Venom: Let There Be Carnage – Recenze

Venom: Let There Be Carnage – Recenze

14 října, 2021 0 Od Jiří Hora

Komiksové nakladatelství Marvel má za sebou celou řadu úspěšných komiksů a nabízí široké spektrum různých postav, ať už hrdinů, antihrdinů, či padouchů. Já osobně jsem si v tomto světě našel svého favorita velmi rychle. Je jím mimozemský symbiont Venom. Toho rozhodně nelze pokládat za záporáka, jde o typický příklad antihrdiny. Abych byl upřímný, vždy jsem se těšil na to, až se Venom objeví v nějakém tom filmu. První pokus ale příliš nedopadl a ačkoliv nebyl Spider-Man 3 úplně špatný film, tak Venom v tomto snímku si mě nezískal.

To se změnilo až v roce 2018, kdy šla do kin solovka Venom s Tomem Hardym v hlavní roli. Ačkoliv měl film své mouchy a doplatil na vlídnější rating, tak chemie mezi Eddiem Brockem a Venomem fungovala na výbornou. Film měl hlavně solidní tempo, neobsahoval hluchá místa a byl prostě a jednoduše zábavný a to právě díky dialogům, které spolu Eddie a Venom vedli. Tom Hardy se této role zhostil na výbornou a já jsem doufal, že u jednoho filmu nezůstane.

I přes své nedostatky měl film Venom solidní úspěch a Sony se tak rozhodla pro pokračování. O to už se nepostaral režisér Ruben Fleischer, nýbrž sypaťák Andy Serkis, kterého řada vás bude znát jako Gluma z Jacksonovi Trilogie Pán Prstenů a samozřejmě Hobit. Nicméně Serkis má své místo i v MCU, kde se zhostil role padoucha Ulyssese Klauea. Ačkoliv jako režisér toho za sebou mnoho nemá, tak jsem jeho citu pro detail věřil a tedy jsem i věřil v to, že pozvedne druhého Venoma do jiných výšin, než v nichž se pohyboval první díl.

Film Venom: Let There Be Carnage, u nás známý jako Venom 2: Carnage přichází, jsem měl možnost shlédnout v rámci včerejší předpremiéry v Plzeňském CineStaru. Byl jsem velmi mile překvapen tím, že všechny čtyři sály byly prakticky plné a o film byl tedy zjevný zájem. Ostatně snímek za to může děkovat skvěle zpracovaným trailerům, jenž dokázali člověka nakopnout a zároveň nevyzradili příliš mnoho, což je u trailerů v posledních letech mírný problém.

Ale už dost toho povídání kolem a kolem. Jdeme se podívat na samotný film, či tedy na mé pocity z něj. Rozhodně nejsem fanoušek filmových spoilerů a pokud na nějaké bude docházet, určitě na ně s předstihem rád upozorním. A vlastně si to sfoukněme rovnou. Takže ano, tento odstavec bude obsahovat spoilery. Ještě před prvním trailerem nám bylo zmíněno, že byl film hodnocen Rkem a já měl za to, že se filmaři pořádně vyřádí a nebude nouze i o nějaké to roztrhané tělo a krev. Bohužel to celé zůstalo u ukousnutých hlav, žádné trhání se nedostavilo. To má ale vlastně jedno jednoduché vysvětlení a tedy, že Venom bude nyní oficiálně součástí MCU, což nám prozradila potitulková scéna, jenž ve mně vyvolala pocity, jenž se těžce popisují. Asi jako když člověk poprvé vnímá Vánoce a dostane to, po čem skutečně touží.

Ve filmu se střetávají dvě velká herecká jména, tedy Tom Hardy jako Eddie Brock/Venom a Woody Harrelson jako Kletus Casady/Carnage. I v následujících odstavcích se možná nebudu schopen vyhnout naprosto všem spoilerům. Tom Hardy se opět zhostil své role na výbornou a já dostal onu očekávanou porci dialogů mezi ním a Venomem. V novém filmu se jejich vztah po událostech prvního dílu dozajista změnil a oni se ocitají skoro jako v manželské krizi, kdy jeden nevěnuje dostatečnou pozornost potřebám toho druhého. Vyobrazení této situace se povedlo na výbornou a celému charakteru Venoma a stejně tak Edieho Brocka, to dodává další rozměr. Film nám ukazuje, že i mimozemský symbiont toužící po lidských mozcích a čokoládě, může mít nějaké ty city.

