DiRT Rally 2.0: Colin McRae Flat Out – Recenze

DiRT Rally 2.0: Colin McRae Flat Out – Recenze

26 března, 2020 1 Od Jiří Hora

Většinu současných her po vydání doprovází řada větších či menších rozšíření, která mají různou kvalitu či délku. Rozšíření jako taková tak většinou nerecenzujeme, pokud nejde o něco, co je hodné samostatné hry. Někdy ale člověk musí udělat výjimku a dnešní recenze jí rozhodně je. Britské studio Codemasters je pověstné svými závodním tituly a zejména jednou konkrétní, kterou dnes známé jako DiRT. Pokud však patříte mezi herní veterány, tak víte, že tato série nesla v minulosti zcela jiný název. Dříve se tato série honosila jménem podle jednoho slavného britského závodníka, jehož jméno zní Colin McRae a právě podle něj se jmenuje poslední vydané DLC pro DiRT Rally 2.0, které vychází zároveň s Kompletní edicí. No a nepřináší toho vlastně vůbec málo a hlavně vzdává hold výše zmíněnému závodníkovi, proto jsme se odhodlali k této recenzi.

Než začneme je na místě si trochu nastínit, co se stalo s hrou DiRT Rally 2.0 za celý ten rok její existence. Už původní hra si od nás v minulém roce roce vysloužila definitivní hodnocení a ani po roce bych své hodnocení neměnil. Původně jsem hru recenzoval na PS4, ale když byla možnost koupit během letních slev na Xboxu One Deluxe Edition hry, tak jsem neváhal ani na sekundu. Součástí edice byl totiž i Season Pass, díky němuž nám hra za ten jeden rok solidně nabobtnala. Kdybych to shrnul, tak veškerý obsah z prvního dílu byl přidán právě do aktuálního dílu, ale samozřejmě toho bylo mnohem více, zejména po stránce vozidel, kde se mezi zástupcem ikon rally našlo místo i pro další Škodovku, konkrétně Škoda Fabia Rally z roku 2005.

Hratelnost se od vydání prakticky nezměnila. DiRT Rally 2.0 je stále korunním klenotem mezi simulátory rally a to zejména svým nekompromisním jízdním modelem a fyzikou, která odráží každou nerovnost na trati, či jakoukoliv změnu povrchu, na níž má vliv zejména počasí. Ať už řídíte jakékoliv vozidlo, tak se vždy dočkáte rozdílného pocitu z jízdy, jelikož každé vozidlo je unikátem s rozdílnou váhou, kroutícím momentem, akcelerací a hlavně náhonem. Nejlépe se vám budou řídit čtyřkolky, v případě předokolek budete zápasit s nedotáčivostí a ve vozidlech s náhonem na zadní kola si přijdete jak krotitelé divokých koní. Pro milovníky rally sportu a her zároveň zkrátka virtuální ráj.

Nyní už ale k tomu, proč tento článek vlastně vznikl, tedy k rozšíření Colin McRae Flat Out. To nám nabízí zcela nový herní režim nesoucí jméno samotného jezdce, kde si prožijeme ve virtuální podobě největší okamžiky závodní kariéry Colina McRaee. Celý režim je rozdělen do čtyř úseků: 1984-1985 The Early Years, 1991-1994 The Rising Star, 1995-1998 World Champion a 1999-2006 New Challenge. Název vždy přesně odráží období, které má mapovat a v každém najdeme všechny důležité závody v jednotlivých letech. Náplní každého jednotlivého závodu bude pak splnění určitého cíle. To rozhodně nutně neznamená, že vaším cílem je dojet první.

Colin McRae jako závodník byl hlavním hrdinou celé řady karambolů a byl dá se říci synem štěstěny v řadě fatálních momentů. McRae se stal legendou zejména proto, že se nikdy nevzdával a to ani ve chvílích kdy motor jeho vozidla sotva fungoval nebo když světla během nočního závodu po nárazu přestala svítit. Celá jeho nezlomná vůle mu nakonec v roce 1995 přinesla titul Mistra světa v rally. Závěrečná etapa jeho kariéry v rally byla ale plná nezdarů, nehod, chyb, ale i technických závad. Colin se ale přesto nikdy nevzdával. Jeho život však předčasně vyhasl v roce 2007, kdy havaroval i se svým synem ve své helikoptéře nedaleko svého domova.

