Big Pharma – Recenze

Big Pharma – Recenze

13 května, 2020 0 Od Zdeněk Kortan

Největší výrobní průmysl na světě, možnost vyrábět léky, vynalézat vakcíny, nakupovat přístroje a mašiny, řídit ekonomicky velkou fabriku na výrobu léčiv – leč všemi tyto, lákavě znějícími atributy, hra Big Pharma od vývojářů Twice Circled disponuje, zanechává nakonec po nějaké době hraní v puse pachuť napůl rozžvýkaného paralenu, spolknutého bez vody. Co je tedy na tomto portu pro Nintendo Switch, který vyšel původně v roce 2013 pro PC, špatně? Na to se teď společně podíváme v následující recenzi.

Jako mladší jsem holdoval „budovatelským“ titulům jako Theme Hospital, Zoo Tycoon, Transport Tycoon a tak jsem se u Big Pharmy těšil na to, že se budu moci ponořit do role výrobního magnáta, který vyrábí léky, buduje si velkou výrobnu, obchoduje se zájemci, zkoumá účinky a nežádoucí projevy, objevuje nové sloučeniny a z těch pak extrahuje nové, fantastické léky, všechno to na papíře a v mých představách znělo jako rajská hudba, ale…

ÚČINKY SE DOSTAVÍ ZÁHY

Abyste se mohli do hry pořádně obout, je potřeba na začátku absolvovat téměř dvou hodinový tutorial, který není zábavný, je zbytečně složitý, vše je doplněno přebytečným množstvím textu, který v handheldovém módu na Nintendu Switch je potřeba číst téměř za pomoci lupy, přitom základní podstata hry je poměrně jasná. Chemickou látku, ze které vytváří hráč postupně lék či mast, je potřeba vystředit, odhalit nežádoucí účinky, správně spojit s jinou látkou a myslet při tom, zda destilujete za pomoci správného mechanického stroje a zda na konkrétní přístroj máte peníze. To vše funguje za pomoci výrobní linky, kterou máte rozvrženou v jednoduché grafice na hrací obrazovce, leč zde přichází velké mínus, neboť se hra nedá ovládat za pomoci dotyku namísto krkolomného přepínání mezi desítkami ikonek, což by hratelnost velice urychlilo a zjednodušilo.

Jsou zde dva režimy, jak hru hrát. Tím prvním je kampaň, která sestává z mnoha konkrétních scénářů, kdy máte zadáno, co přesně musíte vyrobit, jaký extrakční stroj pro onu výrobu je nutno zakoupit, jaké má mít lék účinky… Je to pořád dokola jedna a ta samá formule, která s přibývajícími hodinami začne být nepříjemně repetetivní, obzvláště hrajete-li druhý režim, a to volnou hru.  Samozřejmostí je systém postupného odemykání nových extrakčních přístrojů, nutnost upravovat stávající výrobní linku, ale nejedná se o nikterak motivující důvod, proč hru hrát.

Neboť v porovnání s např. dnes již legendárním titulem Theme Hospital je herní prostředí Big Pharmy omezeno pouze na prostředí jedné výrobní linky a usazení jednotlivých strojů. Jejich vzájemné napojení na sebe jsou podobné spíše tetrisu, až je to nudné a až moc zakořeněné do reality. Výrobní linku, potažmo továrnu není možno nikterak více rozvinout ani z ní vybudovat po vzoru série Tycoon monstrózní impérium. Je jedno, jestli jako hráč jste na začátku nebo na konci kampaně – všechno vypadá stále stejně, ve hře není žádný viditelný progres (tedy kromě peněz vydělaných či utracených). Variace léčiv jsou sice všelijaké, ale ve finále jejich komplexnost nepředstavuje pro hráče žádnou formu uspokojení.

Vyrobené léčivo posíláte přes výrobnu kamsi ven, ale zpětná vazba, ať už od konzumujících virtuálních pacientů či odkupujících společností zde chybí. Ve hře zkrátka chybí odměna za úspěch.

TĚŽKO A POMALU

Označení „nudné“ je pro tuto hru/simulátor chemické továrny naprosto vystihující a zároveň se jedná o největší mínus celé hry. Hra postrádá jakoukoliv větší hravost, není zde možnost vyrobit „fantastická“ léčiva, zkrátka a dobře vyrábíte léky proti průjmu, depresím a kožním nemocem, stále dokola za pomoci stejných mechanizmů, kdy musíte přistavit dva správné přístroje se správnými koncovkami, aby do sebe zapadly, z nichž následně vyjde kýžené léčivo. Na experimenty zde také zapomeňte.

Hra na Nintendu Switch běží vzhledem ke své jednoduchosti naprosto plynule, vizuálně ale není hra moc líbivá a zvukových efektů je ve hře dohromady tak deset. Big Pharma je provázána jedním hudebním motivem, který jede v loopu a stává se brzy nežádoucím a otravným. Sám jsem musel vypnout všechny zvuky. Optimalizace pro Nintendo Switch je nedostatečná z důvodu již chybějící možnosti hrát za pomoci dotyku po obrazovce a miniaturnímu písmu v popiscích.


ZÁVĚREM

Big Pharma může na první pohled připomínat zábavný farmaceutický simulátor, ale ve finále se jedná JEN o farmaceutický simulátor bez nápadu, se špatnou optimalizací a chybějícím momentem překvapení nebo pocitem zadostiučinění.

HODNOCENÍ: 4/10


Autor: Zdeněk Kortan
Testovaná verze: Nintendo Switch

Distributor ČR: COMGAD s.r.o.