Populární herní tituly zasazené do zimní krajiny

Populární herní tituly zasazené do zimní krajiny

6 prosince, 2020 0 Od Adam Král

I když to tak nevypadá, nezadržitelně se nám blíží Vánoce a další svátky. Zimní atmosféru v Česku zrovna momentálně nemáme a hustě zasněženou krajinu, jsme taky pár let už nezažili. Pro někoho je zima nejhorším obdobím v roce – mimochodem, do této skupiny patřím také. Namrzlé silnice, které jsou „o hubu“, zamrzlá auta, kterým předchází několik minut škrábání a nebo nutnost – zvláště u mladších ročníků – být nabalený jako sněhulák, rozuměno mít několik vrstev oblečení. Naštěstí toto počasí trvá jen několik měsíců. My se ale společně podíváme na hry, které v tomto chladném období odehrávají.

Než ale začněme, řekněme si jednoduché pravidlo, které jsem si stanovil. Vím, že spousta her zimní krajinou hýří jen nakrátko – například The Last of Us II, nebo začátek druhé Mafie. Proto tak do žebříčku počítám jen ty hry, jejichž kampaň je z 80% procent zahalena do sněhové pokrývky. A menší upozornění – pořadí je čistě náhodné. Hry jsem nesestavoval od nejlepší po nejhorší.

Rise of The Tomb Raider

A nezačneme ničím jiným, než obávanou hledačkou pokladů. Její…řekněme schopnosti, nenechali některé pány chladné – vy víte o čem mluvím! Nutno uznat, že ta “stará” Lara Croft byla prostě kunšt a všechny nás učarovala. Když ale Crystal Dynamic začali vytvářet sequel k restartu série, který vyšel v roce 2013 pod prostým názvem Tomb Raider, nenechalo to mě, ani jistě řadu z vás, chladným. Hra byla nazvána Rise of The Tomb Raider a když v roce 2015 vyšla,  jednoduše nás dokázala učarovat.  Čímže? Skvělým dabingem, hudbou a nebo právě grafikou. Ta byla na výtečné úrovni a právě sněhem pokrytá krajina Sibiře celou akci a tíživou atmosféru podtrhovala. Sněhové bouře, zasněžené kopce, nebo skutečnost, že pohyb krajinou bude v hluboké sněhu podstatně obtížnější. To vše nás na hře dostalo a proto jde o ideální titul, v němž velmi intenzivně nasajete zimní atmosféru.

Metro 2033

Čekali jste, že v žebříčku alespoň jednou nezazní série Metro? Cože? Že nevíte, o co jde? Tak vylezte z té pusté jeskyně! Série Metro je světoznámým hitem – ať už v podobě herní, nebo knižní. Dobrodružství mladého Arťoma v Moskevském metru po nukleární válce vypadalo už v době své premiéry neuvěřitelně. Hra se nejen skvěle hrála, ale přinesla nám zároveň intenzivní, místy hororový zážitek, který sice stavěl na temných tunelech Metra, ale na tíživé atmosféře hra nepolevovala ani na povrchu, kde vládla všudy přítomná zima. Ačkoliv jsme se dočkali celkem tří her z této série, zrovna ten první se zapsal do povědomí hráčů asi nejvíce. Metro 2033 vyšlo 19. března 2010 a názorně nám ukázalo, jak by mohl vypadat život po takové jaderné válce. Přeživší obyvatelé Moskvy uprchli do podzemního komplexu metra – jak nečekané – a již tam komplikovaný život jim stěžují různá zmutovaná stvoření, jenž jim nedopřejí ani klidnou ranní kávičku. Vyzdvihnout si zaslouží také postava Arťoma. Jde o sympaťáka s nímž se tíživá atmosféra stává podstatně stravitelnější, škoda jen že vlastně do dnes nevíme, jak vypadá. “Vzdych”.

