Tvůrci vybírají na Gamefoundu na deskovou hru Kingdom Come: Deliverance – The Board Game

Tvůrci vybírají na Gamefoundu na deskovou hru Kingdom Come: Deliverance – The Board Game

26 září, 2022 0 Od Adam Šindler

Zanedlouho to budou již 4 roky od vydání povedeného historického českého RPG z dílny studia Warhorse. Kingdom Come Deliverance patří mezi hry, na kterých se podílel Dan Vávra, slavný český videoherní designér. Po práci na Mafii, další slavné české sérii se vrhnul do 15. století a naservíroval nám tento skvost. Dnes se ale nebude bavit o videohře, ale o hře deskové, na kterou byla nedávno spuštěna kampaň.

Osobně patřím mezi fanoušky videoherní předlohy a proto mi neuniklo, že se připravuje i desková hra právě na základech výše zmíněného rpg. Hra se ale teprve chystá, a autoři se rozhodli využít Gamefound, kde byla 19.9.2022 spuštěna kampaň. Cíl 100 000 eur se nezdál být nereálný, o tom větší překvapení nás všechny čekalo, když byl cíl splněn za necelou hodinu a půl. Další příjemné překvapení najdeme v podobě češtiny. Hru to tak udělá dostupnější více než by se na první pohled mohlo zdát.

Bude se jednat o kooperativní příběhové RPG, řízené mobilní aplikací. Jednotliví hráči se ujmou několika postav. Každá z postav je v něčem lepší a něčem horší a budou se společně protloukat 20. léty 15. století. Což je několik let po událostech z videoherní předlohy. Čekat na vás bude několik kampaní, ve kterých budete sledovat příběh a plnit nejrůznější úkoly. Postavy nejsou, stejně jako ve videohře Jindra, žádnými hrdiny. Za plnění jednotlivých úkolů obdržíte zkušenosti, pomocí kterých si vaši postavičku vylepšíte. Osobně se celkem obávám mobilní aplikaci, která bude nezbytnou součástí hry. Mobilní aplikace vám ukáže, z jakých dílků poskládat mapu a co se zde vše nachází. Bude sloužit jako takový gamebook. Velmi mě potěšilo, že aplikace bude obsahovat i dabing. O všem ale nebude rozhodovat jen aplikace, hra obsahuje i kostky. Právě kostky určí, jestli se vám to podařilo či nikoliv. Kostky dostane každý hráč podle své postavy, jak už bylo zmíněno výše, každá z postav je dobrá v něčem jiném. Někomu jde šplh, někdo je dobrý v plížení, a to vše budou kostky reflektovat. 

Já se na hru už moc těším, teď ale přicházejí na řadu ty méně radostné zprávy. Hry bychom se měli dočkat až ke konci roku 2024, což je opravdu dlouho. Další věc, která by mohla případné zájemce odradit je cena. Levnější varianta nazvaná The Squire Pledge vyjde s poštovným do Evropy na zhruba 4500 kč. Dražší verze The Knight Pledge s poštovným vyjde zhruba na 5500 kč. Rozdíl mezi variantami může být pro někoho nepatrný. Dražší varianta bude navíc obsahovat 50 plastových miniatur, kterými si ve hře nahradíte papírové standee. Já mám miniatury rád, a navíc si myslím, že skvěle dotvářejí atmosféru. Proto jsem sáhl po nejvyšší verzi. Pokud si ale na miniatury nepotrpíte, nejsou potřeba, v základní hře naleznete 50 papírových standee. Snad vše půjde podle plánu a zanedlouho si zde přečtete i recenzi této deskovky.