Avengers: Endgame – Recenze filmu

Avengers: Endgame – Recenze filmu

28 dubna, 2019 0 Od Jiří Hora

V tuto chvíli ovládá kina další Marvelovský biják bratří Russoových, jenž uzavírá celou jednu epochu Marvel Cinematic Universe. Asi nikdo nepochybuje o tom, že bych mluvil o něčem jiném, než je Avengers: Endgame. Tento film patřil k nejočekávanějším filmovým kouskům letošního roku společně s vánoční premiérou Star Wars The Rise of Skywalker,  jenž také bude uzavírat dlouholetou ságu vytvořenou Georgem Lucasem. Ale zpět k Marvelu. Do kina jsem zavítal s poměrně velkým očekáváním, jelikož už jen informace o tom, že film má přes tři hodiny dával tušit, že se na nás chystá něco opravdu velkého, možná až epického. A jak to tedy dopadlo? Dokázalo Marvel Studios náležitě ukončit to, co před 11 lety začalo?

Avengers Endgame je čtvrtým a zároveň finálním dílem filmových Avengers, který navazuje na události Avengers: Infinity War, kde Thanos vyhladil přesně polovinu života v celém vesmíru, načež přišli o život i někteří naši hrdinové. Pro pochopení celého kontextu závěrečného dílu je ale dobré vidět po Infinity War ještě Antman and Wasp a Captain Marvel. Musím se přiznat, že děj Endgame jsem z velké části očekával a techtle mechtle s cestováním časem byly tak jediné východisko, když vezmeme v potaz, že pro MCU není Endgame konečnou. Přeci jen se na náš chystají další sólovky jako další Spiderman, Black Widow, Strážci Galaxie 3 a jistě se do hry zapojí čerstvě získaná licence na X-Meny, jež pravděpodobně sehrají v další epoše MCU důležitou roli.

Samotný průběh filmu, i přes dlouhé tři hodiny, měl spád a netrpěl hluchým místem. To je vzhledem ke komplexnosti zápletky, která musí zahrnout vše, co se v rámci této epochy MCU událo, důležitým aspektem celého filmu. Avengers Endgame mají vše, drama, náboj, epické finále a svůj osobitý humor založený na dobře napsaných hláškách, ve své podstatě jde o takovou epickou komedii. Slovo hrdina má tentokrát nabrat jiného významu a jde ruku v ruce obětováním se pro vyšší dobro. I přes všechny skvělé vlastnosti filmu si říkám, že už jsem přeci jen v rámci MCU viděl, dle mě, zábavnější film, ale možná je to tím, že už jsem všemi těmito komiksovými adaptacemi tak trochu přesycen. Co si budeme nalhávat, recept na film mají všechny tyto filmy v podstatě společný. Endgame je tak hlavně důstojným a skvěle natočeným zakončením této dlouholeté filmové ságy.

Čtvrtý snímek Avengers opět obsahuje největší koncentraci super hrdinů v jediném filmu, což značí i silně herecké obsazení. Výkony herců byly opět skvělé a Marvel dokázal, že umí do rolí jednotlivých hrdinů vybrat ty správné lidi. Největší záhadou po celý film byla pro mě Captain Marvel, alias Carol Denvers, kterou ztvárnila Brie Larson, jelikož jsem čekal, že dostane v posledním filmu daleko více prostoru. Byť byla pro vyvrcholení filmu podstatným článkem, myslel jsem si, že jí dájí filmaři po konci Infinity War větší důležitost. Nestalo se, ale i tak své v této poslední šachové partií sehrála.

Nakonec jsem si nechal vizualizaci samotného filmu, tedy ony CGI triky, které se postupem času v této sérii komiksy inspirovaných celovečeráků neustále zlepšovaly. Avengers: Endgame tak nejsou jen velkolepým finálem, ale zároveň neskutečně parádní vizuální podívanou plnou skvěle fungujících speciálních efektů, které na plátnech kina doslova předváděly svou magii. Finále filmu je toho jasným důkazem. Celkově vzato nelze očekávat nic jiného, než kasovní trhák největších rozměrů, o čemž svědčila i plnost kinosálu a zaplněné rezervace na dlouho dopředu.

ZÁVĚREM

Avengers: Endgame jako finální podívaná jedenáct let navazujících snímků MCU nezklamala. Byla to velkolepá podívaná, které nechybělo snad vůbec nic. Všemu kralovala práce bratří Russoových, kteří, společně s dobře vybranými herci, dokázali na plátna kin dostat film neskutečných rozměrů. I přes neodmyslitelné kvality celého filmu jsem se ale nakonec nezbavil pocitu, že jde o tu stále stejnou omáčku s jen trochu jinou přílohou, která ale i přesto skvělé chutná.

HODNOCENÍ: 9/10

Autor: Jiří Hora