LEGO Jurassic World – Recenze (Nintendo Switch)

LEGO Jurassic World – Recenze (Nintendo Switch)

23 října, 2019 0 Od Jiří Hora

Psal se rok 2015 a do světových kin tehdy zamířil velkofilm Jurský Svět, který odkazoval na legendární film Stevena Spielberga, Jurský Park, z roku 1993. A asi by to nebylo herní studio Tt Games, kdyby se takové šance nechopilo a nevytvořilo stejnojmennou hru, jen v poněkud barvitějším a hranatějším podání kostiček LEGO. Tak nám vznikla hra LEGO Jurassic World, která tehdy zaútočila na PC, Xbox One, Playstation 4, ale i konzole předchozí generace tedy Xbox 360 a Playstation 3. Hra si svým zasazením okamžitě získala celý zástup mladých fanoušků a tak není divu, že se hra po čtyřech letech vrací s novou verzí, určenou pro tehdy ještě neexistující hybridní konzoli Nintendo Switch.

Vlastně se to stalo čirou náhodou, že se nám verze pro Nintendo Switch dostala do rukou a jsme za to vlastně neskonale vděční. Protože i my si rádi na chvíli odpočineme od těch krvavých akcí, či dlouhých dobrodružných výprav, a jednoduše vypneme u humorem nasáté a hravé plošinovky, kterou LEGO Jurassic World jednoznačně je. Kdybych chtěl, mohl bych celou recenzi jednoduše odbít tím, že se od původního vydání nic nezměnilo a jde o zcela regulérní verzi hry, která tu již byla před čtyřmi roky. Já to ale neudělám a celý tento návrat k druhohorním tvorům v odlehčeném podání popkulturní legendy si projdeme pěkně od začátku do konce.

Hra LEGO Jurassic World nám nedává pouze jeden příběh, který jednoduše odvodíte z názvu hry, ale rovnou čtyři. Tento herní kousek totiž vedle odlehčeného a humorné podaného příběhu filmu Jurský Svět zahrnuje také dějové linky tří předchozích filmů. Tedy hned poté, co si projdete krátký prolog zahrnující úvodní scény z ikonického filmu Jurský Park. Pak už je ale zcela na vás, do kterého světa se pustíte. Jestli do toho nového režiséra Colina Trevorrowa nebo se rozhodnete navštívit původní světy Stevena Spielberga zahrnující filmy Jurský Park, Ztracený Svět: Jurský Park a Jurský Park III. Všechny filmy této filmové, dnes již můžeme říci, ságy mám velmi rád a vyprávění těchto snímku skrze kostičky LEGO, které doplňuje jednoduchý, byť stále fungující humor, jsem si opět užil. Tentokrát jsem měl však tu výhodu, že jsem nebyl omezen tím, kdy a kde se do hry pustím.

Je tedy pravdou, že některé vtipné pasáže jsou vysloveně vynuceny vývojáři, ale vzhledem k tomu, na jaké publikum hra míří, je to celkem logické. Takto nevhodně vybraných humorných scén je ale poskromnu. Většinou do sebe vše velmi dobře zapadá a to i přestože děj zejména prvních tří filmů je zde zkrácen pouze na nejdůležitější pasáže. Vaše bránice se nejspíše nepřestanou chvět a to hlavně v případě, že máte všechny filmy dobře nakoukané. To si pak odlehčenou verzi užijete ještě o chlup více. Občas jsem i já žasnul nad tím, jak některé scény našly výborný balanc mezi humorem a vážnou notou.

Jak jsme zmínil výše, tak na hře se prakticky nic nezměnilo. Samotná hratelnost funguje na stejném principu jako spousta LEGO her před tím. V době svého vydání se pak zrovna LEGO Jurassic World vrátilo svým konceptem spíše ke starším hrám, než těm, které předcházely přímo ji v kratším časovém intervalu. Takže již nebylo nutné sbírat různé materiály pro stavbu, či stavět podle plánků. Hra si v tomto ohledu chce udržet jakési tempo vyprávění, což se jí dařilo před čtyřmi lety a daří se jí to velmi dobře i dnes. Minimálně na první dohrání je ideální se jen dobře usadit a vychutnat si humorné vyprávění bez hledání všemožných skrytých míst a podobně. To je lepší si beztak nechat na případný druhý průchod, kdy už máte odemčeno více postaviček, které vám pak pomohou se na taková místa dostat a tím pádem sesbírat i veškeré kolektibly.

Zajímavým prvkem LEGO Jurassic World je možnost, vedle klasických lidských postaviček, ovládat i dinosaury, což je výsada zejména herní LEGO inkarnace filmu Jurský Svět, kde svou důležitou roli sehráli zejména Velociraptoři. Ani jejich pasážím nechybí trochu toho, pro tento typ her, typického humoru. Pasáže s dinosaury jsou rozhodně jedním z příjemných zpestření LEGO her jako takových. Když jsme ale ještě stále u té hratelnosti, tak musím vyzdvihnout další z výhod konzole Nintendo Switch, tedy v případě, že nejste zrovna majiteli Switch Lite. Tou výhodou jsou Joy-Cony, díky nimž můžete hrát ve Splitscreenu kdekoliv a to bez nutnosti dokupovat další ovládač. Já si tak díky tomu mohl hru projít i se svou podstatně mladší sestrou. Online multiplayer v LEGO hrách již ani nehledáme. Můžeme být však za ně rádi. Jde on jedny z mála her, který preferují klasický Splitscreen.

Technické stránce hry nelze vlastně vůbec nic vytknout. Vývojáři zde nemuseli dělat žádné ústupky a tak hra vypadá naprosto stejně jako na regulérních, velkých, konzolích. Pokud budete hrát v režimu handheldu, titul vám poběží v 720p při 30fps. Zvolíteli hraní na TV, pak si budete hru moci vychutnat při stejném frameratu v 1080p. LEGO Jurassic World netrpí žádnými propady frameratu, doskakováním textur, ani žádnými jinými bugy, či glitchi. Vývojáři již přesně věděli, jak mají svou hru udělat. A svou práci dotáhli hned na 100%. My si tak můžeme vychutnat mix realisticky připodobněných kulis a kostiček LEGO bez jakýchkoliv problémů.

ZÁVĚREM

LEGO Jurassic World se vrátil po čtyřech letech, aby potěšil všechny malé nadšence do dinosaurů a opět se mu to vede na jedničku. Hra však svým provedením a humorem zabaví i dospělé hráčské publikum, které si čas od času také potřebuje odpočinout od hektolitrů virtuální krve. LEGO Jurassic World je tak stále poctivou zábavou plnou typického humoru z dílny vývojářů Tt Games, kterou si tentokrát můžete vzít sebou kamkoliv se vám zachce.

HODNOCENÍ: 8/10

Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Nintendo Switch

Distributor ČR: Cenega Czech