Super Mario Bros. Wonder – Recenze

Super Mario Bros. Wonder – Recenze

7 listopadu, 2023 0 Od Zdeněk Kortan

Od prvního dobrodružství knírkatého italského instalatéra uplynulo již neuvěřitelných 42 let a světe div se, stále se jedná o jednu z největších herních značek v historii a hlavního maskota společnosti Nintendo, která nám za ta léta naservírovala nespočet nezapomenutelných i méně povedených titulů Maria, včetně spin offů s různými postavičkami z tohoto pestrého universa. 

Tato herní série mne v podstatě provází celý život a přinesla mi ty nejhezčí herní zážitky (Super Mario Odyssey zatím nepřekonalo nic), ale to jen tak na okraj. Nyní se na již pomalu dosluhující konzoli Nintendo Switch dostává nový titul a světe div se, v roce 2023 tu máme 2D skákačku s názvem Super Mario Bros. Wonder! Velké nadšení a údiv provázelo oznámení hry v první polovině letošního roku a všichni si pokládali jednu otázku: dá se ještě vůbec 2D skákání nějak zajímavě inovovat nebo se bude hrát pouze na notu nostalgie? Dostála tato hra skutečně svému podtitulu a dostali jsme zázrak? Na to si odpovíme v naší recenzi! 

Zapomeňte na Mushroom Kingdom! V této hře je nám představeno Flower Kingdom, které řídí princ Florian (roztomilá housenka s korunkou), kterého navštíví naši staří známí hrdinové Mario, Peach, Luigi, atd… Vše by vypadalo idilicky, kdyby opět, jako už pokaždé, idylku nenarušil zlotřilý Máriův úhlavní antagonista Bowser Sr., který ukradne Wonder kytici a u toho se přetransformuje před očima našich hrdinů ve zlověstný pohyblivý levitující zámek, ovinutý květinovými kousajícími chapadly – jo, zní to opravdu ujetě! U toho stačí Bowser ukrást Wonder kytičku v každé z celkově sedmi oblastí tohoto království a zavařit tak místním obyvatelům. A kdo se o záchranu postará? No samozřejmě naši oblíbenci Mario, Luigi, Peach, Daisy, Toad a dále Yoshi a Nabbit – všechny tyto postavičky jsou hratelné a poslední dva jmenovaní disponují imunitou, a to, že nemohou být zraněni od nepřátel, což vychází takto vstříc nejmladším hráčům a průchod levely s těmito postavami je tedy o mnoho méně náročný. Vítaným přídavkem, který hratelnost ještě ozvláštňuje a přidává i samotné hře na životnosti, je možnost hrát až se třemi dalšími hráči na jedné obrazovce, a že je to skutečná zábava!

Již jsem vyjádřil jisté pochyby, zda ještě po všech těch letech dokáže Mario ve 2D prostředí přinést hráčům, jak novým, tak i těm starším, nějakou inovaci, aby obstála v současných měřítkách zábavy a kvality. No, stal se skutečný zázrak! Vývojáři totiž přidali do už tak úžasně zpracovaných 31 levelů tzv. badges, které si hráči odemykají při průchodu hrou, asi nejvíce jednoduše se to dá přirovnat ke skill tree pointům, které přidávají postavičkám nějaké zvláštní schopnosti, které mění výrazně celou hratelnost a styl, jakým hrajete a toto je skutečná pecka! 

Každý z těchto badges, neboli odznaků, nějak ovlivňuje pohyb postavičky, kdy na začátku každého levelu si vyberete, jaký odznak se hodí použít pro konkrétní prostředí, např. odrazy od stěn, vysoký výskok, volné plachtění a nebo speciální schopnost vylepšující pohyb pod vodou, či dočasnou neviditelnost před nepřáteli. Dále jsou zde například odznaky, které vám přidají život navíc nebo vás zachrání při nechtěném skoku do propasti nebo vám přihrají majáček, který vás navádí při průchodu levelem na skrytá místečka, která ukrývají odměny. Takových různých a jedinečných odznaků je ve hře 24, což opravdu napovídá, jak neuvěřitelně kreativním se může už i tak zábavné klasické skákání stát. Během jednoho levelu ale můžete použít vždy a pouze jeden, takže zde přichází do hry také strategické rozhodování. Tedy jaký odznak mám tedy použít. 

