Souhrn novinek ze State of Play (Únor 2021)

Souhrn novinek ze State of Play (Únor 2021)

28 února, 2021 0 Od Martina Halamásková

Vzhledem k nedávnému a velmi očekávanému vydání nového Playstationu 5 se společnost Sony a tvůrci pustili do práce v plné parádě. V aktuálním díle pořadu State of Play nám bylo představeno několik herních titulů, na které se v průběhu roku můžeme těšit.  Pro ty z vás, kteří State of Play neznají, jedná se o pravidelný pořád o novinkách z platforem PS4 a nově i PS5. Pokud jste živý přenos nestihli nebo se vám na něj nechce zpětně koukat, připravila jsem si pro vás krátký výčet toho, co bylo v pořadu představeno. Tentokrát jsme se mohli podívat, krom těch větších počinů, i na ty menší z dílen méně známých tvůrců.

Crash Bandicoot 4: It’s about time

Jako první bylo oznámeno uvedení Crash Bandicoot 4: It’s about time na Playstation 5. S tím se samozřejmě pojí možnost hrát při rozlišení 4K a 60 snímků za vteřinu. Díky adaptivním spouštěčům na ovladači můžete nyní pocítit výstřely z Crashovy zbraně nebo sílu motoru jeho jetboardu. Váš zážitek ze hry bude tedy mnohem zajímavější. Dále je ve hře nově prostorové audio, na které ale bude potřeba vlastnit kompatibilní sluchátka a přirozeně si můžete vaší uloženou hru z PS4 verze převést na verzi PS5. Tato aktualizace hry by se měla uskutečnit 12. března 2021, s tím že ve stejnou dobu vyjde i na Xbox Series a na Nintendo Switch.

Returnal

Novým kouskem od vývojářů z finského herního studia Housemarque je vědecko-fantastická střílečka a zároveň i psychologická “hororovka” hraná ze třetí osoby, která vás podle ukázek nenechá vydechnout. Jako hlavní protagonistka ztroskotáte na neznámé planetě, která vysílá neidentifikovatelný signál a zároveň uvízne v časové smyčce. Zde se tvůrci inspirovali několika rogue-like tituly. Pokud zemřete vrátíte se do bodu, ve kterém jste ztroskotali, změní se mapa a i nepřátelé, takže pokaždé bude váš pokus jiný. V průběhu vašeho postupu budete postupně objevovat tajemství planety, neznámého vysílání a brzy se z pobytu na planetě pro váš charakter stane noční můra. Hra je svižná a nemilosrdná v počtu nepřátel, kteří se na vás valí ze všech stran. Abyste přežili musíte se spoléhat na vaši rychlost a schopnost posunu. Returnal můžeme očekávat 30. dubna 2021, k dispozici bude zatím pouze na platformě PS5.

Knockout City

Další novinka je od videoherního studia Velan Studios. Tento titul je celkově jejich druhá hra a rozhodně to vypadá na kupu zábavy. Knockout City je kooperativní multiplayer plný akce, ale kupodivu se nejedná o zábavu plnou přestřelek se střelnými zbraněmi. Také jste jako malí hrávali ve škole vybíjenou? Tak teď můžete zavzpomínat na staré dobré časy a zahrát si s přáteli online. Vaší zbraní je míč, švih a cílem je obličej vašeho protivníka. Čím lépe házíte, tím více zkušeností nasbíráte a můžete tak stoupat po žebříčku výš a výš. Hra také plně podporuje funkci cross-play a je k dispozici na PS4, Nintendo Switch, Xbox One a PC. Stejně tak je zahrnuta kompatibilita a aktualizace na PS5 a Xbox Series X/S. Očekávané datum vydaní je 21. května 2021.

Sifu

Od nezávislého videoherního studia Sloclap, založeného ve Francii, se můžeme v průběhu tohoto roku těšit na titul Sifu, což je akční hra z prostředí asijských bojových umění. Hlavní protagonista je mladý student kung-fu, který touží pomstít vraždu své rodiny a dlouhých osm let plánoval, jak to udělá. Proti svým nepřátelům využívá své kung-fu schopnosti a pokud zemře k životu ho navrátí kouzelný amulet, který nosí stále sebou. Má to ovšem háček, čím více umíráte a vracíte se zpět, tím starším se poté stáváte. Nic není zadarmo že? Tvůrci mají na svědomí také hru Absolver, která je ze stejného prostředí asijských bojových umění, a také jejich prvotinou. Sifu bude k dispozici na PS4 a PS5 platformách, konkrétní datum však doposud nebylo oznámeno.

Solar Ash

Vývojáři z Heart Machine představili svůj druhý herní kousek a tím je 3D “plošinovka” Solar Ash. Možná jste o tomto studiu již slyšeli, jejich prvotinou je totiž akční, dobrodružné RPG Hyper Light Drifter z roku 2016, které na rozdíl od Solar Ash bylo ve 2D. Hra je postavená na rychlosti a plynulosti pohybu, hraje se ze třetí osoby a v podstatě se jedná o takovou “skákačku”. Hlavní hrdinka se jmenuje Rei a jejím cílem je zachránit svůj svět před takzvaným Ultravoidem, neboli černou dírou, která do sebe vsakuje celé světy. Vydá se tedy do jejího středu, kde se snaží porazit monstra a strážce Ultravoidu, avšak v průběhu jejího postupu se nepřátelé pouze zvětšují a jejich porážka se stává mnohem obtížnější. Na Solar Ash se můžeme těšit v průběhu letošního roku, bude k dispozici na platformách Playstation 4 a Playstation 5.

