Hry roku 2018 očima redakce

Hry roku 2018 očima redakce

23 prosince, 2018 0 Od Jiří Hora

Další rok za námi a tak se jsme se v našem magazínu usmysleli, že každý z nás shrne tento rok a podělí se s vámi o své TOP 3 hry roku 2018, které byste neměli minout. Ale tento rok se také neobešel bez nějakého toho zklamání, ale i překvapení. Také hledíme k roku 2019 a tak tu najdete hry, které máme na další rok v hledáčku a máme od nich určitá očekávání

Rok 2018 očima Jirky aka xGeorgeXx

Letošní rok byl pro mě jako hráče nesmírně složitý a to hlavně proto, že her vyšlo neskutečné množství a řada z nich dosahovala vysokých kvalit. Také trend stále delších her pro mě znamenal, že času na konkrétní hru je méně, ale potřeba víc. Nevyhnul jsem se ani nějakému tomu zklamání, ale dočkal jsem se i řady překvapení v různých ohledech toho slova.

Top 3

1. místo – Assassins Creed Odyssey

Je pravdou, že jsem velkým fanouškem série Assassins Creed a že této sérii jednoznačně nadržuji. Občas je pravdou, že má série vzhledem k mojí oblíbenosti o bod více, ale v případě Assassins Creed Odyssey to ani není třeba. Ubisoft tentokrát dokázal sérii posunout o řádný kus dál, i přes to, že může v některých ohledech nový díl připomínat loňský Origins. Letošní díl posunul sérii definitivně k žánru RPG. Hra dostala silný příběh, graficky jde o nádhernou podívanou a svět je obrovský rozmanitý a vyvolává v nás chuť objevovat.

2. místo – Hellblade: Senuas Sacrifice

V letošním roce dostala konzole Xbox One jeden z nejlepších a nejintenzivnějších herních zážitků poslední doby. Hellblade: Senuas Sacrifice byl vytvořen Ninja Theory v opravdu minimální sestavě a přesto nám dokázali podat dech beroucí příběh plný emocí s neskutečně hutnou atmosférou. Titul se navíc pokouší poukázat na lidi trpícími psychickými problémy jakou je bezesporu schizofrénie. Navíc zasazení do nordické mytologie hře neskutečně sedlo.

3. místo – Kingdom Come: Deliverance

V letošním roce na mě udělalo dobrý dojem i české Kingdom Come: Deliverance, od kterého mě vlastně do vydání poněkud odrazoval samotný Dan Vávra jeho proslovy. I přes některé chyby je ale české středověké rpg klenotem v tomto žánru. Hra nám dokázala dát herní zážitek jaký tu ještě nebyl s poměrně líbivou grafikou, která svými scenériemi dokázala vzít dech.

Zklamání roku

Možná nejde ani tak o zklamání roku spíše, jako o průšvih roku a i to je slabé slovo. Mluvím tu o závodní hře MX vs ATV All Out. V této hře prakticky od vydání nic nefunguje. Hra má otřesný framerate, o nějakých pokročilých efektech se vůbec nedá mluvit a po grafické stránce se vracíme do počátků éry PS3 a Xbox 360. V této hře je vše špatně a vůbec nechápu, jak takovouto hru si vůbec někdo dovolil vyslat mezi hráče.

Překvapení roku

V letošním roce mě nejvíce překvapili vývojáři z Avalanche Studios s jejich dílem Just Cause 4. Všichni víme, jak vypadalo po vydání Just Cause 3, a vlastně jsem něco podobného čekal i od čtvrtého dílu. Mé obavy se naštěstí nepotvrdili a k mému překvapení jsem dostal funkční hru, která mi nabídla neskutečnou volnost a čirou herní zábavu.

Očekávání pro rok 2019

Už nyní vím, že příští rok bude zajímavými tituly nabitý k prasknutí a na své nejočekávanější kousky vlastně nemusím čekat příliš dlouho. Můj zrak se ubírá hlavně k novému titulu od BioWare s názvem Anthem. Nemalá očekávaní mám ale i od RAGE 2, Metro Exodus, nebo Gears of War 5. Nelze také opomenout remake Resident Evil 2, jenž vypadá naprosto fantasticky.

