Letos v létě mi bude již třicet sedm. Letí to, času není tolik, abych stíhal všechno. Posledních deset let jsem věnoval intenzivnímu studiu oboru Mezinárodní vztahy, takže namísto prózy, poezie či komiksů se má celodenní rutina točila kolem Dr. Kissingera, Dr. Brzezinskiho nebo Samuela P. Huntingtona. Zabralo to moře času, ale je hotovo. Znalosti si udržuji skrz časopis Foreign Affairs a Courseru, kde je několik kurzů na Mezinárodní vztahy. Po téměř dvaceti letech studia tohoto oboru to asi stačí. Co dál? Dohnat to, co jsem bohužel zameškal. Každý měsíc se poctivě snažím načíst magazíny LEVEL i SCORE, kde na mě neustále vykukuje reklama na nakladatelství CREW. To znám už z doby Oficiálního PlayStation Magazínu 1. Ani seriál Teorie Velkého Třesku, ani několik bývalých kluků mé sestry, jež pravidelně chodili do Comics Pointu, mě nedonutili také začít.
Až tuto neděli, byl čas, já se šel podívat do nedalekého obchodního centra do knihkupectví. Měli tam samozřejmě úplné prd. Pár komiksů, jež ale nebyly těmi úvodními, ale finálními. Ochotný prodavač mi doporučil, ať zkusím sedmidílnou sérii Venom, a ať to koupím z e-shopu právě nakladatelství CREW, které to i vydává. Prý tam jsou příznivé ceny. Jo, jsou. Vím toho hodně ohledně univerza se Spider-manem, co se týká četby, tam je to horší. Ne-li doslova tragické. Co mám za sebou? Animovaný seriál z devadesátých let, nadabovaný Sašou Rašilovem, všechny filmy, nejvíce původní trilogii od Sama Raimiho, videohry. Od éry PlayStation, až do Marvel´s Spider-man 2. Jediné, co mi chybělo, bylo si něco přečíst. Já komiksy vlastně nikdy nečetl, protože hraní her je pro mě víc vtahující do děje.

Přesto – na e-shopu CREW mi bleskurychle poradili ohledně sedmidílné série Venom. První díl nabízí jako startovací za dvě stovky. To je za pár korun, když si vezmete, kolik stojí dneska cigára (i jako bývalý kuřák ceny ze zvědavosti sleduji). V poledne, kdy běžně vstávám, jsem se tedy odhodlal koupit první díl. Objednal, do dvaceti minut byl k vyzvednutí u spřáteleného knihkupectví Krakatit v Praze. Rychlost na jedničku. Tím, že moc do centra nejezdím, tam sjela sestra. Vyzvedla, večer přijela, já se další den (tedy dnes) pustil do čtení. Povedlo se mi to dokončit na jeden zátah. Tím pádem asi tušíte, že to bylo buď moc dobré nebo moc krátké. Kdybych nyní napsal, jaká z těch možností to je, neměli byste pak důvod číst můj text dál. Co vás na první pohled praští do oka, je ta nádherná úvodní obálka. Je to komiks na pokračování, takže samozřejmě můžete čekat otevřený konec (byť, i když nechci prozrazovat, se to celkem i na chvíli uzavře), první díl REX se skládá ze šesti sešitů autorů jako Donnyho Catese, Ryana Stegmana, JP Mayera či Franka Martina.
Stylizace
To, co mě rovnou velmi příjemně praštilo do ksichtu, bylo grafické zpracování, které je dechberoucí. Výtvarníci se zde opravdu vyřádili. Ať se jedná o samotný design prostředí, Venoma, Milese Moralese nebo hlavního záporáka všech sedmi (plus jeden samostatný) dílů, vše je detailně nakreslené, barvy použité tak, aby vynikaly primární objekty (např. hlavní postavy), zároveň však nezapadlo postranní okolí. Už úvodní obálka, kde vidíte Venoma, stojícího na vrcholku mrakodrapu v noci za blesků, je přesně to, kvůli čemu si to rovnou prostě koupíte. Marketing dokáže prodat už z prvního pohledu, aniž byste se vlastně chtěli dívat dovnitř. Prostředí se mísí s dávnými časy, jichž je celkem minimum se současností. Oboje má své.

