Ben 10: Power Trip – Recenze

Ben 10: Power Trip – Recenze

12 října, 2020 0 Od Jiří Hora

Možná si spousta z vás říká, že práce videoherního recenzenta je snová, jelikož její hlavní náplní je hraní her. Tomu tak možná je, ale má to i svou stinnou stránku. Ne vždy se vám totiž do rukou dostane hra, jejímuž žánru zrovna fandíte, či je její frančíza mimo všechny vaše znalosti. Občas dojde také k tomu, že na některé hry je třeba nahlížet očima toho, komu je určena, a přesně do této situace jsem se nyní dostal já s hrou Ben 10: Power Trip, jenž vychází z úspěšného animovaného seriálu stanice Cartoon Network, který je tu s námi již 15 let a vyrostly na něm minimálně dvě generace dětí. Věřte, že recenzovat jako dospělí hru, která je určena spektru těch de facto nejmenších hráčů, je velice obtížné. Hry podobného řazení jsou těmto malým hráčům totiž přizpůsobeny a devátá herní adaptace zmíněného seriálu na tom není jinak.

Vývojáři ze studia PHL Collective nám předkládají zcela nový originální příběh, který vychází ze své předlohy. V něm se společně s hlavním hrdinou Benem Tennysonem a jeho sestrou Gwen a dědou Maxem vydáváme na zaslouženou dovolenou, jenž zahrnuje road trip po Evropě. Jak ale asi tušíte, tak odpočinek a toulky po místní krajině nebudou mít dlouhého trvání. Jejich cestu totiž zkříží zlý čaroděj Hex, který našel způsob jak uvolnit moc čtyř prastarých krystalů a vyslat na svět jejich temnou kletbu. Hex nyní dosahuje moci, s kterou se Ben ještě nesetkal. Následkem toho z Benových hodinek známých jako omnitrix uniknou síly všech jeho mimozemských přátel, v než se může transformovat. Vaším úkolem tak není jen zastavit Hexe, ale zároveň najít všechny naše ztracené mimozemské spojence.

Příběh sám o sobě je poměrně jednoduchý a plný všech těch klasických klišé zahrnutých v boji dobra a zla. Nemůžu ale tvrdit, že podobné schéma nemůže fungovat. Hra ale skutečně neapeluje na žádnou scénáristickou cenu a ani to není třeba. Dětské publikum a zvláště to mající seriál Ben 10 v oblibě, bude v sedmém nebi a bude hltat každý moment příběhu. Tedy za předpokladu, že vaše dítko umí anglicky. Ne čeština zde skutečně není. Ona by vlastně anglická lokalizace nebyla ani takovým problémem, kdyby se vývojáři zaměřili na to, aby hra byla postavena na klasické koridorové adventuře.

Jenže Ben 10: Power Trip je hrou zcela jiného žánru. Jde totiž klasické open-world akční RPG s prvky adventur. Aby toho nebylo málo, tak si vývojáři za inspiraci zvolili ještě tu náročnější předlohu žánru, tedy JRPG. To skutečně není dětem přívětivé. Přeci jen by bylo jednoduší použití klasických cut-scének, které i anglicky nemluvícím dětem jasně řeknou, co se to na scéně děje. Tohle skutečně nebylo radostnou volbou, ale pokud bych v tom měl najít nějaké pozitivum, tak snad to, že hra naší nejmladší generaci připraví na ty nejnáročnější možné herní tituly, které to ale vždy vynahrazují svou vysokou kvalitou.

Takže tu máme RPG v otevřeném světě a to znamená, že ve hře naleznete vedle hlavních příběhových úkolů, také vedlejší úkoly a různé další aktivity. Se slovem různé bych měl ale být opatrný, jelikož jde vždy o to, po herním světě posbírat různé předměty, či zapnout přístroje po něm rozeseté. Přidanou hodnotou však je, že vedlejší úkoly občas dobře doplňují ty hlavní. Je pravdou, že ačkoliv je mnoho úkolů skutečně hloupých, tak jim občas nemůžu odepřít jistou zábavnost a nápaditost. Pro děti rozhodně půjde o něco, co by jejich tváře mohlo naplnit radostným úsměvem. Já jsem ale většinu času vše plnil poměrně mechanicky, abych se hrou co nejrychleji prokousal dál. Pro mou osobu úkoly postrádaly hloubku.

