všichni hráči stejně. 

Vůči původním hrám byly některé hádanky zachovány úplně nebo částečně, jiné zase kompletně předělány a několik jich bylo také přidáno. Všechny změny jsou ve prospěch příběhu a celkově hry, což vnímám jako skvělý přístup k remaku. Hra působí moderně a svěže, s novou grafikou a stylizací, ale stále si zachovává svůj původní šarm, protože na tomto remaku pracovalo i několik klíčových autorů původních her.

Jak již bylo zmíněno, tato edice obsahuje dva tituly, které ale je potřeba hrát postupně, přeskočit z jednoho dílu na druhý v hlavním menu nelze a to dělá z Another Code Recollection záležitost, která může zabrat na jedno dohrání klidně i 20 hodin, což je více než důstojné a dává tak hráči pocit jednoho celistvého díla. 

Nesmím opomenout i povedený soundtrack, který překypuje emotivními melodiemi, které někdy až působí uklidňujícím, zvláštně melancholickým, relaxačním dojmem. Ostatní zvukové efekty ve hře jsou také na dobré úrovni. Hra běží krásně plynule jak v režimu handheldu, tak i v doku a je slast se na ní dívat, ještě když si připočtu radostný fakt, a to, že jsem v průběhu hraní nenarazil na žádné bugy či glitche. 


ZÁVĚREM

Another Code: Recollection je skutečný remake v pravém smyslu, kdy autoři vzali původní příběh obou her, ale vše ostatní od základu vizuálně přepracovali do adventury z pohledu třetí osoby, která chytne za srdce a nepustí, přičemž oba tituly tak působí jako úplně nové hry, což v podstatě i jsou. Je zde poutavý, emotivní příběh mladé dívky, obohacen o záhady, puzzly, skvěle napsané vedlejší postavy a zajímavé lokace jak po stránce obsahové, tak i právě vizuální. Navíc hra běží naprosto krásně jak v režimu handheldu, tak i v doku. Toto je zkrátka příklad toho, jak by se remaky měly dělat a za to si Another Code: Recollection zaslouží absolutní hodnocení. To se Nintendu zkrátka opět povedlo!

Datum vydání: 19. ledna 2024 – Potřebné místo: 5,2GB
Distributor ČR: ConQuest Entertainment – Česká lokalizace: NE


Svého prodejce hry Another Code: Recollection můžete vyhledat na Zboží.cz