Super Monkey Ball: Banana Mania – Recenze

Super Monkey Ball: Banana Mania – Recenze

17 října, 2021 0 Od Martina Halamásková

Nejnovější díl platformové párty hry ze série Super Monkey Ball je již k dispozici. Banana Mania vychází příhodně přesně 20 let po vydání prvního dílu, a tudíž je pro tvůrce ze studia Sanrio a vydavatelství Sega takovým malým dárkem k výročí. Vzhledem k tomu, že mám za sebou nedávnou recenzi na nejnovější Life is Strange, což je sám o sobě velmi emotivní titul, Super Monkey Ball: Banana Mania je vítané oddechnutí a odpočinek pro mou křehkou, hráčskou duši. Takže, vrhněme se na opice.

I přesto, že se sama mezi tyto hráče nepočítám, vím, že jistě mnozí z vás považují sérii Super Monkey Ball za velice nostalgickou, protože ji hrávali v dětství. Člověk si k takové hře vybuduje speciální vztah, obzvlášť pokud byl mladší. Pro mě osobně je takovou hrou například Lego Star Wars. Bohužel často se stává, že když si pak po letech onu hru z dětství zahrajete, uvědomíte si, kolik měla vlastně chyb a že to není to, co to bývalo. Poté, co jsme si s přáteli, co hru hrávali jako malí, zahráli, jejich názory se dělili na dvě poloviny. První půlka z nich byla zklamaná a druhá byla nadšená. Nechtěla jsem hru soudit předčasně, protože jsem si jí docela užívala, navíc se říká, ‚Nesuď knihu podle obalu‘, volně přeloženo na ‚Nesuď hru na první pohled.

Ať už hledáte způsob jak zabavit vaše hosty a přátele nebo jenom vaše ratolesti, s touto hrou se asi splést nikdy nemůžete. Jestliže se alespoň trošičku vyznáte v jiných kulturách, nemůžete přehlédnout typický japonský styl, který zanechal své stopy v hudbě, kresbě nebo i zvukových efektech. Hra je převážně pro více hráčů, konkrétně 2-4, ale můžete si jí zahrát také sami, což oceňuji. Kromě velkého množství párty her máte k dispozici také story mode a nebo challenge, ve kterých můžete sami dosahovat rekordů a poměřovat se se svými výsledky online s ostatními hráči.

Klasická hra pro jednoho hráče spočívá v tom se udržet na dráze, bezpečně dojet do cíle a přitom nasbírat co nejvíce banánů, protože za ně bude více peněz. Váš vybraný charakter se nachází v plastové kouli, kterou pohybujeme tak, že nakláníme celou dráhu a podle toho určujeme, kam se koule bude kutálet. Naší postavu tedy ovládáme spíše nepřímo. I když je podstata celé hry vcelku jednoduchá, finální výsledek vám může dát slušně zabrat. Některé úrovně jsou vyloženě těžké i na tu nejlehčí obtížnost, a tak se může stát, že se před posledním levelem zaseknete třeba na půl hodiny. Záleží, jak moc jste šikovní. Pokud máte slabé nervy, možná u hlavních her nevydržíte dlouho, protože zkoušet jedno kolo třeba dvacetkrát zabaví většinu lidí pouze na chvíli.

Úrovní se ve hře nachází něco kolem tří stovek, takže nudit se pravděpodobně nezačnete, problém však začíná v moment, kdy se většina kol stává repetitivními nebo vás právě rozčilují. Mezi hlavní hratelné postavy patří členové opičí skvadry, AiAi, MeeMee, Baby, GonGon, YanYan a Doctor. Na výběr však máme charakterů mnohem víc, ale ty si musíme vysloužit a koupit v obchodě za peníze, které si vyděláváme hraním různých úrovní a sbíráním banánů. Tyto koupené charaktery ale nemůžeme použít ve hře pro více hráčů, jenom v hlavní hře. Mezi nimi je například Sonic nebo Miles ze hry Sonic the Hedgehog nebo Kazuma Kiryu ze série Yakuza či nejnovější přírůstek, kterým není nikdo jiný než Hello Kitty.

