PGA Tour 2K23 – Recenze

PGA Tour 2K23 – Recenze

27 října, 2022 0 Od Adam Šindler

Golf nepatří mezi nejpopulárnější digitální sporty, které si máme možnost zahrát na našich počítačích a konzolích. Určitě se nemůže srovnat s fotbalem nebo hokejem od EA, ani basketbalem od 2K. V poslední letech se ale stávají mnohem více populárnější i ostatní sporty jako se baseball od Sony (MLB The Show 22) nebo dnes recenzovaný golf od 2K. Hlavní tváří tohoto dílu se stal samotný Tiger Woods, který patří mezi nejúspěšnější golfisty všech dob a dříve jsme jej mohli vidět, co by ikonu golfové série od EA, jenž se má v příštím roce vrátit. Pojďme se ale společně podívat jak si nové PGA Tour 2K23 vede. 

Neuběhlo mnoho času, co jsme se od 2K dočkali nového ročníku basketbalu. U basketbalu mě překvapila obří velikost hry. Musím se přiznat, že jsem, tudíž, i u tohoto počinu čekal něco podobného, i když vývojáři z HB Studios jsou nakonec daleko skromnější, než tvůrci z Visual Concepts a hra si tak uzme jen něco okolo 12 GB. To je rozhodně na dnešní dobu poměrně málo. Říkal jsem si proto, jestli bude velikost nějak patrná na kvalitě vizuálního zpracování, či na obsahu, takže jsem si logicky říkal, co vše asi ve hře najdu.

Již v tutoriálu jsem spatřil první oběti zmíněné velikosti hry. Nemůžu v žádném případě říct, že by grafika byla hrozná. Jen mě překvapilo, že si vývojáři ani na konci roku 2022 nedali na konzolích nové generace více záležet. Jsme sice zvyklí, že ve sportovních hrách nejsou změny v grafice nijak velké. Když hru ale srovnám s předchozím dílem PGA 2K21, jsou si hry na první pohled velmi podobné. Dost mě také zklamalo zpracování fanoušků. Jelikož jsou velmi blízko jamky můžete si je pořádně prohlédnout a působili na mě spíše jako kartony, které se za mnou otáčejí, navíc neměli ani moc detailů v obličeji. To bych ale dokázal překousnout, hra je přeci o golfu. 

Co už jsem ale snášel hůře bylo, když se mi nepovedl jeden z odpalů a míček mířil přímo mezi zmíněné přihlížející. Čekal bych, že se fanoušci alespoň posunou nebo že na přilétající míček nějak zareagují, ale oni se ani nehnuli a míček proletěl přímo jedním z nich. Totéž se opakuje u stromů, na které můžete podél trasy narazit. Nebo spíše nenarazit. Jelikož míček proletí nejen větvemi, což by se dalo ještě pochopit, ale míček proletí občas i kmenem stromu. Může tak nastat situace, kdy míček přímo proletí stromem a pokračuje dále ve své dráze. U jiné jamky ale naprosto stejným stromem míček neproletí a spadne. Chápu, že cílem není odpalovat míček mezi stromy a krátit si tak cestu jen mě to dost zarazilo.

Další, co mě dost zklamalo je volba režimů. Ve hře je klasická kariéra jednoho hráče, kde si vyberete, na jaké úrovni chcete začít a snažíte se ze svého hráče udělat nejlepšího golfistu. Sám jsem zvolil cestu nejtěžší. A to cestu z nejnižší příčky, kterou mohu ve hře zvolit. Musím se přiznat, že jednotlivé turnaje mě bavily a i přesto, že jsem odehrál několik turnajů u žádné z jamek jsem neměl pocit, že bych už ji hrál. Jednotlivé greeny mají hezký design a hraní turnajů jsem si užíval. Jak je tomu i v reálném životě, máte i zde možnost zvolit si svého sponzora. Mezi sponzory jsou i takoví velikáni jako Adidas či Nike. Po turnaji vám jednoduše přijde SMS a vy máte možnost sponzorování od firmy přijmout nebo ne. Nemůžete ale mít více sponzorů například na oblečení. Pokud tak přijmete nového sponzora na oblečení, automaticky rozvážete smlouvu se starým sponzorem a přijdete tak o s ním vybudovaný vztah. 

