TopSpin 2K25 – Recenze

TopSpin 2K25 – Recenze

13 května, 2024 0 Od Adam Šindler

Poslední díl série TopSpin vyšel již před dlouhými třinácti lety, v éře konzolí PS3 a Xbox 360. Nejnovější díl této série nesoucí označení 2K25 dostala na starost česká pobočka Hangar 13, která vyvíjela hry Mafia: Definitive Edition (2020) a Mafia 3. Pojďme se tedy podívat, jestli dlouhá odmlka tomuto sportovnímu titulu prospěla, či nikoliv. 

Hned po zapnutí titulu mi trochu vadila nutnost přihlášení k 2k účtu. Navíc se mi párkrát během hraní stalo, že se k účtu nešlo přihlásit a nebyla tak možnost hrát jakékoliv režimy vyžadující online funkce. Z nevelkého výběru mi tak  zbyla pouze exhibice a tenisová akademie vedená Johnem McEnronem. Tenisovou akademii musím pochválit, jelikož je zde vše nádherně, od základů vysvětleno pomocí videa a poté dostanete do rukou hráče a máte ještě přesně popsáno a vysvětleno, co a jak udělat ke splnění úkolu a osvojení dovednosti. 

Titul obsahuje české titulky, takže k pochopení základů hry nebrání ani jazyková bariéra. Mezi další režimy, jenž hra nabízí patří exhibice. Zde máte možnost si z 25 předpřipravených hráčů i hráček vybrat a utkat se s nimi na kurtu, ať už ve dvouhře nebo čtyřhře. Najdeme zde dokonce českou zástupkyni Karolínu Plíškovou. Ženskou světovou jedničku Igi Swiatek ve hře nalezneme. Avšak nejlepší mužský hráč Novak Djokovič ve hře nechybí. Na první pohled mě uchvátily obličeje hráčů a hráček. Obličeje těch známějších jako je Roger Federer nebo Serena Williams jsou opravdu na velmi vysoké úrovni. Bohužel to ale neplatí u všech a vzhled některých méně známých hráčů již tak dobře nepůsobí. 

Je škoda, že titul nenabízí více herních módu. Kromě zmíněné exhibice, kterou si můžete zahrát v offline/online módu zde nalezneme další online režimy jako TopSpin World Tour, ve kterém hrajete s vámi vytvořeným hráčem a 2k World Tour, kde hrajete naopak s jednou z licencovaných hvězd. Dále zde najdete zmíněnou tenisovou akademii a poté pravděpodobně nejzajímavějším režim MyCareer. V kariéra jednoho hráče se pokusíte z neznámého tenisty, kterého si předtím vytvoříte v sekci MyPlayer, stvořit hvězdu, či spíše legendu tenisu. 

Jak už jsme u vytváření hráčů zvyklí, máte zde mnoho možností, jak svého virtuálního hráče přiblížit jeho reálné předloze, tedy vám samotným. Zvolit si můžete i takové maličkosti jako jsou tejpy, postavení při úderu, či podání. Dokonce můžete zvolit i pro tenis typické hekání a určit zda, či s jakou intenzitou bude váš tenista při úderech vydávat ony zvuky. V kariérním režimu budete stoupat žebříčkem ATP s cílem kvalifikovat na Grand Slam turnaje. Vylepšujete si zde svého hráče pomocí bodů dovedností, které získáváte vždy za postup na novou úroveň. Máte zde také možnost najmout si trenéry, získávat různé kosmetické doplňky, ale také například nové výplety pro raketu, které ovlivní vaše statistiky. Každý měsíc vás čekají cílené tréninky, speciální výzvy a tenisové turnaje, díky kterým budete stoupat žebříčkem ATP. Musíte si také hlídat vyčerpání, jelikož zranění, které by mohlo následovat by vás mohlo na nějakou dobu vyřadit. Ke zranění ale pravděpodobně dochází pouze během obrazovek nabídky mezi zápasy, jelikož se mi nestalo, že by mě zranění donutilo odstoupit ze hry. 

