Just Dance 2023 – Recenze

Just Dance 2023 – Recenze

14 prosince, 2022 0 Od Jiří Hora

Když nahlédneme do minulosti, do doby, kdy frčela zařízení jako Nintendo Wii, Xbox 360 s kinectem a PS3 s move ovladači, tak si jistě každý vzpomene na ten přehršel různých her soustředících se na pohyb, kdy vedle sportů byly královnami těchto her ty taneční. A i když pohybovým hrám pomalu odzvonilo, tak jedna série je tu s námi stále, tedy Just Dance od Ubisoftu. Já jsem k této sérii již jednou přičichl a to v roce 2017, kdy musím uznat, jsem si užil solidní porci zábavy a to zejména s přáteli, když tekl nějaký ten alkohol. A letos jsem se rozhodl, že to po půl dekádě zkusím znovu s aktuálním Just Dance 2023 ve verzi pro Nintendo Switch. Je to ostatně poslední verze hry, kde není k hraní potřeba mobil, ale vystačíte si s joy-cony, které jsou mimochodem na snímání pohybu daleko přesnější, než gyroskopy v mobilu, kterým občas trvá, než jim dojde, že se pozice mobilu vlastně změnila.

Mám tu tedy pro vás rovnou jeden tip. Pokud toužíte po takové hře, tak jděte právě do verze pro Switch. Má to největší smysl a nemusíte mít strach, že vám vylítne mobil z ruky, cestou trefí vašeho kamaráda do hlavy a nakonec sebou šlehne o stůl a podlahu skončí s prasklým displayem. To bych vlastně měl vše k dostupným možnostem ovládání. Volba je tedy jasná – joy-cony.

Just Dance série nikdy nebyla příliš komplikovanou záležitostí a letošní ročník na tom není jinak. Jejím cílem je zábava a pouze zábava, která je navíc spojená s tancem, či snahou o něj. Nebudu si nic nalhávat, nejsem žádný tanečník a tak to také před televizí vypadalo, ale bavil jsem se nesmírně. Dokonce se mnou hrála i moje roční dcerka, která se prostě jen vrtěla do rytmu a k tomu nasbírala nějaký ten bodík. Ono to vlastně není nic těžkého. Jelikož před vámi není žádný kinect, který by přesně sledoval co děláte, tak můžete hru ošálit jednoduše tím, že budete kopírovat pohyb ruky, která má v ruce simulovaný joy-con a je tedy tím bodem, jenž hra sleduje, když máte vlastně kopírovat pohyb avatara na obrazovce, jenž vám ukazuje jak se to dělá.

Když si vzpomenu na mé zážitky s Just Dance 2017, musím říci, že Just Dance 2023 je mílové kroky před zmíněným titulem a to hlavně z hlediska své podoby a tedy grafického zpracování. Mnou první testovaný ročník ještě stále sázel na jednoduché tvary a avatary, kde se dá říci, že vše bylo spíše 2,5D. Nový díl je na tom ale zcela jinak. Sází na komplexnější avatary, ale i pozadí, které běhá v pozadí s daleko stylovějšími a znatelně lepšími animacemi. Ostatně se stačí podívat na screenshoty kolem, které btw. nejsou mé, jelikož hra neumožňovala zachycovat obrazovku, což úplně nechápu proč, takže sledujete oficiálně vydané obrázky. Ty ale naprosto odpovídají tomu, co dostanete.

Vedle vylepšeného vizuálu, ale musím tvůrce pochválit za nový design menu, který je daleko přehlednější a snadno se v něm zorientujete. To v minulosti úplně neplatilo a jsem rád, že je tomu nyní jinak. Než opustím technickou stránku hry, tak ještě zmíním její chod, jenž je naprosto hladkých 60 snímků za sekundu a to při rozlišení 1080p. To je na Nintendo Switch rozhodně skvělý výkon, byť jde vlastně jen o taneční party hru.

Jelikož není hra jen o tanci, ale také o hudbě, která jej vždy musí doprovázet, tak jistě potěší zcela nový playlist čítající 40 skladeb, kde najdeme jak aktuální hity, tak i nějaké ty starší. Rovněž je zde poměrně rozmanitý výběr interpretů, kdy vedle Harryho Stylese, Red Velvet, či ITZY, nechybí třeba ani interpreti jako Evanescence, či Linkin Park. Ostatně ne každý se chce pohybovat pouze do popových rytmů. Někdo ocení i něco, kdy rytmus udávají skutečné bicí a energii do žil vlévají elektrické kytary.

Pokud by vám ale dostupný seznam skladem nebyl dostatečný, tak je možné si zaplatit členství Just Dance+, které nahradilo dřívější Just Dance Unlimited. To vám otevírá brány ke všem skladbám z předchozích dílů série. Členství není zadarmo, tradičně, ale něco málo stojí, ale jde o snesitelnou částku, vezmu-li v potaz, kolik toho vlastně získáte. Já měl k dispozici Ultimate Edici hry, takže mám členství k dispozici, ale v mém hodnocení se to nijak neprojevuje. Jelikož je mi jasné, že ne každý bude kupovat tuto prémiovou edici, nebo si platit členství. Ostatně 40 skladeb aktuálního ročníku je dostačujících, byť mít možnost tančit na stovky dalších skladeb je rozhodně velkým plusem.

Je tu jinak něco nového? V zásadě tomu tak není. Po všech svých stránkách je Just Dance 2023 stále tou samou hrou, jen s novými skladbami a vylepšeným designem. To ale neznamená, že nemůže být lepší, než svůj předchůdce. Zmíněná fakta jsou ve své podstatě naprosto dostačující proto, aby bylo Just Dance 2023 tím nejlepším, co série nabízí. Pokud se navíc rozhodnete, že se budete chtít bavit i napříč celým světem, tak také potěší, že můžete hrát až s dalšími 5 hráči online. Navíc jde stále o hru, která je velmi přístupná a zábavou vás vede k pohybu. A je třeba říci, že jej budete mít více než dost. Když to nebudete flákat a budete třeba hrát pravidelně, pak vězte, že i nějaké to kilo půjde dolů.


ZÁVĚREM

Just Dance 2023 nemá na trhu aktuálně naprosto žádnou konkurenci. To ale nebrání Ubisoftu, aby hru inovovalo a vylepšovalo. Jde bezesporu o to nejlepší co doposud série Just Dance vyprodukovala. Novému ročníku vévodí nový design, oslnivé vizuální efekty, ale hlavně skvěle sestavený playlist. Série Just Dance jednoduše není tak dlouho naživu jen tak pro nic za nic. 

8/10

Datum vydání: 22. listopadu 2022 – Potřebné místo: 1,7GB a více dle stažených skladeb
Distributor ČR: Conquest Entertainment – Česká lokalizace: NE