Farm Manager 2022 – Recenze

Farm Manager 2022 – Recenze

23 května, 2022 0 Od Jan Volejník

Slunce svítí, sytý odér mrvy je cítit ve vzduchu, pot stéká po tváři tvrdě pracujícího zemědělce. Přestože tato práce zrovna nevoní mnohým z nás, i tak máme občas touhu alespoň na moment si vyzkoušet toto řemeslo. Naštěstí videoherní průmysl nabízí nekonečně mnoho možností, a tak jsme již dostali možnost usednout za volant mnohých zemědělských strojů a starat se o kousek země ve v sérii Farming Simulator. Ovšem pokud jste se vždy cítili jako manager a nechtěli jste trávit dlouhé hodiny za volantem, tak právě pro vás tu byla série Farm Manager. A dnes se podíváme na poslední díl s označením Farm Manager 2022, který se mi nějaký ten týden nazpět dostal do rukou. Usaďme se tedy do pohodlného křesla a nechme se vtáhnout do pozice velkého šéfa.

Hned po zapnutí jsem si všiml nabídky z několika režimů. Je zde klasická kampaň, scénáře a volná hra neboli sandbox. Všechny herní režimy již dobře známe z jiných her a tak není nutno si je nějak blíže specifikovat pokud jde o to, na co se soustřeďují. Nikterak se neliší od ostatních a nepřináší nic inovativního. Pojďme se ale podívat na to, jak jednotlivé režimy vypadají v této hře a jestli nám mají co nabídnout. Prvně se podíváme na režim kampaně, jenž je jedním ze základních kamenů každičké hry. Nutno podotknout že celý herní systém a hratelnost působí možná až moc složitě, jelikož se zde necílí na makro managment/managment jako takový, ale hodně se bazíruje i na mikromanagmentu a různých detailech. V tomto ohledu je Farm Manager 2022 opravdovým simulátorem. 

První mise v kampani jsou zcela tutariálové. Hra vás nekompromisně povede za ručičku a bude moci dělat jen ty aktivity a stavět ty budovy, jenž vám vývojáři dovolili. To mě během hraní těchto misí poněkud odrazovalo. Zcela nedokážu pochopit, proč musím několik minut tupě sledovat budovu, jenž je ve výstavě, nebo několik minut nedočkavě vyhlížet dobytek, který jsem si objednal. Tento nevyužitý čas bych mohl například strávit studováním jiných herních prvků, což mě velice frustrovalo, i přestože hra nabízí zrychlení času.

Od výstavby rovnou k zaměstnancům. Jak je všem dobře známo, každý dobrý a prosperující podnik potřebuje ty nejlepší zaměstnance, proto jsem si musel i já vybrat ty nejkvalifikovanější. Každý jeden z nich se totiž hodí na něco jiného, jeden je dobrý řidič, další je skvělí ošetřovatel zvířat, mechanik či včelař. Odborných kvalifikací je zde opravdu mnoho, až jsem se divil. I díky tomu si člověk najednou všímá, jak moc je hra obsáhla. Svým zaměstnancům můžete upravovat měsíční plat, ale třeba i počet odpracovaných hodin v měsíci. Poslední dvě zmíněné funkce mě velice mile překvapily, přestože jedná o drobnost.  

Pro své dělníky budete muset stavět domy ve kterých budou bydlet, je logické že každý dům má svou kapacitu, kterou nelze překročit. Po vystavění těchto domů se odemkne možnost najímat sezónní pracovníky. Budete moci nastavit přesný čas, kdy se tito pracovníci mají najmout a kdy zase propustit. Díky tomu jich budete mít dostatečný počet v období, kdy je jich nejvíce zapotřebí. Musíte si uvědomit, že sezónní pracovníci nejsou to samé jako kmenový, jelikož ty sezonní nemůžete nijak ovládat. Vždy dělají jen tu práci, na kterou byly přijati.

