Dojmy z nové podoby Playstation Plus

Dojmy z nové podoby Playstation Plus

1 srpna, 2022 0 Od Jakub Číhal

Nedá se nic dělat, doba se mění. Já jsem trochu dřívější ročník narození a ještě pamatuji doby, kdy jsme si filmy chodili půjčovat do videopůjčoven, ideálně na víkend, to bylo levnější. Ne vždy byl film, který jsem chtěl zrovna k dispozici, protože ho měl půjčený někdo jiný a párkrát jsem dostal pokutu za to, že jsem film vrátil nepřetočený na začátek. Dnes? Vše je jinak. Videopůjčovny již neexistují, stejně tak jako videopřehrávače a většina z nás si platí nějakou tu předplatitelskou službu. Donedávný leader trhu Netflix má sice trochu problémy, ale je to hlavně tím, že mu vyrostla konkurence jako Prime Video, HBO Max a v poslední době gigant Disney+. S hudbou to máte to samé, tu konzumujeme snad všichni přes Spotify. Hry jsou ale přece jen trochu jiné médium a až donedávna se zdálo, že podobný princip na ně aplikovat nepůjde. To ale neříkejte Philu Spencerovi. Tenhle chlapík z Microsoftu se rozhodl dokázat, že i u her může nějaká forma předplatitelské služby fungovat. V roce 2017 tak spouští Game Pass. To, jestli jeho příchod uspíšily neúspěchy tehdejší konzole od MS nechme stranou, o tom tento článek není.

První dojmy z Game Passu možná nebyly úplně nejlepší. Službě se zpočátku nevěřilo, dosavadní způsob jak si hry obstarat byl poměrně neotřesitelný, ale uběhlo 5 let a Game Pass za tu dobu ušel obrovský kus cesty. V současnosti je největší podobnou službou svého druhu, oslovil již více než 30 milionů zákazníků a nic nenasvědčuje tomu, že by měl jako služba zaniknout. Dlouho se tak čekalo na to, jak zareaguje největší MS konkurent, Sony. Její fanoušci si dlouho nechtěli připustit, že podobnou službu Sony dříve nebo později spustí také, ale letošek ukázal, že pravdu neměli. Sony sice již dříve měla PS Now, to si ale velkou pozornost zajistit nedokázalo, navíc nebylo ani rozšířeno celosvětově. Sony nakonec celou situaci vyřešila poměrně zajímavě a zkrátka sloučila jejich stávající PS Plus s PS Now, nabídla tři různé varianty a s velkou slávou letos v červnu staronovou službu PS Plus spustila. Co nabízí a za jakých podmínek si nyní shrneme v kratším článku.

PS Plus Essential

Základní verze PS Plus je absolutně totožná s tou původní. Každý měsíc tak nabídne pár her zdarma (hratelné dokud si PS Plus Essential platíte), získáte přístup k online multiplayeru a exklusivním slevám, budete moci využít cloudové úložiště pro uložené pozice z her a i online nápovědu k vybraným hrám. Nic víc, nic míň.

Cena: 235 Kč měsíčně, 650 Kč čtvrtletně, 1 560 Kč ročně

PS Plus Extra

Další a daleko zajímavější verzí je pak PS Plus Extra. Ta nabízí vše jako PS Plus Essential, ale navíc získáte přístup i ke katalogu her. Právě tato knihovna her, které si můžete stáhnout do konzole a vesele hrát je přímou odpovědí na Game Pass a v podstatě ho ve své podobě zcela kopíruje. Chvíli před spuštěním samotné služby nebylo úplně jasné, na jaké hry se vlastně můžeme těšit, ale nyní vás mohu ubezpečit, že nabídka je více než pestrá. Aktuálně v ní najdete kolem 350 her a do budoucna budou další přibývat. Sem tam se dostane i na nějakou novinku, jako například aktuální kočičí hru Stray. Zároveň je ale nutné myslet i na to, že některé hry katalog opustí, ale vždy jste na to s předstihem upozorněni. 

Co trochu zamrzí je fakt, že v nabídce nejsou všechny hry od Sony a největším rozdílem oproti konkurenčnímu Game Passu je to, že Sony avizovala absenci jejich nových her. Pokud se tedy těšíte, že hned při vydání si v rámci služby zahrajete nový God of War, máte smůlu. Zda toto v budoucnu Sony přehodnotí si zatím netroufám odhadnout, ale vyloučit to samozřejmě nejde. Pokud se podíváte na aktuální nabídku, musí snad každý uznat, že je dostatečně pestrá a vybrat by si měl určitě každý. Nemá smysl zde vypisovat všechny tituly, ty si ostatně můžete sami najít přímo na vaší PS5, kde je vše pěkně rozděleno a brouzdat tak můžete například jen mezi hrami v žánru, který vás zajímá. Mějte ale na paměti, že seznam má ještě pár much a některé hry zobrazuje špatně, případně vůbec. Nejjistějším způsobem, jak si hru najít je přímo jí vyhledat podle názvu. Zároveň je nabídka her mírně liší podle regionu.

