Trials Rising – Recenze

Trials Rising – Recenze

1 března, 2019 0 Od Jiří Hora

Série Trials je tu s námi již poměrně dlouhou dobu, ale já ji v povědomí příliš neměl. Pro mě byl žánr takovýchto her vždy spíš výsadou mobilních telefonů popřípadě webových prohlížečů. To jsem ale netušil, jak velkou zábavou taková hra může být. Jako první mě o kvalitách žánru přesvědčil titul Urban Trial Playgrounds, který jsem recenzoval ještě u předchozího webu, ale upřímně řečeno nový Trials Rising je někde úplně jinde a to mohu říct s klidným srdcem, hned takto na úvodu. A i když nyní věřím v potenciál těchto her, stejně jsem se nebavil pocitu, že takovou hru si můžete vychutnat prakticky kdekoliv a proto jsem pro recenzi zvolil verzi pro Nintendo Switch, které mi nabízí pohled na hru jak z perspektivy přenosné zábavy, tak té u TV.

S novým dílem se série Trials snaží vrátit ke svým kořenům a držet se více při zdi, takže pokud čekáte stejnou šílenost jako v případě předchozího Trials Fusion, tak jste na omylu. Trials Rising se vrací na Zem a to doslova. Svým zasazením do kulis reálného světa na mě hra okamžitě udělala dojem a to také hlavně proto, že vývojáři vzali skutečná místa a dokázali na nich vytvořit naprosto neuvěřitelné tratě. Naším hřištěm, závodištěm, prostorem pro výzvy bude skutečně celý náš svět. Nejdříve začneme v Severní Americe, ale postupně se podíváme do Evropy dále na východ, či na jih. Obletíme tak celou Zem. A vývojáři z Redlynx tímto získali nepřeberné množství inspirace pro tvorbu tratí, kterých je ve hře opravdu neskutečné množství, ale k těm se ještě dostaneme.

Nintendo Switch je konzole, která je sice vůči svým větším kolegům handicapovaná nižším výkonem, ale i tak mohu říct, že vizuální kvalita hry mě i v případě této verze mile překvapila. Jezdci, motorky a hlavně okolí tratí vypadá skvěle. I když si člověk všimne nějaké té mázlejší textury, tak komplexně to stále působí dobře, navíc pokud budete hrát v handheldovém režimu na obrazovce samotného Switch nejspíše si toho ani všímat nebudete. Pokud konzoli zadokujete, pak je to sice pozorovatelnější, ale zato se zvýší rozlišení samotné hry z 720p na 1080p. Framerate je pak nastaven na 30fps, které se drží zuby nehty a našel jsem jen opravdu málo momentů, kdy trochu zakolísal. Ale za co mají u mě vývojáři plus? Je to jednoznačně rockově laděný soundtrack, jenž se přesně trefil mému uchu do vkusu.

Normálně by každý hráč hleděl na počet herních režimů a disciplín, ale ty v případě Trials Rising tou hlavní ingrediencí nejsou. Tou jsou samotné tratě, kterých je více než sto padesát a hlavně budou neustále přibývat. Ale počet v aktuálním základním balíčku je něco často neviděného. Každá trať je unikátem, jedinečnou výzvou a hlavně podívanou plnou řady skvělých efektu, které naplno využívají samotného prostředí, do něhož je dána trať situována. Ať už jste v USA, Německu, Francii, Skotsku, Finsku, Japonsku, Austrálii, Číně, či dalších místech světa, vždy se dočkáte originálního kousku tratě, který využívá známých míst jako například Universal Studios v Hollywoodu, Monument Valley, Eiffelovu věž v Paříži a tak dále. Nudit se člověk zkrátka nemůže.

