Monster Energy Supercross: The Official Videogame 2 – Recenze

Monster Energy Supercross: The Official Videogame 2 – Recenze

8 února, 2019 0 Od Jiří Hora

Italská společnost Milestone srl. se zaměřuje výhradně na vývoj závodních titulů. V loňském roce se jim podařilo vydat rovných pět her, kdy první vypuštěnou do světa se v lednu stalo Monster Energy Supercross, které úspěšně navázalo na kvalitativní růst série MXGP. Nevím kolik a jaké hry letos Milestone chystá vydat, každopádně letošní rok opět otevírá oficiálním licencovaným Monster Energy Supercross titulem, tentokrát s pořadovým číslem 2. Abych byl upřímný, tak jsem měl obavy, zda další díl dokáže po roce nabídnout něco navíc. Jestli se mé obavy naplnily zjistíte níže v textu této recenze.

Loňský první díl Monster Energy Supercross mě dostal svým vizuálem a výbornou hratelností. Také si v hodnocení odnesl vysokou známku. Druhý díl měl nabídnout hlavně evoluci předešlého dílu a dost se o to snaží. Ta snaha je vidět na každém kousku této novinky, tedy kromě samotného menu, jenž je opravdu velmi podobné tomu z prvního Monster Energy Supercross. Trocha kreativity by rozhodně neuškodila, ale tím netvrdím, že by působilo nějak špatně. Je zkrátka adekvátní tomu, co hra samotná představuje. Jen mě trochu mrzí, že položky v menu nic zásadního nerozšířilo, tedy kromě režimu Compound, jenž byl v předchozím díle placeným DLC. Integrace těchto tratí v přírodě do samotného základu hry je určitě chválihodná. Přeci jen jde o příjemnou změnu, když chcete opustit světla reflektorů velkých lidmi napěchovaných stadionů.

Byť mě přítomnost Compoundu těší, tak to hlavní na celé hře je opět a jednoznačně režim kariéry. Zde se vývojáři chtěli, co nejvíce přiblížit její reálné podobě a to včetně různých náležitostí, jakými jsou interview s novináři, srazy s fanoušky, ale i poctivý trénink. Vše ale začíná tvorbou vlastního jezdce, bohužel jsme se stále nedočkali nějakého komplexnějšího editoru. Opět jde o nutný základ, kde najdete základní archetypy jezdců, které už nijak zvlášť neupravíte. Dále si zvolíte číslo a přezdívku, a můžete se pustit vstříct slávě v největší motocrossové show Spojených Států Amerických.

Jako supercrossový zelenáč začnete na nižší kubatuře 250ccm a vyberete si ze dvou divizí, Západního a Východního pobřeží. Vaším cílem je pak vrcholová soutěž v uceleném šampionátu Monster Energy Supercross se stroji o objemu 400ccm. Režim kariéry ale tentokrát není postaven jen na ježdění závodů. Jako jezdec si musíte vytvořit nějaké renomé, být tváří své stáje a daných sponzorů, pořádat srazy s fanoušky a tiskovky s médii, trénovat své dovednosti a sem tam ukázat svým rivalům, kdo je tu král.

Před každým závodem kariéry je potřeba si připravit týdenní rozvrh, který vrcholí závodním víkendem. Týdenní rozvrh se skládá většinou z několika volných dnů, nějakého toho bonusového, a pak jsou tu dny, kdy je třeba se rozhodnout, co podniknete. Takové dny mohou být v týdnu až dva a jejich náplň si vybíráte ze čtyř možností. První je trénink, což je takový režim výzev, kde získáváte skill a hodnocení podle toho, jak se vám trénovaná věc podaří. Další možností je Promo, to zahrnuje krátkou cutscenu s fotografováním, nejspíše na obálku časopisu, což vám dle úrovně sponzora přináší zisk v podobě kreditů. Třetí možností je meeting s novináři, či fanoušky, což vede k zisku bodů slávy, jenž vám pak poslouží k posunu na vyšší úroveň slávy, která zase odemyká nějaké ty bonusy. Poslední možností je Challenge, což je zde závod s rivaly dělící se ještě podle úrovně rivality. Do 50% úrovně rivality pojedete závod 1v1 a nad tuto hodnotu jde o závod s časem. Ať už Challenge nebo Training se jezdí na tratích v rámci Compoundu, nejezdíte tedy na stadionech.

