Trend deskových her s videoherní tématikou

Trend deskových her s videoherní tématikou

6 září, 2022 0 Od Adam Šindler

Na to, že se z počítačových, potažmo konzolových her stávají filmy a seriály jsme si už zvykli. Poslední dobou se ale stále ve více případech setkáváme s tím, že se hry z digitální podoby dostanou do podoby deskových her. V dnešním článku bych chtěl několik takovýchto případů zmínit a na pár her se zaměřit. 

Rád bych na začátku zmínil pár deskových her, které mají předlohu v PC/konzolových hrách. Jako první bych rád uvedl Bloodborne: Desková hra – náročná kooperativní hra po 1-4 hráče. Další hrou je God of War: Karetní hra – opět je jedná o kooperativní hru pro 1-4 hráče. Ovládáte postavy ze známe videohry, putujete napříč scénami složenými z karet a musíte plnit obtížné úkoly a výzvy. Fallout: Desková hra – konečně zde máme kompetitivní hru, kde bude vašim cílem získat určitý počet bodů vlivu tím, že budete pomáhat jedné nebo druhé frakci, které ovládají postapokalyptický svět. Nyní zde máme deskovou hru, která nebyla vůbec úspěšná, její videoherní předloha se ale může pyšnit velkým obdivem. Jedná se o hru Horizon Zero Dawn: Board Game – opět kooperativní hra pro 1-4 hráče. Kde se ujmete lovců a pokusíte se ulovit kořist, která vás proslaví. 

Rád bych se teď podíval na pár her, které mají vzniknout nebo budou vydány v nejbližší době. První ze zmíněných je Kingdom Come Deliverance. Jedná se o příběhovou kooperativní hru, která má předlohu ve velmi známé a úspěšné hře, která vznikla na našem území. Deskovka je řízena aplikací a hráči se společně vydají do několika samostatných kampaní. Ani zde nebude chybět otevřený svět, který můžete dle libosti prozkoumávat. Za zmínku určitě stojí systém nápadnosti, podle toho, jak jste nápadní na vás reaguje okolí. Když nebudete dělat nic podezřelého, můžete kolem nepřátel v klidu projít, a dokonce se s nimi popovídat nebo se opít. Pokud jste ale nápadní, nepřátelé vás mohou prokouknout. Byla by určitě škoda nezmínit i deskoherní adaptaci ze světa zaklínače. The Witcher: Old World – jen málo kdo asi zná první deskoherní adaptaci této hry, o té druhé se už ale začíná dost mluvit. A není divu, dočkáme se ji dokonce v češtině. Ve hře se dostanete do doby dávno před věhlasným Geraltem z Rivie, ale existuje již 5 zaklínačských škol. Každý z hráčů se stane členem jedné z nich. Není vůbec těžké se do své role vžít, navštěvujete známá místa a děláte co to zaklínači dělají. Lovíte monstra, trénujete, občas pomůžete lidem, samozřejmě za pár grošů. Hra je pro 1-5 hráčů, kteří mezi sebou budou navzájem soupeřit o to, kdo je nejlepším zaklínačem. Frostpunk – tato desková hra vyjde v říjnu 2022. Hráči spravují poslední město ve světě, sevřené dobou ledovou. Tuto deskovou hru vytvořili stejní vývojáři, kteří vytvořili i deskovou hru This War of Mine. 

This War of Mine 

Předloha této hry nepatří mezi tak věhlasné hry, jako je například výše zmíněný Zaklínač, God of War nebo Horizon Zero Dawn. I přesto si tato hra své fanoušky našla, a to nejen na počítačích a konzolích. Her z války, kde hrajete za vojáky je mnoho. Proto se mi velmi líbí, že si v této hře pro změnu zkusím válku z pohledu civilistů. 

Tato kooperativní hra nám přesně tuto možnost nabídne. Budete muset přežít nelítostnou zimu, ubránit se nelítostným banditům a jejich pleněním, ale budete muset získat i jídlo a zdravotnické potřeby pro své hrdiny. Ve hře nalezneme Knihu příběhů, která vám pomůže ještě více se vžít do role hrdinů, které ovládáte. Ke hře existují i 2 rozšíření, které vám váš zážitek ze hry ještě zpříjemní. V prvním rozšíření naleznete množství scénářů, v tom druhém naleznete kampaň, kde vaše rozhodnutí ovlivní vývoj příběhu. Jediné, co mohu hře vytknout jsou kostky. Můžete mít totiž vše naplánované a může se vám skvěle dařit, pak ale hodíte párkrát špatně kostkou a můžete začít od znova.

Assassin´s Creed Brotherhood of Venice

V dnešní době asi neexistuje nikdo, kdo by neznal tuto doslova legendární sérii. S povědomím o této deskové hře to je asi jinak. Opět zde, už jako v tomto článku mnohokrát, máme kooperativní hru pro 1-4 hráče. Hra se odehrává v Benátkách v roce 1509, ano takže si v této hře zahrajete i za legendárního Ezia. Hra obsahuje kampaň, ve které budete plnit 26 misí a setkáte se v nich například s Leonardem da Vincim a jeho výtvory. Budete mít také možnost vybudovat své velitelství a plnit v nich úkoly tak jako tomu bylo v digitální předloze. Hra je nádherná, obsahuje skvěle napsaná pravidla a vše je hezky vysvětleno, navíc kampaň si můžete zahrát i několikrát. Ke hře mám je dvě výtky. Je moc obrovská a některý obsah ve hře nemusí být, jen se tím zvýšila cena hry a prostor, kde si hru zahrajete musí být opravdu velký. Druhou výtkou jsou kostky. Skvěle vymyšlená strategie vás nezachrání o špatného hodu kostek, a pak se může stát, že si vzpomínku zahrajete znovu. 

Ke hře existují 3 rozšíření. V prvním se podíváte do Říma. Jedné se o kampaňové rozšíření, které vám má rozšířit zážitek z hlavní hry. Existuje ještě jedno kampaňové rozšíření, kde se dostanete do Tokya v dnešní době a budete bojovat proti strážným v Abstergu. Poslední rozšíření je kompetetivní a budete zde moct porovnat vaše síly s jiným hráčem. Můžete se setkat s 2 verzemi hry a to kickstarterovou, kde najdete přes 20 plastových miniatur, které vám zážitek zpříjemní, tato verze ale bohužel nemá český překlad. Na druhou verzi zatím čekáme, nebude obsahovat takové množství plastových figurek, za to zde najdete český překlad. Rozhodnutí je tudíž jen na vás.