Nejlepší hry roku 2020 očima redakce

Nejlepší hry roku 2020 očima redakce

31 prosince, 2020 0 Od Jiří Hora

Rok 2021 už je doslova za dveřmi a my se tak v tomto článku ohlédneme zpět za brzy uplynulým rokem 2020 a těmi nejlepšími hrami, které jsme v rámci naší redakce měli možnost vyzkoušet. Končící rok byl oproti těm předešlým jiný. Stála za tím pandemie Covid-19, která ovlivnila životy nás všech a tedy i zásadním způsobem zasáhla do vývoje her. Díky této situaci jsme se tak některých titulů, které byly plánovány na tento rok, nakonec nedočkali, ale nemůžeme také tvrdit, že by byl letošní rok chudý na kvalitní herní kousky. V tomto článku se stejně jako loni, budeme věnovat pouze hrám, které jsme osobně mohli hrát a máme s nimi tedy osobní zkušenosti. 

Během letošního roku jsme v naší redakci napsali 88 recenzí, což je pro nás skutečně úctyhodné číslo. Podíl na tom samozřejmě má i trojice nových redaktorů – Honza, Adam a naše nejčerstvější posila Marťa. Hráli jsme skvělé hry, hráli jsme dobré hry, také ty průměrné a občas i něco, z čeho se nám chtělo brečet. A pak je tu kapitola sama o sobě – Cyberpunk 2077. Hra, na kterou čekal celý svět. Hra, která nabídla neskutečně poutavé příběhy, ale také hra, která se zejména v očích konzolových hráčů propadla do samotných hlubin pekelných a to kvůli naprosto katastrofálnímu technickému stavu na dosluhující generaci Xbox One a Playstation 4. Ale dost už bylo slov, jdeme na naše žebříčky, které jsme letos sestavili ve skutečně hojném počtu.

TOP 5 NEJLEPŠÍCH HER ROKU 2020

1. Immortals: Fenyx Rising

Jedním z největších překvapení letošního roku byla dozajista hra Immortals: Fenyx Rising z dílny studií francouzského Ubisoftu. Titul, který nás vzal na výlet do nitra řecké mytologie, nás dostal svým výtečně napsaným a humorným příběhem, příjemnou hratelností, ale i líbivým a značně stylizovaným grafickým kabátkem. Velkým bonusem byla dozajista i přítomnost české lokalizace ve formě titulků.

Přečtěte si také recenzi ke hře Immortals: Fenyx Rising

2. Hades

Žánr rouge-like her je dosti specifický a nemusí se na první pohled zalíbit všem. Hades je však v mnoha ohledech výjimkou. Přináší nejen typickou a skvěle vybalancovanou hratelnost, ale také velmi dobře napsaný příběh, který nás vhodí do kůže syna boha Podsvětí Háda, jenž se z domoviny kvůli vlastnímu otci snaží dostat. Hades je sice v mnoha ohledech menším titulem, ale rozhodně si zaslouží všechnu vaši pozornost

Přečtěte si také recenzi ke hře Hades

3. The Last of Us: Part II

Po dlouhých letech čekaní jsme se konečně dočkali. Příběh Joela a Ellie nás v původní hře chytil za srdce a ani v pokračování není o emoce nouze. Ačkoliv hra The Last of Us: Part II své mechaniky nikam příliš neposunula, tak zde můžeme mluvit o jednom z nejlépe napsaných herních dramat vůbec. Scénář, postavy, vše je v tomto směru dovedeno do stavu dokonalosti. Rozhodně zde zatím můžeme mluvit o skutečně vrcholném díle studia Naughty Dog.

Přečtěte si také recenzi ke hře The Last of Us: Part II

4. Assassin’s Creed: Valhalla

Série Assassin’s Creed od svého vzniku ušla pořádný kus cesty a z akčních adventur se postupně přetransformovala v RPG s obřím otevřeným světem. Letošní díl s podtitulem Valhalla nás uvrhl do role Normanského válečníka Eivora, který se se svým klanem vydává za novým domovem na březích Severovýchodní Anglie. Ačkoliv se to na první pohled nepozdávalo, tak se hra může řadit k tomu nejlepšímu, co tato série přinesla a to nejen svou hratelností a úchvatným světem, ale zejména velmi dobře napsaným příběhem a postavami.

Přečtěte si také recenzi ke hře Assassin’s Creed: Valhalla

5. DOOM Eternal

V letošním roce nám studio id Software naservírovalo nový díl z legendární série DOOM, která definovala žánr frenetických akcí z pohledu první osoby. DOOM Eternal se rozhodl dostát tomuto odkazu, k němuž ale přidal i několik inovací a my se tak dočkali pořádné adrenalinové jízdy, v níž se nešetřilo krví ani létajícími končetinami. Doom Slayer se vrátil ve skvělé formě. Navíc jsme se letos dočkali také solidní hardcore expanze s názvem Ancient Gods – Part One.

