Projekt Hráč České Republiky jako pomoc proti závislosti na videohrách v iniciativě IT People a Mironet

Projekt Hráč České Republiky jako pomoc proti závislosti na videohrách v iniciativě IT People a Mironet

2 září, 2019 0 Od Jiří Hora

Lidskou společnost už celé věky sužují hrozby, které si sami neustále vytváříme. My se v tomto článku zaměříme na Závislost, která byla v historii dlouhá léta připisována zejména omamným látkám, alkoholu, či tabáku. S rozmachem moderního věku, ale přišel ke slovu i hazard, do něhož se v dřívějších dobách řadil hlavně Poker, Black Jack, či další karetní hry. Ty brzy doplnily automaty, a byť se dlouhou dobu mluvilo v souvislosti s možnou závislostí pouze o výherních automatech, tak svou živnou půdu si připravovaly i videohry, které svou cestu rovněž započaly na automatech.

Závislost u dospělých je jedna věc, ale u dětí, či mladistvích je to zcela jiná záležitost. Videoherní automaty se ale zaměřovaly zejména na děti, kdy jich byly před dvaceti lety u nás plné letní poutě. Vývoj IT šel ale rychle kupředu a s jeho rozvojem šel kupředu i vývoj videoher. A být po dlouhé generace nám hry chtěly poskytnout pouze jistou formu zábavy, tak v poslední dekádě se jejich mainstreamová tvorba natolik změnila, že neškodná zábava začala přerůstat v něco, pro mladéž, zcela neúnosného. Za tento nepopulární rozvoj může zejména žánr MOBA a v současnosti hlavně Battle Royale. Na soutěživosti v oblasti multiplayeru není v zásadě nic špatného, avšak tyto hry bývají prolezlé morem současného videoherního průmyslu a tím jsou lootboxy a mikrotransakce, které již několik států ve světě začalo pokládat za hazard, jenž je v případě dětí zcela nepřípustný.

Děti tyto lootboxy, a s nimi spojené mikrotransakce, zkrátka chtějí a neustále tak vytváří tlak na své rodiče, aby jim trochu té herní měny, za kterou si ony lootboxy mohou koupit nedobyli. Občas to zachází až do té fáze, že děti zapomoci internetu nemají problém zjistit postup, jak si takové kredity obstarat i bez vědomí svých zákonných zástupců. Například výše zmíněný žánr Battle Royale a hry jako PUBG, a zejména pak Fortnite, jsou medializovány v takové míře, že děti u nich tráví až přespříliš času, který občas překračuje únosnou mez, navíc se v nich ani výše zmíněnými mikrotransakcemi nešetří. V posledních letech se tak množí případy, kdy během hraní her dochází k selhání organismu, které může vyústit i v smrt daného jedince. Na vině je pak právě onen čas, který mládež tráví u svých herních strojů a zapomínají, doslovně, na reálný život k němuž patří i odpočinek, jídlo a pití. Skutečně mezi pití nepočítáme popíjení Energy drinků.

Proto je potřeba podporovat iniciativy, které by na takový problém poukazovaly. Jednou takovou iniciativou je i projekt nadačního fondu IT People a společnosti Mironet s názvem Hráč České Republiky. Cílem tohoto projektu je dle jeho tvůrců snaha upozornit na nebezpečí závislosti na videohrách a to zábavnou formou. Mironet a IT People se rozhodli s touto situací něco dělat a jedním z cílů výše zmíněného projektu je snaha podporovat jen příležitostné hraní. Tedy tu podobu hraní videoher, jenž zde byla na prvopočátku, tedy čistě pro zábavu.

Premiéru si tento přijetí odbyl tento víkend během největší automobilové akce v České Republice s názvem Escape6 Prague Car Festival, která se odehrála v pražském PVA Expu v Letňanech. Akce se mohli zúčastnit pouze příležitostní, či-li amatérští hráči. Profesionálům, či poloprofesionálům byla akce zapovězena. To je vzhledem ke konceptu celého projektu, který kooperuje s občasným hraním hlavně pro zábavu, zcela pochopitelné. Celá akce Hráč České Republiky probíhala na stánku Mironetu, kde se hráči mohli registrovat do třech turnajů, kdy nikdo dopředu neznal hru, v níž se bude turnaj odehrávat. Pro potřeby turnajů byl zvolen automobilový simulátor Project CARS 2 od Slightly Mad Studios. I přesto že po prvním turnaji bylo jasné, v čem se soutěží, tak každý závod se vždy odehrával na jiné trati a s jiným vozidlem, aby měli všichni stále stejné podmínky. Závodilo se navíc jen na dvě kola, takže bylo třeba se co nejvíce vyvarovat chybám.