Colinova kariéra byla plná velice zajímavých a pamětihodných momentů, jenž jsou inspirací jednotlivých závodů v rámci nového režimu. V jednom závodě je vaším cílem dokončit rychlostní zkoušku do pátého místa s poškozeným motorem.. Jindy zase musíte celou trať projet bez vážnějšího poškození. Cíle každého závodu jsou velmi rozmanité a vždy poskytují dostatečnou výzvu. Zároveň je znát, že vývojáři si přáli, abychom jednotlivé momenty v kariéře Colina McRae prožili v tom pořadí, jak je prožíval on sám. Proto se každá ze čtyř etap jeho rally kariéry odemyká postupně. Jednotlivé závody v každé z nich však můžeme hrát dle vlastní libosti. Provedení tohoto režimu je výborné a já si okamžitě vzpomněl na své mladí, kdy jsem hrával první díly série Colin McRae Rally.

Na tuto vlnu nostalgie měla největší vliv samotná vozidla, která doprovázela legendárního jezdce během jeho kariéry a jenž jsou zároveň další novinkou nového rozšíření. Svezeme se tak ve dnes již historických vozidlech jako je Mini Cooper, Ford Siera XS a  RS Cosworth, a také Peugeot 205 GTI. Nejdelší období své kariéry ale strávil za volantem vozidel Subaru, konkrétně pak Subaru Legacy RS, Subaru Impreza 555 a nakonec Subaru Impreza WRC. Poslední léta jako závodníka rally jsme jej mohli vidět v týmech Ford Motor Co s vozidlem Ford Focus RS WRC, Citroen Total s vozidlem Citroen Xsara WRC, a rok 2005 byl pak součástí týmu Škoda Motorsport řídíc vůz Škoda Fabia Rally WRC. Všechna tato vozidla ve hře najdeme vymodelovaná do nejmenších detailů, prostě tak jak to má být. Ať už jsem byl za volantem jakéhokoliv z výše uvedených vozidel, tak jsem si hraní plnými doušky užíval a to i ve chvílích, kdy se mi cíle nedařilo plnit.

Jelikož Colin McRae byl úspěšným zejména v rámci Britských rally, tak se vývojáři rozhodli, že v novém rozšíření nesmí chybět další z ikonických lokací, kde náš oblíbenec najezdil tisíce kilometrů, tedy Skotsko. Skotská rally je na první pohled podobná té Waleské, ale je podstatně rychlejší a zároveň nebezpečnější. Většina polních a lesních cest je lemována hlubokými příkopy, které jsou společně s častými hromadami dřeva všudy přítomným nebezpečím. Samotné okolí tratí je velice detailní a je, stejně jako na všechny zbylé RZ ve hře DiRT Rally 2.0, radost pohledět.

Pokud titul obsahoval během svého vydání nějaké technické chyby, tak ty byly během uplynulého roku zcela odstraněny. Titul v případě Xbox One X běží bez kompromisů v 60 snímcích za sekundu a nenajdete jediný moment, kdy by tomu bylo jinak. Všechna vozidla jsou modelována do nejmenších detailů a veškeré přítomné lokace a RZty mají výtečný design a představují přesně tu pravou výzvu, kterou od závodů rally očekáváte a k tomu skvěle vypadají. Efekt deště, či sněhu, je pak třešničkou na dortu. Po technické stránce nelze hře nic vytknout. Lahodí-li zvuky motorů vašim uším, tak budete rovněž v sedmém nebi, jelikož to k tomu zkrátka patří.


ZÁVĚREM

Rozšíření Colin McRae Flat Out pro DiRT Rally 2.0 je důstojnou tečkou za aktuálním dílem série. Přináší řadu ikonických vozidel, novou rally a hlavně nový režim, jenž nám dává vzpomenout na legendárního britského závodníka. Pokud máte původní hru, tak za velmi příznivou cenu dostanete náležitou porci nové zábavy a výzev. Expanze je rovněž součástí aktuálně vydané DiRT Rally 2.0: Complete Edition.

HODNOCENÍ: 10/10


Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X

Distributor ČR: COMGAD s.r.o.