Lost Judgment – Recenze

Lost Judgment – Recenze

22 září, 2021 1 Od Jiří Hora

Japonsko, Země vycházejícího slunce, země bohatá na kulturní bohatství, domov technologického pokroku, šíleného zpravodajství, ale také nebezpečné a respektované mafie známé jako Yakuza. Yakuza je dle zpráv skutečnými vládci velkých měst a jejich čtvrtí, které má ovládat. Japonské vývojářské studio Ryo Ga Gotoku se rozhodlo na základech japonské mafie vystavět celou videoherní sérii, která vždy nabízela silný a dramatický příběh, kterému nechyběla akce ani emoce. Ačkoliv se Yakuza jako herní série svým sedmým dílem odklonila od klasického konceptu a zabrousila do vod RPG, tak jde stále o skvěle dramaturgicky zvládnutý kousek.

Ačkoliv má série Yakuza za sebou dohromady 8 dílů, ano osm, jelikož tu máme i kousek Yakuza 0, nelze zapomenout ani na povedený spin-off jménem Judge Eyes, na západě známý jako Judgment. V této hře jsme se na místní universum podívali z trochu jiného pohledu, tedy ne jako člen rodiny japonské Yakuzy, ale jako soukromý detektiv Takayuki Yagami, který se právě do křížku s Yakuzou pouští. První díl sklidil velmi kladné ohlasy a není se tak čemu divit, že se studio pustilo do tvorby pokračování nesoucího název Lost Judgment, jenž se nám v minulém týdnu dostalo konečně do rukou.

Upřímně se přiznám, že nejsem fanoušek série Yakuza a nemám za sebou odehraný jediný díl, byť to díky Xbox Game Pass mám rozhodně v plánu. No a nehrál jsem ani první Judgment. Vlastně jsem si z kraje říkal, čemu jsem se to sakra upsal. Bude chápat premisu příběhu? Bude mi to celé dávat smysl? K mému překvapení je výprava pokračování natolik skvěle připravená, že jsem se okamžitě do hry ponořil a vzhledem k velmi dobře napsanému a komplexnímu příběhu jsem i v mžiku pochopil, kde jsem a co se kolem mě vlastně děje.

V případě této recenze nebude nijak konkrétně zabředávat do příběhu a to z jediného důvodu. Je to to nejlepší, na celé hře a obecně na celé sérii Yakuza. Vezmu to tedy takovou obecnou a pocitovou oklikou. Než ale začnu z kraje vám řeknu, že Lost Judgment je příběhem, který si chcete projít a zvláště pokud máte sérii Yakuza rádi a líbil se vám i první Jugdment. Děj jako takový na mě dýchnul svou atmosférou a prakticky neustálou dramatičností a to v jakékoliv své kapitole, i navzdory tomu, že jsem si na začátku myslel, že se děj točí úplně někam jinam a vlastně zápletku načatou v prvním díle opouští. Jenže omyl. Scénáristé hry dokonale propojili veškeré dění ve hře a dali všemu trochu jiný rozměr.

Ve svém základu jde o napínavý detektivní příběh se vším, co k němu patří. Musím, ale varovat ty, jenž se sérií, stejně jako já, nemají žádné zkušenosti. Hra je nesmírně ukecaná a když myslím nesmírně, myslím tím, že vás čekají klidně 25 minutové cut-scény, které jsou doprovázeny pár minutovým gameplayem. Nemyslím to tedy doslova tak, že bychom jen koukali na CGI film a sem tam něco udělali. Hra v tomto směru velmi dobře dávkuje svůj obsah. Takže se jednotlivé pasáže postupně vyrovnávají a gameplay samozřejmě převládá. Jen je potřeba se připravit na pořádnou porci filmečků a rozhovorů obecně. Navíc musím zmínit, že angličtina není občas příliš jednoduchá a to vzhledem některým slovním obratům. Myslím, že v rámci her jsem na tom s angličtinou dobře, ale v tomto případě jsem občas na slovník sáhnout musel.

Osobně musím vyzdvihnout dabing jednotlivých postav. Ať už si zvolíte japonštinu, či angličtinu, vždy se dočkáte skvělého zážitku. Podívám-li se na to z hlediska autenticity, pak není jiné volby než japonštiny. Je trochu škoda, že ne vždy se grafikům z RGG Studios povedlo vyjádřit mluvené emoce i mimikou ve tvářích některých postav a lip-sync by také mohl být v současnosti o trochu lepší. Je to paradoxně dost nemilí kontrast vzhledem k vizuálu zbytku hry, který je skutečně skvělý. Pravda, občas by se nějaké ty scény dále zvládnout o chlup lépe, ale to bych musel být opravdu hnidopich, abych to dával hře za mínus.

Když jsem načal ten vizuál a celkově technické zpracování, tak musím vypíchnout stabilních 60 snímků za sekundu, které si hra na konzoli Xbox Series X drží zuby nehty a to při rozlišení 4K. Během hry navštívíme města jako Yokohama, či Tokia. Pochopitelně jde jen o předem určené čtvrti, které jsou ale skvěle  zpracované a navíc plné života. Když se zrovna nehoníte za nějakým tím hlavním příběhovým questem, můžete plnit i něco z řad vedlejších úkolů. Právě živost ulic měst skutečně dokázala navodit tu správnou atmosféru a musím říci, že jsem se nejednou přistihl jak se v mezi čase procházím místními ulicemi.

