Hot Wheels: Unleashed – Recenze

Hot Wheels: Unleashed – Recenze

28 září, 2021 1 Od Jiří Hora

Společnost Mattel je jednou z předních korporací zabývající se výrobou hraček, ale i merchandisu s nimi spojeného. Hlavním rivalem je v tomto podání Hasbro, které si drží na trhu podobný podíl. Obě společnosti stojí za slavnými značkami, jenž byly transformovány z hraček do dalších médiích jako televize, či videohry. Zaměřím se nyní hlavně na Mattel. Ten totiž na konci šedesátých let minulého století přišel s novou značkou hraček. Tu dnes známe jako Hot Wheels, tedy legendární autíčka prohánějící se na různých auto drahách nešetřících lopy a dalšími ztřeštěnostmi.

Autíčka Hot Wheels možná v minulosti začala jako prostá hračka pro děti, ale postupem let se z nich vyklubala v podstatě sběratelská záležitost. Cílovou skupinou tak dnes již nejsou pouze děti, ale i dospělý, jenž se svou vášní začali v dětství, ale provází je do dnes. Sběratelé pak prahnou po limitovaných edicích autíček a ve svých sklepech staví monstrózní auto dráhy jako vystřižené z filmů. Že neznáte osobně takové sběratele? Já také ne. Je to možná dané tím, že Hot Wheels mají své největší zastánce za hranicemi České Republiky, byť věřím, že mezi námi se také nějaký ten nadšenec najde.

Mattel se svou značkou rozhodně nechtěl zůstat při zemi a tak autíčka Hot Wheels zamířila do TV jako animovaný seriál a následně také do světa videoher. Zde můžeme najít lepší a horší herní kousky. Posledních několik let se ale značka z herního světa stáhla, když tedy nebudeme brát v potaz skvělé velké rozšíření pro Xbox exkluzivní Forzu Horizon 3. Nyní se videoherní adaptace Hot Wheels vrací a to díky italskému studiu Milestone. Že vás to příliš netankuje při zmínce jména tohoto studia? Nedivím se. Poslední roky se Milestone poněkud uzavřel a zaměřil se výhradně na motocyklové závody, které mu jdou skvěle. S automobily to ale bylo vždy složitější a po odebrání licence WRC se Italům nepodařilo s žádnými auty prorazit, byť nutně nešlo o špatné hry, tak dnes si na Sebastien Loeb Rally Evo a Gravel vzpomene jen málo kdo. Já tedy ano, ale to je vedlejší.

Shoďme ale ze stolu všechny předsudky vůči Milestone, protože se ukázalo, že pauza v žánru vozidel se studiu vyplatila a právě recenzovaná závodní arkáda Hot Wheels: Unleashed je naprosto skvělá zábava a doufám, že vám následující řádky řeknou proč. Z kraje je to asi hlavně tím, že novinka se nesnaží být žádnou automobilovou simulací, jde o čirou arkádovou záležitost cílící na zábavu a nic jiného, byť nějaký ten sklil zde potřebovat bude, nikoliv však ten v řízení auta.

Nová hra vychází z reálné konceptu Hot Wheels a bere ho za své v tom nejčistším slova smyslu. Budeme se tak prohánět po několika desítkách autodráh s nespočtem plně vymodelovaných autíček Hot Wheels. Základní premisa hratelnosti přitom vychází z klasických power-up závodních arkád ala Mario Kart, nicméně bez těch power-upů. Zde potřebujete jen plyn, nitro a sem tam brzdu, která vás náležitě hodí do driftu. Ne, tak snadné to není, jelikož jsem byl skutečně překvapen tím, že každé autíčko má jiné vlastnosti a paradoxně mě dostalo to, že hra pracuje s tím, kde má dané autíčko těžiště, jestli je vysoké, nebo nízké. To vše bude mít roli v tom, jestli vyletíte z autodráhy, či nikoliv. Opět opakuji o simulaci nejde, ale v tomto směru se vývojářům jisté drobnosti podařilo skvěle naroubovat na čistokrevnou arkádu, takže vlastně musím smeknout.

Auto dráhy jsou skutečně rozmanité, což se na první pohled nemusí zdát, jelikož je pravdou, že hlavní barvou všech cest je oranžová. Ostatně tak to také v reálu je. Nicméně profily jednotlivých tratí jsou skutečně skvěle zpracované a je zábava se po nich prohánět. Mluvil jsem o tom, že zde nejsou power-upy, což je pravdou, ale místo nich tu máte různé zrychlovací pásy, dobíječe turba, nebo spínače turba, či nitra chcete-li. Rychlost a přesnost, to je to co zde hraje tu nejdůležitější roli. To je navíc třeba sladit se zvoleným autíčkem, jelikož jak jsme říkal, nikdy se neřídí úplně stejně.

