WWE 2K23 – Recenze

WWE 2K23 – Recenze

17 dubna, 2023 0 Od Zdeněk Kortan

Rok s rokem se sešel a my tu máme ze stáje společností 2K a vývojářů z Visual Concept po loňské velmi úspěšné reinkarnaci této oblíbené wrestlingové série, nový ročník, tentokrát s číslovkou 23. Před vydáním provázela hráče a příznivce této wrestlingové série značná očekávání, co nového nástupce úspěšného WWE 2K22 přinese a zda bude stavět na tom, co tak velmi dobře fungovalo minule, tím měli na mysli novou gameplay mechaniku a vylepšenou celkovou prezentaci hry. 

Takže otázka pro letošní WWE 2K23 je jasná: dokázali vývojáři z 2K a Visual Concept zopakovat loňský úspěch v podobě nejvíce povedené wrestlingové simulace za posledních 15 let, ba i o něco jí kvalitativně předčit nebo se něco pokazilo a z wrestlingových líbánek zůstane jen pohrobek? Na to si odpovíme v této recenzi!

Na první pohled je WWE 2K23 od předchozího ročníku téměř k nerozeznání, grafické zpracování wrestlerů a wrestlerek je s ohledem na obrovský počet hratelných postav velmi kvalitní a detailní. Ano, ne všechny modely postav jsou úplně povedené a dotažené k dokonalosti, ale i tak se stále jedná o nejlepší vizuální zpracování, ať už se díváme na modely postav, zpracování arén, efektů či ringové nástroje, kdy vše bylo pečlivě nafoceno a naskenováno vývojáři tak, aby autenticita byla naprosto špičková. Grafické zpracování na rozdíl od předchozích ročníků opravdu neurazí, spíše lehce nadchne.

Jedním z největších lákadel nového ročníku je oblíbený Showcase Mode, což je herní režim, který většinou mapuje chronologicky největší kariérní milníky a zápasy největších hvězd historie WWE nebo se zaměřuje na konkrétní období, které pro WWE bylo svými událostmi zásadní. Letošní ročník se zaměřuje na cover star hry, legendu wrestlingového byznysu a bez pochyby na největší hvězdu WWE posledních dvaceti let, 16-ti násobného světového šampiona, Johna Cenu!

Celý herní režim se skládá z 16-ti zápasů z kariéry zmíněné hvězdy, ale pozor – poprvé hráč nehraje za titulního vypravěče, tedy Cenu, ale místo toho jste jako hráči vhozeni do bot jeho protivníků a co je ještě více neotřelé a zajímavé, je to, že John Cena zde rekapituluje své největší prohry v kariéře, kde každý zápas je prostříhán dobovými záznamy s komentářem, který představuje protivníky a nastíní historického pozadí každého zápasu. Pointou celého letošního Showcase je Cenova mantra, a to, že ať zažije sebevětší prohru, vždy se řídí heslem NEVER GIVE UP (nikdy se nevzdávat). Zažijeme tedy legendární zápasy jako John Cena Vs. The Rock na WrestleManii 28, zápasy s Brockem Lesnarem, Triple H, Randy Ortonem, Edgem nebo Undertakerem, a to vše v horizontu posledních dvaceti let, kdy je součástí WWE.

Tento herní režim je velmi variabilní a pestrý, neboť každý zápas hrajete za jiného protivníka Johna Ceny a považuji to za vítanou změnu. Co je však po vzoru ročníku minulého stále frustrující, je fakt, že při prohře zápasu jej musíte opakovat úplně od začátku i se všemi objectives, a to je občas nervy drásající, neboť některé zápasy třeba trvají 15 minut herního času, samozřejmě, úroveň obtížnosti lze kdykoliv změnit. Showcase mod díky poutavému stylu vyprávění a možnosti hrát pouze za soupeře a plnit úkoly tak, aby se udržela historická posloupnost zápasů, je zábavným herním režimem od začátku až do konce a ty tři hodiny, které hráč pro kompletní dokončení se všemi odemykatelnými historickými wrestlery a arénami potřebuje, uteče jako voda, ale na konci bude převládat pocit uspokojení, neboť není ani dlouhý, ani krátký na to, aby začal hráče nudit. Zkrátka na jeden večer úžasná zábava. Nebo si to člověk může rozplánovat a dávat jeden zápas denně, i tak to lze koncipovat.