Lost Judgment nám nabízí nahlížet na místní svět za dne i noci a pokaždé nám je servírována jiná atmosféra. V obou případech mají města své jedinečné kouzlo. Zatímco za dne jsou ulice plné lidí a vozidel, tak v noci vše trochu řídne, ale ožívá noční život plný neonů a barev toliko typických pro noční Japonsko.

Jelikož se ale nejedná o žádný simulátor procházení se japonským městem, ale pořádnou a napínavou detektivku, jenž nás vtáhne do své zápletky, tak se stejně u volno časových aktivit nezdržíte. Ostatně náplň hlavních misí je stále o poznání zábavnější činností. Jelikož se ocitáme v kůži soukromého detektiva, tak budeme muset hledat různé důkazy, aby se nám podařilo vše řádně rozplést a učinit spravedlnosti za dost. Během hry tak nebudou chybět sledovací pasáže, plížení, či právě hledání stop. Všechny tyto mechaniky skvěle fungují a tedy vůbec nevadí, že se v nich v dnešní době nenachází nic příliš inovativního. Ostatně nevím, ani v tuto chvíli nevím, jak bych sám něco vylepšil a jestli to vůbec jde. Takže je na místě si nalít čistého vína.

Stejně jako série Yakuza, ani Judgment a konkrétně tedy Lost Judgment nejsou ochuzeni o akční části. Na rozdíl od takového GTAčka si zde nepotrpíme na palné zbraně, ale budeme se rvát pěkně ve stylu kung-fu filmů. Ostatně pistole jsou pro zbabělce, že. Souboje jsou poměrně zábavné, čemuž pomáhají také tři rozdílné bojové styly, které můžete vzájemně kombinovat a tvořit rozmanitá komba. Původní dva styly Jeřáb a Tygr, nyní doplňuje právě ladný a nový bojový styl Hada. Líbí se mi, že lze velmi dobře využívat samotného prostředí a své soupeře tak můžete lecčím během souboje přetáhnout po hlavě, či se svým soupeřem vysklít nějakou tu výlohu. Soubojový systém samozřejmě vychází z původní série Yakuza a funguje velmi dobře. Nicméně, když si vzpomenu na nedoceněné Sleeping Dogs, tak mi zde souboje přijdou přeci jen o něco horší, ale to je můj osobní názor. Jinak proti „bitkám“ v Lost Judgment rozhodně nic nemám.

A jsme zase u RPG elementů. Jelikož se musí hlavní hrdina Takayuki Yagami také postupem času něco naučit. Tak tu máme hned pět stromů dovedností. Ty obsahují různá vylepšení a v případě bojových stylů se můžete naučit i nějaká ta nová komba a chvaty. Zpřístupnění jednotlivých schopností je závislé na zkušenostních bodech, které získáváte jednoduše hraním. Na této bázi se nic nemění a proč by také mělo že. Jednotlivé složky stromu dovedností jsou poměrně přehledné a jednoduše vyobrazené. Vývojáři se tady vysloveně nesnažili vytvořit nic úplně originálního, co by ve finále mohlo být spíše nepřehledné, než užitečné a snadno uchopitelné.

Jelikož se o vydání hry stará legendární společnost SEGA, tak ani v tomto herním kousku nechybí možnost zahrát si hry ve hře. Uvnitř Lost Judgment tak najdeme najdeme nějaké ty kousky ze SEGA Master Systém jako Alex Kidd in Miracle World; Fantasy Zone; Penguin Land; Quartet; Enduro Racer; Woody Pop; Maze Hunter 3-D; and Secret Command. Všechny tyto hry najdeme postupem hrou v Yagamiho kanclu. Když se na to podíváte, můžete hru vlastně špatně hodnotit? Upřímně jsem v těchto klasikách utopil nějakou tu hodinku, byť jsem je samozřejmě nezkoušel úplně všechny. Rozhodně je nutné uznat, že jde poměrně zajímavý výčet klasik.

Shrňme si to. Lost Judgment je hrou v tom nejryzejším Yakuza stylu, který tu byl po celá dlouhá léta. Dějově jsme uvrženi do zdánlivě dokonalého zločinu, kde hraje klíčovou roli spletité spiknutí do něhož je vrženo několik frakcí, jenž se snaží zneužít děr právního systému. No vidíte, tak jsem vám tu zápletku přeci jen nastínil v jejím nejhrubším zrnu. Ostatně finále hry má pořádné grády a na nás bude rozhodnout jestli se staneme součástí tohoto systému, či v nás zvítězí spravedlnost. V tomto směru má název hry i jistou poetiku.


ZÁVĚREM

Pokračování povedeného spin-offu k sérii Yakuza, Lost Judgment, se povedl na výbornou. Celému titulu vévodí dramatický detektivní příběh plný zajímavých zvratů a se skvělým vyvrcholením. Tomu náležitě sekundu herní svět zasazený do ulic Tokia a Yokohami a také chytlavá hratelnost v čele s typickým soubojovým systémem. Pro milovníky výše uvedené série je novinka jednoduše povinností. Na hře se najdou nějaké ty chybičky, ale ty by vás rozhodně neměli nijak odrazovat. Nejde totiž o nic zásadního, herní zážitek kazícího.

Datum vydání: 24. září 2021 – Potřebné místo na disku: 49,7GB
Distributor ČR: CENEGA Czech