Cena: 365 Kč měsíčně, 1 040 Kč čtvrtletně, 2 600 Kč ročně

PS Plus Premium

Poslední varianta již podle svého názvu jasně říká, že je určena pro ty největší fanoušky her. Opět obsahuje vše jako dvě výše zmíněné verze, ale zároveň nabízí plno věcí navíc. Tak předně jde o další stovky her z předchozích generací. Mezi nimi nechybí jak naprosté klasiky, tak hry o kterých jsem slyšel poprvé, ale o to víc jsou pro mě zajímavé. Kromě toho PS Plus nabízí i možnost vyzkoušet si trial verze několika her. Tady je zatím nabídka vyloženě nezajímavá, ale je od Sony přislíbeno, že nově vycházející hry už by měly povinně takovou demo verzi nabídnout. Je ale trochu s podivem, že tato možnost bude schovaná jen pro ty, kdo sáhnou do peněženky nejhlouběji. Za mě tím nejzásadnějším, co PS Plus Premium nabízí, je ale možnost hrát hry přes stream. Ať si říká kdo chce co chce, tohle je budoucnost hraní a je moc dobře, že jak MS, tak Sony již teď začínají budovat infrastrukturu pro to, aby v budoucnu takové hraní bylo absolutně bezproblémové. 

Já jsem testoval hraní přes stream nejprve přes kabel a musím říct, že mě až překvapila jeho kvalita. Prvotní spuštění sice trvá poměrně dlouho, ale pak již vše běželo bez problémů. Jistě, obraz není ani zdaleka tak kvalitní jako když máte hru stáhnutou, sem tam je patrná mírně horší odezva a hrát takto multiplayerové hry ještě pořád skoro nejde, ale jinak jde dle mého již teď o plnohodnotný zážitek. Pokud budete hrát přes wifi, tak čekejte daleko horší situaci. Použitelná je navíc pouze Wifi 5 a 6, na nižší to ani nezkoušejte, je to nehratelné. Nutno ale říct, že streamovat si takové hry jako Spiderman, God of War a jiné velké tituly má něco do sebe. Zároveň je stream jediná možnost, jak si zahrát hry z konzole Playstation 3 a jistě uznáte, že některé hry z této generace jsou dnes již klasikou. 

K streamovanému hraní mám ale i pár poměrně zásadních výhrad. První je ta, že pokud si takto chcete zahrát novější hry, musíte se bez výjimky spokojit s jejich PS4 verzí. PS5 verze her streamovat nejdou. A tou daleko zásadnější výtkou je dosud nevyřešená chyba, kdy nelze hry streamovat na PC, kde k tomu určená aplikace hlásí, že v našem regionu není služba podporována.  Pak bohužel celé streamování postrádá jakýkoliv význam, protože hrát takto hru na konzoli, když si jí zároveň do konzole mohu stáhnout a hrát v nesporně lepší kvalitě nedává logiku. Snad tohle Sony co nejdříve vyřeší, nicméně tento problém přetrvává již od spuštění služby.

Cena: 445 Kč měsíčně, 1 300 Kč čtvrtletně, 3 120 Kč ročně

Snad vám předchozí řádky odpověděly na všechny otázky a pomohly vám rozhodnout se, zda je pro vás některá z variant PS Plus výhodná. Z mé osobní zkušenosti musím říct, že o úspěchu služby nepochybuji, ostatně Game Pass využívám již od jeho startu. Je samozřejmě fér říct, že jako herní novinář mám přístup skoro ke všem hrám, které vycházejí, takže je někdy těžší najít v katalogu hru, která mě minula, ale jsou tam. Zároveň, pokud jste čerstvými majiteli konzole, nebo pokud jste si ji koupili jako alternativu k PC, doporučuji zvážit minimálně PS Plus Extra, protože z těch stovek her se vám protočí oči. Sony na pole předplatitelských služeb vstupila ve velmi dobré kondici a nezbývá než doufat, že se o službu budou do budoucna dobře starat tak, abychom z ní profitovali hlavně my hráči.