Světový šampionát League of Legends, Worlds 2021 zná svého vítěze

Světový šampionát League of Legends, Worlds 2021 zná svého vítěze

8 listopadu, 2021 0 Od Aleš Pitrmoc

Než se ale pustíme do komentáře velkého finále každoročně nejočekávanějšího turnaje e-sports, zaměříme se na samotný ročník 2021. Tento rok byl bohužel kvůli komplikacím s COVID-19 opět ochuzen o živé publikum, i tak jeho sledovanost dosahovala průměrné sledovanosti 1,236,623 a finále dokonce sledovalo na hlavních online platformách 4 milióny lidí, celková sledovanost ale ještě nebyla vypočítána. Nicméně hráči se samozřejmě setkávali osobně a to v islandském Reykjavíku, který hostil již letošní Mid Season Invitational, odkud si v těsném souboji odnesl hlavní cenu tým Damwon Gaming Kia s Evropským týmem MAD Lions, za který se bijou dva češi, kteří jsou momentálně našimi jedinými „reprezentanty“ v těch nejvyšších kruzích LoL E-sportu. Tito dva rodáci se na internetu představují jako Marek „Humanoid“ Brázda a Matyáš „Carzzy“ Orság a soutěží za již zmíněný španělský tým MAD Lions, který se letos nejen utkal ve finále ve zmíněném MSI, ale také dominoval evropskou ligu LEC, odkud z první příčky přešel na Worlds a s letošními finalisty DWK  se utkal ve čtvrtfinále, kde DWK nakreslil pomyslnou cílovou čáru jejich letošním úspěchům drtivou porážkou 3:0. MAD si ale myslím nemají po svých výkonech co vyčítat a všichni jejich fanoušci se mohou těšit pouze na ponaučení z jejich chyb a ještě více plodnou sezónu 2022. 

Tyto dva týmy samozřejmě nebyly jedinými účastníky. Šampionátu jako takového se celkem účastnilo 22 týmů, z nichž se skupinového klání nakonec týkalo jen 12 z nich.

I přes chybějící publikum se ale za mě letošní Worlds povedl díky výkonnům a nečekaným zvratům udělat zajímavý pomocí hráčů, kteří nám nabídli to nejlepší ze skoro každého kontinentu, kde se konají nejvyšší oficiální sezónní šampionáty a kteří se kvalifikovali – bohužel reprezentanti Vietnamské ligy nemohli dorazit kvůli pandemickým opatřením a byli nahrazeni. Kdo čekal jednoznačné dominance nejlepších týmů a do puntíku dodržované taktiky a postavy z nejhranějšší „Mety“ – jako se ke smutku diváků občas stává – byl opravdu překvapen představením nečekaných výběrů postav a například chvilkovou vítěznou řadou některých outsiderů (Paris Saing-Germain Talon) a také vyřazením druhého favorita na výhru celého turnaje FunPlus Phoenix hned ve skupinách, kde skončili na 4 místě a byl dokonce přeskočen americkým týmem Cloud 9, který se dokonce musel do skupin probojovat ještě fází Play-in Stage, nebo-li vyřazovací kvalifikační části Worlds, kde mezi sebou soutěžilo o postup do skupin 10 týmů, aby z nich postoupily pouze 4.

Do čtvrtfinále pak postoupily týmy Royal Never Give Up, kteří už po 6 neúspěšně postoupili ze skupin, ale bohužel se ani letos nedostali k poháru, o který tak dlouho usilují; C9, končící již ve své uvyklé fázi; Nové uskupení na Worlds Hanwha Life Esports, ale s některými ostřílenými veterány; GenG, napotřetí na svém nejvyšším umístění a naši druzí finalisté EDward Gaming.

Samotné finále pak následovalo v klasické formě Best of 5, tedy 5 vzájemných zápasů na 3 vítězné. Utkali se zmínění EDG a DWK a k potěšení všech sledujících to byl velmi napínavý a těsný zápas. Letos však na vrchol vystoupili EDG se svým prvním titulem, uzurpovali tak titul Damwonu, kteří se už připravovali na své 2 vítězství worlds. Žádná další vítězná série se tedy prozatím nekonná a tým SKT T1 si ještě bude muset počkat na sesazení z trůnu s nejvíce tituly, ti samotní byli právě v semifinále poražení Damwonem. Tým EDG je již 3 čínským týmem, který si odnáší tento titul a také tak trvá nadvláda asijských regionů na mezinárodním stagi, letošními šampióny se stali hráči Flandre (Top), JieJie (Jungle), Scout (mid), Viper (ADC) a Meiko (Support a odnášejí si kolektivní výhru 489,000 dolarů. Ostatní nezmíněné týmy jsou Rogue (LEC), 100T (LCS), DFM (LJL), Fnatic (LEC), LNG (LPL) a TL (LCS). Toto jsou týmy, kteří jsou známí veteráni nebo jsou ze známých tváří složení, až na vyjímku DFM, kteří jsou prvním kvalifikovaným japonským týmem. Nikomu z nich ani z nás nezbývá, než doufat, že příští výsledky nás uchvátí ještě víc nebo že budou ustálení dominantní týmy vyřazeny novou krví s lepší hrou.

Tímto článkem bychom rádi začali oznamovat hlavní události z turnajů League of Legends, které pozorně sleduji