Vzhledem k tomu, že se celá série Venom už pomalu, ale jistě blíží do svého finále, napadá mě vlastně jedná jediná otázka – proč? Proč je šestý díl vyloženě spin-off dílem, jako se to dělo u Miles Morales pro PlayStation 5? Pochopil bych to třeba, kdyby to bylo někde na začátku, každopádně pokud se jde do finiše, čekám už primárně hlavní dějovou linku. Na druhou stranu, pominu-li tento masivní odklon (více v odstavci ohledně příběhu), mohu zaručit jeho skvělou úroveň. Je to něco na způsob rande v Národním divadle, kdy jste oblečen jako James Bond, máte s sebou nádhernou kočku, večeři si však nedáte v luxusním podniku, nýbrž v mekáči. To asi nikomu nevadí, spíše naopak. Jen jde o tu dichotomii v rámci kulturně stráveného večera, zakončeným junk foodem (byť výborným, co si budeme povídat). Jenže vaše holka (pokud je to začátek vztahu či jen obyčejné randění) tohle nečeká.
Svému otci se pochlubí, že jde na Sluhu dvou pánů, což je pravda. Užije si ho, je to výborná hra, avšak vrchol večera patří Double Big Tasty Bacon a velkým hranolkům. V krásných šatech hned po odchodu z divadla určitě neočekává takovýto závěr dne. A přesto všechno – užije si to na maximum. Takhle se dá definovat Venom 6: Venom mezi světy, který nenaplnil očekávání ohledně vyprávění boje proti úhlavnímu záporákovi Knullovi, ale šel cestou samostatného komiksu naprosto odlišné, oddělené, nenavazující dějové linky. Ve vysokém standardu. Dichotomie. Já osobně očekával už posun, kdy se Král v černém, konečně vrátí zpět na planetu Zemi, rozpoutá naprostý masakr. Leda velké prd. Na to si budu očividně muset počkat (šestý díl končí naprosto otevřeným koncem, kdy…), jelikož mě nyní čeká samostatná část nazvaná Král v černém, a pak už (snad!) velkolepé finále.

Jak by se nejlépe dal popsat Venom mezi světy? Kromě toho přirovnání v předchozím odstavci. Hmm, asi jako spin-off, který teď už nikdo absolutně neočekával, přesto jsme ho všichni dostali, přečetli na jedno posezení a zhodnotili jako „fakt pecka“. Kvalitní dílo, jež trpí nejvíce debilním špatným příchodem. Kdyby se jednalo o úplně samostatný komiks mimo hlavní sérii Venom, jsem naprosto nadšený, protože si užiju příběh, stojící mimo, avšak propojený. S tím, že se dá číst klidně samostatně. Události, které se dějí v alternativní realitě, nezasahují (pravděpodobně, ale finále jsem ještě nečetl) do primárního vyprávění o Eddiem, Dylanovi, Knullovi a konci světa. Pokud jste hráli Miles Morales na PS5, moc dobře víte, o čem to píšu. Peter Parker se tam objeví jen v úvodním epilogu, předá své žezlo dočasně Milesovi. Ten má vlastní problém, kamarády, čtvrť i nepřátele. Kdyby tato hra neexistovala, klidně by mohla existovat jen jednička a dvojka a nic byste nepoznali. Přišli byste však o spoustu prvotřídní zábavy, jelikož je tento spin-off za mě daleko lepší než první díl.
Bum ho do jiného vesmíru
Eddie se stále ještě ve svém světě ocitá před ultimátně naštvanými Avengery, protože nebyl schopný nikomu oznámit, že je tady nějaký pradávný bůh Knull, jenž chce vyhladit, kompletně zdecimovat celé lidstvo. Iron man má své záchvaty vzteku, Kapitán Amerika ho uklidňuje, zatímco Brock si jde raději lehnout. Má všeho dost. Po Ostrově kostí se jedná o zasloužený odpočinek, který však nepřijde. V temné, zapadlé, špinavé uličce ho zničehonic přepadne týpek, vypadající jako Železňák. Říká si Virus a má jediný cíl – nekompromisně zlikvidovat Brocka. Proč? To ani nemá čas sdělit, souboj to je natolik tvrdý, až na to nezbyl čas. Nechci prozrazovat vše, každopádně jsou jeho vinou Eddie i Dylan vrhnutí do časoprostorové brány, načež se ocitají v jiné dimenzi – alternativní realitě, kde zrovna probíhá vyhlazovací tažení proti několika přeživším.

