Touken Ranbu Warriors – Recenze

Touken Ranbu Warriors – Recenze

20 června, 2022 0 Od Jiří Hora

Během posledních dvou let jsem měl možnost hrát několik her ze série Warriors, která cílí na boj jednoho proti tisícům a jenž se proslavila zejména sub-sériemi Samurai Warriors a Dynasty Warriors. Za poslední dekádu bylo vydáno několik cross-overů, které mnohdy ukazují, že nové zasazení je to, co Warriors hry potřebují. Podobné hry pak vznikali hlavně pod záštitou Nintenda, co by spin-offy pro jejich slavné série. Ty se mi ale do rukou dostat zatím nepodařilo. Nicméně díky přátelům z Koei Tecmo jsem měl se ponořit do hry Touken Ranbu Warriors, která je rozhodně něčím trochu jiným, než jsem doposud hrál.

Nejnovější herní kousek ve mně nechal ve skrze kladné pocity a to navzdory tomu, že hlavní hrdinové mi přišli jako když neví, jestli jde o muže, či ženu. Nechápejte to tak, jakože se straním jakémukoliv názoru na rovnoprávnost kohokoliv. Jen bych vlastně rád věděl, že celá skvadra hrdinů nevypadá jako když neví, kým vlastně je. Samozřejmě jsou tu i výjimky, kterých jsem se držel spíše, i když ne vždy vám dá hra možnost volby. Navzdory tomu, že je zde 15 hratelných charakterů, tak vždy procházíte příběhem jen v rámci dvojice hrdinů, jenž jsou pevně stanovená, což je škoda. Čekal jsem, že budu mít v tomto směru trochu volnou ruku, ale nestalo se. Na druhou stranu je třeba říci, že pro potřeby příběhu to funguje asi lépe, než když musí tvůrci počítat s celou řadou kombinací, co by si hráči mohli navolit.

Samotná hra vychází z Touken Ranbu Online, přičemž se přiznávám, že o tomhle titulu nevím zhola nic, takže tu nemohu mluvit o nějakých kontinuitách a odkazech, které zde jistojistě jsou, ale já je nemohu vidět. Takže je vše bráno z pohledu člověka, který je výše zmíněnou kouskem zcela nepopsaný. I tak jsem si ale Touken Ranbu Warriors náležitě užil a jsem rád, že jsem měl možnost hru testovat na Nintendo Switch. Využil jsem tak svého období dovolených a hrál kde a kdy se dalo. Toto schéma recenzování sice zapříčinilo, že čtete tyto řádky nějaký ten čas od vydání, ale i tak věřím, že to bude něco platné zvláště proto, že v ČR se hra k mnoha redakcím vlastně nedostala.

I když má většina Warriors her v sobě ukrytý nějaký ten příběh a mnohdy velmi zajímavý, tak Touken Ranbu Warriors na něm staví přeci jen o poznání více a nechybí tu tak celá řada povedených cut-scén, které nám dávají zcela jasno, oč v rámci dějové linky jde. Hlavní hrdinové, tedy 15 čepelí, jsou opět svoláni, aby čelili hrozbě v podobě Historic Retrograde Army, která se snaží změnit minulost a běh dějin ve svůj prospěch. Musíme se tak vrátit zpět do minulosti éry Sengoku a vrátit časovou linii do správných kolejí, což rozhodně nebude lehký úkol. Jak jistě tušíte, tak za tím vším je něco více.

Tradičně bych se v tom už nevrtal, jelikož je třeba uznat, že příběh se povedl a obecně mám dějové linky kolem cestování v čase a změnách historie v oblibě, jelikož jde vždy o velmi zajímavé téma. Navíc mě potěšilo, že jednotlivé mise nabízí vždy nová prostředí, která nejsou sice moc rozsáhlá, ale i tak mají co nabídnout. Zejména mě těší fakt, že máme nějaký úkol ke splnění a není to tak je o pouhém vymlácení všech kolem a zabití hlavního generála. Kolikrát je třeba zničit nějaké suroviny, někoho zachránit, či třeba najít tajnou cestu k hlavnímu veliteli, který vede daný útok. V tomto směru mě autoři z Omega-Force příjemně překvapili.

Na všechny mise se vydáváme z centrály 15 čepelí, kterou je základna Honmaru. Ta slouží také jako prostor k nákupu surovin, doplňkového vybavení, ale třeba i tréninku jednotlivých postav a zlepšování jejich schopností, k čemuž je třeba zmíněných surovin, které jinak získáváte hraním misí, ale i tím, že dalším postavám zadáváte role na základně, což vám poskytuje další zdroj oněch surovin. Obchod je dle mého až tou poslední možností, jelikož částka, kterou musíte vydat za jednotlivé suroviny není úplně nízká. Kromě standartních misí, ale máte občas možnost miniher jako Pose Matching, či Tag, ale ty jsou spíše zpestřením, než něčím, co by vás vysloveně zabavilo.