Until Dawn

Tento titul je zvláštní a unikátní zároveň. Until Dawn je v podstatě hororovým interaktivním zážitkem, podle čehož tak také vypadá. Temné kouty, solidní béčkové lekačky, hutná atmosféra a prastará legenda, která ožívá a může hrdinům hry přivodit celkem brutální smrt. Ale co na tom záleží, že hra mě hodí na poslední checkpoint… Heh, já zapomněl. Nehodí. Stejně jako v The Walking Dead je smrt postav ve hře permanentní. Until Dawn je často označován jako špatný béčkový film, ale víte co? Občas není nad dobré hororové béčko. Špatná kamera, nekvalitní ovládání a tak dále, však to znáte. To ale vůbec nevadí, protože hudba a herecké výkony to vynahrazují. Skoro se nám z toho stává menší recenze, co? Ne, nebojte. Připravte si čisté spodní prádlo a radši i kapesníčky – to kdyby nějaký z vašich hrdinů zemřel a že umírat budou hodně! Jo a celé se to odehrává během jedné chladné zimní noci, což solidně podtrhuje dění a celkový zážitek.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Tak zas ty kapesníčky odložte. Nebo ještě lépe. Vyhoďte je z okna, vezměte do ruky hůl a sešlete na ně nějaké kouzlo. Pro jistotu je rozsekejte mečem a hoďte do chřtánu draka. Tohle je ve Skyrimu normálka. Musím vám ho vůbec představovat? No dobře, jdeme na to….

Skyrim je RPG. Dosti klasickým fantasy RPG, které vlastně není ani bůh ví jak skvěle zpracované. Tuny bugů a glitchů, vlastně nic, co by někdo u her Bethesda Game Studios nečekal. Kdoví, možná nejde ani o nejlepší díl ze série Elder Scrolls. Ale zcela jistě jde o díl, který je mezi hráči tím nejznámějším. Ostatně vyšel snad všude, kde jen mohl. Proč je ale hra tak nesmírně populární? Možná je to tím světem, nelítostným světem s vysokými sněhem pokrytými vrcholky hor. Nebo je to svobodou, kterou nabízí? Třeba od každého něco. Skyrim vás nechá si vytvořit vlastní postavu a následně vás již do ničeho nenutí. Můžete hrát jak se vám zlíbí a dělat si co chcete. Ať už jako mírumilovný válečník, nebo krutý barbar, který oloupí i chudou vdovu o poslední kus jídla. Skyrim je světem možností a příležitostí a to se nám na něm vlastně líbí.

Steep

Abych nebyl jen za akci milujícího novináře, zmínit musím i sportovní titul Steep od studia Ubisoft. A pro ty rýpali mezi námi – ne, není to jako Assassin’s Creed smíchaný s SSX. Je to prostě Steep a fakt baví! Bodejť by ne, když čapnete do ruky snowboard nebo lyže a prostě se jdete projet. Zmínil jsem wingsuit? Ten tam je taky, ale bacha na stromy. Assasssin’s Creed a SSX jsem nezmínil jen tak, přeci jen při tom pohledu na tu celou řadu ikonek na mapě vám bude převracet zrak. Možná vám bude i mdlo, ale to je tak vše, co možná s tím AC hra má společného. Tedy pokud se zaměříte na poslední trilogii. Rozhodnete-li se zdolat všechny dostupné disciplíny – všechny je obletět, či sjet na prkně, či lyžích – připravte si pořádnou porci volných hodin. Možná desítky, možná i stovky?  Na Steepu ale oceníte tu svobodu. Prostě fakt, kdy nastoupíte na vrtulník a jednoduše se vydáte sjet tu nejvyšší horu švýcarských Alp. Příběh ve hře nenajdete, ale o závody a šampionáty nouze není. Vlastně víte o tom, že ke hře vyšlo rozšíření s licencí posledních zimních Olympijských her? Pokud jednoduše toužíte po sněhu a horách, je Steep přesně tím, co si během Vánočních svátků zahrát. Dost možná půjde o jedinou možnost, jak si hory naplno užít, i když jen virtuálně.


Nemohu mluvit za celou redakci, ale za výše uvedený výčet zimních titulů se vlastně mohu zaručit a vám je také doporučit. Jistě podobných her nalezneme více, ostatně se stačí mrknout do jednoho z našich prvních tématických článků z roku 2018, kde jsme se věnovali hrám odehrávajících se během Vánočních svátků přímo. Jestli se vám článek líbil, nebo máte pro ostatní další typy na podobné hry, neváhejte se s námi podělit o váš názor v komentářích.