F1 2019 – Recenze

F1 2019 – Recenze

21 června, 2019 2 Od Jiří Hora

Máte rádi vůni benzínu a spálených gum, když právě sledujete další ze závodů nejprestižnější soutěže závodních vozidel Formule 1? Rád to má nejspíše každý, kdo má nějaký ten vztah k automobilům, či závodění obecně, ale k závodům výše zmíněné soutěže se dostane jen málo kdo. Tudíž je super, že si atmosféru závodů F1 můžeme nasávat i od svých herních zařízení, kde se jich navíc můžeme nabažit z toho nejlepšího místa, tedy přímo z kokpitu. Tuto možnost nám rok co rok dávají vývojáři z Codemasters, jenž drží oficiální licenci k těmto závodům a tak není divu, že i letos k nám dorazila další oficiální hra F1 2019, která přijíždí opět s několika novinkami a vylepšeními.

Ještě než se ale ponoříme do obsahu samotné hry, musíme si ihned říci o technickém zpracování samotné hry. Již v minulém roce se F1 2018 mohlo chlubit skvělým audiovizuálním zpracováním, ale F1 2019 jde v tomto ohledu opět o krok dále. Už když jsem koukal na uvolněná videa ze hry, byl jsem překvapen, jak dobře hra vypadá a já jsem se nemohl dočkat, až se o tom budu moct přesvědčit na vlastní kůži. A opravdu jsem byl mile překvapen. F1 2019 vypadá naprosto fantasticky. Velkým překvapením pro mě byl efekt deště, který vypadá jakoby z oka vypadl záběrům z televizního vysílání, obzvlášť pokud pojedete s použitím kamery, která je používána právě v TV. K tomu si přičtěte ostrý obraz a stabilní framerate na 60fps a musíte uznat, že Codies zaslouží palec nahoru.

Vizuální stránka a výtečný chod jsou rozhodně skvělými stránkami hry, ale žádný závodní simulátor, či hra obecně, by nebyl ničím, pokud by nebyl zahrnut propracovaný jízdní a fyzikální model. Pokud oba tyto faktory vezmeme s ohledem na loňský rok, tak se může zdát, že jsme se příliš velkých změn letos nedočkali. Ale ostatně ono není moc co měnit. Jízdní model byl výtečný už v předešlé hře, takže došlo jen na drobné úpravy, které se projevují hlavně při změnách počasí. Pocit z jízdy je jednoznačně famózní, což je zásluhou také oněch skvěle fungujících kamer, jenž nám toho pocitu dopřávají, tedy opět kromě jedné. Ano, kamera na celý vůz nám opět tohoto pocitu nedopřává a u série F1 jsem na ní vlastně již zcela zanevřel.

Nyní už ale k herním režimům. Asi většinu hráčů, stejně jako mě, bude zajímat Kariéra. V té budeme již tradičně v kůži vlastního pilota bojovat o titul nejvyšší, tedy titul Mistra světa Formule 1. Kromě rozvoje samotného jezdce bude třeba bojovat i za celý tým a rozvíjet jeho reputaci. To jde samozřejmě nejen vítězstvími v jednotlivých závodech, ale i rozhovory s novináři. Stále tak budete moci ukázat týmového ducha, nebo pózovat jako nějaká superstar s nosem pořádně vzhůru. To už je ostatně zcela na nás. Nechybí ani technologický strom, pomocí něhož opět můžete vyvíjet svůj monopost, jenž vám následně bude oporou při vaší cestě vzhůru. Cesta na onen vrchol však bude o něco delší, jelikož kariéru můžete začít jako jezdec jednoho z monopostů Formule 2. Právě F2 je největší novinkou letošního ročníku  závodní hry F1 2019, která aktuálně zahrnuje všechny týmy sezóny 2018. Vývojáři však slibují, že formou updatu přidají i sezónu aktuální.

Atmosféra v kariéře je letošní rok opravdu tou, kterou by si snad přál každý fanoušek tohoto motosportu, jelikož právě implementace závodu Formula 2 dostala do hry pravé Story a pohled na závodnické rivality. Sezónu F2 sice prolétnete opravdu rychle, ve třech závodech, ale vždy je to doprovázeno nějakým příběhem a cutscénou ze závodu, po jehož závěru se pak ještě přesuneme do garáží monopostů, kde shlédneme právě trochu té rivality mezi jezdci. Škoda jen, že tyto scény nejsou pak součástí i F1 sezóny, která následuje záhy. Ta pak probíhá ve stejném duchu jako v případě ročníku F1 2018. Kariéru v dalším průběhu pak doplňují Challenges, v nichž si otestujte své řidičské dovednosti s historickými monoposty, kterých je ve hře celkem 22, od legendárních vozidel Senny a Prosta, přes Laudu, až po novější kousky jako je Renault Fernanda Alonsa.

