Kirby’s Return to Dream Land Deluxe – Recenze

Kirby’s Return to Dream Land Deluxe – Recenze

9 března, 2023 0 Od Jiří Hora

Roztomilý růžový hrdina Kirby se nám v loňském roce předvedl ve svém nejnovějším dobrodružství, které si získalo nejen naše srdce, ale také srdce hráčů. Tento malý růžový roztomilý hrdina sice nemá lacláče a čepici a ani není lamačem srdcí princezen, ale za to sní co může a využije to ve svůj prospěch, a už jsem řekl, že je roztomilý? Řekl? No tak to říkám ještě jednou, či lépe, píšu. Takže není divu, že jeho kouzlu každý propadne. No i já mu propadl, nebudu vám lhát, ale to zejména pro kvality, které s sebou přináší v nové podobě hry Kirby’s Return to Dream Land, která si ke svému názvu přidala slovíčko Deluxe.

Jelikož Nintendo do ničeho nejde napůl a remaster není u nich jen remasterem, tak i Kirby’s Return to Dream Land Deluxe toho nabízí více, než tomu bylo původně a tak tu máme třeba zcela novou kampaň Magolor Epilogue: The Interdimensional Traveler, k té je ale třeba se dopracovat a to dohráním té původní. Nemůžete se tedy do ní pustit podobě jako tomu bylo u hry Super Mario 3D World ihned. K novému obsahu se ale ještě dostaneme. Pojďme se na to podívat popořadě a začněme od toho, co sice známe, ale dostalo to značný facelift, chcete-li.

Nebudeme si nic nalhávat u Kirbyho nebyl příběh nikdy nějak důležitým pointem, byl spíše doplňkem, který sázel na jednoduchost a funkčnost a stejně je tomu i nyní, kdy budeme na planetě Popstar zkoumat různé světy, abychom pomohli opravit loď záhadného cestovatele, jímž je Magolor a jestli se pohybujete v loru Kirbyho, tak víte, že to není žádný dobrák. Více v tom není třeba hledat, jelikož cesta to nebude jednoduchá a o dobrodružství je postaráno. Kirby místo na samotné vyprávění sází na nápaditý level design a v něm je jedna z jeho největších předností.

Jednotlivé úrovně, jichž je ve hře osm, nabízejí vždy kolem 5-6 stagí, výjimku tvoří snad jen úplně poslední úroveň obsahující stage pouze jednu a to s hlavním záporákem celé hry. Kdopak to asi je? Na první pohled se to pro 2D plošinovku nezdá příliš mnoho, ale i těchto cca 39 úrovní vám zabere kolem 8 hodin. Může vám toho času ale ukousnout i více, vše záleží na tom, jestli chcete najít všechna ozubená kolečka a všechny skryté místnosti. Navzdory tomu, že se vlastně ¾ hry pohybujeme na planetě Popstar, která je následně vystřídána Halcandrou, jsem nezaznamenal, že by se jednotlivé úrovně nějak vykrádaly. Každá stála dostatečně na svých nohou a nabízela velmi povedený a nápaditý design.

Zatímco prvními projdete víceméně bez většího zaškobrtnutí, tak jejich obtížnost postupem roste a přibývá také logických puzzlů, jimž rozhodně nechybí myšlenka. Stejně tak narazíme na spoustu rozmanitých nepřátel a sem tam se budeme muset poprat s nějakou tou překážkou. Mnoho úrovní pak končí menším bossem. Ty nepředstavují bohužel žádnou větší výzvu, což rozhodně zamrzí. Naopak hlavní bossové, jenž se nachází na konci každého levelu, jsou daleko nápaditější a rozhodně je střet s nimi zábavnější. Škoda, že jejich likvidace je není více rozmanitá. Bylo by to přeci jen o chlup lepší. I tak ale nemám proti designu hry jedinou výtku.

On sám Kirby celý průchod hrou značně ozvláštňuje, jelikož jak jistě víte, tak “spapá” kde co mu přijde pod nos. A zatímco řadu nepřátel s nechutí a s radostí vyplivne po dalších, tak z dalších získá nějakou tu speciální schopnost a může se tak ohánět mečem, plivat oheň, stát se ježkem, kouzlit a tak dále. Tvůrci navíc do hry implementovali i nějaké nové ability a to písečnou a mecha. Obě stojí za to používat a osvěžují hratelnost. Já si nejvíc ale oblíbil kouzelnou hůlku. Že bych těch čar a kouzel ještě neměl dost?

Přesunu se ale k novince, jenž se vám odemkne po finální úrovni, tedy k nové kampani, jenž jsem zmínil na konci. V níž už nehrajeme za Kirbyho, ale za Magolora, jenž ztratí většinu svých schopností a musí je získat zpět, zatímco se bude pohybovat v interdimenzionálním driftu. I zde tvůrci přišli s nápaditými úrovněmi, v nichž bude Magolor postupně opět sílit a to skrze jednoduchý RPG strom, do nějž je třeba investovat průchodem získanou měnu. Rozšíření jako takové nám skvěle doplňuje základní hru a Nintendo v tomto směru nezklamalo a vlastně ty neduhy s bossy velmi rychle zapomenete.

A vlastně ani dohráním tohoto hra nekončí. Ještě tu totiž máme zábavní park Merry Magoland, do něhož se můžeme v průběhu hry kdykoliv přesouvat a jenž nabízí kolem jedné desítky miniher. U těch se také zabavíte a navíc si zde můžete odemykat za získané lístky, jak v běžném americkém lunaparku, nějaké ty odměny. Mezi ně třeba patří různé karnevalové masky, které pak Kirby může mít během průchodu kampaně na sazené, jako takové skiny.

Určitě bych neměl zapomenout, že hru můžete celou projít v kooperaci, kdy je té zábavy přeci jen o chlup více. Já to zkoušel jen jednou a stálo to za to. Ostatně gaučigový koop vždy stojí za to. 

No a jelikož se bavíme o přepracované verzi, tak nesmím zapomenout na technický stav. Ten s klidným srdcem shledávám bezchybným. Žádné bugy, žádné glitche a propady snímkováýní jsou sprosté slovo. Ostatně jsem měl před sebou 2D plošinovku, u níž bych něco takového ani neočekával. Musím ale říci, že tvůrci odvedli s přepracováním zatraceně dobrou práci a Kirby’s Return to Dream Land Deluxe se má zatraceně k světu a vůbec byste neřekli, že se jedná o něco, co tu už jednou bylo. Titul působí moderně a na každou jednotlivou lokaci je radost pohledět. Ona tomu ale dosti pomáhá komiksová stylizace, jenž titulu vysloveně sedla a vlastně bych se nebránil tomu, kdyby v ní tvůrci v budoucnu pokračovali.


ZÁVĚREM

Kirby’s Return to Dream Land Deluxe je roztomilou nápaditou 2D plošinovkou, která působí svěže a moderně a to navzdory faktu, že jde vlastně jen o předělávku staršího kousku. Je ale třeba zmínit, že se tvůrci nebáli jít ještě dál a tak tu máme i zcela novou doplňkovou kampaň a nějaké ty další nové featury, jenž hru dělají osobitější a jsou i důvodem toho, proč za své peníze nedostanete to samé, co v minulosti, jen s lepším vizuálem. Škoda jen toho, že si tvůrci nedali více záležet na boss fightech, které jsou v případě těch nižších class na jedno brdo.

8/10

Datum vydání: 24. února 2023 – Potřebné místo: 5GB
Distributor ČR: Conquest Entertainment/Nintendo Česká Republika – Česká lokalizace: NE