NBA 2K24 – Recenze

NBA 2K24 – Recenze

3 října, 2023 0 Od Adam Šindler

Každým rokem se můžeme v září těšit na novou dávku sportovních titulů. V září však nevychází pouze fotbal od Electronics Arts, tento měsíc je také měsícem basketu od 2K. Při oslavách 25. výročí virtuálního basketbalu jsem čekal něco velkolepého, nějakou obrovskou změnu, či něco naprosto nového, co nás posadí na zadek. Dokonce i jedna z edic nového ročníku NBA 2K24 nese název 25th Anniversary Edition. Překvapili nás vývojáři s něčím novým, co mění virtuální basket nebo jej posouvá na novou úroveň? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Při úvodním spuštění na vás vykouknou již známé režimy jako je MyCarrer, MyTeam a MyNBA. V novém ročníku basketbalu jsme se dočkali i „pokračování“ režimu Michael Jordan Challenge s názvem Mamba Moments. V tomto režimu se pozornost soustřeďuje na legendu Lakers, kterou není nikdo jiný než Kobe Bryant. Vaším úkolem je napodobit úspěchy tohoto legendárního hráče. V porovnání s režimem Michael Jordan Challenge z minulého dílu, kde se podobný režim také objevil, mě tento režim nezaujal v takové míře jako tomu bylo minule. Možná je to i tím, že v mých očích se Bryntovy úspěchy v kariéře ne úplně mohou vyrovnat těm Jordanovým. Mamba Moments postrádá rozhovory s hráči a trenéry, což jsem v minulém ročníku považoval za skvělé ozvláštnění, které mohlo mnohé z nás obohatit o informace o této basketbalové legendě. Mamba Moments je také oproti Michael Jordan Challenge kratší, nabízí jen 7 okamžiků z jeho kariéry a to je velká škoda a také mínus.

Dalším režimem je MyNBA, oproti minulému ročníku, ve kterém jsme se dočkali velkých změn, již v tomto díle velké změny nenajdeme. Jedinou přidanou novinkou je LeBron éra, která ukazuje příchod supertýmů NBA jako je Miami Heats. Je tak otázkou na vás, zda je to dost a nebo málo. Jelikož ale režim funguje stejně jako v minulosti asi jej nemá smysl příliš představovat. Opět od výročí série jsem toho čekal více. A je možné že se v tomto ohledu budu ještě opakovat a předem se za to omlouvám.

Velkou změnou v letošním ročníku měla být technologie ProPlay, na kterou autoři lákaly a jenž měla zásadně měnit hratelnost. ProPlay má převádět pomocí AI záběry ze skutečných NBA zápasů do hry. Díky tomu jsme se také měli dočkat doplněných či změněných animací zachycených pohybů na základě právě zachycených reálných zápasů. Musím se přiznat, že změny v pohybu hráčů jsem zaznamenal a zajímalo by mě, zda se o to celé postarala nová AI ProPlay, či tam byl ještě nějaký důrazný zásah samotných tvůrců. Ostatně samotný pobyt na hřišti je opět skvělý a na animacích je to znát, což v kombinaci s vysokou úrovní grafického zpracování působí uvěřitelně a dynamicky. Jako byste koukali na zápas v TV, což ostatně tato hra vyvolává už posledních pár let. Vizuálu tedy není moc co vytýkat. Musím vyzdvihnout také komentáře k zápasům, kdy například v režimu s Bryantem komentátor informuje o zpoždění týmu Lakers, které se opravdu přes mnoha lety stalo.

