Forza Horizon 5 Hot Wheels – Recenze

Forza Horizon 5 Hot Wheels – Recenze

30 července, 2022 0 Od Jiří Hora

Série Forza Horizon patří mezi to nejlepší, co současná herní scéna nabízí na poli závodních her. Užít si ji může prakticky kdokoliv a to díky široké paletě možností nastavení, ale také zejména díky svobodě, kterou každý díl nabízí z hlediska otevřeného světa, v němž se můžeme prohánět s nejrůznějšími vozidly snad všech myslitelných značek. Vývojáři z Playground Games nám s každým novým dílem dokazují, že jsou lidmi na tom správném místě a lásku k automobilům nezapřou. Svou vášeň navíc dokazují i s každým jednotlivým rozšířením, které do jejich her míří a ne jinak je tomu i nyní s první expanzí do hry Forza Horizon 5 nesoucí prostý název Hot Wheels.

Jestli fanoušky této série, pak vám neuniklo, že Hot Wheels rozšíření už tu jednou bylo a to relativně nedávno. Jednalo se totiž o druhý dodatek hry Forza Horizon 3 zasazené do Australských reálií. Je třeba si ale uvědomit, že každé rozšíření, co tvůrci vypustí, by mohlo být samostatným titulem a ne jinak je tomu i nyní a klidně bych mohl nové Hot Wheels rozšíření považovat za pokračování toho předchozího, jelikož rozhodně nejde o něco, co by bylo tvořeno přes kopírák.

Nejednou jsem říkal, že původní Hot Wheels rozšíření k FH3 bylo tou nejlepší hrou, která ke zmíněné licenci vyšla, navzdory tomu, že vlastně ani o samostatnou hru nejde. Tím nechci nijak shazovat loni vydané Hot Wheels: Unleashed, které rovněž stálo za to a jeho hraní jsem si užíval. Musím však konstatovat, že Playground Games nastavili laťku opět někam jinam a i jejich současný počin v podobě Forza Horizon 5 Hot Wheels opět ukazuje, že král je jen jeden a to navzdory faktu, že jde opět jen o rozšíření.

Tvůrci nám nyní představili zcela nový zábavní park Hot Wheels, který je umístěn nad dějištěm posledního festivalu Horizon situovaného do úchvatných krajin středoamerického Mexika. Tento zábavní park nám nabízí opět úchvatné scenérie na třech biomech propletených tradičními oranžovými autodráhami Hot Wheels. Na této mapě je speciální to, že se nachází v oblacích a vymyká se všemu, co nám tvůrci doposud v rámci expanzí představili a svým způsobem jde o originální nápad. Minimálně mě se to skutečně zalíbilo.

Tvůrci herní mapu obohatili o nové kousky autodráhy, které rozhodně v prvním rozšíření pro FH3 chyběli. Jsou tu různé zmrzlé úseky, úseky s řekou uprostřed, zrychlovací pásy, skoky a tak podobně. O zábavu nouze rozhodně není, zvlášť když to tvůrci dokázali napasovat na skutečné závodění. Má to něco do sebe a vlastně to úplně přesně nedokážu popsat. A pokud pamatujete ikonického T-Rexe, tak nyní se připravte na vybuchující sopku s drakem, nebo obří strom jako vystřižený z Cameronova Avatara. Vše navíc odpovídá zmíněným biomům, které zde zastupují zasněžené vrcholky hor, tradiční mexickou pustinu a také džungli. Vše, co jsme našli v originální hře je i zde, jen v trochu jiném provedení, zde se totiž dynamicky roční období nemění. To ale ničemu nevadí vzhledem k uchopení celého rozšíření a samotné mapy.

Upřímně řečeno mě současné Hot Wheels rozšíření dokázalo překvapit a to ve chvíli, kdy jsem zjistil, že nemohu nastoupit do svých těžce získaných supersportů. Všechny byly zamčené do chvíle, než jsem získal příslušnou licenci, či dosáhl dané úrovně chcete-li. Tvůrci si pro nás připravili kampaň, která nám něco řekne o samotném Hot Wheels a pochopitelně nechybí ani nějaká ta legenda s příběhem, která nás celým rozšířením provází. Na druhou stranu mě těší, že je nastavena nějaká posloupnost a tedy i cíl, kterého chcete dosáhnout a nemáte vše na zlatém podnosu. To vlastně nemám úplně rád a jsem rád, že tvůrci rozšíření takto uchopili.