Nedílnou součást série jeí od loňského ročníku je WWE kariérní režim, pojmenovaný MyRise. Tentokrát kariérní režim nabízí standardně dvě příběhové linky, jednu pro mužskou postavu, druhou pro ženskou, kde je cílem se dostat z vývojové NXT až na vrchol WWE a stát se legendou, přičemž si svého hrdinu příběhu vytvoříte opět k obrazu svému v WWE Creations módu. Z hlediska doby hratelnosti je to nejdelší herní režim, jehož dokončení zabere okolo 40 – 50 hodin herní doby. A jak už to tak u wrestlingu je, za dobrým zápasem mnohdy stojí i kvalitní příběh, kde se vyprávějí rivality mezi zápasníky, to v MyRise je zpracováno velmi dobře prostřednictvím originálních in-game cutscén, takže v podstatě letošní kariérní mód lze označit i za story mód, který nabízí i několik cest, kterými se může váš zápasník vydat, neboť ve vybraných dialozích lze volit z několika různých odpovědí a je tedy na vás, jestli budete pro fanoušky WWE klaďas nebo záporák, který se setká s bučením fanoušků. Nedílnou součástí je i propůjčení hlasu skutečných hvězd WWE svým herním avatarům. 

Opět si ale trhám vlasy z hlediska podoby backstage shows, které vypadají jako nepovedený port z PS3 a začínám mít jako mnohaletý recenzent pocit, že vývojáři z 2K se zkrátka nesoustředí na to, co na první dobrou hráč “nevidí”, a to, že se zaměřují na akci pouze v ringu. Kolem a kolem MyRise dobře zabaví, pro někoho však už po dvaceti odehraných hodinách může být tento režim nastavovanou kaší, neboť je zde hodně vedlejších, opakujících se zápasů, které je potřeba k odemčení všech hratelných postav a arén dokončit. 

Fanoušci série se loni konečně dočkali po mnoha a mnoha letech proseb tolik vytouženého GM módu, ve kterém se chopíte jakožto hráči role manažera wrestlingové show, kterou řídíte od A do Z. Na začátku máte daný budget, za který musíte nakoupit pro svoji show zápasníky, sestavujete zápasy, určujete, kdo bude šampion, bookujete arény, hlídáte si sledovanost své show i ostatních konkurenčních shows a učíte se strategickému uvažování. Cílem je mít tu nejlepší možnou wrestlingovou show, která svými ratingy zboří konkurenci. Oproti loňské verzi je ta letošní verze tohoto herního režimu dotažena snad až k dokonalosti, neboť byly přidány další typy zápasů, které lze bookovat a byly rozšířeny možnosti upravování statistik u jednotlivých hvězd WWE. Stejně tak letos můžete soupeřit až proti třem dalším wrestlingovým promotérům a jejich shows. K tomuto módu tedy letos opravdu nelze nic vytknout a jedná se o skutečný velký tahák pro milovníky GM módu ještě z dob série SmackDown Vs. Raw pro PS2.

Když už jsme u těch oblíbených herních režimů, mezi stálicemi figuruje opět WWE Universe, což je takový sandbox, kde můžete do nekonečna hrát zápasy v rámci týdenních, naskriptovaných shows – ten neprošel žádnými změnami ani novinkami, ale nebylo toho z mého pohledu ani třeba, svoji funkci plní dobře a opět velmi prodlužuje herní čas celé hry. Co se týče typů jednotlivých zápasů, je tu opět standardně vše: žebříkové zápasy, souboje v kleci, Royal Rumble, Money in The Bank, King of the Ring, backstage brawl a další. Letošní ročník nabízí však jeden úplně nový typ zápasu, a to populární War Games match, který je charakteristický tím, že v aréně stojí dva ringy těsně u sebe, které jsou obehnané klecí bez “střechy”. Zápasí v něm dva týmy po čtyřech zápasnících. Zápas začíná tak, že v ringu jsou pouze dva zápasníci, každý z jednoho týmu, v intervalu pěti minut je do zápasu vpuštěn další zápasník a po dalších dvou minutách zase další. Jakmile do ringu jsou vpuštěni všichni, War Games zápas začíná! V zápase jsou povoleny zbraně, takže je to opravdu extrémní druh zápasu a končí, jakmile je odpočítán jeden člen soupeřícího týmu. Ve hře funguje zápas skvěle a opravdovou zábavou se stává, pokud se hraje ve více hráčích nebo v online multiplayeru. Jedná se o kvalitní nový druh zápasu, který si v oblíbenosti u hráčů jistě najde své pevné místo. 

