Silence of the Siren – První dojmy z hraní 

Silence of the Siren – První dojmy z hraní 

7 září, 2023 0 Od Lucie Lončáková

Je to už nějaká doba, co jsme my hráči dohráli do konce skvělou tahovou strategickou hru Heroes of Might & Magic 3. Od té chvíle se prakticky neobjevila žádná stejně kvalitní hra, která by mne osobně skutečně zaujala. A tu se mi náhle dostala pod ruku alfa verze hry Silence of the Siren od české herního studia Oxymoron Games. V tu chvíli jsem si doslova říkala “Zkusím to, ale nebudu od toho moc čekat, abych pak nebyla zklamaná.” K mému překvapení, na mě aktuální build hry udělal vlastně celkem pozitivní dojem a vzbuzuje ve mně naděje. 

Silence of the Siren nabízí rasu humanoidních hlodavců vzájemně bojujících mezi sebou o moc a vládu. Děj se odehrává po nevydařené vzpouře, která byla potlačena. Vzít si tedy pod sebe musíte jednu z bojujících stran a vaším úkolem je zkrátka přežít. Ono to ani jinak nejde. Porážka totiž znamená jediné – úplné vyhlazení. A to přece nechcete. A proto se dáte do boje a snažíte se přežít v tomto neúprosném světě, který vám zadarmo rozhodně nic nedá. 

Herní svět vám bude na první pohled velmi povědomí. Naleznete na něm vaší pevnost, ale i celou řadu nástrah, překážek a hlavně protivníků, kteří zuby nehty brání své poklady. Inspirace v původně zmíněné hře od Ubisoftu se rozhodně nezapře. Pevnost, či město, chcete-li, nabízí celou řadu budov jako akademie schopností, centrum pro výběr daní a tak podobně. Najdeme tu samozřejmě také verbovací stanoviště, jichž může být sedm, kdy nechybí ani možnost jejich vylepšení. Každá budova pak produkuje unikátní jednotky. 

Rozmanitost jednotlivých jednotek, které se dělí na ty útočící na dálku a zblízka, je nesmírně důležitá a je hlavně potřeba. Vaši soupeři jsou agresivní a dost silní. Je rozhodně na místě si dobře rozmyslet, kterou část herní mapy se vydáte prozkoumat a zda na to v danou chvíli stačíte. Ono místní roboti, kybernetičtí draci, či agresivní hmyzáci nemají v povaze umírat. Naopak chtějí o život připravit právě vás a jeden neuvážený krok může znamenat, že se jim to také podaří. 

Průběh jednotlivých bitev a přístup ke strategii během nich se ve hře opravdu moc neliší od svého příbuzného z minulosti, tedy zmíněného Heroes 3. Váš hrdina má možnost na protivníky sesílat kouzla, ale jinak do bitvy více nezasahuje. Vaše bojové jednotky se střídají, tak jak uznáte za vhodné nebo podle iniciativy. Je tu též možnost odložení útoku (tahu). Celkově se mi líbí dynamika soubojů, a to jak s tím hra pracuje a třeba jak jsou vedeny například plošné útoky. Po každé bitvě pak hrdina dostane zkušenostní body, které si pak můžete rozdělit do pestré škály schopností, nebo do trojice statistik navyšující dosah, magický útok či účinnost schopností. Do čeho budete investovat je jen na vás.  

Když jsem prozkoumávala tento herní svět, velice se mi líbilo jeho celkové zpracování. Grafika byla dobře vyladěná, což je rozhodně příjemným překvapením, když vím, v jaké fázi se hra aktuálně nachází a tedy je tu stále dost prostoru k dalšímu růstu, který jistě bude probíhat.

Dost se mi zamlouvalo obchodování, které má na rozdíl od jiných podobných her i nějakou tu nástavbu. Najdeme tu tak vedle obchodu se surovinami, také obchod s otroky. Suroviny samozřejmě bude hlavně těžit, nákup by měl být až druhou variantou v případě, že se k některým minerálům zatím nemůžete dostat. Těžební místa lze také vylepšovat a stejně je tomu i v případě přítomných vista pointů, jenž je možné také zdokonalovat.  

Tato alfa veze mě překvapila a opravdu v dobrém slova smyslu. Silence of the Siren je opravdu velmi zajímavá tahová hra, která pracuje s dobře navrženým fungujícím konceptem, který je zároveň zábavný, což vás nabádá k tomu, abyste ke hře neustále vraceli. Ve hře třeba narazíte na jezdce projíždějící se krajinou a okrádající vás o suroviny. Dále obrovské armády potvor a nepřátel, které jen čekají na to, aby na vás zaútočily a obraly vás o to, co máte. Dobytá města a budovy zůstávají prázdné potom co úspěšně vybijete jejich majitele a na vás pak je, abyste je zaplnili novými obyvateli a zajistit si tak váš další nový příjem zlaťáčků do vaší pokladnice. Také je můžete nechat na pospas osudu, to už je jen a pouze na vás. 

Myslím si, že tato hra ubírá velmi dobrým směrem. Jediné co bych hře vytkla je opravdu dost nezajímavá hudba, která celkově kazí dobrý dojem. A to je opravdu velká škoda, když je ve hře toliko potenciálu zaujmout. Takže má rada je, aby se na tomto prvku hry skutečně ještě zapracovalo. Ještě doplním, že hra nabízí českou lokalizaci. V budoucnu nebude chybět ani multiplayer, který je u takových her povinností. Ideál by určitě byl ten lokální skrze Hot Seat, tedy horké křeslo.