PGA Tour 2K21 – Recenze

PGA Tour 2K21 – Recenze

7 září, 2020 0 Od Jiří Hora

Golf, sport, který byl vždy tak trochu označován za snobský, je v současnosti ve velké oblibě a to i mezi i běžnými lidmi. Jde o velmi oddychovou záležitostí, která ale ve své soutěžní formě může obsahovat řadu silných momentů a stát vás nervy. Tento sport se po řadu let nevyhýbal ani videohrám, ale oficiální licence nejprestižnější licence PGA Tour byla dlouhá léta ta tam. Společnost EA, která dlouhá léta oficiální videoherní sérii vydávalo o licenci přišlo po roce 2015. Nyní je licence v držení 2K Sports, které se spojilo s vývojářským studiem Hb. Tito vývojáři s golfovými hrami má své zkušenosti a to díky jejich poměrně oblíbené sérii The Golf Club. Právě nyní recenzované PGA Tour 2K21 je de facto pokračováním jejich série s jedním zásadním rozdílem, nyní mají za svými zády skutečně velkého vydavatele.

Největším problémem se sérií The Golf Club byla absence oficiálních licencí. To se v novince mění. Titulním hráčem letošního PGA Tour 2K21 se stal Justin Thomas, ale ve hře můžete narazit i na další ikony jako jsou Matt Kuchar, Kevin Kisner, Gary Woodland, Billy Horschel nebo Tony Finau. Nicméně je třeba zdůraznit i mírné zklamání. Tyto hráči sice ve hře obsaženi jsou, ale hrát za ně není možné. Můžete si je ale v editoru hráče prakticky vytvořit, tu možnost zde máte. Já jsem si samozřejmě vytvořil hráče zcela nového a rozsah editoru mě vlastně příjemně překvapil, zejména co se týče oděvu golfisty, či vybavení. Najdete zde jak oficiální značky podporující tento sport, tak i některé fiktivní dříve použité v sérii The Golf Club.

Asi nebude žádným překvapením, že asi největší radostí je přítomnost celé řady oficiálních turnajů a to včetně plně licencovaných golfových hřišť. Když nepočítáme hlavní turnaj PGA Championship situovaný do TPC Harding Park, tak se můžete zúčastnit také turnajů jako jsou Zurich Classic of New Orleans na TPC Louisiana, John Deere Classic na TPC Deere Run nebo 3M Open na TPC Twin Cities. Turnajů je pochopitelně více, ale vyjmenovávat je všechny rozhodně nemá smysl. Ale s klidným srdcem vám mohu říci, že každý z jednotlivých turnajů má svou specifickou atmosféru, kterou chtě nechtě budete hltat a to i v případě, že k tomuto sportu příliš neinklinujete jako v mém případě.

S atmosférou souvisí pochopitelně i vizuální zpracování. Jelikož jsem předchozí díly The Golf Club neměl možnost hrát, tak nemohu říci k jak velkému pokroku došlo. Ale pokud jde o srovnání s poslední oficiální hrou, tedy EA Sports Rory McIlroy PGA Tour, tak pokrok je zcela zřetelný a poměrně zásadní. Prostředí je skutečně skvěle zpracované a podtrhuje onu atmosféru. Jen se zde občas dostavuje glitch, kdy se velmi rychle a viditelně mění modely přístojících, což je ale jen drobný detail. V případě Xbox One X verze je možné nastavit i některé grafické parametry jako je Depth of Field, Motion Blur nebo Antialiasing, který disponuje třemi variantami. Já si všechny tyto parametry nastavil na maximum a s klidným srdcem mohu říci, že na výkon to žádný vliv nemá. Když vezmu v potaz, že hra běží na enginu Unity, je vlastně až podivuhodné, jak hra dobře vypadá a plynule běží.

Pokud jde o hratelnost, tak ta je velice podobná rovněž zmíněnému titulu od EA. Ono vlastně není moc co měnit. PGA Tour 2K21 má samozřejmě svůj vlastní interface a odpaly jsou trochu více propracovanější, jelikož hra skutečně snímá to, jakými způsobem páčkou odpálíte jako by to byla samotná hůl. Na odpal má vliv ale i celá řada dalších faktorů jako je vítr, či při dopadu samotné zakřivení terénu, či jeho povrch. Patování je pak nutné si pečlivě naplánovat dle sklonu a různých zákřivů na Greenu. Já jsem tak se zatajeným dechem vždy čekal, jak daný odpal dopadne a vlastně jsem byl překvapen sám sebou, jak jsem vše prožíval. Abych se přiznal, tak to se mi moc často nestává.