Asi nikoho nepřekvapí, že tvůrci i zde servírují klasický rooster závodů, kdy tu máme klasický okruh, sprint, ale třeba i offroad. Moc se mi líbí, že je možné využít i prostředí mimo autodráhy a z tohoto hlediska se vyřídí zejména ti z nás, kteří si zamilovali funkci EventLab. Osobně jsem navrhl solidně šílené tratě, kdy není problém využít naprosto všeho, co kolem sebe vidíte. A co jsem měl možnost testovat tratě ostatních hráčů, tak si myslím, že myšlení máme v tomto směru všichni stejné. No nakonec nechybí ani speciální závody, které vše ozvláštňují, vlastně hned úvodní jízda stojí za to.

Značka Hot Wheels ale není jen o specifických autodrahách ale i o autíčkách, které jsou v současnosti již sběratelskou záležitostí. Vývojáři jedenáct z nich uvedli do stavu, kterému by mohly odpovídat v reálném světě. Asi můžete namítnout, že 11 aut je málo a vlastně máte pravdu. V tomto ohledu jde asi o jedinou slabinu, kterou rozšíření má. Je třeba si ale nalít čistého vína. Možnosti hry Forza Horizon 5 jsou obrovské a každý má možnost si prakticky podobné autíčko vytvořit. Ostatně značná část autíček Hot Wheels vychází z těch skutečných a na to tvůrci mysleli, takže jste-li kreativní, můžete si vytvořit auto, které do nového rozšíření zapadne jak dílky skládačky.

Bylo by fér zmínit, že speciály Hot Wheels si nekoupíte. Autíčka je nutné získat hraním rozšíření a plněním jeho výzev. To naštěstí není nic invazivní a tak nějak to plyne. Jen asi tři kousky je obtížnější získat, ale malá výzva nikomu neškodí. Forma postupu hrou se mi zamlouvá a jsem za ní rád, což už jsem ostatně jednou zmínil. Obecně mám rád, když postup není úplnou samozřejmostí a je třeba pro něj něco udělat. Tímto způsobem vlastně tvůrci dosáhli toho, že si užijete veškerý obsah, který rozšíření Hot Wheels pro Forzu Horizon 5 nabízí.

Rád bych zmínil i technickou stránku, ale je to vůbec nutné? Opět jde totiž o fenomenální práci a příklad všem, kteří podobné hry tvoří. Z vizuální stránky mi padá brada. Vím, že u závodních her se nějaké ty nedostatky ztrácí během jízdy, ale zde se nic neztrácí, není totiž co. Novými scenériemi se jednoduše kocháte a k mému překvapení to jde skvěle i během jízdy. Pokud vás ale zajímá rozbor hry trochu více do hloubky, tak si přečtěte mou původní recenzi. Tam najdete vše, co zde psáno není. A stejně bych se jen opakoval.


ZÁVĚREM

Playground Games opět dokazují, jak má vypadat správné rozšíření a to navzdory tomu, že nám Hot Wheels už jednou v rámci expanze představili. Nové rozšíření Hot Wheels v rámci Forza Horizon 5 má ale rozhodně co nabídnout a opět mi věřte, že by si nic nezavdalo s regulérní samostatnou hrou. Jestli vám nestačí hřiště v podobě pořádného kusu Mexika, tak tímto originálně zpracovaným rozšířením krok vedle neuděláte. Ostatně jedinou slabinou je pouze menší počet originálních Hot Wheels aut, ale vzhledem k možnostem úprav vozidel to tvůrcům s radostí odpustíte.

9/10

Datum vydání: 19. července 2022 – Potřebné místo na disku: 110GB
Distributor ČR: Xbox CZ/SK