Mrzí mě, že tato možnost není využita více a vy si tak nemůžete vybrat pár kousků oblečení podle značky s kterou máte smlouvu a podle toho, jak dobré s ní máte vztahy. Vztahy se vám zlepšují za jednotlivé turnaje podle toho, jak vysoko jste se umístili. Místo možnosti být oblečeni jen ve značce, se kterou máte sponzorskou smlouvu to vývojáři vymysleli jinak. A musím se přiznat, že se mi jejich nápad moc nelíbí. Hra totiž obsahuje variantu “battle” passu, kterou nazývá ClubHouse Pass. Působí to na mě jen jako tahání peněz z lidí a na hru to tak nevrhá moc dobré světlo. Doufal jsem, že už se vývojáři poučili a neudělají stejnou chybu jako tvůrci u basketbalu. Bohužel marně, a proto se s mikrotransakcemi setkáme i v této hře. Což je rozhodně škoda. 

Zvláštně na mě působí i samotná tvorba kariéry, jelikož můžete mít rozehranou jen jednu a nemáte tak možnost, zkusit si například postup z různě těžkých turnajů na nejvyšší příčky. Co jsem dále moc nepochopil je vytvoření vašeho hráče. Při prvním startu kariéry se mi vytvořil hráč, s předvoleným jménem Pro Golfer a vytvořeným obličej. Musel jsem opravdu dlouho pátrat, jestli ve hře editor postavy vůbec je. A ano, opravdu jej zde naleznete. Poté si můžete svou postavu přizpůsobit podle sebe a změnit si i jméno. Vedle úpravy vzhledu vašeho golfisty také můžete zvolit jakým stylem bude hrát a na co bude zaměřený. Každý golfista se soustředí na něco jiného a je to logické, a stejně jako v životě, každému jde něco lépe a něco hůře. 

Najdete zde i strom dovedností a můžete si tak sami zvolit podle vašeho stylu hraní to, co vám nejvíce vyhovuje a do toho investovat zkušenostní body. Dost mě ale mrzí, že tato možnost není na první dobrou viditelná a budete se muset opravdu zaměřit na to, abyste tuto možnost našli, což je rozhodně škoda. 

Dalším režimem je golfový turnaj, který si můžete zahrát v sólu nebo s jiným hráčem, popřípadě hráči nebo si jej můžete zkusit  online. Posledním režimem je Topgolf, kde se na 10 úderů pokusíte nahrát vyšší skóre než soupeř. Míčky odpalujete do předem připravených sítí v zemi, čím blíže středu se trefíte, tím více bodů pro vás. Hra vám v každém kole ukáže, do které ze sítí se máte trefit, a tak vy vyzkoušíte odpaly nejen na krátkou, ale i na dlouhou vzdálenost. Tento režim nenabízí golf jako klasický sport, ale jako jeho odlehčenou a zábavnou variantu, která vám umožňuje se naučit dost o odpalech, což můžete poté využít ve vaší cestě na vrchol v kariéře. 

Velmi se mi líbí možnost si ve hře vytvořit vlastní green. Můžete si tak vytvořit skoro cokoliv, protože možností je opravdu hodně. Prvně si zvolíte, jak moc se má na hřišti objevovat voda a vlnitost terénu a hra mám poté vygeneruje mapu. Mapu můžete různě upravovat, přidávat kopce, díry, další vodu a stromy. Najdete zde i spoustu předpřipravených budov, které mohou sloužit k dokreslení atmosféry. Můžete je ale také využít jako překážku, fantazii se meze nekladou. Věřím, že mnoho hráčů utopí spousty hodin, právě v onom editoru. Vámi vytvořené hřiště můžete poté publikovat a mohou si jej zahrát ostatní hráči. Totéž funguje naopak a vy si můžete zahrát na hřišti, které vytvořil někdo jiný. 