Pokud mě na hře něco zaujalo, tak samotná hratelnost s klíčovým prvkem přeměny na šestici různorodých mimozemšťanů, kdy každý z nich disponuje jedinečnými vlastnostmi a schopnostmi. Jen je mi trochu líto, že se s nimi nelze učit nová komba, či další schopnosti. Vše máte pro daného mimozemšťana odemčeno ve chvíli, kdy jej opět získáte do svých hodinek omnitrix. Ve hře lze vylepšovat pouze tři vlastnosti – zdraví, sílu a štěstí. Síla a štěstí spolu pak vzájemně souvisí. Síla zvyšuje poškození, které nepřítel úderem jedním z mimozemšťanů utrpí a štěstí je pak šancí, že se ono zranění znásobí, což může vést k jeho okamžité porážce. Zdraví nemusím snad nikomu více přibližovat. Je škoda, že vývojáři rozvoj postavy neudělali trochu komplexněji, byť jim to nejspíše nepřišlo důležité.

Za největší sílu Ben 10: Power Trip ale považuje možnost ji celou projít v kooperaci ve split-screenu. Druhý hráč se v tomto směru ocitne v kůži Benova rivala jménem Kevin Levin. Ten se stejně jako Ben může transformovat v šest unikátních mimozemšťánů. Tito spojenci z kosmu ale neslouží pouze k porážce Hexem vyvolaných nepřátel. Občas je třeba využít jejich schopností k vyřešení různých logických puzzlů. Těch ve hře není málo, ale nejsou nijak náročné, byť vyjímky se najdou. Není to však nic nečekaného, opět opakuji, jde o hru pro děti. Já však oceňuji jejich jistou nápaditost a hravost.

Málo není ani platformingových pasáží, které jsou velice zábavné a dotváří celkovou tvář hratelnosti. Správné načasování je zde také v mnoha směrech poměrně klíčové, byť pád ze sebevětší výšky zde není nijak smrtelný, jen musíte celou cestu vzhůru absolvovat znovu. Když nad tím vším tak vlastně přemýšlím, tak čím déle jsem ve hře strávil, tím více mě bavila. To mě vlastně příjemně překvapilo. Hlavně proto, že začátek byl obzvláště nudný, ale je nejspíše nutným zlem, než se vám otevřou všechny možnosti hry s nimiž přichází ona zábavnost. Jen by ten start mohl být trochu rychlejší.

Mnoho fanoušků Ben 10 určitě ocení, že ve hře potkáte spoustu známých postav, ale také celou řadu nových, jenž velmi dobře pasují do celého universa vytvořeného Cartoon Network Studios. Mrzí mě jen to, že ačkoliv jsou nepřátelé poměrně nápadití, tak jich není zase tolik, kolik by bylo třeba. Nejsmutnější na tom je, že jich být více mohlo, jenže vývojáři radši zvolili cestu různých barevných schémat těch několika rozličných druhů, které ve hře jsou a jenž vycházejí z oněch mýtických kamenů, které Hex získal. Vývojáři měli popustit uzdu fantasii, přeci jen jde o hru pro děti, zde je fantasie tím nejsilnějším elementem. Naštěstí fantasie nechyběla při tvorbě bossů a mini bossů, jen je opět trochu škoda, že jich není trochu více.

Herní svět nám nabízí několik rozdílných regionů, které představují různé biotopy. Máme zde klasické jehličnaté lesy, v jejichž zákoutích nechybí ani klasické piknikové kempy, dále městečka, bažiny, či hory. Po mapě je také rozeseto několik dungeonů a také challenge misí, které vám poskytnou nějaký ten bod k vylepšení postavy. Máte-li mezi svými ratolestmi vášnivé sběratele, pak i zde jsou po celém herním světě rozesety různé sběratelské předměty, jenž mají vybízet k průzkumu. Má to však jeden háček. Budete vůbec chtít místní svět prozkoumávat?

