Ace Combat 7: Top Gun Maverick Ultimate Edition – Recenze

Ace Combat 7: Top Gun Maverick Ultimate Edition – Recenze

28 června, 2022 0 Od Jiří Hora

Jak jistě mnozí z vás vědí, tak všechna světová kina momentálně válcuje jeden jediný film. Tím je snímek z prostředí válečných pilotů stíhacích letadel Top Gun Maverick s Tomem Cruisem v hlavní roli. Top Gun se na filmová plátna vrátil po 36 letech a jde o skutečně ukázkový případ toho, jak natočit film, který v sobě neskrývá lásku k létaní. Filmaři se navíc do všeho pustili na 120% a eliminovali zelené plátno prakticky na nulu. Navíc jde o návrat filmové legendy, což bylo velkým lákadlem také pro herní vývojáře, kteří se chopili možnosti získat filmovou licenci a připravit tak třeba nějaké to DLC, jako se tak stalo u Microsoft Flight Simulatoru, či u hry Ace Combat 7: Skies Unknown.

Mě se dostala do rukou nová Top Gun Maverick Ultimate Edition druhé zmíněné hry a mohl jsem tak pro vás sepsat tuto recenzi. Pokud se ptáte jakou to má logiku, tak žádnou, jelikož jak jistě víte, do hry nezavítala žádná přídavná příběhová kampaň. Já ale tuto příležitost využil k tomu, zrecenzovat veškerý dodatečný obsah, který se do hry od jejího vydání dostal. Pokud se chcete podívat, jak se hra líbila Kubovi v původní recenzi, tak směle do ní. Jelikož samotné hry se dotknu jen velmi okrajově a to hlavně s odstupem let, pokud jde o hratelnost a vizuální stránku.

Jelikož je součástí edice i celý Season Pass, tak jsem měl konečně možnost se podívat na zoubek trojici nových misí, kde jsme využil právě nových letadel, která jsem měl k dispozici skrze DLC Top Gun Maverick, i když rozhodně nebylo od věci si vyzkoušet i trojici futuristických letounů ADF-11F, ADF-01 a ADFX-01, které byly součástí výše zmíněného balíčku. Všechna letadla byla svým způsobem dosti specifická a unikátní a hrálo se za ně jedna radost. Určitě jsem hned poznal, že pilotuji stroje budoucnosti, což mělo své výhody. Zejména ve zmíněné trojici misí, kdy se musíme i právě těmto pokročilým strojům postavit. Já měl ale čirou radost z možnosti pilotovat ona unikátní letadla z filmu, jelikož sám mám na první film Top Gun skvělé vzpomínky a rád se na něj čas od času podívám.

Každá z trojice dostupných misí s názvy Unexpected Visitor, Anchorhead Raid a Ten Million Relief Plan nabídla unikátní herní lokaci. Jedna mě vzala do bojů poblíž industriální vojenské zóny, jiná zase nad azurové moře a ve třetí jsem musel čelit i samotnému západu Slunce, které mělo samozřejmě také jistý vliv na viditelnost nepřátel, zvláště, když jste letěli proti Slunci. Každá z misí pak nabídla unikátní scénář, který si rozhodně nezavdal nic s tím, co jsme dostali v rámci hlavní příběhové kampaně. Jen tentokrát se to muselo obejít bez příběhových cut-scén. Byť tedy nějaké ty filmové prostřihy se mihnuly i zde.

Určitě jsem si ale všiml toho, že obtížnost je mnohdy nevyvážená a každou misi jsem musel několikrát opakovat, navzdory výběru střední obtížnosti. Checkpointy navíc nejsou nijak přívětivé, jsou totiž nulové. Každá mise má pak několik fází, které misi v rámci obtížnosti stupňují. Kolikrát jsem zjistil, že jsem padl těsně před kompletním dokončením mise. Pokud je mezi vámi náhodou někdo, kdo rád láme rekordy v rámci hráčského skóre, tak tyto mise jsou na to jako dělané. 

