Assassins Creed III Remastered – Recenze
4 dubna, 2019V minulém týdnu konečně vyšel remaster u mě velice oblíbeného třetího dílu Assassins Creed. Tento kousek ze série má u mě své neodmyslitelné místo a nejen pro své dění kolem Války za nezávislost, ale i proto, že původní verze hry byla jednou z mých prvních recenzí vůbec. Proto jsem rád, že se k této hře mohu po letech opět navrátit a to s řadou vylepšení. Assassins Creed III Remastered jsem získal díky Assassins Creed Odyssey Gold Edition, ale pochopitelně jej lze koupit i samostatně. Pokud jste tento kousek navíc minuli při původním vydání, pak zde nejspíše nebudete mít důvod k váhání. Remaster totiž kromě technických vylepšení přináší hlavně komplexní balíček, který zahrnuje základní hru, rozšíření v trilogii The Tyranny of King Washington a nakonec i spin-off Assassins Creed Liberation.
Musím se přiznat, že návrat do Severní Ameriky v době, kdy útlak domorodců a boj za vlastní nezávislost byl tématem číslo jedna, byl pro mě slzou nostalgie. Vývojáři průběh třetího dílu pojali poněkud odlišně. Jako hráči jsme neviděli celé historické pozadí pouze skrze hlavního hrdinu Connora, jenž je napůl indián, ale část hry strávíme i v kůži jeho otce Haythama Kenwaye. Pokud vám příjmení něco říká, pak jde o syna hlavního hrdiny čtvrtého dílu s podtitulem Black Flag, piráta a následně assassína Edwarda Kenwaye. Ono rodinné propletení, pochyby, snaha o pochopení se navzájem, ale i nutnost udělat co je správné v kombinaci s pohledem na nejdůležitější události Spojených Států Amerických jsou tím, co dělá hru tak jedinečnou. V tomto díle sehrál i větší roli sám Desmond Miles, jenž zde není již jen pouhým mezipólem mezi časovými liniemi, ale ve hře samotné má důležitou roli. Příběh také reagoval na tehdejší předpověď o konci světa dne 21.12.2012, což mi přišlo opravdu zajímavé. Jak nyní víme, konec nenastal.
V další příběhové části, zobrazené v rozšíření The Tyranny of King Washington, se podíváme na události Severní Ameriky trochu jinak a budeme svědky alternativní historie, kdy George Washington není tím velkým vůdcem a prvním prezidentem Spojených států, ale tyranským diktátorem. Jde rozhodně o zajímavý nápad, který v rámci hry rozhodně nesmíte minout. Větší hrou v rámci remasteru je i Assassins Creed Liberation, jenž původně vyšel na PS Vita, kde je hlavní hrdinkou Aveline de Grandpré, jenž se čirou náhodou ocitne v bohaté rodině a rozhodne se bojovat proti otroctví lidí černé pleti. V průběhu děje se ale staneme svědky zvratu i zrady assassínského přesvědčení. Jenže více vám neprozradím, raději si vše zahrajte.
Po stránce hratelnosti vycházela původní trojka z osvědčeného konceptu nastaveného v předchozích dílech, ale nutno podotknout, že od Assassins Creed 2 byl soubojový systém zjednodušen, přeci jen první díl vyžadoval trochu více přesnosti v načasování, což se mi líbilo a vrátilo se k tomu následně i Unity, ale to nemění nic na tom, že hra byla zábavná i tak, jelikož nabídla řadu nových možností ať už k přístupu k samotné asaassinaci, či k vývoji samotného hlavního hrdiny. Mezi hlavními novinkami ve hře byla možnost lézt po stromech, lovit zvěř a následně si z nich vylepšovat své vybavení, což předchozí díly nenabízeli. Remaster ale nezůstal v rámci hratelnosti úplně při zemi. Lze tak nyní třeba použít dvojitou assassinaci, či si na svůj cíl zamířit zcela volně. Nepřátele lze také nyní nalákat písknutím. Změnou prošla tak trochu i forma nenápadného sledování, jelikož hra nyní nabízí daleko hustší obyvatelstvo.