Přečtěte si také recenzi ke hře DOOM Eternal

NEJLEPŠÍ HRY ROKU DLE KATEGORIÍ

Nejlepší Příběh – Cyberpunk 2077

O hře Cyberpunk 2077 jsme se zmiňovali hned v úvodu tohoto speciálního článku. Hra od polského studia, byla nejspíše tou zcela nejočekávanější. Bohužel to nedopadlo dle očekávání a díky různým bugům a chybám se hra nedostala do hlavního žebříčku. Nicméně jedno se jí upřít nedá. Naprosto geniálně napsané charaktery, dialogy a příběh jako takový. CD Projekt Red opět ukázal, že jsou v tomto směru odborníky na slovo vzatí a prvenství v tomto ohledu je zcela na místě.

Nejlepší akční adventura – Immortals: Fenyx Rising

Náš absolutní vítěz nesmí chybět ani ve své kategorii. Immortals: Fenyx Rising si sice vypůjčil řadu mechanik jinde, ale vývojáři je dokázali pospojovat ve funkční a velmi zábavný celek, který vás pustí a nechytne. Ze hry, která vznikla díky chybě, se tak v našich očích stal jistý klenot letošního roku.

Nejlepší RPG – Assassin’s Creed: Valhalla

Za běžných okolností by i tuto kategorii mohl ovládat Cyberpunk 2077, ale nakonec ji ovládá další titul z hlavního žebříčku, kterým je Assassin’s Creed: Valhalla. Přechod k RPG žánru posledním třem dílům nadmíru svědčil a Valhalla jej dokázala velmi dobře spojit s tím, co jsme znali z dílů prvních. Svět, v němž se navíc pohybujeme, je živý, krásný, ale i drsný zároveň. Vikingská tématika navíc docela frčí a nové AC na ní jezdí v tom nejlepším možném směru.

Nejlepší Adventura – Tell Me Why?

Čistokrevných adentur je v současnosti stále méně. Vývojáři do nich jednoduše často potřebují naroubovat nějakou tu akci. Tell Me Why? od studia Dontnod Entertaiment je zdárným příkladem toho, že to jde i bez té krve. Hra má navíc jistý sociální přesah a to díky problematice, které se týká transgender postavy a jistým možný emocionálním, ale i sociálním problémům, které z toho mohou pramenit. Jelikož jde o kousek od Dontnod, tak je pochopitelné, že je to celé uchopené v povedeném emocemi nabitém příběhu.

Nejlepší FPS – DOOM Eternal

Opět je tu Doom Slayer a jeho po krvi bažící dvouhlavňová brokovnice. Pokud je tu nějaký král first person akcí, tak je to opět právě DOOM Eternal, který nabízí čistokrevnou a návykovou akci, bez všech těch možných příkras. Máte-li rádi nikdy nekončící akci a sem tam nějaký ten vytržený trs vlasů, pak je nový DOOM přesně pro vás. Jeho první expanzi bychom navíc mohli označit jako Soulsovku ve světě FPS žánru.

Nejsilnější Drama – The Last of Us: Part II

Kvalitně napsaný příběh je jedna věc, ale občas je třeba dobře zvládnout i dramaturgii. V tomto směru letos nevyšla lepší hra, než The Last of Us: Part II. V průběhu hry se vám vztah k daným postavám neustále vyvíjí. Chvíli je nenávidíte, pak je zase milujete a obráceně. Emocionální rovina by se v tomto směru dala doslova krájet. Finále pak patří k těm nejsilnějším zážitkům, které je možné v rámci videoher zažít.

Nejlepší Horor – Observer: System Redux

Letošní rok nebyl hororům příliš nakloněn. Ačkoliv tu byly vyhlídky na několikero zajímavých titulů, tak tím nejlepším byl kousek z dílny polského studia Bloober Team, tedy jeho omlazená varianta. Observer: System Redux nás vzal do dystopické kyberpunkové budoucnosti, konkrétně do Varšavy, kde jsme museli vyšetřit vraždu za záhadných okolností. Vývojáři dokázali v případě tohoto titulu podtrhnout onu děsivou psychologickou stránku věci zejména značně vylepšeným vizuálem. Tento rok jsem nenašel jinou hru, která by ve mně vyvolávala takové pocity jako právě omlazený Observer.

Nejlepší Multiplayer – Star Wars: Squadrons

V této kategorii by mohla mít řada z vás možné připomínky. Přeci jen je tu stále aktualizovaný Fortnite, vyšlo nové Call of Duty, atp. Nicméně Star Wars: Squadrons od studia EA Motive nám dává po letech skutečně originální zážitek ze hry více hráčů a to navzdory tomu, že byla hra během vydání obsahově chudší. Hratelnost a skvěle navržené módy ale předčily vše ostatní.

Nejlepší Simulator – Assetto Corsa: Competizione

Věřím, že kdybychom měli letos šanci hrát nový Microsoft Flight Simulátor, byl by králem žánru právě on. My se ale k němu dostaneme až s konzolovou verzí. Logicky vzato zde zbyl jen jeden kandidát. Tím je závodní simulátor Assetto Corsa: Competizione, který přinesl opět skvělý a vysoce autentický závodní zážitek. Jízdní a fyzikální model opět nenašel konkurenci a my si každý jednotlivý závod vychutnávali plnými doušky. A jen tak pro zajímavost. Ačkoliv hra nedostala next-gen update, tak nyní běží v nativní 4K a 60 snímcích za sekundu a to chceš (smích).

