The Crew Motorsport – Recenze

The Crew Motorsport – Recenze

15 září, 2023 0 Od Jiří Hora

Herní studio Ivory Tower nám začátkem letošního léta oznámilo, že chystá návrat a to se svou závodní sérií The Crew. Nový titul slíbil nádherné kulisy Havajského ráje a to v detailním prostředí, kde se bude prohánět s celou plejádou nabušených vozidel. Já dostal možnost usednout za volant těchto aut s jistým předstihem a pořádně si místní silnice projet a nejen je. První, co mě napadlo? Oni to snad dokázali. Co přišlo poté? No, tak ne, ale jsou zatraceně blízko. Ano. Mluvím o konkurenci v podobě Forza Horizon, k níž má nové The Crew Motorsport velmi blízko, ale zároveň si dělá dost věcí po svém. To mi dalo do rukou zajímavý obsah, který má ale bohužel své mezery. Pojďme si to ale vše probrat trochu podrobněji.

Původní myšlenka na nové The Crew se zrodila z velkého rozšíření pro druhý díl a já jsem nyní vděčný za to, že k vydání této hry jako rozšíření nikdy nedošlo. Když se totiž ohlédnu za druhým dílem vidím za ním nejen pořádný kus práce, ale také řadu nedostatků, s nimiž už tvůrci nic neudělali. To není případ The Crew Motorfest, který stojí pevně na svých nohou a to navzdory tomu, že tu jistý pozůstatek z The Crew 2 je. Tím je potenciálně vaše garáž, kterou si můžete kompletně naimportovat, ale v zásadě to dělat úplně nemusíte. Proč? To se ještě dozvíte.

Celá hra se točí kolem obřího motoristického festivalu, který je pořádán na ostrově Oahu na Havaji. Tento velkolepý svátek působí skutečně velkolepě a rozhodně si nic nezavdá z fesťákem Horizon z již jednou zmíněné série. Tedy ano, tady nejsme pořadatelem, ale jen účastníkem. Což se třeba také může někdy v budoucnu změnit, ale to není předmětem hry. Festival se dělí na celou řadu událostí, kterým vévodí různé playlisty a celá řada dalších výzev a klání. 

Playlisty pak plní formu jakýchsi závodních turnajů, byť ne v každém jde vysloveně o závodění, jelikož jsou tu i v podstatě také vyhlídkové jízdy, v nichž absolutně nezáleží na pořadí v jakém dojedete. Velmi se mi zamlouvalo, že každý Playlist měl svou tématiku, která se ale zároveň promítala i do zážitku, který jsem z něj měl. Třeba takové závody Vintage cars vám nahodí ten správný vibe skrze oldies skladby. Nicméně tento playlist je třeba i unikátní tím, že vám vypne navigaci, takže jste odkázáni jen na své vjemy a instinkty, abyste si to nezahučeli do pralese, nebo třeba rovnou do hlubin oceánu. Proč? No. Stará auta ještě navigaci prostě neměla. A tak bych tu mohl povídat ještě nějaký ten čas. Ale myslím, že premisa Playlistů je zcela jasná.

A i když bych řekl, že jsou tyto “turnaje” silnou stránkou celé hry, tak musím říci, že tato stránka má skutečně dvě strany. Velmi rychle zjistíte, že to, co máte v garáži je absolutně bezpředmětné. Tedy v případě, že hrajete právě Playlisty a že je rádi hrát budete, proč taky ne. Jenže všechna auta v nich vám hra přidělí a byť je do své garáže nezískáte, tak nějakou tu káru si na konci každého z nich stejně odnesete. Vlastně si uvědomuji to, jak málo vás hra nutí k nákupu nějakého auta. Automaticky vám v hlavě musí vstanou otázka. Tak k čemu si ta auta vlastně mám kupovat? Odpověď je velmi jednoduchá. Multiplayer.