V případě Assassins Creed Liberation bylo původně vše přizpůsobeno hraní na handheldu PS Víta, ale vzhledem k absenci dotykového ovládání, je vše přizpůsobeno gamepadu. Vývojáři ale s dotykovými funkcemi počítají u Nintenda Switch, kde hra nabídne ještě další featury, tedy týká se to i remasteru Assassins Creed III. Vzhledem k tomu, že Aveline je adoptovanou dcerou zámožné rodiny, tak je hra tomu zásadně uzpůsobena a de facto nabízí tři hratelnostní přístupy. Prvním je jakási civilní podoba dámy, v níž nelze zabíjet, ale je vhodná pro zisk informací. Druhý přístup je vázán s oděvem otroka, který slouží k infiltraci a je možné používat skrytou čepel. Posledním přístup je vlastní všem milovníkům série, kdy můžeme využívat všech assassinských schopností. Řada hráčů tento přístup odmítla, ale jde o svěží herní zážitek pro samotnou sérii.
Není žádným překvapením, že největší proměnou prošla grafická stránka a musím podotknout, že vývojáři si zde dali opravdu záležet a z původní hry vytáhli opravdu maximum. Nejvíce je to znát při procházkách lesem, kdy krajina působí zkrátka nádherně. Hodně tomu pomohla hustší vegetace reagující na pohyb, ale hlavně nasvícení a další efekty. Vylepšené stínování také není od věci. Animace postav jsou na tom také výrazně lépe, ale trochu pokulhávají cut scény, které by možná zasloužily ještě více péče, i když lepší textury dosti pomáhají celkové vizualizaci daných objektů. Nový grafický kabátek hře jednoduše sluší, a nelze tomu tak nic vytknout, i přesto že nějaký ten zub času je na hře stále trochu znát.
Je tedy něco na Assassins Creed III Remastered špatně? Tak optimalizace má ještě nějaké ty mouchy, párkrát došlo na Xbox One X k propadu snímkování, ale tedy nejednalo se o nic zásadního. Asi takovým největším zklamáním je, hlavně pro našince, absence české lokalizace, která v původní verzi byla. Není přítomna ani v pouhém mluveném slově, jako tomu bylo například u Ezio Collection. Na vině může být právě Assassins Creed Liberation, které lokalizaci nemělo a je součástí balíčku, ale jednoduše tato část titulky obsahovat nemusela. Nevyužití hotové lokalizace rozhodně zamrzí. Pokud hru chcete projít v češtině musíte sáhnout po původní verzi, jen mějte na paměti, že původní verze už nebude od vydání dostupná formou digitálních obchodů a poslední šance jsou tak pouze krabicové verze.
Možná si říkáte, proč se v případě Assassins Creed Odyssey rozhodli vývojáři pro remaster třetího dílu. Může to být proto, že ho hráči měli rádi, ale osobně v tom vidím něco více. Ve třetím díle je totiž scéna, kde kolem Juno, jenž zastupuje onu pradávnou civilizaci, obíhají tři zřetelné symboly. Jeden jasně ukazuje na Origins a Egypt, další pak na Spartu a Odyssey. Ten třetí? Patří ke kultuře Japonska. Snaží se nám tedy Ubisoft říct, že dalším dílem bude hra zasazená do Japonska? Pokud ano, pak se máme na co těšit, jelikož právě Japonsko bylo jedním z přání samotných fanoušků. Navíc, se dá předpokládat, že by Season Pass pro nadcházející díl mohl obsahovat i remaster, potažmo rovnou remake, prvního dílu, jelikož je to jediný díl, který ze série na této generaci chybí.
SOUHRN
Assassins Creed III Remastered je vskutku povedeným a nemálo vylepšeným kouskem hráči velice populární série. Kromě vylepšené grafiky, animací a efektů, se aktuální remaster dočkal i řady úprav po stránce hratelnosti, které jednoznačně potěší. Obsahové stránce se nedá nic vytknout, když součástí hry je jak základní třetí díl, tak velké rozšíření The Tyranny of King Washington, ale také spin-off Assassins Creed Liberation. Jediné, co opravdu, zamrzelo, je absence českých titulků, které v původní verzi byly.
HODNOCENÍ: 8/10
Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X
Distributor ČR: Playman