Age of Empires Online:  Project Celeste – hra co vstala z mrtvých (dojmy z hraní)

Age of Empires Online:  Project Celeste – hra co vstala z mrtvých (dojmy z hraní)

11 dubna, 2024 0 Od Zdeněk Brož

Kdo z Vás by neznal Age of Empires, že? Jedna z prvních RTS, která udala směr následujícím hrám ve svém žánru a která má neustálou podporu, hlavně druhého dílu, kde se neustále přidává další obsah a Microsoft se o to pečlivě stará. Navíc tu máme nové Definitive verze, které se rovněž těší slušné podpoře a novému obsahu. Jenže co víte o Age of Empires Online? A teď nemyslím multiplayer, který si můžete zahrát snad v každém díle, ale konkrétně projekt, který Microsoft spustil v roce 2011 a šlo odnož zaměřenou čistě na kooperativní či kompetitivní hraní. Věděli jste o tomhle projektu vůbec? Že ne? Nedivím se, jelikož Microsoft trochu dojel na to, že se o hře vlastně moc nevědělo ani nikde moc nepsalo. Ale pojďme si projít trochu smutnou historii tohoto projektu.

Psal se srpen roku 2011 a Microsoft vydal svoji novinku Age of Empires Online, které vyprodukovalo studio Robot Entertainment společně s Gas Powered Games. A o co že vlastně šlo? Jednalo se o online spin-off prvního a druhého dílu, kde bylo na výběr pouze ze dvou národů a to Řecka a Egypta. Což byl první pomyslný hřebíček do rakve tohoto projektu. Hra byla sice v režimu Free to play, kde se dala hrát bez utracení jediné koruny, jenže to by nesměly existovat už v té době nám dobře známé mikrotransakce. Vše jste měli plně k dispozici hned po vybrání prvního národu, jenže pokud jste chtěli být alespoň z části konkurenceschopní a vybavovat se lepšími zbraněmi a dalšími věcmi, tak jste si daný národ prostě museli koupit za „hotové“. Jeden národ na tu dobu stál něco okolo 400 korun a to byl další malý hřebíček do už tak připravené rakve. 

Ale i tak si své fanoušky hra našla a čas plynul dál. Posuňme se o dva roky dále do roku 2013. Hra už měla jakž takž nějakou, byť malou herní základnu, byly přidány další národy Keltů, Persie, Babylonu a Norů, byl předělán PVP systém (k němu se ještě dostaneme), a celkově si hra žila tak trochu svým životem. Jako v každé onlinovce, ve které je i nějaká prémiová herní měna, která zde samozřejmě byla také, se ale začalo masivně obchodovat s účty či podvodnými stránkami na získání právě herní měny. Aby toho všeho nebylo málo, tak Microsoft v roce 2013 oznámil, že končí s jeho systémem Games for Windows Live, na kterém právě AoEO běželo. Nakonec v září roku 2013 bylo oznámeno ukončení podpory a vypnutí serverů na 1. července roku 2014 a hra upadla do úplného zapomnění.

Nebo taky ne? V roce 2017 se hry ujali fanoušci z Project Celeste. Dokázali od Microsoftu obdržet kompletní vývojářský kit, včetně všech zdrojových kódů a pod licencí Microsoftu rozjeli svůj projekt k dokončení a následnému vylepšení již zapomenuté hry. O čem tedy vlastně AoEO je? A má cenu jej vůbec zkoušet? Pokusím se Vám to rozepsat na následujících řádcích.

Jak jsem psal výše, je to odnož Age of Empires, jedná se o klasické RTS. Na výběr máte momentálně ze sedmi národů, k již výše zmíněným přibyl národ Římanů, který měl původní Microsoft rozpracovaný, ale již ho nedokončil. Za to lidi z Project Celeste národ dodělali a je nyní v hratelné verzi. Oproti původnímu nákupu vylepšení národů, je nyní vše kompletně přístupné hned od začátku a úplně zdarma. Všechny dříve a snad i budoucí DLC jsou a budou zdarma. Po výběru národa se přemístíte na vaši mapu, záleží podle již zvoleného národu. 