Další věci, o které se budete starat, jsou chovy zvířat a zužitkování surovin, jenž z nich dostanete. Starání se o políčka s sebou přináší mnoho starostí. Nejprve bude zapotřebí nakoupit veškerou techniku. Dále je zapotřebí určit jaká plodina se bude na daném poli pěstovat. Plodiny, které z nich získáte, můžete prodat, nakrmit s nimi zvířata, nebo z nich udělat další produkty jako například pečivo. Chov zvířat nabízí také mnohé cesty, kterými je možné se vydat. Při jejich chovu budete dbát dokonce i na jídlo, které budou jíst, při správné kombinaci budete moci dosáhnou například u krav a koz, větší dojivosti a statusu BIO. Och, ano, i v této hře se nachází BIO produkty, ovšem k dosažení onoho štítku je zapotřebí splňovat mnohá kritéria. Produkty, které z chovu dobytka získáte lze dále zpracovávat. Z mléka je tak možné dělat jogurty, či síry. Z ovčí vlny lze pak vyrábět různé oděvní produkty. Je zcela na vás, jak svoji farmu povedete a jaké produkty budete vyrábět. Například já byl mléčný a sýroví král.

Farm Manager 2022 je o budování soběstačného impéria. Zatím co ze začátku budete muset nakupovat základní suroviny, jenž bude vaše hospodářství potřebovat. Tak v pozdější fázi, se stanete víc a více soběstačnějšími. A tady přichází na řadu onen mikromanagement, jelikož na každém poličku budete muset nastavovat surovinu, jenž se tam bude pěstovat, jaké hnojivo a pesticidy použijete, zda tam bude pracovat ten a ten dělník. To samé platí u ostatních chovů a výrobků. Hra nabízí opravdu mnoho možností, jak vést svou farmu a není snad ani v mých silách je vyjmenovat všechny. Tohle si zkrátka musíte zahrát a všechny možnosti sami objevit, je-li tedy toto váš šálek kávy.

Farm Manager 2022 je v jádru dobrou hrou, ale má několik mínusů, jenž ji kompletně shazují dolů. Například ovládání je jedním z nejhorších, jaké jsem za poslední dobu viděl. To mi vysloveně bralo chuť si hru zahrát. Ano jistě uznávám, po určitém čase si člověk zvykne, ale myslím, že v tomto případě to snad ani nejde. Například bych ve hře ocenil kurzor, jenž bych mohl ovládat za pomoci analogu, ten bohužel ve hře není. Tedy vlastně je, ale pouze tehdy když jezdíte po mapě a nekliknete na nějakou budovu. Když to uděláte, otevře se nabídka a kurzor je fuč. Po nabídce se rázem pohybujete za pomoci šipek a vybrané okýnko se zbarví, jenže ta okénka jsou kolikrát tak malá, že ani nepoznáte, kde to vlastně jste. A to si myslím, že velikost mé TV je dostatečná. Přepínání v nabídce za pomoci tlačítek L1 a R1 kolikrát ani nefungovalo, musel jsem nabídku vypnout a zase zapnout. Kdyby by mi nebylo líto mého Dualsense, vzteky bych s ním hodil.

Další věcí která mi pila krev, byla hudba ve hře. Dokola stále se opakující soundtrack mi vymýval mozek. Z toho důvodu jsem hudební podkres vypnul a zapnul raději Spotify. Rád bych zdůraznil, že při hraní opravdu nesnáším jinou hudbu než tu originální ze hry, ale tohle jsem vážně nevydržel.  Po grafické stránce to také není žádný šlágr, textury a animace jsou zde spíše účelné, než aby se líbily naším rozmazleným očkům.

Nyní se může zdát, že na hře Farm Manager 2022 vidím spíše negativa. Není tomu tak. Hra je to dobrá, má skvělý potenciál a námět, jen to provedení. Čert vem grafiku nebo šílený soundtrack, tohle jsou věci, které člověk dokáže překousnout. Jenže co nedám je naprosto otřesně ovládání, přesto se zkrátka nedokážu přenést. Pokud bych hru měl možnost hrát například na počítači, tak by mě jistě bavila daleko více a vím, že bych u ní prodřepěl velké množství času. Tohle se vývojářům moc nepovedlo, a je to znát i na mém hodnocení. 


ZÁVĚREM

Pokud vás baví budování mocného farmářského impéria, a jste ochotni překousnout otřesné ovládání na konzolích, tak se hra Farm Manager 2022 jistě dokáže bavit. Jestliže přemýšlíte že si hru koupíte na PC, tak si přidejte jeden bodík závěrečnému hodnocení, jelikož na této platformě jsou podobné hry více jako doma.

6/10

Datum vydání: 23. dubna 2022 – Potřebné místo na disku: 8GB
Vydavatel: Ultimate Games S.A.