IEM Katowice 2022 zažilo velkolepé finále

IEM Katowice 2022 zažilo velkolepé finále

1 března, 2022 0 Od Aleš Pitrmoc

Ať už jste to zpozorovali nebo ne, v neděli se odehrálo finále největšího každoročního turnaje v CS:GO, Intel Extreme Masters Katowice, který patří jak ve sledovanosti tak v prize-poolu k jedněm z nejočekávanějších turnajů společně s PGL a ESL Pro league nebo dalšími IEM, jelikož se jich koná několik za rok/sezónu. Katowice ale jsou ale pro diváky tím nejoblíbenějším major turnajem, s největší pravděpodobností protože se v Evropě nachází hlavní fanouškovská základna a díky dlouhodobé tradici od roku 2013.
Nutno dodat, že pořadatelé v Katowicích si svou důležitost a oblibu uvědomují a pokaždé jdou all-in a pro každého návštěvníka a fanouška CS:GO i esportů připraví nezapomenutelný zážitek až pro 11,500 lidí. A skoro to vypadalo, že i jednotlivé týmy si naplánovali to, jak budou hrát, protože došlo k několika vyjímečným momentům a nezapomenutelným zážitkům. Od jednotlivých kol, clutchů a těsných map až po celkové postavení týmů v Play-off.

Velkými favority na výhru byli hlavně Na’Vi, kteří dominují CS:GO scénu poslední 3 roky a mají konstantně dobré výsledky už od dob svého vzniku v roce 2009, poté týmy Gambit, Heroic, Virtus Pro, G2 a Faze. Přesně tyto týmy postoupili do čtvrt a semifinále a bojovali o postup do Velkého Finále. Sepsal jsem je v pořadí „kurzů“, ale postup se téměř přesně obrátil. Na’vi skončili 0:2 proti G2 ve čtvrtfinále a spekuluje se, že tento Ukrajinsko-Ruský tým byl pochopitelně rozhozený po psychické stránce. Faze se pak dostal postupně přes Gambit a Heroic do finále s G2 a následovalo jedno z nejnapínavějších finále v historii CS:GO.

Finále mělo v rámci napětí všechno potřebné a těžko mohlo probíhat lépe. Téměř maximální počet her kvůli nervy drásajícím okamžikům, dohánějící toto Best of 5 k těsné ale zároveň dominantní výhře FaZe Clanu 3:0. Velké Finále mělo 2 krát po sobě prodloužení, jelikož mapy skončili remízou 15:15. První mapou bylo Inferno, které je obyčejnými hráči často považováno za „CT sided map“ tzn. mapa, která je jednodušší pro CT a navzdory snahám vývojářů o balancování mapy, metě a tvrzením spousty Pro-hráčů i vášnivých fanoušků CS:GO, že žádná taková mapa neexistuje to tak vypadalo, když si oba týmy nahrály většinu výher na straně CT a FaZe jako CT v přesčase i vyhráli.

Druhou mapou bylo Mirage, vybraná týmem G2 jako domovská mapa, ale opět se týmy z remizovali. Nestalo se tak ale jen jednou, jako u předešlé mapy, ale hned 5 krát zasebou, kdy se hrálo neuvěřitelných 58 kol, což je téměř jako další těsná mapa, nebo klidně téměř 2 dominantní výhry zasebou. Výhru si samozřejmě opět odnesl FaZe.

Jako poslední mapa se hrálo Dust 2, také vybráno týmem G2 a opět jsme se téměř dostali do přesčasu, ale FaZe se hru povedlo ukončit v posledním kole s těsným 16:14 a odnesli si tak těžko vyklikanou výhru. I když byli přes svou reputaci považováni za takového černého koně a dávalo se jim málo šancí dostat se třeba jen do semifinále, FaZe Clan si odnesl úzasnou výhru 3:0 a odměnu 400,000$ tedy 8,930,000 Korun českých. Potěšili tím určitě nejen sebe ale i své fanoušky a překvapili celou CS:GO scénu a my se nemůžeme dočkat, jak ještě rozhodí tabulky v ostatních velkých turnajích v tomto roce.