Jako první na Vás čeká pár úkolů, které jsou brány jako tutorial, kde se naučíte základy ovládání hry, i když kdo by dnes nevěděl jak se ovládá RTS, že? První co Vás možná oproti klasickému Age of Empires zarazí hned ze začátku je sbírání zkušeností, ať už za plnění úkolů nebo jen prosté zabíjení nepřátel či bourání nepřátelských budov. Funguje zde systém levelů, maximální možný level je 40. Zdá se to málo? Možná ano, ale i tak je cesta na vrchol dost trnitá. A k čemu že levely slouží? Za každý zvýšený level máte jeden bodík do stromu dovedností. Každý národ má strom trochu jiný, takže je svým způsobem unikátní. Druhá věc co Vás může překvapit je, že na téměř každé mapě, kde budete plnit nějaký úkol, jsou různě rozmístěné tábory s bedýnkou. Vždy je samozřejmě brání určité jednotky, ale vždy se vyplatí je brát, když v raných fázích hry je to přeci jen trochu složitější. A k čemu že bedýnky slouží? 

Když to vezmeme dnešní mluvou, jsou to vlastně Lootboxy. Z každého takového lootboxu Vám padne určitá věc, a to je ten rozdíl oproti jiným AoE hrám, zde si totiž vylepšujete nejen jednotky, ale i budovy různými vylepšeními, ať už jde u jednotek o vylepšení zdraví, poškození, rychlost chůze apod., či u budov rychlost výstavby nebo zkoumání v dané budově. Vylepšení je opravdu mnoho a další stále postupně přidávají. Dalším prvkem jsou takzvaní poradci. Jsou to vlastně karty, které Vám dávají určitý bonus, samozřejmě i těch je mnoho a mít jich můžete téměř kolik chcete, ale aktivní můžou být jen čtyři. Máte třeba úkol, kde musíte v časovém limitu nasbírat určitý počet zlata? Hodíte si kartu na rychlost těžby zlata, a takhle se dá experimentovat vlastně se všemi podle Vašich potřeb.

Prvních pár misí máte sólo, abyste si to oťukali. Následné úkoly je už možné téměř všechny hrát v coopu, kde jediná nevýhoda je, že to jde hrát jen s jedním člověkem společně. To znamená, že další pomoc čekat nemůžete. I tak to ale stačí na to, aby Vám to dost pomohlo, protože v pozdějších částech hry už se bez nějakého svého kolegy neobejdete. Čím více úkolů budete mít dokončeno a na čím vyšším levelu budete, budou samozřejmě úkoly těžší a těžší. Tím se dostáváme k bodu, kdy se dostanete na již zmíněný 40 level. Co pak? Mám hotovo? Ani náhodou, po dokončení 40 levelu se Vám naopak otevírají nová města, legendární úkoly (ty už samotné hrát je o nervy, myš a celkové zdraví), možnost vybavit se legendárními předměty, které je ale třeba “ulovit”, protože kdo by nechtěl mít třeba řeckého Hoplita plně ve zlaté legendární zbroji, že? Navíc každý národ má specifický bonus, který se promítá do hraní v kooperaci s jiným, dalším, národem. Ve výsledku to znamená, že být nejsilnější s maximem bonusů, je mít vylevelované všechny národy na 40 level a to už Vám nějaký ten pátek zabere.

Úkoly jako takové se hodně různí. Někdy je potřeba nasbírat jen určitý počet surovin a máte vyhráno, jindy zase ubránit město ať už své, či spojenecké, nebo třeba jen s kouzelníkem projít celou mapu plnou nepřátel (doufám že ten co tenhle úkol vymyslel se už dávno peče v pekle). Nejčastěji pak jde o samotné poražení nepřátel, ať už zničením hlavních budov, pevností nebo třeba přístavů. Škála různorodosti je vcelku velká, ale pořád je to jen RTS, takže možnosti jsou trochu omezené, je ale vidět, že se vývojáři snažili udělat úkoly co nejvíc variabilní, aby vás po třech úkolech hra nepřestala bavit jedním a tím samým.