Při odpalech si můžete zvolit postoj, ale i hůl se kterou míček odehrajete. Musím se ale přiznat, že většinu času jsem využíval to, co mi hra přednastavila a moc jsem neexperimentoval. Totéž fungovalo u směru odpalů. Hra vám totiž přednastaví, kde byste měli míček trefit. U této mechaniky jde hlavně o to, ať před odpalem moc necuknete (v mém případě joystickem), tím by totiž míček mohl uletět jiným směrem, než jste si určili a vám by to tak způsobilo dost nepříjemností. Hra vám po odpalu ukáže, jak se vám to povedlo a jak moc jste při odpalu cukli nebo necukli. Máte tam možnost při delších jamkách vaše odpaly zpřesnit. Míček můžete i zatočit na jednu nebo druhou stranu. Tuto možnost jsem za celou dobu recenzování využil jen párkrát. S vaší taktikou může také zamávat vítr, který jako ve skutečném golfu má na odpaly vliv. Vítr vám může pomoct, ale i uškodit. Například při hře ve dvou měl vítr v průběhu jedné jamky více směrů, ale i rychlostí. Nestačilo tudíž míček napálit stejně jako soupeř, ale chtělo se to chvíli zastavit a popřemýšlet co může vítr udělat. 

Abyste věděli, kde má vás míček dopadnout, můžete využít kameru, která vám ukáže dané místo. Mnohdy ale míček dopadl jinde, i přes to, že jsem odpal měl naprosto rovný a počítal jsem s větrem. Problém mi dělalo i patování míčku do jamky. Mnohdy totiž nemáte šanci odhadnout, jak moc z kopce jamka je. Když jsem vám tak stane, že jamku netrefíte jen o pár centimetrů, opravdu to dokáže naštvat. Ve hrách jako je fotbal, hokej a basket je vše o rychlosti a jde o to, vstřelit více bodů a rychleji, než soupeř. Tady je to ale jiné. Jde o to zahrát jednotlivé jamky na méně úderů, než soupeř. Musím se přiznat, že na začátku jsem s tímto měl trochu problém, chtěl jsem míček rychle odpálit a rychle zvítězit. Golf ale není o rychlosti. Později jsem se ale uklidnil, dal si na vše čas, nespěchal a výsledky se dostavily. 

U sportovních her je vždy na zvážení, jestli si koupíte nový ročník, pokud vlastníte ten předchozí. U této hry to platí dvojnásob. Pokud vlastníte předchozí ročník, pravděpodobně bych neměnil. Zamrzí cena hry, která je srovnatelná s cenou nového NBA, které, dle mého názoru dostalo od vývojářů mnohem více péče. Tato série určitě stojí za pozornost každého sportovního nadšence, zbytečně ji ale sráží zmíněná cenovka a dle mého názoru menší péče od vývojářů. Mikrotransakce ve hrách jsou pak stále stejné zlo, jako vždycky. Pokud prahnete po možnosti zkusit si golf, nebál bych se sáhnout po starším ročníku, který bude nejspíše daleko cenově přívětivější. Být cena nižší, asi bych byl ke hře i vlídnější a pod recenzí by svítila o bod lepší známka. 


ZÁVĚREM

Musím se přiznat, že z pohledu celku jsem si nové PGA Tour 2K23 užil, ať už sám nebo ve společnosti dalších hráčů. Pokud hledáte sportovní odpočinek, neváhejte a po hře klidně sáhněte, jestli se smíříte s její cenou a starší ročník by nestačil vašim potřebám. Dlouho jsem totiž nehrál hru, u které bych se dokázal takto uklidnit a plánovat svůj postup v klidu, bez toho, aby mě nějak výrazně tlačil čas. A ten pocit, kdy trefíte jamku na „hole-in-one“ opravdu stojí za to.

6/10

Datum vydání: 13. října 2022 – Potřebné místo na disku: 12GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: NE