Google Stadia – Dojmy

Google Stadia – Dojmy

7 června, 2019 0 Od Jiří Hora

Dne 6.6.2019 proběhla konference Google Connect, která měla za cíl více přiblížit novou herní streamovací službu Google Stadia, jenž byla oznámena během března letošního roku. Google se zde rozpovídal nejen o hrách, které budou na startu k dispozici, kdy se této novinky dočkáme, ale i jak bude fungovat obchodní model této nové platformy. Celkově mám z konference pocit, že Google nešel zrovna ideální cestou, či zvolil minimálně tu zcela nečekanou.

Asi každý čekal, že Google Stadia bude fungovat jako služba ve formě předplatného, ale jak jsme zjistili, tak nebude. Prakticky bude využívat stejného obchodního modelu jako ostatní herní platformy, jenž již známe. Každou hru si tak budeme muset kupovat separátně a za stejné ceny jako v případě třeba takového Xbox Store, či PS Store. Proč tedy pořizovat platformu, kde vlastně nic skutečně nemáte u sebe, ani ani optický disk s hrou ani její digitální otisk na harddisku. Vše je závislé na výkonu cloudu a ještě více na rychlosti vašeho připojení, jenž stále není všude dostatečné. Z čeho tedy má Stadia těžit? Z mobility.

Mobilita a možnost hrát prakticky na čemkoliv měly být prakticky tahákem celého systému. Jenže to minimálně na startu možné nebude. Podle Googlu totiž síť 4G/LTE není dostatečná pro chod této služby, takže vše bude závislé na WiFi, či klasickém kabelu. Google Stadia bude prakticky připravena k plnému provozu až v roce 2020, kdy již bude dostupné připojení pomocí sítí 5G a co hlavně, tak nebude vyžadovat externí zařízení pro možnost hraní. Ano slyšíte správně i když bude Stadia dostupná od letošního listopadu, tak vlastně budete muset mít u své TV konzoli, tedy zařízení Chromecast Ultra, jenž bude dodáván s ovladačem Stadia Controller.

Co vás to bude stát? Základní Founders Pack vyjde na €130 a bude zahrnovat výše zmíněný Chromecast Ultra, Stadia Controller, Destiny 2 a tři měsíce programu Stadia Pro pro možnost hraní ve vyšší kvalitě. Ano slyšíte správně, abyste mohli hrát ve 4K a 60 fps, budete muset platit nadstavbu Google Stadia Pro, jenž vyjde měsíčně na €10 a aby se neřeklo, tak i zvuk 5.1 si nevychutnate bez tohoto předplatného. K funkčnosti Stadia Pro pak potřebujete ještě stabilní internetové připojení o minimální rychlosti 35 Mb/s. A co když platit nechcete? Pak se musíte spokojit s kvalitou obrazu max. v 1080p a 60fps při klasickém stereo zvuku. Dá se to přežít? Dá. Ale proč tedy chce Google platit plnou pálku za hru, když ji vlastně v plné své kráse neuvidíme, dokud si nezaplatíme. Tady je opravdu něco špatně.

A jak to má tedy tato platforma s hrami? Google Stadia jich na svém startu nabídne 31 a z toho dvě budou zcela exkluzivní pro tuto platformu. Konkrétně pak jde o následující kousky:

Bandai Namco – Dragon Ball Xenoverse 2
Bethesda – DOOM Eternal, DOOM 2016, Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood
Bungie – Destiny 2
Capcom – bude oznámeno později
Coatsink – Get Packed (Stadia exkluzivita)
Codemasters – GRID
Deep Silver – Metro Exodus
Drool – Thumper
Electronic Arts – bude oznámeno později
Giants Software – Farming Simulator 19
Larian Studios – Baldur’s Gate 3
nWay Games – Power Rangers: Battle for the Grid
Rockstar Games – bude oznámeno později
Sega – Football Manager
SNK – Samurai Shodown
Square Enix – Final Fantasy XV, Tomb Raider Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider
2K Games – NBA 2K, Borderlands 3
Tequila Works – Gylt (Stadia exkluzivita)
Warner Bros. – Mortal Kombat 11
THQ – Darksiders Genesis
Ubisoft – Assassin’s Creed Odyssey, Just Dance, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising, The Crew 2

Trailer k exkluzivní hře Gylt

Trailer k další exkluzivitě Get Packed

Abych byl upřímný od Google Stadia jsem očekával něco zcela jiného, tudíž se nemohu ubránit zklamání. Myslím, že Google s tímto trochu přešlápl a myslím si tak, že velmi rychle změní strategii, či minimálně dodá nějaké předplatné zahrnující přístup k více hrám. Zatím si myslím, že lépe v tomto pochodí Microsoft s jejich xCloudem, který poběží na síti Xbox Live a nabídne minimálně možnost služby Xbox Game Pass, která nyní čítá na 150 titulů. Jedinou výhodou Google Stadia oproti nadcházející generaci konzolí je její roční náskok, jenž musí opravdu využít.

A nakonec tu máme dostupnost. V České Republice si od listopadu rozhodně na Stadii nezahrajete, jelikož služba zde dostupná prozatím nebude. Služba bude dostupná v státech Západní a Severní Evropy a pak v Severní Americe.