Hades – Recenze

Hades – Recenze

28 prosince, 2020 0 Od Martina Halamásková

Od vývojářů ze Supergiant games  vyšla 17.září 2020 nová ‘rogue-like’ hra jménem Hades. Princip tohoto žánru je takový, že běháte z místnosti do místnosti a bojujete se všemi nepřáteli na které narazíte, pokud umřete, tak definitivně. Musíte se poté sebrat a zkusit své štěstí znovu. ‘Rogue-like’ žánr je tedy mnohem více zaměřen na hráčovu dovednost, rychlost a postřeh. Čím víc umíráte, tím víc se můžete postupně vylepšovat a odemykat nové schopnosti, či zbraně, a stávat se tak silnějšími. Toto pravidlo však nutně neplatí u všech ‘rogue-like’ her, někdy když umřete, tak i se vším co jste nasbírali. V této oblasti je hra Hades milosrdnější, ponechá vám alespoň peníze. Hra je k dispozici na PC a na Nintendo Switch, do budoucna vývojáři uvažují i o PlayStationu a Xboxu, ale prozatím musíme být trpělivý.

 Jak již název napovídá, hra je zasazena do prostředí starověkého Řecka. Ocitáte se v kůži mladého muže, Zagreuse, který je synem boha podsvětí, Háda. Mladý princ má s otcem problémy, pořád se spolu hádají, a tak se rozhodne, že už nadále v říši mrtvých zůstat nechce a vydá se poněkud agresivním způsobem na povrch. To se Hádovi samo sebou nelíbí, z podsvětí se přece dostat nedá, a tak se musíte podsvětím probít. Procházíte postupně místnost za místností, zabíjíte, co vám přijde pod ruku, sbíráte vylepšení, peníze a doufáte, že tentokrát se dostanete ven. V podstatě děláte Hádovi v podsvětí pěkný “bordel”.

Pomocnou ruku vám nabízí vaši příbuzní na hoře Olympu, kteří chtějí vypomoct členu své rodiny z ponurého podsvětí. Díky jejich pomoci se vylepšujete a stáváte se silnějšími. Každý váš nezdařilý pokus o útěk tato vylepšení zresetuje a vy můžete při vašem dalším úsilí vybrat úplně jinou kombinaci, která se vám bude více hodit. Díky tomu můžete mít každý run (útěk) úplně jiný. Také máte na výběr z několika druhů zbraní. K dispozici jsou kousky jak na blízko, tak i na dálku. V průběhu hry si můžete i jednotlivé zbraně vylepšovat a měnit jejich formy, to jí následně změní některé atributy a už se nedá mluvit o tom, že by šlo o stejný kousek, který jsme měli k dispozici v předchozím pokusu o útěk z podsvětí. Upravená forma jednotlivých zbraní vás může donutit k úplně jinému přístupu v samotném boji – rychlejší útoky se slabším poškozením mohou vystřídat silnější, avšak na úkor rychlosti.

Level design se skládá ze čtyř pater Podsvětí, kterými se musíte probít, abyste se vymanili ze spárů svého otce. Každé nové patro v sobě skrývá nová nebezpečí a celkově je na místě tvrzení, že i podstatně obtížnější. Na konci každého z nich vás pak čeká lítý boj s některým z bossů. Cestu vám ale může solidně znepříjemnit také nějaký ten mini boss. Pevné nervy jsou zkrátka důležité, ale hrajte-li tento typ her, tak jste v nich jistě kovaní.

Ve většině rogue-like her se nepočítá s dlouhým příběhem, není to totiž tolik důležité, ale v tomto případě se vývojáři rozhodli pro něco jiného. Klasický styl, “zabij co můžeš a neumři” je obohacen o příběh, který je zajímavý a dává vašemu jednání a útěku smysl. Navíc je doplněný velice povedeným dabingem. S každou postavou, kterou ve hře potkáte, máte jako princ Zagreus nějaký vztah. Nemusí být ani nutně pozitivní, ale je konzistentní. V průběhu vaší hry se však vztahy s ostatními charaktery mění a přizpůsobují, což dle mého osobního názoru dodává hře na zajímavosti.

Pokud máte ve hře rádi dobrý příběh, pak je Hades velice příjemným překvapením. Ovšem to může být také zároveň jistým mínusem pro ty z vás, jenž od hry očekávají pouze rogue-like zážitek bez zbytečného zdržování. Ne každý musí stát o dobře napsaný příběh, který zároveň nabízí spoustu dialogů. Mohou totiž působit poměrně zdlouhavě. Přeskočit jdou jen po jednotlivých frázích, nikoliv jako celek. Ve vzduchu je ale vždy otázka. Může být vlastně dobrý příběh špatný?

Celá hra je velmi pěkně vyvedená po grafické stránce. Hraje všemi barvami, obzvláště pak těmi sytými a výraznými. V této stylizaci tak vyniká spousta malých detailů, kterých si sice na první pohled nemusíte všimnout, ale dotváří komplexnost kulis, v nichž se pohybujete. Zvláště, když je kamera nastavena z top-down perspektivy. Hudba v pozadí je nevtíravá a vždy skvěle graduje během soubojů. Do celkové atmosféry hry velmi dobře zapadá.


ZÁVĚREM

Pokud jste milovníci řecké mytologie a vyrůstali jste na příbězích ze starých bájí, pak vás Hades určitě neurazí, naopak připomene vám staré dobré časy a možná se i o jednotlivých postavách dovíte něco víc. Osobně nemám hře co vytknout, dobře jsem se u ní bavila, nenudila mě, dobře vypadá a mezi ostatními rogue-like tituly vyniká, či je značně převyšuje. Máte-li zmíněný žánr rádi, tak vlastně není nad čím váhat.

Datum vydání: 17. září 2020 – Potřebné místo na disku: 20GB
Distributor ČR: N/A