MLB The Show 23 – Recenze

MLB The Show 23 – Recenze

2 dubna, 2023 0 Od Adam Šindler

Tak jako se každý rok můžeme těšit na novou FIFU, od teď tedy EA Sports FC, NHL nebo NBA od 2K. Každý rok také vychází baseballová hra od vývojářů ze Sony San Diego Studia. Sportovní hry to mají mezi konkurencí dost těžké, vždy musí za rok předvést co největší pokrok a nalákat hráče ke koupi nového ročníku. Jedním z největších lákadel v letošním ročníku je Negro League. Jestli stojí nové MLB The Show 23 za pozornost, či je ve stínu slavnějších sportovních her prozradí následující řádky.

Hra jako taková mě hned ze začátku překvapila možnostmi odpalů a nadhazování. Je zde spousta variant nastavení a ze začátku jsem je vyzkoušel všechny. Při odpalech zde nějaké rozdíly jsou, při nadhazování jsem ale rozdíly skoro nezpozoroval. Ono i samotné nadhazování pro mě bylo při zápasech asi největším problémem hry. Nadhazování a vlastně celý zápas je extrémně zdlouhavý a po chvíli jsem už v zápase nechtěl ani pokračovat. Stále dokola házíte na hráče a čekáte jestli odpálí či nikoliv. Trochu lepší to bylo s odpalováním, které mě bavilo, ale jak jsem psal již v úvodu odstavce, ze 4 nabízených možností odpalování jsem po většinu času využíval jen jeden a jen výjimečně zkusil i možnosti jiné. 

Musím se přiznat, že mě trochu zklamal vzhled trávy a hlíny na hřišti, působí to zastarale a trochu to hru shazuje. Na hlíně sice zůstávají stopy, když hráč krade metu, ale opravdu jsem čekal více. Samotné obličeje hráčů neurazí ani nenadchnou, na nové generaci konzolí jsem čekal trochu více. V zápasech mě zaujal jeden z prvků hry, tedy možnost podívat se na hřiště očima fanouška. Chápu, že to není nic zas tak převratného, ale i tyto maličkosti mohou hru zpříjemnit. 

Nejvíce pozornosti, stejně jako už nějakou dobu, zaujímá ve sportovních hrách online režim. Zde nese název Diamond Dynasty a stejně jako už jsme zvyklí i tentokrát jde o sbírání kartiček a stavbu týmu. Tento režim zažil v tomto ročníku zásadní změnu. Abyste se mohli zúčastnit různých eventů ve hře, musí váš tým splnit požadavky aktuální sezóny, může se tak stát, že váš nejlepší hráč se jedné sezóny klidně nebude moci zúčastnit. Nabídku hráčů pak rozšiřují kapitáni, jenž je možné přidat a kteří zvyšují hodnocení na základě konkrétních sad hráčů. Stavba týmů je sice náročná, ale je příjemným bonusem, když to není jen o dosažení nejvyššího skóre na kartičkách. Celkově jsem tímto režimem mile překvapen. Ano, jsme sice zvyklí, že tyto online režimy obsahují mikrotransakce a bez nich to budete mít opravdu těžké. Zde je to ale uděláno tak, aby měl i hráč, který nechce do hry investovat peníze, šanci soupeřit s ostatními a lze tak spoustu věcí získat jen hraním. 

Jak už jsem lákal v úvodu recenze, Negro League patří mezi největší lákadla letošního dílu, v čele s Bobem Kendrickem, prezidentem baseballového muzea Negro Leagues. Lehce mi to připomíná Michael Jordan Challenge z letošního dílu NBA 2K23. V Negro League se zaměříte na příběhy hráčů, vždy doprovázené krátkým filmečkem, který vám přiblíží osudy těchto hráčů. Vývojáři pro tento herní mód vymodelovali i šest dobově autentických stadionů, doplněných přesnými uniformami, a dokonce speciálními animacemi nadhazování. V každé z osmi kapitol vás čeká nějaký ten úkol, zaměřený na speciálního hráče z Negro Leagues. 