The Crew Motorsport je v jádru stále MMO závodní hrou, takže se po celém herním světě budou pohybovat desítky hráčů, které budete během jízdy potkávat. Budete je dokonce vidět závodit, byť jen jako jakési duchy, kteří se prohání po mapě. Každopádně pro účast v PvP závodech je třeba nějaké to auto vlastnit. Zde už přijde na řadu vaše garáž, kterou si tedy celou, nutno podotknout bez vylepšení, můžete naimportovat z předchozího dílu. Pak tedy můžete jednoduše vrážet peníze právě do vylepšení, byť jen těch vizuálních. Zde musím tvůrce pochválit, že dílů je skutečně nespočet a auta si skutečně můžete vizualizovat dle vlastního gusta. Jak se ale získávají díly k navýšení výkonu? Inu úplně stejně jako tomu bylo v předešlém díle. Tedy závoděním a překonáváním výzev. A k tomu slouží ideálně již zmíněné Playlisty. 

Vlastní vozidla tu tedy mají své místo a budete je potřebovat. Je však otázkou, jestli toho prostoru nemají až příliš málo, jelikož věřím, že řada hráčů si jen projede playlisty a PvP obsahu se už věnovat nebude. Za mě se to dalo vyřešit určitě daleko lépe, tedy že přidělená vozidla budou figurovat jen v rámci nějakého úvodu a pak už to bude jen na vás. Věřím, že řada z vás ale uvítá možnost si vyzkoušet různá vozidla v různých konfiguracích a to bez toho, aniž by do nich museli vrážet jediný dollar. 

Abych ale vše neshodil jen na úroveň PvP. Vlastní auta budou hrát důležitou roli i v překonávání různých výzev po celém Oahu. Ty vychází z předchozích dílů a prakticky nepřinášejí nic nového. To je možná škoda, ale je pravdou, že tvůrci už v tomto směru nemají moc, co přidávat. Pak tu máme různé denní a týdenní eventy, kde vaše auto také velmi dobře poslouží, přičemž tyto eventy nejsou nutně jen součástí PvP. Kolikrát jde i o výzvy proti umělou inteligencí řízeným protivníkům. Kdy musím říci, že ta pravá výzva začíná až v posledních dvou úrovních obtížnosti. Ovšem zde to záleží na skillu každého z nás.

Na předchozím díle jsem neměl rád hned několik věcí, které dle mého šly několik kroků směrem vzad v porovnání z dílem prvním. Naštěstí The Crew Motorsport je všechny tyto neduhy nechává daleko za svými výfuky. Extrémně mě iritoval design tratí. Ačkoliv jsme měli jako své hřiště celé Státy, tvůrci to na podruhé nedokázali dostatečně vytěžit. V tom co ale předvádí podstatně menší mapa ostrova Oahu je neskutečné. Tratě jsou skvěle navržené a jsou hlavně zábavné a to ať ty na běžných silnicích, tak ty v terénu. Okamžitě jsem si řekl, že konečně někoho napadlo nepoužívat jen dálnice, jelikož jsou tu hory, města a třeba i osady. Tropické lesy místního ostrova mají také rozhodně, co nabídnout.

Co bylo tehdy problémem? Pravděpodobně fakt, že se tvůrci až moc soustředili na letadla a lodě a zapomněli na to hlavní, tedy auta, popřípadě motorky. V případě tohoto dílu série už to ale neplatí a auta hrají opět prim. To ale nevylučuje přítomnost lodí a letadel. Tyto stroje zde stále nalezneme ale jsou hodně upozaděny a vlastně mi to i vyhovuje, jelikož představují spíše takové zpestření, než hlavní náplň. Jsem také rád, že mezi těmito nástavbami nechybí ani monster trucky a demoliční derby, které se do The Crew 2 dostaly až později. 