„Hráči to neměli jednoduché. I když už třeba po prvním turnaji znali hru, ve které se soutěžilo, až do poslední chvíle jim organizační tým tajil závodní dráhu i automobil. Každý závod se navíc jel maximálně na dvě kola. Hráči neměli čas na chyby. Viděli jsme spoustu strhujících soubojů plných překvapení, zejména ve finále. Například jeden z účastníků třetího turnaje se nám před závodem přiznal, že Project CARS 2 nikdy nehrál. Díky chybám soupeřů si ale dojel pro krásné druhé místo. Lidé v publiku fandili, i komentátor odvedl pěkný kus práce. Někteří hráči se těžce vypořádávali s porážkou, jiným vítězství viditelně zlepšilo den,“ popsal průběh turnajů Tomáš Jeřábek, marketingový specialista společnosti Mironet.

Co je ale dlouhodobým cílem celého tohoto projektu? Nadační fond IT People se snaží rozvíjet, propagovat a podporovat výchovu lidí s profesním zaměřením v technických oborech, zejména pak v oblasti informačních a komunikačních technologií. IT People také neustále sledují dění na herní scéně a zejména pak v neustále rostoucím odvětví eSportu. K jeho problematice se vyjádřila Iveta Mautnerová, PR manažerka IT People s následujícím výrokem: „Díky zaměření našeho nadačního fondu neustále sledujeme trendy a aktuální dění ve světe IT i zábavního průmyslu. Profesionální hraní, tzv. e-sport, patří mezi největší fenomén současné doby, ke kterému se bohužel váže i několik negativních důsledků, jako je zejména závislost (více například v článku na www.hrac-ceske-republiky.cz/zavislost). A to jsme nechtěli nechat bez povšimnutí.“

Mautnerová dále dodala: „Společně s internetovým obchodem Mironet každoročně pořádáme například dětský IT tábor, kde se snažíme dětem ukázat celkové kouzlo IT, nikoliv jen hraní her, které si pod tímto pojmem často mylně představují. Naopak se děti snažíme vést k tomu, aby hraním trávily jen omezené množství času a především, aby šlo vždy pouze o zábavu.”

Vzhledem k tomu, že s IT People úzce spolupracuje i několikrát zmíněná společnost Mironet, tak se k této problematice vyjádřil i Tomáš Jeřábek, „Naší společnou snahou s nadačním fondem IT People je upozornit na nebezpečí spjaté s nadměrným hraním. Určitě se ale nechceme vymezovat proti hraní jako takovému, ostatně značnou část našich klientů tvoří právě hráči. Chceme spíše nabídnout alternativní možnosti a dát šanci vítězit v turnajích i bez toho, aby museli trávit desítky hodin týdně tréninkem doma u počítače nebo ve společné herně profi týmů.“

A co bychom si měli z toho všeho odnést? Hraní tu vždy bylo a hlavně mělo být čistě pro zábavu. Řada videoher může také pomoci k rozvoji logického myšlení, či k řešení řady krizových situací, ale nic se nikdy nesmí přehánět. Byť by si řada mladých hráčů, či přímo dětí, nejraději představovala svůj život, jak jej znázorňuje film Stevena Spielberga Ready Player One, tak i na jeho konci najdeme procitnutí v tom, že život je venku a nesmíme jej celý promrhat pouze před obrazovkami, či virtuální realitě. My v RespawnPoint.cz sdílíme vizi nadačního fondu IT People a společnosti Mironet, jelikož jde o správnou věc.

“Hrajte pro zábavu a nezapomeňte žít, jelikož skutečný život je a vždy bude pouze za hranicemi našich herních obrazovek”

Článek vznikl za pomoci oficiální tiskové zprávy poskytnuté společností Mironet.