Všichni ostatní jsou nakažení symbionty. Může za to muž vypadající jako Knull, ale říká si Kodex. Umí na dálku ovládat symbionty, ti se následně po spojení s hostiteli stávají jeho otroky. Pár přeživších z odboje se ukrývají v opuštěných podzemních tunelech, kde plánují různé sabotáže i preventivní údery proti nepříteli. Tím, že se jedná o alternativní realitu, si tvůrci mohli dovolit vzkřísit některé již mrtvé postavy, dát jim jiné charakterové vlastnosti i osobnost. Nechci už dále prozrazovat, o které se jedná, avšak vás čeká dost zajímavé překvapení. Asi jednu postavu zmínit mohu – objeví se Deadpool s jeho trapnými vtípky i šílenými „strategickými“ manévry proti útočníkům. Nechci ani prozrazovat hlavní záporáky, protože budete koukat, kdo všechno přešel na špatnou stranu.
Scénáristicky se jedná o skvěle sepsaný komiks, který má dost zvratů (včetně temného, závěrečného, „potitulkového“ zakončení, je napsán čtivě, čtenáře dokáže pohltit natolik, že ho přečte na jedno posezení. Dialogy dávají smysl, jsou na sebe logicky navazující, poutavé a zajímavé. Od začátku do konce se jedná o nonstop zběsilou, akční jízdu z alternativní reality, kde opravdu žít nechcete. Jedná se vlastně o „budoucnost“, jaká by mohla nastat, kdyby se Knullovi vše povedlo a svět by začal hořet v plamenech. Eddie tak má o to větší motivaci bojovat do posledního dechu, aby ubránil Dylanův život před jistou zkázou. V odboji se bude profilovat jedna ženská postava, jíž Brock moc dobře zná, jeho syn ji však nikdy neměl možnost poznat. Příběhově se tak jedná o pomstu ze strany Viruse, snahu odboje porazit zlo i sociální vazby, které se budou postupně budovat a nakonec těžce opouštět. Vše funguje skvěle. Neustále jsem si říkal, kdo je Virus, co chce. Je temný vládce Knullova alternativní verze nebo je to úplně někdo jiný. Co jsou vlastně zač ti rebelové, proč Reed vypadá jako ten vědátor z Návratu do budoucnosti? Pobavíte se na jedničku, to mi věřte. Scénáristům se povedlo skvěle navrhnout jednotlivé původní postavy do nových kabátů s unikátními charakterovými vlastnostmi.

Stylizace
Šestý díl je, řekl bych, takovým standardem v této sérii. Má své temné, pěkné momenty, jako v lokaci, kde v noci prší a vše působí naprosto depresivně. Či v momentě útěku v tmavých stokách, v nichž se mísí únava, vyčerpání i naprostá beznaděj. Kreslíři a barviči vše doladili k naprosté dokonalosti, proto mimika jednotlivých protagonistů nebo antagonistů působí skvěle, čtenáře jejich výrazy okamžitě dokážou vtáhnout do děje na každé jednotlivé stránce. Vše jsem tak hltal prvně načtením dvoustrany, poté se mé oči aktivovaly, aby se pokochaly tou nádhernou všude kolem. Za tři sta patnáct korun (stačí se na e-shopu CREW registrovat a dostanete automaticky 15 % na každý nákup) tak dostanete barvou napumpovaný komiks. Jak by to řekl klasik: „na ničem jsme nešetřili“. To je zde alfou i omegou zároveň.
Výtvarníci si opět pořádně zamakali, byť Carnage: Naprostý masakr asi už nic nepředčí, přesto se jedná o vizuálně úchvatné dílo plné zběsilých akčních scén, kde se s červenou barvou (rozuměj: krev stříká na všechny světové strany) rozhodně nikde nešetří, temných scenérií či hororovějších momentů. Za pár stovek tak dostanete brutální nálož toho nejlepšího, co se dá v současnosti pořídit. Zde zase nemám skoro co vytknout, jen mi dvojka přišla více temná, pomalá, což jsem ocenil, jelikož nonstop bitkám úplně neholduji. Spíše vyhledávám pomalejší, depresivnější pojetí, což Venom 2: Propast naprosto splňuje. Carnage: Naprostý masakr dokázal položit laťku tak vysoko, že ho v akčních pasážích žádný díl ze série ještě nepředčil, třeba se to povede Králi v černém nebo závěrečné sedmičce. Venom mezi světy je vysokým standardem. Jako spin-off pro laika, toužícího si jen přečíst jeden komiks během cesty v rámci dovolené k moři, je tohle ideální. Po vizuální stránce rozhodně ano. Není třeba zdlouhavě načítat všechny díly. To je výhoda šestky.

ZÁVĚREM
Venom 6: Venom mezi světy je dílem stojícím úplně mimo hlavní dějovou linku. Vzhledem k tomu, že před sebou máme už jen dva finální komiksy (Král v černém, Venom 7), tvůrci si nemohli vybrat nejblbější vložení tohoto tématu alternativního světa do série Venom. Já ho beru jako samostatný spin-off. Příběhově, vypravěčsky i co se týká jednotlivých charakterů. Když odhlédnu od tohoto průšvihu, stále za tři stovky dostávám něco naprosto skvělého, co ale nemá vlastně nic společného s trablemi Eddieho Brocka v jeho dimenzi. Pro čtenáře, kteří nechtějí zdlouhavě načítat všechny díly včetně dvou doplňujících (viz zmíněný Král v černém a Carnage: Naprostý masakr), je tento díl naprosto ideální. Vizuálně se jedná o dechberoucí orgie, které jsou z hlediska výtvarné stránky včetně použitého stylu jednotlivých barev naprosto fascinující. Za své peníze tak dostanete magnum opus v elitní špičce marvelovského komiksu. Za mě šestku doporučuji, klidně si ji kupte samostatně, i když jste nic z této série nečetli.
8/10
Zařazení: MARVEL Comics / Nakladatelství ČR: CREW / Datum vydání: květen 2024