Hry pro více hráčů se od klasických hlavních her poněkud liší. Především jsou to různé variace oblíbených sportů, jako například tenisu, baseballu, závodění a mnoha dalších. Zahrát si ale můžete i minigolf, klasických golf, kulečník nebo závod v sestřelování a tak dále. K tomu všemu si ve výběru hry můžete nastavit i specifické parametry. Co se týče třeba kulečníku, máte na výběr z několika různých pravidel, takže si každý přijde na své a nemusíte nadávat, že hrajete pravidla, co se vám nelíbí. To samé platí u ostatních miniher, pokaždé máte na výběr z vícero možností, takže máte o zábavu postaráno. Co mi v průběhu hraní začalo u některých her trošičku vadit, byla jejich délka, převážně například u tenisu nebo baseballu. Pokud si totiž zvolíte klasickou verzi hry, platí zde stejná nebo spíše podobná pravidla jako ve skutečném životě, jinými slovy jeden zápas může být klidně na jednu hodinu, pokud jsou všichni vaši spoluhráči ve vybrané hře dobří.

Ať už tak, či onak, hra nabízí velké množství her, miniher, výzev a misí, které můžete během hraní plnit. Jak jsem již zmínila v hlavní hře pro jednoho hráče je něco přes 300 úrovní, k tomu každá úroveň má svoji vlastní výzvu. Vývojáři se chtěli opravdu ujistit, že budete mít co dělat, otázkou zůstává, zda je hra schopna udržet váš zájem dostatečně dlouho, abyste všechno dokončili a hlavně, abyste u hry zůstali. Mým názorem je, že pravděpodobně ne. Jestli jste již někdy četli moje recenze, pak víte, že ráda ve hrách dokončuji všechno. Nejenom hlavní úkoly, ale i všechny vedlejší mise, collectibles, achievmenty, no prostě na sto procent. Jestliže mě hra zaujme dostatečně, tato moje vnitřní potřeba všechno plnit mi nedělá žádný problém, ale někdy to tak snadné není. Super Monkey Ball je asi určitě onen titul.

Hra mě sice baví hrát, ale bohužel ne moc dlouho. Po řekněme deseti až patnácti úrovních mě přechází chuť se snažit a hru vypínám. Toto platí obzvlášť, pokud hraji hru pro jednoho hráče, jestliže zrovna sdílím hru s někým dalším, hra mě baví mnohem víc, a tak přirozeně hrajeme déle. V tomto ohledu bych asi vinila hlavní hru, jako takovou. Úrovně se vám rychle ohrají, a pokud se neohrají, tak jste naštvaní, že jste zaseknutí na jednom pitomém kole. Řekla bych, že to chce hodně trpělivosti a upřímně, tou mnozí dnešní hráči zrovna moc neoplývají. Na druhou stranu, hry pro více hráčů byly fajn. Dovedu si představit, že bych hru zapnula, abych si zahrála kulečník s kamarády nebo dala pár rychlých závodů. Tyto minihry se tak snadno neohrají, jsou to totiž osvědčené typy, které baví téměř každého, a jestliže jste vlci samotáři, všechno se dá zahrát i na vlastní pěst proti soupeřům ovládaným umělou inteligencí.


ZÁVĚREM

Jelikož patřím mezi hráče, co mají vše rádi splněno na sto procent, většinou mívám hodně trpělivosti. I když mě ty prašivé opice občas rozčilovali, vydržela jsem s nimi statečně až do konce a i jsem se u toho docela dobře bavila. Zda je Super Monkey Ball: Banana Mania pro každého? Nejspíš ne, rozhodně se ale hodí na párty a pro zaryté fanoušky je příjemným návratem do minulosti. Je to zkrátka oddechová hra s pohodovou atmosférou. Nic komplexnějšího od ní čekat nemůžeme. Jednoduchá hra pro nenáročné publikum, kde hra pro jednoho hráče není nic moc, ale neurazí. Multiplayer se mi opravdu líbil, i když by mohl obsahovat o něco více her, ale za tu cenu to podle mého stojí.

7/10

Datum vydání: 1. října 2021 – Potřebné místo na disku: 4GB
Distributor ČR: CENEGA Czech