Tratě by sami o sobě nefungovaly, kdyby hra nebyla zábavná sama o sobě po stránce hratelnosti a i když si během celé hry vystačíte s dvěma tlačítky a jednou páčkou, tak tato jednoduchost v sobě skrývá jakousi sílu. Váš úspěch na trati závisí na vaši preciznosti, odhadu a hlavně správného přenášení váhy a regulovaní plynu a brzd. Fyzikální model je zde velmi důležitý, kdyby nebyl funkční, tak by hra jednoduše něco postrádala. To se Trials Rising ale opravdu netýká. Pokud chcete zakusit sehranost s kamarádem, pak není nic jednoduššího než vzít tandemovou motorku a zkusit ji řídit ve dvou.

Jak tedy nyní víme, tak počet tratí je ohromný, to se však nedá říct o samotných motorkách, které byste spočítali snad i na jedné ruce. Jejich zpřístupnění je navíc dáno vaším levlem, který ale s hraním roste poměrně rychle. Musím, tedy podotknout, že i když strojů není mnoho, tak možností úprav je daleko více a motocykl si lze vytvořit k obrazu svému a to od různých komponentů až po různé nálepky a postřiky. To samé vlastně platí o jezdci a jeho oblečení. Má to ale malý háček, všechny ty věci, či díly je nutné vyhrát, či získat z lootboxů. Lootboxy jsou zde dva typy jeden získáte za každou dosaženou úroveň a druhý za splnění Challenge. Challenge boxy jsou daleko vzácnější a ukrývají mnohem lepší kousky. Boxy si lze tedy i koupit, ale proč když hraní je zábavnější cesta a vůbec ne složitá.

Herních módu není mnoho, jak už jsem naznačil v textu výše, ale jsou dostačující. Je tu hlavní režim World Tour, což je ekvivalent kariéry, pak online multiplayer, Time Trial a Party, což je lokální multiplayer. Hra umožňuje i tvorbu trati, které lze následně sdílet s komunitou napříč všemi platformami, problém je pouze v tom, že tratě z jiných platforem mohou mít vliv na výkon hry, obzvlášť u Switch verze je optimalizace klíčová. Se všemi platformami se pak sdílí i žebříčky, které tedy zahrnují kompletně všechny hráče bez rozdílu na tom, jestli hrajete na PC, Switch, nebo třeba Xbox One, či PS4. Tím nejlepším můžete být na každé platformě, a ano já jím jakožto nováček v sérii rozhodně nejsem.

Pokud se blíže mrkneme na režim World Tour, tak nejde prakticky o nic jiného, než o sled závodu, které následně vrcholí na daných kontinentech šampionátem na Stadionu. Obtížnost daných tratí pak roste s vaším progressem. Ale nemějte strach součástí hry je i velmi povedený trénink, který vás všechny fígle postupně naučí a to vždy k vaší aktuální úrovni. V tomto režimu se pak čas od času objeví i nějaká ta challenge, na jejíž splnění máte pouze tři pokusy, což je občas opravdu hardcore. Nakonec je tu stunts, které bych přiblížil k šílenostem druhého FlatOutu. Takže i nyní budete střílet vašeho jezdce do basketbalových košů, či na skokanském můstku do dálky, a tak dále. O zábavu v tomto režimu nouze není.

Možná si říkáte, že jsem o hře neřekl vlastně nic špatného, jenže ono o ní ani nic takového vlastně říct nejde. Hra je funkční, zábavná, nápaditá, dobře vypadá a má skvělý soundtrack. Ale kdybych měl novému Trials přeci jen něco vytknout, tak je to aktuální počet motorek a pak jisté problémy se spuštěním. Tedy minimálně na Switchi má hra tendenci se vlastně vůbec nespustit a chytne se občas až na několikátý pokus, nejde však o nic co by nespravil jeden patch.

SOUHRN

Trials Rising se vrací ke svým kořenům a hlavně v té nejlepší formě. V této hře máte světové pamětihodnosti doslova na dlani a to ve formě skvělé designových tratí, kterým nechybí nápad. To celé si dokořeňte návykovou hratelností a skvělým soundtrackem a vyjde vám jednoduše něco, co je potřeba si zahrát. A nenechte se zmást jednoduchým ovládáním, jelikož přesně v tom je síla celého kousku.

HODNOCENÍ: 9/10

Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Nintendo Switch

Distributor ČR: Playman