Levely samotné jsou naprostou dokonalostí. To si pojďme říci rovnou. Máme tady celkem 8 různých oblastí, které čítají vždy čtyři hlavní levely a další menší, které obsahují různé výzvy jako třeba závod se stonožkou nebo procházení oblastí na čas, či hledání skrytých wonder semínek. Ty jsou zde zásadní, neboť pomocí nich postupně odemykáte další levely a oblasti, semínka se nacházejí různě po herním světě. S tím souvisí další obrovská akvizice této hry, a to, že v každém levelu můžete narazit na jedno wonder semínko, které při sebrání pomocí proskoku razantně změní na chvíli celý level a i vaší postavičku a styl, jakým hrajete! Připravte se na změnu perspektivy nebo na to, že jedete na stádu rozzuřených býků a u toho kosíte kostičky s otazníky, nebo že se proměníte v kouli a levelem se kutálíte, a nebo třeba, jinak zelené, ležící trubky se najednou začnou pohybovat a vlnit. A pozor! Může se i stát, že se třeba najednou zblázní gravitace. Nechci prozrazovat příliš, je to jen slabý výčet toho, co se ve hře děje a je neuvěřitelné, s jakou kreativitou si na tak malém písečku autoři vyhráli. 

Do toho si ještě připočtěme opravdu pestrou škálu nepřátel, kde někteří jsou i úplně noví, např. želvy, které kopírují každý váš skok. Samozřejmě jsou tady i stálice jako Koopas, Goombas, Piranha Plant a další. A aby toho nebylo málo, i naši hrdinové dostali novou schopnost, a to, že vedle střílející kytičky nebo zvětšovací houby, či hvězdy, která poskytuje na krátký čas imunitu před nepřáteli, dostali možnost se po sebrání speciální sloní ikonky proměnit ve slona, který chodí po dvou nohách, skáče a nosí šatičky našich hrdinů. Proč? Protože prostě proto! A funguje to. S chobotem můžete likvidovat nepřátele, uchopit chobotem vodu a výtryskem zneškodnit třeba dva padouchy za sebou, či použít sloní sílu a projít skrz kostičkované zdi a tak odhalit skryté oblasti. Je to úplně random, ale skvělý nápad od tvůrců , který opět už tak pestrou hratelnost ještě více oživuje.

V rámci recenzování této hry jsem si vyzkoušel také online režim, kde lze různě s ostatními hráči soutěžit např. v závodech, kdo jako první proběhne levelem. Do levelů taky lze umisťovat stojany, které slouží jako takové checkpointy v obzvláště těžkých levelech a tak pomáhat ostatním hráčům. Zde se neděje nic převratného, ale stále to funguje dobře.

Hra se již tradičně krásně ovládá, za ta léta hratelnost je již responzivní a vypiplaná k dokonalosti. Soundtrack možná není tak zapamatovatelný, ale na Mariovskou notu hraje standardně dobře. Co se vizuálu týče, ten je také bezchybný na poměry 2D Maria, speciální efekty vypadají i na stařičkém Switchi stále vizuálně úchvatně a co víc, hra vypadá skvěle jak v doku, tak i v handheldu, kde běží na stabilních 60 fps a rozlišení 720p, na TV v 1080p. Třešničkou na dortu je fakt, že jsem za těch dvacet hodin hraní nenarazil na žádný bug nebo glitch.


ZÁVĚREM

Král 2D skákaček je zpět a lepší než kdy jindy. Návyková hratelnost a přidání speciálních dovedností do hry je opravdový gamechanger, který ale neboří a ani nepopírá to, čím Mario byl od začátku. Je tu fenomenální level design, originální nepřátelé, boss fighty, spousta zábavy i pro více hráčů, vynikající vizuál, technický stav a obecně vše, co si od Mario hry můžete přát. Navíc Super Mario Bros. Wonder si užijí mladí i ti starší nezávisle na sobě nebo spolu a o tom to hraní také je. Super Mario Bros. Wonder je hra, která si nehraje zbytečně na nic, ale zároveň se nebojí obohatit to, co snad v našich myšlenkách ani nešlo. Smekám. Hra je nutností pro každého fanouška a milovníka 2D skákaček, tady se stal opravdu zázrak a v roce 2023 jsme dostali novodobou klasiku. 

10/10

Datum vydání:  20. října 2023 – Potřebné místo: 4,5 GB
Distributor ČR: Conquest Entertainment – Česká lokalizace: NE