Týdenní rozvrh je největší novinkou režimu kariéry, jinak je vše prakticky při starém. Jen mi tentokrát přijde, že zisk kreditů za závod není tak velký, jako v prvním díle. Na nové motocykly, jejich vylepšení, či nové kusy výstroje tak šetříte poněkud déle, minimálně do chvíle, než se vypracujete na vyšší úroveň. No, ostatně to dává smysl. Z posledních řádku vyplývá, že hra nepostrádá ani možnosti customizace, ať už samotného jezdce, či motocyklu. V případě jezdce jsou úpravy pouze kosmetického rázu, ale v případě motocyklů se ještě dělí právě na kosmetické a ty, které mají vliv na výkon. Lze vylepšovat brzdy, odpružení, výfuk, kola, gumy, zkrátka vše, co známe například ze sesterské série MXGP.

Když už jsem zmínil MXGP, tak z jejího posledního dílu s názvem MXGP Pro, si  Monster Energy Supercross 2 vypůjčil fyzikální a jízdní model. To sebou přináší řadu změn zejména v hratelnosti, kdy motocykly je opět třeba více kontrolovat, ať už jde o plyn, či probržďování, nebo přenášení váhy jezdce na motocyklu. Hra se tak opět snaží více přiblížit své reálné předloze a vcelku se jí to daří. Osobně jsem měl s úpravou fyziky u MXGP Pro z počátku problémy, přeci jen si člověk musel hlídat více věcí, ale v případě aktuálně recenzované novinky jsem byl ihned doma. I když profil tratí na stadionech je trochu jiný, než u venkovních, takže jsem tomu přeci jen musel dát trochu toho času a cviku. Celkově k hratelnosti nemám sebemenší výtku.

Pokud se vrátíme k obsahové stránce hry, tak ta vedle kariéry nabízí ještě klasický závod, šampionát, či time trial. V těchto režimech se můžete zhostit, kromě vlastního jezdce, i některého z dostupných licencovaných jmen. Hře nechybí ani multiplayer, který však tradičně postrádá u motocrossových her splitscreen. Během recenzování bylo naneštěstí velmi obtížné se v online multiplayeru s někým spojit, jelikož hra vychází v den, kdy i tato recenze, tedy 8.2., tudíž v něm moc nahráno nemám. Posledním režimem, a po kariéře, asi nejzajímavějším je zkrátka editor tratí.

Editor v základu nabízí čtyři varianty stadionu, kde máte možnost volby z uzavřeného, či venkovního a pak také jestli chcete k tvorbě trati využít tvaru diamantu, či obdélníku. Samotná tvorba trati je velmi jednoduchá. Editor se vám velmi rychle dostane pod kůži. Všechny tratě, které vytvoříte je pak možné sdílet s komunitou a stejně tak si tratě od komunity stahovat. Jejich využití je pak možné prakticky ve všech herních režimech, tedy vyjma kariéry.

Jak už u nás bývá zvykem, tak nakonec jsem si ponechal technickou stránku hry. Optimalizace hry opět doznala zlepšení, což je znát hlavně na vlastních tratích, které v případě prvního dílu trpěly sem tam propady snímkování. Tento neduh se druhého dílu netýká. Vzhledem k tomu, že Supercross je vedle závodění, také velkou show plnou ohně a ohňostrojů, vývojáři tento faktor do hry nezapomněli implementovat a atmosféru této soutěže to více zatraktivňuje. Vizuálně se hra od předchozí liší hlavně v detailech, tedy hlavně v lepších texturách, stínech a nasvícení.  Rozhodně stojí za zmínku vyzdvihnout samotnou vizualizací tratí, které opět doznali změny k lepšímu a efekty odlétávajícího bahna, či prachu jsou pastvou pro oči. Oproti prvnímu dílu se nám občas z oblohy snese i nějaký ten deštník, jenž má následně vliv na jízdní  vlastnosti. Závod tak nabere trochu jiný spád a jde zároveň o jakési osvěžení hry. P.S. To bahno pak ulpí snad všude.

Jak jsem uvedl hned na začátku této recenze, Monster Energy Supercross 2 je hlavně evolucí svého předchůdce. Nepřináší sice mnoho nového, ale to co dělá, dělá velmi dobře. Hra jako celek funguje a to je to hlavní. Jen si nejsem jist, kam jde ještě obsahově hru více posunout, pokud se vývojáři rozhodnou pro další díl.

SOUHRN

Monster Energy Supercross: The Official Videogame 2 posouvá o něco dále dobře nastavenou laťku prvního dílu a stává se tak jeho mírnou evolucí. Po technické stránce a hratelností není hře moc co vytknout. Bohužel novinek ve hře není mnoho. Pokud vás však první díl v loňském roce minul a jste fanoušci tohoto motorsportu, neměli byste nový herní kousek minout.

HODNOCENÍ: 8/10

Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X

Distributor ČR: Comgad – Computer Game Distribution