Rok 2018 očima Kuby aka Acemaxe67

Rok 2018 je pomalu za námi a je už tak nějak zvykem pokusit se zhodnotit ten minulý rok i z pohledu nás hráčů, připomenout si, co se na herní scéně povedlo, co by naopak mělo být rychle zapomenuto a co nás čeká v roce příštím. Letošek byl extrémně bohatý na skvělé hry. Skoro si říkám, že takto silný rok si již dlouho nepamatuji. Přesto je pár titulů, které nad ostaními hodně vyčnívali a tady je výběr toho, co mě osobně letos sedlo a oslovilo nejvíc.

Top 3

1. místo – Red Dead Redemption 2

Tady to bylo skoro jasné. Na žádnou hru se letos nečekalo s takovým nadšením, jako na RDR2. U mě v recenzi si tento titul odnesl maximální známku. A to absolutně zaslouženě. Je pravda, že plno věcí, ze kterých sem byl na začátku hraní úplně „odvařený“ se časem přehouplo do roviny „ok, ale už sem to viděl“. Tak jako tak, RDR2 je špičkovou hrou se skvělým příběhem, dech beroucí prezentací a ukázkou toho, jak se open world hry mají dělat. A dost dobře tato hra předběhla svou dobu a bude trvat dlouho, než jí někdo z pomyslného trůnu her s otevřeným světem dokáže sesadit.

2. místo – Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Absolutní herní nirvána. Přesně tak bych popsal DQXI, pokud bych měl k dispozici jen tři slova. Krásné kreslené JRPG, které se nebálo vrátit ke kořenům tohoto specifického herního žánru a přesto přineslo vítané změny v hratelnosti, aby oslovilo i hráče na Západu. U mě existuje ještě jedna důležitá věc, díky které jsem si tuto hru tak užil. Moje malá dcera jí doslova hltala, odehrála se mnou každou minutu. To se zatím žádné jiné hře nepovedlo.

3. místo – God of War

Co by to bylo za žebříček, aby v něm nějaké místo neobsadila alespoň jedna Sony exklusivita. Nebudu dělat výjimku. Kratos si to plně zaslouží. Plno lidí sice řekne, že série ztratila něco ze svého kouzla, ale já tvrdím, že se naopak musela někam posunout. Mě osobně ten příklon k akčnímu RPG sedl, uvítal jsem i změnu kamery. Je pravda, že hra má hluchá místa, málo zajímavých bossů a dalších drobných nedostatků. Stále si ale zachovala skvělý soubojový systém, návykovou hratelnost a tomu všemu vévodí dokonalá audio-vizuální prezentace.

Překvapení roku

No, tak tato kategorie letos překvapila i mě. Nejsem zrovna dobrý v fps střílečkách a přesto se letos objevila jedna, o které jsem si myslel, že půjde úplně kolem mě. Mluvím o Battlefieldu V. Kdyby jste jen věděli, jak strašlivě jsem na hru i na Dice celou dobu nadával. Kolik přešlapů se před vydáním událo, kolik zmatených oznámení od vývojářů. To vše mi říkalo, že půjde o totální propadák a jen reskin poměrně zdařilého BF1, doplněného o mnou tolik nenáviděný battle royale. Jak obrovsky jsme se mýlil. Hraji ji od vydání v podstatě denně a nikdy mě ještě žádná hra z této série nebavila, jako právě BFV. I přes všechny bugy a historickou nekoreknost má BFV skvěle vyladěnou hratelnost a tu u fps stříleček má jít především.

Největší zklamání roku

Nemám rád tuto katogorii. Letos to asi vezmu zrychleně a spíš vypíšu pár titulů, na které jsme se těšil a nakonec z nich byl spíše na rozpacích. Sea of Thieves – absolutně prázdná hra. Darksiders 3 – nejhorší díl série, pouhý klon „souls“ her, Fallout 76 – nemá cenu řešit:)

Největší očekávání

Na rok 2018 je již teď oznámeno obrovské množství her, které mají všechny předpoklady stát se hitem. Těším se na Gears of  War 5, Anthem, snad se dočkáme i Death Stranding. Přest to vše bledne s tím, co se na mě chystá již v lednu. Kingdom Hearts 3  má našlápnuto k tomu, aby se stalo minimálně nejlepším RPG roku a kdo ví, možná se za rok v podobně laděném článku objeví na předních pozicích toho nejlepšího, co rok 2019 přinesl

Rok 2018 očima Ládi aka BlackHawkaCZE

Rok 2018 byl z pohledu hráče – otce, takový, ehm, meeeeh? Píše se to tak správně? Víte, když už mám čas něco hrát, tak nejraději hru, kde všechno odsýpá a běží, jak na běžícím pásu. Nemám čas 2 hodiny vytvářet postavu, nemám čas prozkoumávat 25 km2 otevřeného světa. Tedy, mám na to čas, ale to už bych spal místo 5 hodin jen 2 hodiny denně. Ale i tak jsem byl nesmírně nadšen tím, že se do světa podařilo českému studiu Warhorse vyslat na zteč jejich Kingdom Come: Deliverance a i když to byly pro mě měsíce nevyspání, protože ano, to je přesně ten typ her, co fotr chce hrát, ale není na to čas, tak pro mě je ta hra velmi příjemným překvapením. A to i po tom, co jsem sečetl plusy a mínusy této hry.

