Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii – Recenze

Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii – Recenze

26 března, 2025 0 Od Michal Synek

K sérii Yakuza jsem se dostal v moment, kdy v jednom obchodním řetězci před dvěma lety zlevnili Yakuza: Like a Dragon na 500,- Kč. Zbýval poslední kus, já si řekl, proč do něj nejít. Na PS2 mě zcela minula, každopádně byla hráčské veřejnosti známá už tehdy. Co mě původně odrazovalo, byla pro mě až moc dlouhá herní doba. Pro mě je ideální survivor horor na 12 hodin čistého času stráveného v titulu. Přes 50 hodin na Like a Dragon nebylo pro mě zrovna moc velké lákadlo. Původně jsem to po 10 hodinách chtěl skončil, ale pak jsem se hecnul, dokončil to. Zážitek? Naprosto strhující. Okamžitě jsem se začal shánět po pokračování, jenže Infinite Wealth se tehdy ještě připravovalo a mělo přijít do prodeje až minimálně za dva roky. 

Starších dílů bylo ale požehnaně. Jeden z feudálního Japonska, další dvě syrové kriminálky nebo třeba Spin-off v podobě The man who erased his name. Vývojáři z Ryu Ga Gotoku (zkráceně RGG) dokázali pokaždé nabídnout jedinečný příběh, vedlejší události i skvělou hratelnost a charismatické charaktery. Uběhlo několik let, přišlo zmíněné Infinite Wealth, které bylo o jeden bod horší než Like a Dragon, ale stále se jednalo o naprostou špičku na trhu. Po roce od jeho vydání nám studio RGG do série přineslo zcela nové téma – piráty. A kde jinde než na Havaji. O co horší bylo, že jako snad jediný člověk na planetě nenávidím tuto tématiku. 

U Assassin’s Creed Odyssey jsem strávil přes šedesát hodin a už po několika z nich mě plavby po oceánu zcela nudili. Původně mi hlavou proběhla myšlenka Pirate Yakuza in Hawaii vynechat. Nechat 1500,- Kč za hru, kde se člověk jen plaví a střílí na nepřátelské lodě, to není nic pro mě. Redakce měla volný klíč pro PlayStation 5, proč do toho prostě nejít. Ještě abych nadával. O to větší překvapení bylo, když jsem zjistil, jak až málo plaveb titul nakonec obsahuje. Navíc jsou zcela dobrovolné. Z větší části se tedy jedná o starou dobrou Yakuzu, kterou tak miluji. 

Trailery na Pirate Yakuza in Hawaii byly celkem zavádějící. Jak bylo zmíněno, mořeplavectví je dobrovolné, pokud ho někdo nechce dělat, stačí doplout malý kousek k přepravnému bodu, jakým je v tomto případě maják, využít rychlé cestování k příběhové misi. Tečka, tak rychlé to je. Já si však řekl: „nebuď plačka, zkus tu plavbu po oceánu. Zážitek? Zábava! Rychlé, svižné, nenudí, není to nijak náročné (obtížnost normál). Cestou ničíte nepřátelské lodě, sbíráte součástky pro upgrade či můžete připlout k vyznačeným ikonám (na mapě) s truhlou a zkusit takový menší nájezd na kořist. 

S vaší skupinou až čtyř souputníků pozabíjíte větší množství nepřátel, ukradnete jim jejich lup, následně za to dostanete body. Ty body se dělí do dvou kategorii – peníze a XP. Pro upgrade vaší postavy potřebujete oboje. Ve velkém množství. Pokud se rozhodnete vynechat tento typ vedlejších aktivit, budoucí vylepšování postavy budete mít daleko těžší. Navíc je plavba po oceánu i krádeže kořisti opravdu zábava. Pirátství mě nakonec chytlo. Očividně když se udělá tak, jak má, baví. Assassin’s Creed či další tituly by si měly vzít zářný příklad, jakým způsobem tvořit takový typ her. 

Jaký je tedy zbytek Pirate Yakuza in Hawaii? Úplně stejný jako jeho předchůdci – máte hlavní silný příběh, rozdělený do několika dost dlouhých kapitol s řadou hlavních misí. Pokud se chcete soustředit jen na příběh, vývojáři vás za toto rozhodnutí vůbec netrestají. Když si však chcete titul užít naplno, RGG opět připravilo doplňkový obsah – vedlejší příběhové mise, doprovodné aktivity jako baseball, při němž se strefujete do míče směrem na sudy s hořlavinou, snažíte se je všechny postupně vyhodit po povětří. 

Pak tu nabíráte nové členy do své posádky. Ti po vás často před svým „podpisem“ k náboru něco budou chtít. Jeden chce, abyste měli reputaci své lodi na třech hvězdičkách, jiná malá holka požaduje asi pět nebo šest. Další chce smažené rybí kousky, jiný abyste se převlékli do speciálního hereckého oblečku. Jindy někoho musíte zachránit před bandou gangsterů či jednu slečnu prostě v dialogu ukecáte pod záminkou získání praktických pirátských zkušeností pro její hereckou tvorbu. V neposlední řadě si od kuchaře musíte zakoupit pět jídel, aby vám dal svůj souhlas. Kromě baseballu, náboru členů vaší posádky máte opět klasicky minihry: sázky, karty, šipky, speciální lokace pro dialogové okna, kdy si zlepšujete přátelství s jednotlivými postavami. 