Herních režimů je trochu poskromnu, ale věřím, že většina z vás se vrhne na jediný – Kariéru. Ta je tvořena jak jinak než kalendářem jednotlivých turnajů pro danou sezónu, ať už jde o ty oficiální, či fiktivní, které jsem přešli ze série The Golf Club. Začít můžete jako úplný nováček, jako amatér v nějaké z nižších soutěží, poloprofík ve vyšší soutěži, ale také jako profesionál, který je hrdým účastníkem PGA Tour. Asi vám nemusím říkat, že začít od píky má něco do sebe. Člověk postupně piluje svůj styl a hru, což nakonec v ono PGA vyústí, ale vy máte v tomto případě tak trochu větší radost, než když zde rovnou začínáte. Během za každý odehraný turnaj si vyděláte nějaké ty peníze, nebo si odemknete nějaké to prémiové oblečení, či hůl. Peníze zde neslouží k ničemu jinému, než k nákupu lepšího vybavení, či oblečení, které bude více lahodit vašemu stylu. Kariéra má možná jednoduché schéma, ale je překvapivě funkční.

Následně zde najdete pouze několik dalších režimů, které simulují Rychlou hru, či turnaj. Kde se můžete pustit do celé řady různých golfových disciplín. Některé můžete hrát sólo, v opačném případě potřebujete nějaké spoluhráče, ať už to ve stejné místnosti – kdy je hra vedena formou Hot Seat, či vzdáleně skrze online hru. Titul tak trochu neodděluje přímo online režim od singleplayerového. Byť přeci jen pro tu online hru je zde specifická dlaždice v menu. Asi si říkáte, že je to trochu málo a určitě máte pravdu. Přeci jen vývojáři si mohli dát nějakou tu práci a vytvořit třeba nějaký ten challenge režim, či vzít nějaké highlighty z historie PGA Tour a dát nám šanci zopakovat si historické momenty tohoto sportu s jeho ikonami. Můžeme tak doufat v jistý příslib do budoucna, že se hra ještě dále rozšíří. PGA Tour 2K21 je aktuálně startovním bodem, který je i tak v celku solidní, ale s velkým prostorem pro zlepšení.

Mě osobně velice potěšila přítomnost editoru golfových hřišť. Ten je až neuvěřitelně komplexní a občas mi z něj přecházeli oči. Na svém hřišti si můžete vypilovat skutečně každý detail od různých budov, přes jednotlivé stromečky kolem, přes různá jezírka a písečné překážky až po samotný Green. Podobný editor byl i součástí posledního The Golf Club 2019, o čemž svědčí i nesčetné množství komunitních hřišť, která jsou dostupná ke stažení pravě z tohoto dílu. Nepřeháním, když vám řeknu, že jich je několik tisíc. Obsah hry tímto neskutečně nabobtnává a komunita je zde opět jistým příslibem toho, že o nový obsah rozhodně nouze nebude.

Na začátku hry se nemusíte cítit na to, abyste se rovnou pustili do režimu Kariéry a právě pro vás je tu Tréninkový mod. Ten vás postupně provede jednotlivými možnostmi hry a vy si tak můžete jednotlivé odpaly náležitě natrénovat a nejen ty. Patování je nejdůležitější částí samotné hry na jamku a tak je jeho zvládnutí stěžejní. Ani vám nebudu povídat, jak často jsem si trhal vlasy, kdy jsem onu jamku o skutečně centimetr netrefil. Jak se ale říká, praxe je nejlepší učitel a já se vše vlastně učil za pochodu během Kariéry. Trénink se vám ale bude hodit ve chvíli, kdy víte, že váš největší Rival je prostě daleko lepší, než vy a vy jej chcete mermomocí na onom turnaji potopit, co nejhlouběji do nitra ponížení.


ZÁVĚREM

PGA Tour 2K21 je evolucí série The Golf Club, po které každý fanoušek virtuálního golfu toužil. Hra má své chybky, trpí na nedostatek režimů a chybí zde možnost hrát přímo za nějakou obsaženou golfovou hvězdu, ale snaží se to vynahradit výtečnou atmosférou tohoto sportu, dobře vedeným režimem kariéry, rozsáhlým editorem hřišť a v neposlední řadě také pohledným vizuálem.

HODNOCENÍ: 7/10

Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X

Datum vydání: 21.8.2020 – Potřebné místo na disku: 6GB
Distributor ČR: CENEGA Czech