To první je klasické středověké, severské, kde máte vesnici, hody i překvapení, co přišlo z temnoty samotné. New York je temný, špinavý, depresivní, smradlavý (já to jako necítím, ale jako by tomu tak bylo). Tematicky jde komiks mimo věkovou skupinu cca dvanáctiletých fanoušků Spider-mana, kde neteče krev. Tady je krve hodně. Stejně tak i tmy, hnusného, rozpadlého pokoje, kde hlavní postava Eddie Brock, žije. Když vidíte tu špínu kolem, budete rádi za uklizené Česko. Já jsem osobně více zastánce těch temných, depresivních příběhů i stylizací a zde mi to perfektně sedlo, až si jdu rovnou po napsání tohoto textu koupit pokračování, protože se opět chci do zhnisaného hlavního města U.S.A. zase vrátit. Navíc má nejoblíbenější postava z tohoto univerza je právě Venom, po něm následuje Masakr (Carnage). Také důvod, proč jsem si Marvel´s Spider-man 2 užil jako žádný jiný díl předtím.
Eddie Cvok
Aby vyhořelý novinář, posedlý smrtí svého úhlavního nepřítele Spider-mana, nebyl neustále pod hlasy parazita (symbionta), musí brát antidepresiva, což i může filozoficky odkazovat čistě na psychickou nemoc, jež může Eddie mít a kvůli bludům či halucinacím vlastně Venom ani existovat nemusí. Když si vezme prášky, hlasy po chvíli zmizí. Za mě je to zajímavá narážka na paranoidní schizofrenii. Po lécích je klid a hlavní postava se tedy vydává do centra New Yorku páchat dobro, protože zde Venom je vlastně celkem klaďas. Dokonce ani nejí vrahy nebo násilníky. Stále se živí jako fotograf, drží se stranou, aby symbiont neudělal nějakou neplechu. Při prodeji zbraní v jednom skladišti udělá policie zátah, zatkne gangstery a vyvádí je ven, Eddie vše nafotí, ale jeden z padouchů se dostane z pout, popadne zbraň nejbližšího policajta, střelí ho do hrudníku a uteče. Venom ho dožene, náhle vše zmizí v kouři. Někdo ho unesl, chce pomoci. Jmenuje se Rex. Za Brockovo propuštění z pout požaduje, aby přepadl vládní kamion, v němž je přepravován Rexův dávný tým. Tam se zjistí, že není vše tak, jak se původně řeklo. Stane se tam mela, z náklaďáku se dostane nějaký létající hnus, co začne ohrožovat celé město. Eddie Brock se symbiontem musí opět spojit síly, aby zlo porazili.

Víc z příběhu prozrazovat nechci, abych vás nepřipravil o tunu skvělých zvratů i momentů. Scénář je kvalitní, dokáže čtenáře udržet u komiksu po celou dobu. Já to dal na jeden zátah, u každé nové stránky jsem si říkal, co bude na té další. Děj je napínavý, originální. Dozvíte se, jak vlastně symbionty vznikly, kdo je stvořil a jaké má úmysly. Asi je jasné, že nebudou moc dobré. Většina magorů nemá moc morální hodnoty. První díl je vlastně i celkem uzavřen, byť s lehce otevřeným koncem, ale rozhodně to není to klasické dojení, aby si čtenář hned musel jít koupit další díl, aby zjistil, jak to celé vlastně dopadlo. I jako samostatný soubor šesti sešitů drží pohromadě, nerozpadá se. Trhliny nejsou nebo jsem je při čtení nenašel.
ZÁVĚREM
První díl komiksové sedmidílné série Venom se dle mého názoru povedl. Je sice pár let starý, ale závěrečný díl v ČR vyšel v listopadu 2024, takže se jedná stále o horké zboží. Do toho si připočtěte samostatnou kapitolu nazvanou Král v černém, jež vyšla v únoru 2025 a jedná se o doplňující příběh před samotným závěrem. Za mě je Venom 1: REX kvalitní četba i pro dospělého chlapa, jakým jsem já. Jedná se o dospělejší stylizaci, kde krev teče proudem, New York je temný, depresivní, odporný. Eddie vyhořelý novinář s antidepresivy v kapse. Tohle nejsou Rychlé šípy, ale tvrdá dávka špíny a hnusu, která zahřeje každého fanouška Venoma u srdce. Stylizace je nádherná, příběh kvalitně odvyprávěný. Těžko říct, jestli bych dokázal najít nějaký zápor, každopádně nechci dávat úplně plné hodnocení, kdyby náhodou další díly byly ještě lepší.
8/10
Zařazení: MARVEL Comics / Nakladatelství ČR: CREW / Datum vydání: 16. listopadu 2021