Pak tu máme Kletuse Casadyho, sériového vraha, který sedí v cele smrti, kam ho mimo jiné dostal právě Eddie Brock, či abych byl přesnější Venom. Právě Venom ale svou horkokrevností nechtíc stvoří uvnitř Kletuse Carnage, jenž si nepřeje nic jiného než vraždit vše kolem sebe. Kletus je zde vykreslován ve dvou rovinách. Jako někdo, kdo neváhá zabít kohokoliv bez mrknutí oka, a jako někoho, kdo byl jako malý šikanován a vlastně ve svém nitru toužil vlastně jen po lásce.

Láska je vlastně jedním z ústředních témat filmu, ačkoliv se to skutečně nezdá. Eddie je totiž stále zamilovaný do Annie, jíž opět ztvárňuje herečka Michekke Williams, ale ta je neopětovanou a nenachází se už v jiné rovině než-li ryze přátelské. Jinak je na tom Kletus, který se snaží najít svou jedinou lásku Frances Barrisonovou, která ale rozhodně není žádným mírumilovným kvítkem. Pokud jste znalý komiksů se Spider-manem, pak víte, že jde o záporačku známou jako Shriek. Ve filmu se také poprvé objevuje ústav Ravencroft, v němž jsou vězněni všichni Spider-manovi nepřátelé.

Filmu opět musím uznat jeho skvělé tempo. Ani v případě filmu Venom: Let There Be Carnage jsem neměl pocit, že by bylo něco zbytečně natahováno, nebo že bych narazil na nudné pasáže. Nechyběl také přisprostlejší humor z úst Venoma a Eddieho Brocka. Vtipem nesršeli jen konverzace, ale také většina scén. Osobně mě baví sledovat, když filmaři dokáží i vážnou tématiku nadlehčit a povznést. Nicméně scény mající skutečně vážný až dramatický ráz k sobě humor většinou nepouští, což se týkalo zejména postavy Kletuse a Carnage, přičemž Carnage je v tomto případě daleko větší zrůda, než-li sám Kletus.

Nikdo nemusí být detektivem, aby uhádl, že má největší očekávání směřovala k finálovému střetu. Ačkoliv jsem s ním byl vlastně spokojen, tak jsem měl pocit, že to celé proběhlo tak nějak moc rychle. Už výše jsem zmínil, že snímek má nasazené poměrně rychlé tempo, které se pohybuje na stopáži kolem hodiny a půl, takže v kontextu se zbytkem filmu se to tak mohlo zdát. I navzdory tomu, že celý střet si z filmu uzmul značnou část.

Osobně mi je líto, že jsem se nemohli více ponořit do Kletusovi minulosti, jelikož ta má rozhodně co nabídnout. Mohlo by to všemu dodat trochu více dramatičnosti. Tento charakter mi tak přišel využitý tak nějak ze tří čtvrtin. Dalo se toho vykouzlit podstatně více. Z jistého nadhledu je ale třeba říci, že film nešetří různými motivy, pokud se do něj dokážete ponořit, což mě mile překvapilo. Hlavně jsem byl překvapen tím, že to může fungovat. Ale jak jsem říkal na začátku Andy Serkis do všeho dává maximum a zde to platí rovněž.

No a nakonec je tu potitulková scéna. Teď ale vážně SPOILER ALERT. Už v jednom z předchozích odstavců jsem zmínil napojení filmu na MCU. Měl jsem tím na mysli napojení na film Spider-Man: No Way Home, který půjde do kin koncem tohoto roku. O něm již víme, že nás uvede do Multiversa a to díky chybě v kouzlu Doktora Strange. Právě této chyby jsme svědky v potitulkové scéně, která vlastně spojí universum Venoma s tím MCU. Ano, důvod, proč se Venom do současnosti nesetkal a nestřetl se Spidermanem v podobě Toma Hollanda je prostý. Oba se nacházeli v jiném paralelním vesmíru. Je třeba si zaspekulovat také nad tím, jestli se Venom neobjeví už ve zmíněném třetím Spider-Manovi, či naopak jestli se Spider-Man neobjeví ve třetím Venomovi. Osobně bych byl pro solovku mezi těmito dvěma, jelikož si to jednoduše samostatný film zaslouží.


ZÁVĚREM

Jakožto velký fanda Venoma mám k filmu nějaké ty výhrady, ale celkově vzato mě nesmírně bavil. Měl skvělé tempo, chemie mezi postavami fungovala na výbornou a humor byl adekvátní nastalým situacím. No a finále? Mohlo být delší, ale jinak skvělé. No a potitulkovka? Však víte. Jestli na film zajít do kina? Rozhodně. Snímek Venom: Let There Be Carnage za to stojí.

8/10

Datum premiéry: 14. října 2021
Produkce: Sony Pictures Entertainment/Columbia Pictures/Marvel