Aktuálně se nacházíme v roce 2020. Herní scéna je plná dětských titulů, které vypadají skutečně nádherně a je skutečně radost se v jejich světech pohybovat. To ale neplatí v případě Ben 10: Power Trip, kde se vývojáři snad zapomněli v čase. Hra rozhodně nevypadá jako něco, co patří do současné generace, vlastně ani do té předchozí. Já měl pocit, že jsem se snad vrátil do dob PS2 a prvního Xboxu a teď hraji remaster některého z titulů, ze zmíněné generace. Ano, až tak špatně na mě nová videohra podle slavného seriálu stanice Cartoon Network působí. Chápu, že děti nepotřebují skvělý vizuál, stačí jim vlastně jistá jednoduchost. Možná se vývojáři pokoušeli o nějakou grafickou stylizaci, ale za mě tohle není ta cesta, kterou se měli vydat. Minimálně ve mě to zanechalo v prvních momentech velmi nelibé pocity. Hře by svědčil spíše klasický cartoonový feeling, který je seriálu vlastní a jenž slušel například takovým BattleToads. Ale dobře, je to možná o vlastních prioritách a mě toto skutečně nepřesvědčilo.

Vizuál ale stále není na hře tím nejhorším. Tím je rozhodně její chod. Hrál jsem na konzoli Xbox One X a tak jsem čekal, že když hra vypadá, tak jak vypadá, tak minimálně poběží s prstem v nose 60 snímků za sekundu při nativním 4K rozlišení. Ale ne, neběží. Titul využívá otevřeného frameratu, takže se zde najdou pasáže, kdy i oné zmíněné hranice dosáhne, ale většinu času běží kolem třicítky a bohužel musím říct, že snímkování poměrně často padalo i pod únosnou mez. Tady nelze říct nic jiného, než to, že to někdo zatraceně zpackal. Tudy cesta opravdu nevede a vývojáři by měli urychleně vydat nějaký ten patch, jinak mají z ostudy kabát.

Recenzovat tuto hru mi byl snad čert dlužný. Nevadí mi, že se musím občas vcítit do role hráče, jemuž je daný produkt určen. Snažím se to vlastně dělat vždy, když nějakou hru recenzuji, ale Ben 10: Power Trip mi mou práci nijak neusnadňoval. Nemohu říci, že by hra neměla své světlé momenty, jelikož jsem se u ní nakonec i solidně bavil i přesto, že je určena dětem. Vývojáři měli v hlavách určitě spoustu fajn nápadů, které se jim ale úplně nepodařilo dotáhnout k dokonalosti. Vše by se vlastně dalo v případě dětské hry nějak obhájit, ale ten technický stav rozhodně ne a jde o největší a dost zásadní slabinu, kterou hra má, a jenž jí skutečně nemile podráží nohy.

Možná si říkate, že známka níže úplně neodpovídá výše napsanému textu a máte jistě pravdu. Být tato hra určena dospělému publiku, tak se nebojím udělit jí o 2 až 3 řády horší hodnocení, ale Ben 10: Power Trip je hrou pro děti a na to je třeba brát zřetel. V očích našich nejmenších herních nadšenců nebude hra trpět tolika nedostatky, RPG mechaniky jim nepřijdou nedotažené a vizuální stylizace se jim dokonce může líbit. Věřím tedy, že si ji dokáží náležitě užít, přestože se mezi hrami najdou i podstatně lépe zpracované tituly mířené na děti. Nejhorší je tak na tom ona úděsná optimalizace. Vývojáři rozhodně mají ještě, co vylepšovat.


ZÁVĚREM

Ben 10: Power Trip zkouší útočit na žánr RPG a stát se pro děti vstupním bodem do tohoto segmentu her. Hře se to vlastně poměrně daří, čemuž pomáhá zábavná hratelnost, puzzly a skákací pasáže. Příběh je sice jednoduchý ale funkční. Prokletím tohoto titulu je ale jeho technický stav, který je více než žalostný a nepomáhá tomu ani ne moc dobře zvolená grafická stylizace. Vývojáři si musejí přát, aby jim dětské publikum tyto nedostatky odpustilo. My je ale přehlížet nemůžeme.

HODNOCENÍ: 6/10


Autor: Jiří Hora
Testovaná verze: Xbox One X

Datum vydání: 9. říjen 2020 – Potřebné místo na disku: 2 GB
Distributor ČR: CENEGA Czech