Sociable Soccer 24 – Recenze

Sociable Soccer 24 – Recenze

21 června, 2024 0 Od Jiří Hora

Pamatuje někdo ještě herní sérii Sensible Soccer? Tato arkádově pojatá fotbalová série byla svého času velmi populárním kouskem, nicméně postupem času upadla v zapomnění. Na výsluní herního fotbalu už se totiž nějakou tu dekádu hřeje série FIFA, nyní známá jako EA Sports FC, které svého času ještě statečně konkuroval Pro Evolution Soccer od Konami, který svůj boj ale také vzdal. Každopádně otec série Sensible Soccer, Jon Hare, si řekl, že je čas na návrat a tak se mi do rukou mohl dostat Sociable Soccer 24, který je duchovním nástupcem zmíněné série. Přináší ale to, co bychom čekali, nebo jde jen o derivát kdysi úspěšné značky, která ale na současném trávníčku nemá šanci zazářit? 

Já jsem se do arkádového fotbálku pustil na konzoli Nintendo Switch, jelikož to je to místo, kde bych si v současnosti podobnou záležitost chtěl zahrát a na první dobrou si to skutečně velmi dobře sedlo. Nový Sociable Soccer 24 nabízí svižnou hratelnost v kombinaci s rychlými několika minutovými zápasy. Ve své podstatě si pak během hraní vystačíte s čtyřmi tlačítky, kdy jedno zahrnuje přihrávku, další centr a třetí střelu. Bez držení míče pak všechna tlačítka zastupují skluz v nějakém tom podání, které je částečně ekvivalentem funkce tlačítek s míčem na noze. To vše doplňuje také tlačítko pro sprint.

Prvních několik her jsem si skutečně myslel, že pro radost ze hry toto stačí a v zásadě by tomu tak i bylo. Přihrávka do běhu mi sice trochu chyběla, ale nic bez čeho bych se neobešel. Nicméně je tu řada ale. Zprvu jsem si myslel, že je hra příliš jednoduchá a že je nemožné prohrát. To ale nebylo pravdou a zápasy s hvězdnějšími týmy už byly trochu komplikovanější a zde jsem narazil na zásadní problém. Přepínání hráčů je dost chaotické a kolikrát nepředvídatelné, ačkoliv je možnost i manuálního přepínání. To způsobilo, že obrana vlastně vůbec neplnila svůj účel. 

Myslel jsem, že v tomto případě pomůže ovládání nastavené na hardcore, ale to jen eliminovalo asistované míření přihrávek a střel. Což vlastně umožnilo tvořit přihrávky do běhu, ale z hlediska obrany to vůbec nepomohlo. To beru jako velké mínus. O to hůř, že není ani možné vybrat si v manuálním přepnutí hráče, které bych potřeboval. Hardcore ovládání jinak musím vřele doporučovat. Ačkoliv je asistované míření celkem fajn, tak se vám často stane, že si AI vybere pro přihrávku jiného spoluhráče, než jste chtěli. To je zde také eliminováno. Kam míříte, tam přihráváte, případně střílíte. Casual nastavení ovládání ani nepočítám, to už s hraním nemám doslova nic společného.

Tím ale nechci dehonestovat hratelnost jako takovou. Jak už jsem uvedl zápasy jsou dynamické a rychlé, a to je něco, co zejména na Switchi chcete. Problém mám tak trochu se samotným obsahem, který v zásadě nabízí tři herní režimy. Kdy jeden je v podstatě Quick match, případně hraní ve dvou na jedné obrazovce, což ale nemění nic na podstatě daného režimu. Pak tu máme režimy Career a World.

Režim Kariéry mě vlastně poměrně zklamal. Nejde o nic jiného, než sled zápasů mezi nimiž můžete upravovat mužstvo a to skrze získané kartičky. Kartičky zde zastupují hráče, jako tomu je u FIFY například v Ultimate Team. Kartičkami tak můžete měnit hráče v poli, či na střídačce, nebo ty slabší v dané roli obětovat a investovat jeho body do vylepšení stávajících hráčů, což bylo vlastně příjemnou featurkou. Další přidanou hodnotu jsem ale v tomto režimu neviděl. Je ale otázkou, jestli něco více od arkádového fotbalu čekáte a chcete. Jen musím vyzdvihnout přítomnost licence FIFPro, takže spousta hráčů nese oficiální licenci, kdy by jich dle informací vývojářů mělo být kolem 12 tisíc.

Hra nabízí i určitou zajímavost v rámci samotných zápasů, kdy vedle hraní samotného, můžete ovládat i vašeho trenéra, tedy to co vypustí z úst a tak tím podporovat váš tým, nebo ale také urážet toho soupeřova. Dalším elementem jsou pak rozhodčí. Každý z nich má specifickou vlastnost, která vlastně může ovlivnit samotný zápas. Máme tedy přísného rozhodčího, který pískne vše a nebojí se dávat rovnou červené. Máme tu slepého rozhodčího, co zase nepískne skoro nic a třeba i takového líného, který píská s “pivkem v ruce”, který neví, kdo vlastně první polovinu rozehrával, a kolikrát tak rozehrává druhý poločas ten samý tým, co ten první. To je podle mě také velmi zajímavý element.

No a nakonec tu máme režim World. Upřímně jsem zde očekával, že zde půjde o online multiplayer, ale opak byl pravdou. Jde o souhrn různých turnajů, ať už v rámci klubů jednotlivých zemí, či v rámci národních týmů. Přičemž v rámci národáků nechybí něco jako EURO, či třeba World Cup. Tento režim funguje tedy v turnajovém režimu, kdy máte nejdříve skupiny, následně osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále. Pokud jde o uložení pozic, tak zde jsou cca 2 záchytné body, tedy po skupině a v rámci čtvrtfinále. Nastane-li vaše prohra třeba ve finále, musíte absolvovat všechny zápasy opět od čtvrtfinále. Režim World pak potěší sběratele, jelikož zde můžete získávat jednotlivého poháry daných turnajů, či mistrovství.

Technicky bych rád řekl, že vše běží jak po másle, ale nějaká ta chybka, tedy framedrop, se sem tam objeví. Rozlišení na Switchi sice neurazí, ale míra detailů jednoduše neohromí. Nicméně jde o arkádový fotbal, takže nějaký fotorealismus nečekejte. Ostatně ani poslední Sensible Soccer se realismem v rámci vizuálu neoháněl. Také se netěšte na žádné detailní animace. Když arkáda tak pořádná. Obecně ale nemohu říci, že by mi technická stránka jakkoliv kazila dojem ze hry. Zvláště v režimu handheldu, kdy je obraz vlastně poměrně malý. Řekl bych nenadchne, ale vysloveně neurazí.


ZÁVĚREM

Sociable Soccer 24 nabízí svižnou hratelnost a rychlé zápasy, které jsou ideálním zážitkem na cesty. Proto myslím, že recenzovaná Switch verze je tou nejlepší možnou volbou, jak si tuto hru vychutnat. Potěší také přítomnost licence FIFPro. Na druhou stranu se hra nevyhnula nějakým těm nedostatkům a i herní náplň by zasloužila větší péči. Do ruky se vám tak dostane lehce nadprůměrná záležitost, která zabaví, ale díru do světa zřejmě neudělá.

Datum vydání: 7. června 2024 – Potřebné místo: 1GB
Distributor ČR: Playman.cz – Česká lokalizace: NE


Svého prodejce hry Sociable Soccer 24 můžete vyhledat na Zboží.cz