Z hlediska dalšího obsahu už nic nehledejte. Jelikož to je vlastně vše, co se ve hře nachází. Vzhledem k tomu, že dohrání příběhu vám nějaký ten čas zabere, tak není třeba věšet hlavu. Nyní něco k postavám. Těch je tedy patnáct s tím, že každá je svým vzhledem unikátní. To ale neplatí o jejich stylu boje. Ten se mnoha směrech opakuje a řekl bych, že celkem je tu tak pět až šest stylů boje. To je ale i tak dost, jelikož vás to stejně bude táhnout spíše k jedné až dvěma postavám, které budete chtít mít vylepšené na maximum a odemčené u nich nějaké ty speciální útoky, či dodatečná komba.

Soubojový systém hry vychází ze zažitého standartu, ale použití schopností je nyní jednoduší a to díky zkratce na ovladači. I když obecně mi přijde lepší použít speciální útok v rámci komba, než samostatně. Každá postava pak může disponovat kombinovaného útoku s druhou postavou a také využít ultimátní smrtící útok, který se hodí zejména při soubojích s bossy. Tento útok jde využít i v kombinovaném režimu, což z něj dělá ještě dvakrát tak smrtelnější variantu. Je tedy třeba mít na paměti, že ne vždy je vhodné některý ze silnějších útoků použít a spíše si jej šetřit. Nepřátelé jsou totiž s pozdějšími misemi obtížnější, což není nic neočekávaného. Jinak na vás jdou jako prasata na porážku, což je u warriors her také zcela normální, tedy pokud mluvíme o pěšácích. Jednotky vyšších úrovní už dokážou solidně zatopit, zejména bossové.

Musím říci, že z hlediska typu jednotek mě hra poněkud zklamala. Velké zastoupení jich tu není, ale na druhou stranu je třeba říci, že jich je stále více, než v klasických sériích Dynasty a Samurai, jelikož se tu vedle lidských protivníků setkáváme s i jednotkami HRA, tedy zmíněnou temnou armádou prahnoucí po změně toku dějin. Jejich jednotky vypadají v mnoha ohledech jako kostlivá stvoření, jejichž design mě skutečně zaujal. I když bych stále ocenil větší variabilitu. 

Touken Ranbu Warriors mě ale mile překvapili svým vizuálem na konzoli Nintendo Switch. Ten není vskutku špatný, čemuž jistě pomáhá i jakýsi cellshade komiksový filtr. Každopádně jednotlivé úrovně jsou graficky povedené a líbí se mi i fakt, že jednotlivý hrdinové jsou po zásazích, řekněme pochroumaní, mají rozseklé, či odseknuté, kusy oblečení a tak podobně. To v podobné hře myslím zatím nebylo, či jsem si toho zatím v jiné Warriors hře nevšiml.

Zbylé aspekty technického ražení jsou také na solidní úrovni pokud budeme mluvit o stabilním frameratu, který zde jest. Rozlišení se pak nachází ve standartech her pro Nintendo Switch, což vzhledem k tomu, že Switch je jediná konzolová platforma a optimalizace tedy nemohla být obtížná, vůbec překvapující. Během hraní jsem nenarazil ani na žádné bugy, či jiné chyby, které by mi bránili v hraní, byť jsem byl na nějaké potenciální upozorněn ze strany vydavatele. Nejspíše jsem se dostal k už opatchované verzi, či než jsem se do daných míst dostal, už bylo vše opraveno. 

Rozhodně nebudu mluvit o tom, že je hra bezchybná. To rozhodně není. Jak jsem zmínil v úvodu, tak mi vadí znázornění hrdinů z hlediska toho, co mají na sobě a jak to působí. Dále bych ocenil, kdybych měl možnost volby hrdinů do příběhové části a také větší rozmanitost z hlediska jednotlivých nepřátel. Jinak ale hra stála za všechen čas, který jsem do ní investoval, jelikož ve zbylých směrech má rozhodně co nabídnout, zvláště jste-li fanoušky Warriors her.


ZÁVĚREM

Touken Ranbu Warriors staví na ověřených základech warriors her, ale přidává daleko větší důraz na příběh, jenž rozhodně dokáže zaujmout. Ačkoliv se nejedná o perfektní titul, tak má co nabídnout a to zejména fanouškům zmíněných her, nicméně být nováčkem, tak není nutné držet se zpět. Jelikož právě tento titul je poměrně vhodným vstupem do světa těchto her. Škoda jen těch několika věcí, které hru brzdí a tak si tak odnáší známku jakou si odnáší, byť myslím, že se za ní není nutno stydět.

7/10

Datum vydání: 23. května 2022 –  Potřebné místo na SD: 7GB
Vydavatel: KOEI Tecmo Europe