Pod rukou vám tak projdou hráči jako jsou Leroy „Satchel“ Paige, Hilton Smith, Andrew „Rube“ Foster, Hank Thompson, Jordan „Buck“ O´Neil, Jackie Robinson, John Donaldson a Martin Dihigo. Po dokončení kapitoly se příslušný hráč přesune do režimu Diamond Dynasty a vy si s ním máte šanci zahrát také v tomto online režimu. Tento režim mě velmi bavil, jde totiž o jistou změnu a i takové maličkosti jako jsou rozdílné animace, společně s filmečky dokáží hře dát něco, díky čemuž budou hráči tento režim zapínat a budou jej chtít vyzkoušet. 

MLB® The Show™ 23_20230329192435

Zmínil jsem, že nejvíce pozornosti zaujímá online režim Diamond Dynasty a režimy pro jednoho hráče dostávají stále méně prostoru, ať už je to kariéra jednoho hráče Road to the Show či Franšízový režim kariéry celého týmu. Musím se ale přiznat, že i přesto, že tyto režimy dostávají málo pozornosti, tak nejvíce času jsem strávil právě v režimu Road to the Show. Vytvoříte si svou postavu a snažíte se s ní dostat na vrchol. Aby váš virtuální hráč získal co největší podobnost s reálnou předlohou můžete vyzkoušet Face Scan pomocí aplikace MLB The Show. 

Obrys obličeje vám to vytvoří dobrý, ale osobně jsem si některé maličkosti potřeboval ještě poupravit. V tomto režimu zápasy pěkně odsýpají, vy vidíte, jak se váš hráč zlepšuje a máte možnost jej trénovat. Ve všech režimech na mě zápasy působily zdlouhavě a někdy až nudně, v tomto režimu to bylo naopak, zápasy si držely tempo a neměl jsem problém si jich dát několik za sebou ve velmi rychlém sledu. Zápasy sice mají rychlé tempo, ale kromě zápasů a tréninků nemáte skoro co dělat, vždy se jen vrátíte do šatny a jdete na další zápas. Nebylo by na škodu, kdyby si vývojáři ze San Diego Studia vzali trochu inspirace z kariéry jednoho hráče jako vidíme u NBA 2K v jejich režimu pro jednoho hráče MyPlayer.

MLB® The Show™ 23_20230330202919

Ve franšízovém režimu se můžete těšit na hlubší systém skautingu a přepracovaný režim draftu. Kromě toho také bylo implementováno množství změn v pravidlech MLB ve skutečném světě, což přispívá k autenticitě této hry, což ocení hlavně baseballoví fanoušci. Byla zde přidána mechanika fog of war, která napomáhá, aby byl draft trochu více vzrušující. Samozřejmě v porovnání s Diamond Dynasty či nového Negro Leagues dostal tento režim málo pozornosti a to neoprávněně. 


ZÁVĚREM

MLB The Show 23 to jako sportovní hra ve světě, kterému vládne FIFA nemá příliš jednoduché, ale neznamená to, že nemá, co nabídnout. Tento ročník může spoustu hráčů nalákat na nový režim Negro Leagues, který je skvělý a máte díky němu možnost dozvědět se o baseballu ještě více, což ocení hlavně zarytí fanoušci tohoto amerického národního sportu. Velmi potěší fakt, že není třeba investovat do mikrotransakcí, abyste v online zápasech byly konkurence schopní. Bohužel málo prostoru a změn najdeme v režimech pro jednoho hráče ať už je to Road to the Show, či Franšízový režim. Pro fanoušky baseballu je tato hra jasnou volbou a my ostatní? Proč nezkusit.

7/10

Datum vydání: 24. března 2023 – Potřebné místo na disku: 66,36GB
Distributor ČR: Playstation Česká Republika – Česká lokalizace: NE