Nejlepší Závodní hra – MotoGP 20

MotoGP 20 bychom také mohli zařadit v jistém ohledu mezi simulace, ale je pravdou, že motocyklové závody jsou stále ty upozaďovanější a letošní ročník MotoGP od italského studia Milestone srl. rozhodně stojí za váš čas. Vývojáři značně zapracovali jak na samotné hratelnosti, tak fyzice, kterou navíc značně ovlivňují pneumatiky a jejich opotřebení. Pochvalu si navíc vývojáři zaslouží také za technickou stránku.

Nejlepší Sportovní hra – FIFA 21 Nextgen

Dlouho jsem se rozhodoval, jestli do čela usadit next-gen verzi NBA 2K21, či FIFA 21, ale vzhledem k tomu, že jsem poslední ročník NBA hodnotil ještě na původních konzolích, jsem se rozhodl pro letošní ročník FIFA. Je pravdou, že původně vydaná verze byla velkým zklamáním, ale s příchodem verzí pro Xbox Series X a Playstation 5 se karta zcela obrátila a FIFA 21 ve své next gen verzi nabízí skvělý virtuální fotbalový, tedy i sportovní, zážitek.

Nejlepší DLC – Nioh 2: The Tengu’s Disciple

Je obdivuhodné, kolik zajímavých a hlavně rozsáhlých rozšíření jsme se letos dočkali. Vítěz může být jen jeden a my se tak rozhodli pro první DLC k letošnímu skvělému hardcore RPG Nioh 2, kterým je The Tengu’s Disciple. Rozšíření bylo zasazeno nejen do velmi zajímavého období před základní hrou, ale nabídlo i náležitou výzvou s několika zajímavými bossy. Podobně na tom jsou ale i další dvě vydaná DLC. Vlastně bychom mohli říci, že celý Season Pass ke hře je letošním klenotem mezi videoherními rozšířeními.

Nejčtenější Recenze – Death Stranding PC

Jelikož jsme během letošního roku vyprodukovali v naší redakci oněch 88 recenzí, tak vás možná bude zajímat ta, kterou jste si četli nejvíce. Je jí Honzova recenze na hru Death Stranding ve verzi pro PC, která vyšla letos v létě. Recenze jste si přečetli více než 7800x, což je skutečně skvělé. Je vidět, že Kojimovo dílo nezestárne a číst si o tomto Magnum Opusu nikdy neomrzí.

Nejlepší Dětská hra – Sackboy: A Big Adventure

V naší redakci jsme se dlouho snažili vyhýbat všemožným dětským hrám a to jednoduše proto, že jsou určené méně náročnému publiku. Letos jsme jich mohli vyzkoušet ale podstatně dost a nejlépe z nich dopadla jednoznačně PS5/PS4 exkluzivita Sackboy: A Big Adventure, který nabídla nejen krásně zpracovaný svět, ale i nápadité úrovně a chytlavou hratelnost. To se o jiných letošních počinech, které jsme hráli, říci úplně nedá a LEGO Star Wars: The Skywalker Saga stále nikde.

Nejlepší Remake – Mafia: Definitive Edition

Rok 2020 vyprodukoval i několik velice povedených remaků, ale asi nebude žádným překvapením, že našemu srdci je nejblíže nová inkarnace české legendy v podobě první Mafie. Jde jednoduše o příběh, který nestárne ani po té spoustě let. Nový vizuál hře navíc náramně sluší, takže jsme to měli v tomto případě skutečně jednoduché.

Nejlepší Remaster – Need for Speed: Hot Pursuit Remastered

S remastery je to na rozdíl od remaků v podstatě složitější. Občas je třeba změny hledat skutečně lupou. Také se často stává, že jde o velmi nemístný pokus vytáhnout z našich peněženek další peníze. Letošním vítězem je tak nejlepší díl série Need for Speed této dekády, tedy Need for Speed: Hot Pursuit Remastered. Hra, která by možná úpravu ani vysloveně nepotřebovala, ale dostala ji a my spolu s ní získali i možnost hrát tento skvělý arkádový závodní titul na současných konzolých. 


Výše uvedené žebříčky jsou jen naším osobním názorem, ale je třeba říci, že letošní rok byl plný skvělých her a to navzdory aktuální pandemické situaci s Covidem 19. Doufejme, že se této pijavice společnosti rychle zbavíme a budeme se společně moci sejít také na nějaké té velké herní akci. Jak jistě víte, tak letošní rok jsme o všechny přišli. 

My vám tímto přejeme mnoho úspěchů a skvělých her do Nového roku 2021, a pokud se s námi budete chtít v komentářích, či na sociálních sítích, podělit o vaše letošní oblíbence a herní jedničky, budeme skutečně velmi rádi.