Crafting? Ale jistě že. Jak jsem psal už výše, na začátku dostanete svoji vlastní mapu, je to vlastně vaše město. To si budete v průběhu hraní vylepšovat, dekorovat a celkově zkrášlovat. Co by to bylo dnes za hru, kde byste si nemohli sami nic vyrobit? Systém craftingu je zde jednoduchý a vcelku přívětivý. Postavíte určitý druh budovy, seženete konkrétní suroviny a ejhle, nový meč pro své Hypaspisty je na světě. Různých surovin je ale opravdu mnoho a jsou roztříděné do kategorií vzácnosti, stejně tak jako předměty. Na získání některých surovin je třeba občas vyvinout hodně úsilí, jelikož ty vzácné se nedají klasicky koupit. Je tu ale veřejné tržiště, kde obchodují ostatní hráči, kde je smozřejmě možné suroviny a předměty koupit, ale za nehorázné peníze v herní měně. Tyto vzácné kousky se ale dají najít v lootboxech, či plněním úkolů. Lootboxy se mohou obnovovat, ale někdy to trvá 12 hodin a jindy zase třeba 6 dní. 

PVP? Samozřejmě a kde jinde než na bájné Spartě. I milovníci PVP si zde přijdou na své. Konkrétně přímo v oblasti známé Sparty je aréna, kde můžete hrát jak 1v1 nebo 2v2 s nastavením různých parametrů jako jsou velikost mapy, počet surovin nebo třeba vypnutí všech bonusů a předmětů tak, aby nikdo neměl žádnou výhodu. Je zde samozřejmě i celkový žebříček na dané období, které většinou trvá cca jeden a půl měsíce, kde po každé ukončené sezóně dostanete své odměny, ať už ve formě herní měny či legendárních předmětů.

PVE? Ani na to nezapomněli a je zde možnost si s Vaším parťákem (můžete samozřejmě i sami) hrát proti umělé inteligenci a to konkrétně v oblasti Kréty. Pravidla jsou naprosto jednoduchá, musíte vždy ubránit nějakou danou budovu. Obtížnost a počet vln, které musíte přežít se dá nastavit, takže to mohou zkusit jak úplní nováčci, tak i zkušení, legendárními věcmi ověšení matadoři. I zde se nachází žebříček, na kterém se umisťujete podle Vámi získaných bodů a sezóna zde trvá stejně jako v případě PVP, takže zase cca měsíc a půl. Odměny na konci sezóny dostávají všichni, jen záleží na Vašem daném umístění.

Na závěr bych řekl, že tenhle počin, který vstal z již zavřené rakve jen díky odhodlanosti fanoušků, kteří jej kompletně zdarma včetně všech DLC přivedli opět k životu. Nicméně se i nadále vyvíjí další obsah, v blízké budoucnosti se objeví další národ, další mapy, předměty, balancování a další věci. Za svou práci si lidé kolem Project Celeste zaslouží přeci jen větší herní základnu. O hře se již dávno přestalo mluvit, či psát, a to si myslím je velká škoda. Hra dokáže zabavit díky systému lootování, craftingu, žebříčků PVP či PVE a nebo jen jako oddych od běžného života. Není to náročný počin, nikdo Vás tam do ničeho nenutí násilím, výběr map je široký a svým způsobem je jen na Vás, jakým stylem budete hrát. Za mě osobně si to zaslouží alespoň pár Vašich hodin, byť jen na zkoušku. Vývojáři nechtějí ani korunu a máte plnou hru se vším všudy navíc, pokud máte kamaráda, nebo i partu lidí, které baví stejný žánr a styl, nudit se určitě nebudete a jediné, kde můžete utratit Vaše těžce vydělané reálné peníze, je podpořit vývojáře darem přímo na jejich stránkách, ale to vše už je jen čistě na Vás, nemáte za to žádný bonus, žádný profit, jen dobrý pocit, že si někdo dává s něčím práci. 

Pokud jsem někoho přesvědčil, že má cenu to zkusit, běžte na stránky Project Celeste, kde je hra ke stažení, určitě to neváhejte zkusit, protože je škoda, aby tahle hra upadla zpět do už tak připravené rakve.