Five Nights at Freddy’s: Security Breach

Pro každého je asi série hororových her Five Nights at Freddy’s (zkráceně FNaF) velice známá. Vaším úkolem je přečkat v pizzerii pět nocí bez újmy, s tím háčkem, že se nemůžete vůbec hnout. Můžete pouze přes kamerový systém sledovat, kde se nachází animatronici, kteří vás chtějí zabít. Tentokrát se můžeme těšit na další díl FNaF: Security Breach ve kterém se poprvé budete moci se svým charakterem svobodně pohybovat, a dokonce se před animatroniky schovávat. Hru můžeme očekávat někdy během roku 2021, s tím že bude k dispozici na PS4, PS5 a PC.

Oddworld: Soulstorm

Tvůrci, staré dobré 2D “plošinovky” Abe’s Exodus z roku 1998, nám konečně prozradili, kdy se jejich nové, přepracované verze dočkáme. Oddworld: Soulstrom se z 2D prostoru posune na 3D a můžeme ji vesele očekávat již 6. dubna 2021. Hra nám vyjde na PS4 a samozřejmě také na PS5 platformách, kde díky novému ovladači DualSense ucítíme tlukot srdce hlavního protagonisty během akčních scén. Čeká na vás více jak jeden tisíc Mudokonů, které můžete zachránit a vyzbrojit, aby vám pomohli v boji nebo při řešení hádanek. Do hry je přidána funkce prohledávat těla či okolí a sbírat komponenty nutné k výrobě použitelných předmětů, které můžete sdílet s ostatními, osvobozenými, Mudokony. Stejně tak máte na výběr, chcete-li projít hru jako pacifista nebo strůjce chaosu, záleží pouze na vás. Nakonec je skvělou zprávou, že hra bude součástí dubnového PS Plus, avšak pouze na platformě PS5.

Kena: Bridge of Spirits

Dlouho očekávaná akční adventura od herního studia Ember Lab by měla vyjít 24. srpna 2021 na platformy PS4, PS5 a PC. Hrdinkou hry je mladá Kena, jejíž prací je doprovázet duše zesnulých z našeho světa do světa mrtvých, popřípadě pomoci těm, kteří mají stále nedokončené věci v zemi živých. Ve hře se vydá do opuštěné a zpustošené vesnice, ve které se kdysi dávno stala tragédie a snaží se jí změnit a vrátit do její původní podoby. Kenu budete ovládat ze třetí osoby a v boji můžete využívat magickou hůl nebo jí později vylepšit na luk. Z několika ukázek mohu říct, že hra je tématem vcelku podobná animovanému filmu ‘Princezna Mononoke’ a obecně vypadá opravdu dobře. Na tento kousek se tedy rozhodně těším. Pokud jste opravdu netrpěliví, máte možnost si hru zakoupit dříve už teď, jako pre-order.

Deathloop

Arkane Studios si pro nás připravilo střílečku z první osoby, která rozhodně vypadá velice zajímavě. Ocitáme se v kůži zabijáka, který je uvězněn společně s ostatními na ostrově, a jenž prožívá jeden den pořád dokola.  Další den všechno začne znovu a nikdo si nic nepamatuje, kromě vás. Vaším cílem je zabít osm konkrétních lidí do půlnoci, než se časová smyčka zase postará o reset. Ze svých chyb se tak můžete poučit, přičemž při boji můžete využít parkur a stealth. Snažení vám ale ztěžuje multiplayer funkce, díky které se totiž do vaší hry může připojit úplně každý jako agentka, jejíž úkol je časovou smyčku chránit. Jinými slovy se do hry přidá naprosto nepředvídatelný faktor, na který se nemáte, jak připravit. Hry Deathloop se dočkáme již 21. května 2021, k dispozici bude na PS5 a na PC v podobě časové exkluzivity a už nyní ji můžete zakoupit v pre-orderu.

Final Fantasy 7 remake

A na závěr jsem si pro vás nechala samozřejmě to nejlepší, aktualizace remaku Final Fantasy 7 z PS4 na platformu PS5. Remake obdržel obecně mnoho kladného hodnocení, a tak není divu, že se mnozí na toto oznámení velice těšili. Co můžeme čekat ptáte se? Samozřejmě je to lepší grafika, hezčí textury, realističtější nasvícení, bude přidán mlžný efekt a uvěřitelnější odrazy paprsků světla. Budeme moct hrát při rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu a načítání hry se podstatně zrychlí. Pokud již hru vlastníte, bez problému si vaše uložená data převedete na PS5 naprosto bezplatně. Stejně tak se vývojáři ze Square Enix rozhodli přidat do hry nový obsah. Můžete nyní hrát na novou obtížnost, takzvanou classic, a také bude k dispozici nová epizoda, kde bude hlavní protagonistkou Yuffie Kisaragi. DLC však nebude k dispozici na Playstation 4.  Na aktualizaci se můžeme těšit již 6. října 2021.

Takže tady to vidíte, na zbytek roku se rozhodně máme na co těšit. Upoutal vás letošní výběr? Osobně mě velice zaujala hra Returnal, jakožto milovnici sci-fi nebo Kena: Bridge of Spirits. Z nostalgických důvodů mě stejně tak nadchnula hra Oddworld: Soulstorm a Sifu také vypadá velice zajímavě. Tak za pár měsíců uvidíme.