Již v minulém ročníku jsem upozorňoval na ekonomiku hry, která jinak skvělý basketbalový simulátor táhne dolů. Doufal jsem, že v tomto ročníku se to změní a vývojáři se poučí ze svých chyb a mikrotransakce a celou ekonomiku hry upraví. Bohužel jsem doufal marně a opět tady máme některé pay-to-win režimy. Tímto samozřejmě narážím především na online režimy MyTeam a MyPlayer. V režimu MyTeam jde, jak už všichni víme, o stavění vašeho týmu z kartiček hráčů. Již samotné edice hry nabízejí velké množství virtuálních balíčků, které vám díky dražší edici umožní obejít několika týdenní, či dokonce měsíční postup. Možnost koupit si velké množství balíčků a vylepšit tak hned první den svůj tým vytváří obrovskou propast mezi platícími a neplatícími hráči. Či jinak řečeno majiteli standardních edic a těch prémiových. Takové praktiky nejsou rozhodně OK. 

V minulém ročníku se mi velmi líbil režim MyPlayer a hlavně město, ve kterém se se svým hráčem pohybujete. Toto město je něco, s čím se nemohou jiní tvůrci sportovních titulů rovnat. The City bohužel také působí v tomto ročníku jako prostředek pro vyždímání dalších peněz z hráčů. Kariéra mě v minulém díle bavila, po odehraných zápasech jsem viděl postup a měl jsem možnost svého hráče vylepšit rozumně i bez investovaných financí. Pokud chtěli hráči v minulém díle své hráče rychleji vylepšit mohli toto vylepšení uskutečnit díky digitální měně. Za zhruba 100 000 VC mohli svého profíka z celkových 60 vylepšit na přibližně 84. V NBA 2K24 se stejným množstvím této prémiové měny vylepšíte svého hráče pouze přibližně na 75. A to je teda značný rozdíl. 

NBA 2K24_20230918173250

Více peněz do hry tak musí investovat každý, kdo doufá v překročení pomalého postupu na začátku hry. VC měnu ovšem můžete využít také na nákup spousty značkových věcí od značek jako je Nike, Adidas, Under Armor a další. The City je skvělým místem pro setkávání hráčů, kde najdete vedlejší úkoly, které hra nabízí a také mnohé výzvy. Každá mince má ale dvě strany a The City je také místem pro spoustu reklam, které hráče nabádají k všemožným nákupům. Pro spoustu hráčů je stále režim MyPlayer tím primárním. V režimu, kde se snažíte dostat svého hráče na vrchol trávíte nejvíce času a neměli byste cítit žádnou frustraci, ale k tomu zde dochází a mě už vlastně došla i trpělivost s těmito mechanikami/praktikami rozhodně nemůžu souhlasit.

Svého hráče si můžete tak jako v loňském ročníku vytvořit pomocí detailního editoru. Stejně tak nechybí možnost si přenést váš obličej pomocí mobilní aplikace přímo do hry. Na ten nejzajímavější nebo nejrealističtější obličej, se nebudete dívat jen vy při hrání zápasů či sledování cutscén, ale také spousta hráčů v The City. Navíc tento ročník je první, ve kterém je k dispozici také multiplatformní hraní, což je pro sérii zase velký krok vpřed. Stále to ale nevyrovná to, co bylo zmíněno výše. A jestli tvůrci tohle předvádí na své výročí, tak to jak se říká – potěš koště.


ZÁVĚREM

NBA 2K24 je sportovní hrou, která by se klidně mohla pyšnit označením nejlepší. Je tu však tolik ale, které vše táhnou velkou tíhou k zemi. Přítomné mikrotransakce otrávili mnoho herních režimů, o to smutnější je, že se bavíme o režimech nejdůležitějších. Hra nějaké změny přinesla, oproti loňskému ročníku jich není mnoho a nejsou ani tak působivé. Kromě změny pohybů hráčů a jejich animací jsem ve hře nezaznamenal nic, čím bych mohl nový díl basketu odlišit od toho minulého. Pokud by mi někdo řekl, že hraji 2K23, neměl bych šanci poznat, že tomu tak opravdu není. K 25. výročí jsem čekal tedy od hry mnohem více, čekal jsem něco velkolepého. Opravdu jsem ale nečekal, že se bude jednat o velkolepý průšvih skrze řadu pay-to-win praktik. A ty reklamy? Raději nemluvím. 

5/10

Datum vydání: 8. září 2023 – Potřebné místo na disku: 142 GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: NE