Garáž letošní F1 2019 je opravdu široká a Codemasters si dali tu práci, že každý z monopostů je vytvořen s detailem na sebemenší šroubek. Právě historické kousky jsou díky této maniakálnosti jedinečným jízdním zážitkem. To vás přiměje si velmi často a s chutí a těmito kousky zajezdit. Mile mě překvapila možnost tvorby vlastního monopostu, tedy jeho designu, pro multiplayer. Kde máme na výběr celou řadu různých postřiků, jenž je možné ještě barevně upravovat a vytvářet tak unikátní vzhledy vaší Formule pro klání ve více hráčů.

S tímto editorem vzhledu Formule pak trochu souvisí i možnost úpravy samotného jezdce. Jeho základní podobu si vytvoříte při prvním spuštění samotné hry. Zde si zvolíte jméno, číslo, národnost a pak jeden z předdefinovaných obličejů, kde je možné si zvolit i ženu. Opět zde tedy nenaleznete žádný trochu větší editor umožňující tvorbu vlastního obličeje. Tak snad příště. Jakmile se dostanete do hry a vyděláte nějaké ty kredity, tak si můžete zakoupit novou kombinézu, helmu, či rukavice a také si je následně barevně přizpůsobit. S tímto editorem společně s editorem Formule si vytvoříte svůj kompletní reprezentační vzhled, který může být následně vaší vizitkou po celém světě. Rozhodně jde zajímavý prvek, který mě potěšil a je vidět, že Codiea opravdu pronikli do světa eSportu, o čemž svědčí i kompletní zprávy z těchto eventů ve vlastní záložce místního menu.

Z výše uvedených odstavců je jasné, že multiplayer bude velmi důležitou součástí nového ročníku F1 2019. V této záložce najdete týdenní události, kde v době recenze akorát probíhaly tréninky a kvalifikace do závodu jednoho z těchto eventů. Dále zde naleznete multiplayerové Ligy, takže nouze o pořádná závodní klání rozhodně nouze nebude. Samozřejmě pokud máte chuť pouze na jednotlivý závod, tak se do něj můžete pustit v hodnoceném, či nehodnoceném závodě. První tři zmíněné multiplayerové mody pak zapíší výsledky vašich snažení do světového žebříčku. Takže víte, jak na tom v porovnání s celou komunitou vlastně jste. Multiplayer má letos opravdu něco do sebe a hlavně ony týdenní eventy jsou skvělou možností, jak v multiplayeru začít a vůbec fungovat v nějaké pravidelné bázi.

Možná jsme v recenzi letošního ročníku trochu odbyl klasické singleplayerové režimy, ale ono vlastně není, co přesně recenzovat, jelikož tradičně zde najdeme možnost zajet jednotlivou Grand Prix, pak zajet si celý šampionát, popřípadě závodit s časem. Pokud tedy máte oblíbeného pilota, v jehož kůži se chcete alespoň ve virtuálním světě ocitnout, pak tyto režimy jsou jedinečnou možností. Všechny režimy, či další prvky nové hry lehce naleznete díky novému designu menu, jenž podobně jako v MotoGP 19 funguje na dlaždicovém systému a hře to jednoznačně prospívá. Když se tak kouknu kolem a kolem, tak si říkám, že letošnímu ročníku opravdu nemám co vytknout. Hra funguje bezchybně, skvěle vypadá, hrajete výtečně a je zatraceně návyková. Před Codies smekám a jsem zvědav, jestli se v příštím roce opět hra někam posunu, či jestli letos dosáhla pomyslného vrcholu.

ZÁVĚREM

Jestli nějaká hra dělá čest své předloze, pak letošní ročník F1 2019 je toho zdárným příkladem. Ve hře vše funguje na jedničku, hra se posunula kupředu jak vizuálně, kdy vysloveně famózně vypadají závody za deště, ale také po stránce hratelnosti. Nabobtnal nám i rooster vozidel a to nejen díky historickým monopostům, ale i díky premiéře závodu Formula 2, která je od letoška součástí série. Milovníky multiplayeru potěší, že letošní ročník na něj klade podstatně větší důraz s přesahem do eSportu. Pokud jste do dnešních dní nevěděli, jestli se máte vhrnout do víru virtuálních závodů F1, pak vězte, že není nad čím váhat, F1 2019 je jasnou volbou. 

HODNOCENÍ: 10/10

Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X

Distributor ČR: COMGAD s.r.o.