Roster WWE 2K23 je opravdu bohatý. Najdeme zde 246 hratelných zápasníků, z toho je 53 úplně nových tváří jako např. Cody Rhodes, Bron Breakker, Solo Sikoa, Cora Jade a Grayson Waller  Najdeme zde opět legendy, jmenovitě Hulka Hogana, The Rocka, Breta Harta, Batistu a jiné. Současné hvězdy jsou zde téměř všechny a všechny vypadají skvěle, nelze opomenout i fakt, že se co do počtu hratelných postav opět jedná o rekord v herní sérii, který, jak už je zvykem, každý rok vývojáři z 2K překonávají a na kvalitě se nikterak negativně nepodepisuje. A aby toho nebylo málo, do konce roku budou pravidelně vycházet DLC balíčky, které budou obsahovat další hratelné postavy, těšit se tak hráči mohou např. na Braye Wyatta, Eve Torres nebo Wade Barretta. Celkově do hry přibude dalších 30 hratelných postav, a v konečném měřítku už to je panečku číslo!

Hra opět naprosto exceluje v creation suite, který skutečně nabízí neuvěřitelně bohaté možnosti pro vlastní tvoření, ať už se jedná o vytvoření vlastního zápasníka, které je neskutečně detailní a lze tak vytvořit s trochou šikovnosti avatara sebe samého, nebo o možnost vytvořit si vlastní arénu, vlastní video, upravovat chvaty, komba, pohyby, zkrátka vše, na co jsou fanoušci zvyklí dlouhá léta a co funguje. WWE 2K23 disponuje i možností sdílení vlastních kreací, ať už jde o vytvořené nebo upravené hvězdy, či arény, a to tentokrát jde o cross-platformní záležitost, kdy můžete své výtvory sdílet se všemi hráči napříč herními platformami, což je skvělé.

Nebudeme si nic nalhávat, stěžejní je vždy samotná hratelnost, která se naštěstí od předchozího ročníku nezměnila a funguje výborně. I letos hra staví na bázi lehkých, těžkých útoků a systému comb, které u každé postavy mají, např. po vzoru tradičních bojovek vlastní posloupnost stisku tlačítek pro jejich provedení. Vítanou novinkou je pozměněný systém pinfalls (odpočítávání protivníka na tři), u kterého pro vykopnutí soupeře bylo potřeba freneticky bušit do příslušného tlačítka na ovladači, aby se naplnil kickout meter. Tentokrát je zde systém, kdy v obdélníkovém políčku přejíždí menší čtvereček, do jehož středu se musí hráč trefit, k tomu stačí jen posunout směrem nahoru pravý analog. Nebojte se, není to i tak úplně lehké, neboť čím zápas trvá déle, tím je těžší se správně trefit a vykopnout tak ze sevření soupeře, což napřímo ovlivní výsledek zápasu. Tolik vše k samotné hratelnosti, která tedy kromě již zmíněného oproti loňsku nic nového nenabízí, ale proč měnit něco, co funguje?

Atmosféra zápasů je taktéž skvělá, fanoušci organicky reagují a komentář, který byl loni značně přebudován, zde funguje rovněž na výbornou, komentátoři působí svými replikami realisticky a organicky. Krásné na hře také je, že běží téměř bez bugů nebo nějakých zásadních glitchů. Na závěr ještě je třeba pochválit krásně a přehledně zpracované menu ve hře a soundtrack, který tvoří interpreti jako Metallica, Bullet For My Valentine nebo Post Malone.


ZÁVĚREM

WWE 2K23 úspěšně pokračuje v loni nastavené kvalitě, dokonce pomyslnou laťku překračuje, ať už se jedná o kvalitní Showcase Mode, neuvěřitelné množství hratelných postav, smyslu pro detail, ohromné možnosti, které nabízí creation suite či vylepšený GM Mód. Občasné propady v kvalitě vizuálu zamrzí (viz backstage scény), ale ve výsledku se jedná o nejlepší wrestlingovou hru za posledních 20 let. 

P.S.: Fanoušci wrestlingu, nechť si do závěrečného hodnocení přidají ještě jeden bod navrch 

9/10

Datum vydání: 14. března 2023 – Potřebné místo na disku: 80GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: NE