Vím, že opět tento článek bude oproti mým kolegům jiný, ale to jsem prostě já. Nehrál jsem tolik her, abych mohl s klidem udělat TOP 5 nebo třeba TOP 3. Nebylo by to fér. Stejně, když se podíváte po internetu na ankety, které hry jsou pro rok 2018 TOP, všude určitě najdete nové Red Dead Redepmtion 2 a myslím, že ani Assassins Creed: Odyseey se neztratí. Herní svět je zvrácený, takže určitě někde bude figurovat i poslední Call of Duty: Black Ops 4.  Ale abych dostál svému slibu, že zhodnotím herní rok 2018, tak prosím:

Zklamání roku – Sea of Thieves

Celkem dlouho jsem přemýšlel, jestli nemám uvést hru Just Cause 4, protože Rico Rodriguez se vrátil v ne zcela ideální formě, jenže něco, na co se netěšíte, vás nemůže zklamat, ale jen příjemně překvapit. Na Sea of Thieves jsem se naopak těšil a po těch dlouhých letech vývoje jsem měl za to, že ta hra musí být systém seller konzole Xbox One. No, nebyla. Tuto hru jste prakticky dohráli po nějakých 4-6 hodinách, tedy po tom, co z vás vypršelo úvodní nadšení. Sea of Thieves se stalo ještě prázdnější hrou, než bylo Destiny. Ta hra neměla lore, příběh a ani end game obsah. Jediné, co piráti v den vydání měli, byly úžasné vlny. Grafické zpracování moře je to nejlepší, co jsem ve hrách na své vlastní oči viděl.

Překvapení roku – EA nezvládá

Už už to vypadlo, že gigant jménem Electronic Arts dostal dost přes prsty po aféře se hrou Star Wars Battlefront 2 a jejími lootboxy a poučí se. Celá herní hardcore komunita doufala v to, že se podobné věci nebudou opakovat a světe div se, EA to zpackala znovu! Tentokrát to odnesla hra Battlefield V. Člověk by čekal, že tato vlajková loď EA a výkladní skříň DICE, se nemůže stát obětí korporace, jakou je EA, ale opak se stal pravdou. I přes velmi dobrá hodnocení, která si od herních recenzentů Battlefield V zasloužil, to hra nemá vůbec jednoduché. Zpackaný první trailer na hru, zpackaná reklama, odklad, který absolutně nic neřešil, okleštěná hra a značná neaktivita směrem ke hráčské komunitě Battlefieldu dala najevo, jak moc jsou vývojáři z DICE vysátí. A to vše kvůli EA, která zkrátka nutí vývojáře točit své hry ob jeden nebo dva roky. Překvapuje mě, pod jakým tlakem jsou zrovna DICE. Ti, kteří v rukách drží prakticky jediný FPS titul, který by někdy mohl být schopen sesadit konkurenční Call of Duty z trůnu na poli válečných FPS her. Uvidíme, stále jsem konsternován tím, co si EA dovolí a kolik jí toho u vývojářů nebo i u casual hráčů projde. Co se týče série Battlefield, tak té by prospěly 4 roky odkladu dalšího dílu.

Vidíte, pro mě byl herní rok 2018 takový, normální. V zásadě pro mě nevyšly hry, kterými bych se zaobíral ještě teď, snad vyjma onoho Battlefieldu a to jen pro to, že jsem hardcore fanoušek série. Ano, vyšlo Far Cry 5, které opět nevybočovalo ze standardů série, i když tam už nebyly „ty věže“. Jasně, vyšla Forza Horizon 4, která je po grafické stránce opět nej, ale přesto se jedná o stejný titul, jen v jiné lokalitě, jako byla Forza Horizon 3. Nicméně, rok 2019 bude už o něčem jiném. To vychází nový díl série METRO a opět podle knižní předlohy METRO 2035 od Dmitrije Gluchovského. Tak snad se nic nepokazí, i když …