Během hraní minulého dílu jsem ale nemohl zkousnout zejména zpracování kokpitu a teď nemluvím o mizerném zpracování zrcátek, jelikož na tom se vůbec nic nezměnilo, byť v nich dokážete něco rozpoznat, ale o tom, že během zatáčení se prakticky vůbec neměnila jeho poloha. To mě skutečně ale skutečně iritovalo. Pocit z jízdy byl ten tam a obecně mám pocit, že model řízení za moc nestál. Tentokrát je vše jinak a nejen tím, že je k dispozici širší škála různých nastavení v podobě asistentů, ale že kokpit funguje přesně tak, jak má a ba dokonce tvůrci rozanimovali celé spektrum otáčení volantu. To nemluvím o celkové dynamice, která je z něj cítit.

Jistě jízdní model je stále tažen směrem k arkádě, ale obecně je velmi dobře nastavený. Což se pochopitelně úplně nedá říct o kolizích, které působí hodně prkenně, ale to je asi jediný neduh, který zde vidím. Jak jsem již zmínil nejde o žádný simulátor. Nicméně řízení působí dobře a je znát, jak máte auto nastavené. Sice bych uvítal zásadnější vliv deště, ale pokud jde o jeho efekt, tak vlastně nemám hře co vytknout. Vlastně pokud bych měl jízdu k něčemu přirovnat, byl by to asi DriveClub. V tomto směru se nové The Crew hraje velmi podobně.

Hra nenese název The Crew jen tak. Stejně jako v minulosti, i nyní je možnost hrát v kooperaci až čtyř hráčů v rámci své vlastní Crew/bandy. Co mě ale ohromilo byl počet aktivních hráčů v rámci PvP eventů. Během takového Grand Race, kde se i postupně v rámci závodu střídají typy vozidel se na start staví až 28 vozidel a to je vskutku slušné číslo. Hra i v tomto počtu hráčů běží, k tomu všemu, jako hodinky a to jsem vskutku neočekával. Už vzhledem ke zkušenostem z minulosti.

Obecně ušla série za tu dobu solidní kus cesty a The Crew Motorfest jasně dokazuje, že generované světy jsou stále míle za tím, co vytvoříte vlastními rukami. Hawai je podstatně detailnější, než cokoliv, co série doposud nabízela. Je tedy škoda, že hra využívá pouze ostrov Oahu, ale zde počítám, že tvůrci budou skrze updaty hru rozšiřovat i na další ostrovy Hawaie.

Technicky odvedli tvůrci příkladnou práci, a i když tu máme možnost volby dvou režimů zobrazení, jde prakticky jen o prioritizaci vašich preferencí. Tedy jestli chcete mít stále dostupných 4K za cenu propadů snímkování nebo stabilních 60 snímků s tím, že bude rozlišení dynamické. Celkový vizuál zaručeně pokročil a to od nasvícení, po různé detaily okolí, až po doplňující efekty, jenž vynikají hlavně během nočních závodů skrze playlist Made in Japan, kde mají noční závody skutečně jedinečnou atmosféru. Hodně velkou parádu pak dokáže udělat počasí, kdy se můžeme dočkat i velkých bouří s sítěmi blesků po obloze. Úžasné scenérie pak vytváří i východy a západy Slunce.


ZÁVĚREM

The Crew Motorfest sice nedobyl trůn open-world závodních her, ale rozhodně stojí za vaší pozornost, pokud tomuto žánru holdujete. Prostředí ostrova Oahu je dostatečně rozmanité, jízdní model je příkladný a herní náplň v podobě Playlistů nabízí celou plejádu různých a hlavně nápaditých závodů a výzev  Co mohlo být od minula zlepšeno, tak zlepšeno bylo. Stále je tu ale několik věcí, jenž za správná rozhodnutí neberu jako třeba striktně dané vozy pro Playlisty. A ta ultra zamlžená zrcátka, ta už by pro příště mohla zmizet. Nicméně hra se bude těšit dozajista dlouhé podpoře a jsem skutečně zvědav, jak se během pár let vyvine.

8/10

Datum vydání: 14. září 2023 – Potřebné místo na disku: 42GB
Distributor ČR: CENEGA Czech – Česká lokalizace: NE