Co je ale tedy součástí hry v rámci DLC Top Gun Maverick, podle nějž se celá tato edice vlastně jmenuje? K dispozici nám je několik kosmetických balíčků a možnost přidělení 12 nových přezdívek, které vychází z filmové série. Tím hlavním je ale šestice nových letadel, či spíše čtyři nová letadla. Máme zde totiž dvakrát stroje F/A-18E Super Hornet a F-14A Tomcat, jednou v klasické verzi a jednou ve formě inspirované několikrát zmíněným filmem. Filmem inspirované stroje pak nabízejí další skiny, které nám umožní pilotovat stroj s nástřikem přímo Mavericka, nebo třeba Icemana. Kromě těchto dvou letadel tu máme také další dvě dosti specifická letadla, tedy 5th Gen Fighter a DarkStar.

Opět mohu říci, že každý ze zmíněných strojů je svým způsobem specifický. Nicméně dvě poslední zmíněná bych spíše přirovnal k trojici z původního Season Passu, kdy jde spíše o futuristické stíhací letouny. Kdy zejména DarkStar je pořádná superrychlá neviditelná střela. Létání s každým strojem jsem si tedy maximálně užil a věřím, že mít možnost s nimi projít kampaň dříve, byla by v některých částech o dost snazší. Jistě tu možnost mám nyní, ale řekněme, že jsem natolik zahlcen novinkami, že na původní kampaň jednoduše v tuto chvíli nebyl čas ani pomyšlení. Snad až opět nastane nějaké to herní sucho, jak se tak občas děje. Vlastně přelom července a srpna k tomu bývá nejlepší, ale line-up podobných titulů mám tak dlouhý, až to hezké není.

Jelikož jsem se do hry vracel po několika letech, od vydání už uplynuly čtyři rok, chvíli mi trvalo, než jsem dostal ovládání opět pod kůži. Je tedy pravdou, že mé první neúspěchy souviseli s tím, že jsem třeba nevěděl jak vystřelit světlice. Jak správně vybrat i třeba hloupou výbavu do bitvy na základě briefingu a tak dále. Jenže jakmile se vám to opět dostane do krve, tak zjistíte, že jde o pěkně návykovou záležitost. Ovládání se najednou ukazuje jako silně intuitivní a nemáte problém se do celého dění ponořit, zejména hrajte-li v kokpitu, kde nádherně vynikají i různé efekty počasí a průletu mraky s nimiž si autoři dali fůru práce.

Novou edici Ace Combat 7 jsem hrál na konzoli Xbox Series X. To sebou přineslo zatraceně rychlé nahrávání a stabilní framerate. Jenže nic víc. Hra sice i po letech vypadá skvěle, co se vizuálu a efektů týče, ale vše sráží dolů fakt, že vše vychází z Xbox One X verze, což se odráží zejména na rozlišení, které bylo uzamčeno na 1080p, což s prakticky nulovým vyhlazováním hran dnes už jednoduše nevypadá dobře. Je mi líto, že autoři s vydáním nového rozšíření nevydali nějaký update, který by rozlišení zvedl na 4K, a třeba i upravil parametry dle PC. To by rozhodně potěšilo a dávalo by to i smysl. Takto jde vlastně o hlavní slabinu hry v těchto časech, když na to vše koukám s odstupem času.


ZÁVĚREM

I po čtyřech letech má hra Ace Combat 7: Skies Unknown, co nabídnout a v nové Top Gun Maverick Ultimate edici pak ještě o něco více a to zejména díky novým letounům a také novým misím, které jsou součástí původního Season Passu, který je rovněž přítomen ve zmíněné edici. Po letech zamrzí snad jen fakt, že autoři si na konzolích nedali žádnou práci, aby vytvořili upgrade pro současné konzole a je to na tom znát, zejména z hlediska rozlišení. I tak je ale známka dole zcela zasloužená.

8/10

Datum vydání: 26. května 2022 – Potřebné místo na disku: 70GB
Distributor ČR: CENEGA Czech