Postupně se ale v kariéře začne objevovat repetetivnost, jelikož vás čeká trénink, speciální výzva a poté turnaj. Když jsem spustil první turnaj a po třech vyhraných gemech jsem získal celý set, divil jsem se a hned jak to bylo možné délku zápasů jsem si změnil a na jeden set jsem tak musel vyhrát gemů 6. Podle možnosti délky zápasů získáte i množství virtuální měny VC, avšak zápasy na 6 gemů pro mě byly neskutečně dlouhé, a tak jsem se rychle vrátil původnímu nastavení. Turnaje mi začaly v důsledku chudší prezentace splývat jeden s druhým. Navíc se v pozdějších fázích budete setkávat stále se stejnými licencovanými hráči. Repetetivnost však vyvažuje rostoucí pocit výzvy, jelikož silnější soupeři vám nedají ani míček zadarmo. 

Sportovní od tituly od 2k jsou známy svými pay-to-win praktikami, důkazem může být NBA 2k24, které si od nás díky všudypřítomným pay-to-win praktikám neodneslo příliš působivé hodnocení. Zde je tomu však jinak a pay-to-win praktik se bát nemusíte. Virtuální měna, za kterou si můžete urychlit postup nebo zakoupit řadu kosmetických doplňků zde sice je, nejedná se však o tak agresivní model jako u výše zmíněného NBA. Virtuální měnu získáváte za všechny herní režimy, teda za předpokladu, že zrovna jedou servery, jinak nezískáte vůbec nic. Je zvláštní, že někdy je levnější odemknout si celý tenisový areál nebo turnaj než koupit si například nové tenisky, tričko nebo raketu. Úsměvné také je, že například výhra ve finále Wimbledonu by vám přinesla miliony dolarů, zde však obdržíte přibližně 200VC, za což si koupíte pár ponožek, nevyjde vám to ani na novou raketu. 

Animace hráčů při výměnách působí výtečně a plynule, chvílemi si dokonce můžete myslet, že se jedná o televizní přenos. Ostatně pohyby dodaly hlavní tváře hry Roger Federer a Serene Williams. Bohužel ne vše je na takové úrovni jako zmíněné animace hráčů. Někteří hráči mají mrtvolnou mimiku, mnohdy mrtvolné výrazy a nepomáhají tomu ani prostřihy do publika, kde se stále dokola opakují tři modely. Zajímavým detailem je ukazatel rychlosti míčku, který mění čísla a nejedná se tak pouze o statický model. 

Jelikož za názvem vidíme podtitul 2k25 jasně to napovídá o plánu vydávat TopSpin každoročně. O tom, jestli to tak bude však rozhodne zájem a prodeje titulu. A já bych se nebál dát této hře šanci. Ano, má sice své chyby, kdy největší vadou na kráse je pak nutnost být připojen i při hraní kariéry jednoho hráče. Nejde pak jen o problémy s připojením k serverům 2k. Samotná společnost 2k totiž garantuje online funkce pouze do 31.12. 2026. Pokud tak vývojáři nezmění možnost hrát kariéru offline bude titul po tomto datu téměř nehratelný, jelikož nabídne pouze exhibice. Jak už jsme u her od 2k zvyklí, grafika a animace jsou na velmi vysoké úrovni. Bohužel grafika animace nedělají vše, zamrzí nízký počet licencovaných hvězd, byť vývojáři slibují přidání dalších licencovaných tenistů.


ZÁVĚREM

TopSpin 2K25 dorazil v rozporuplné kondici a to zejména po stránce obsahu a potřebě připojení k serverům. Na druhou stranu tu ale po stránce hratelnosti máme bezkonkurenční počin, kterému poslední vydané kousky nesahají ani po kotníky. Start je to tedy i tak velice slušný, teď už jen doladit a doplnit zbytek.

Datum vydání: 23. dubna 2024 – Potřebné místo: 30GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: ANO – Titulky