Jakmile se dostanete z počáteční úvodní lokace do hlavního města na Havaji – do Honolulu, čeká vás prakticky to stejné, co jste měli v Inifinite Wealth. Jen s jedinou výjimkou – nyní ovládáte Goro Majimu! Vývojáři nás konečně, po dlouhé době, nechali si zahrát za tento v sérii velmi oblíbený, legendární charakter. Abyste to měli proti různým gangsterům snazší, musíte levelovat svoji postavu. Zdraví, síla, speciální útoky. Je toho opravdu hodně. Častokrát ani nebudete vědět, co vylepšit dříve, co až později. Jedná se o klasickou Yakuza hru – běháte po městě, mlátíte členy gangů, kteří obtěžují Gora, jeho nové přátele i ostatní obyvatele města. 

Časem se opět otevře celé město, oceán i přilehlé ostrovy, kde se můžete spřátelit se slepicí a mládětem tygra, kterým dáváte jídlo, za něž dostanete jejich lepší statistiky společného přátelského pouta. Čím silnější vzájemný vztah, tím lepší odměnu získáte.  Co příběh? Ten je na poměry „pouhého“ Spin-offu opět silný, propracovaný, detailní, emotivní. Nechci nic prozrazovat, snad jen to, že Goro se vyplaví z oceánu, má amnézii a potká malého kluka s kočkou (je to tygr!), za čas vyrazí na dobrodružnou plavbu po oceánu. Více prozrazovat nechci. Opět je to příběhově na jedničku. Není co vytknout. 

Honolulu, hlavní město Havaje, je nádherné. Audiovizuálně se jedná naprostý klenot. Při stabilních (zkoušeno na konzoli PS5 PRO) šedesáti snímcích za sekundu se jedná o skvěle odvedenou práci. Západ slunce, lidé blbnoucí na pláži či ruch v centru města je precizně zpracovaný. Zde to žije. Můžete se vrhnout do oceánu, lovit rukama ryby, jezdit na Segwayi (elektro skútr), kochat se místní krajinou a ani nemusíte sami ovládat skútr. Dá se nastavit možnost dojet do vámi zvoleného místa na mapě plně automaticky. Nemusíte se o nic starat, jen si užívat ruch ve městě, plného aut, turistů, členů gangu i místních obyvatel. 

Graficky se moc od posledního dílu nezměnilo, to však nevadí. Jediný rozdíl je, že oproti Infinite Wealth u Pirate Yakuza in Hawaii nedochází k lehčím propadům snímků za sekundu. Možná je to způsobeno mým přechodem na PRO nebo jen prostě nově vydaným patchem. Těžko říct, jak to běží na klasické PS5 konzoli. Každopádně na té starší verzi jsem odehrál všechny Yakuzy z nové řady, nikdy nebyl žádný problém. Kromě Infinite Wealth (nebylo to však časté) se vždycky jednalo o naprosto stabilních šedesát snímků za sekundu. Zvuky živého města jsou úplnou třešničkou na dortu. Hudba jedna báseň. V pochmurných, emočně silných momentech se přepne do pomalého, smutného tempa. Při bitkách se zase jedná o rychlou, rockovou nálož. 

Vizuálně i zvukově se tedy jedná o „Yakuza standard“ – precizně odvedená práce japonského týmu je znát. Přímořské ostrovy, hlavní město i volný oceán v sobě mají roky vložené dřiny, krve i potu všech členů z RGG. Když přijde při mořeplavbě na déšť a bouřku s blesky, jedná se o naprostou špičku v audiovizuálním zpracování v této sérii. Už jenom kvůli tomu se prostě musíte plavit v oceánu!


ZÁVĚREM

Pirate Yakuza in Hawaii nezklamal. Na Spin-off vlastně nabízí zážitek standardního dílu. Možná proto je cenovka větší než byla u The man who erased his name. Hratelnostně se jedná o standard v sérii, který všichni milují. Zde není co vytknout. Nová tématika přinesla svěží vítr, nenudí, je nápaditě zpracovaná. Soubojový systém je, opět jako u starších titulů, netahový – tedy rychlejší, svižnější zábavnější než jako u Like a Dragon či Infinite Wealth. Audiovizuálně se nic nemění, pár efektů přibylo. Bouřky při plavbě jsou dechberoucí, hlavní město plné života, výrazy v obličejích v cutscénách nádherné, propracované. Ozvučení je na špičkové úrovni. Sice se jedná „jen“ o Spin-off, ale je to díl s obrovským obsahem (byť na hlavní hry v sérii nedosahuje v počtu hodin v ní strávené). Můžete v něm strávit až třicet hodin plnohodnotné zábavy a za těch 1500,- Kč určitě stojí. Pokud Pirate Yakuza in Hawaii někde uvidíte ve slevě, běžte si ho ihned koupit bez rozmyšlení. Za mě se jedná o další povedený díl v sérii, kde vlastně není co vytknout. Možná jediná výtka by směřovala k dialogovým oknům, která u vedlejších aktivit nejsou nadabované a musí se číst. Je však otázka, jestli by to bylo vůbec logisticky možné celé namluvit, když toto textu je taková tuna. Tak snad někdy v budoucnosti. 

Na závěr menší poznámka pod čarou. Člověk, co stojí za celou sérií, vyrůstal jako chudý kluk v jedné zapadlé japonské vesnici, jemuž se všichni ostatní celé jeho dětství smáli. Už se nesmějí. Stal se jedním z nejlepších videoherních tvůrců své doby. 

Datum vydání: 21. února 2025 – Potřebné místo na disku: 56GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: NE