Ano, autíčka. Další středobod celé hry. Zůstal jsem v úžasu, jelikož každé autíčko, které ve hře nalezneme je vymodelováno do posledního detailu. Navíc jich zde nalezme skutečně několik desítek a mezi nimi i raritní kousky, které jsou inspirovány slavnými filmovými a seriálovými legendami. Já si hned našel dva oblíbence a tím byl původní K.I.T.T. z Knight Ridera a DeLorean DMC-12 z Návratu do budoucnosti. Nejen, že autíčka vypadají skvěle, ale hlavně mají nahrané i originální zvuky. Tedy zejména, když zapnete turbo/nitro. Celkově je ozvučení jednotlivých autíček skvěle zpracované. Zakládá se na reálných vozidlech, ale tak nějak cítíte, že se k danému modelu skvěle hodí.

Povedeným mechanismem shledávám i zisk autíček. Ten je vázán na tzv. Blind boxy, ano jsou to vlastně lootboxy, ale nekoupíte si je za reálné peníze, pouze za ty herní, či je jednoduše získáte hraním hlavního herního režimu jímž je Hot Wheels City Rumble, ale k tomu se dostaneme až za chvíli. Ano, princip Blind boxu je stejný jako lootboxu, nevíte co je uvnitř a doufáte, že vám padne nějaký ten pěkný kousek. Je to trochu jako Kinder vajíčko z nějaké kolekce. Víte, co uvnitř přibližně najdete, ale nevíte konkrétně co. Musím se ale přiznat, že radost jsem měl vlastně z každého získaného autíčka, tedy až na případy, kdy vám Blind box vyplivne kousek, co již máte. Ale nic vám nebrání jej prodat, či rozebrat na součástky. Za získané peníze si pak můžete koupit nový Blind Box.

Výše zmíněné slepé boxy nejsou jedinou možností, jak jednotlivá autíčka získat. Během určitého času vám hra nabízí speciální nabídky, v nichž přesně vidíte, jaké autíčko si můžete koupit. Přičemž vše je zpracováno v rámci originální balení autíček Hot Wheels, které byste nalezli v obchodě. Některá konkrétní autíčka pak opět můžete získat hraním hlavního herního režimu. Zde musím zmínit, že se mi líbí komplexní konektivita hry, kdy všechny herní režimy a mechaniky jsou vzájemně propojeny. A například v multiplayeru jsou všichni bráni stejným metrem. Tedy nezaplatíte si výhody za reálné peníze. Musíte jednoduše hrát, abyste nějaké to vysněné autíčko získali. Zde tedy platí, kdo hraje víc, má lepší sbírku a větší šanci na vítězství, ale autíčko není úplně klíčové k vítězství, jelikož do závodu mnohdy promlouvají další aspekty.

Těmi jsou hlavně již jednou zmíněné tratě. Ono, to ne vždy je o těch zrychlováčích. Na tratích na nás kolikrát číhají i nějaké ty pasti jako jsou pavučiny metající pavouci, oheň chrlící draci, posuvný zátaras, zatáčky bez bariér, atp. Někdy stačí jen zapnout turbo ve špatný moment. Následkem toho s vaším autíčkem přeletíte dráhu a musíte zpět na checkpoint. Některé části tratí jsou také mimo auto dráhy, což samo o sobě může představovat zajímavou challenge. Já vlastně po stránce hratelnosti nemůžu hře absolutně nic vytknout. Proč bych taky měl, když mám vlastně co do počtu tratí nekonečno možností.

Hot Wheels: Unleashed totiž disponuje velmi komplexním editorem tratí. Ten se mi zpočátku zdál krapet neintuitivní, ale po chvilce mi rychle přišel do krve. Je tu zkrátka spousta možností, které jsou následně závislé na nějaké té dvoutlačítkové zkratce, tedy kombinaci tlačítek. Jamile se vám to dostane pod kůži, tak se meze vaší fantasii nekladou. Můžete vytvořit přesně takové dráhy, po nichž ze srdce toužíte a mohou být tak dlouhé, dokud vám stačí prostor a že ho v jednotlivých prostředích není málo. Nicméně, celé to má jeden zásadní háček. Nehrajete, nestavíte. Jednotlivé komponenty pro tvorbu autodráh je třeba si odemknout v hlavním režimu, či prostě a jednoduše si je koupit. Od perfektní dráhy vás tak dělí mnoho času, jenž musíte strávit hraním. No a vlastně, není to skvělé. Konečně hra, co vám vše nedá jednoduše proto, že si za to zaplatíte víc. Motivace pro hraní podobných her důležitá a zde jí máte dostatek, ať už jde o touhu mít co největší sbírku autíček, či vlastnit všechny komponenty auto dráhy.

Potrpíte-li si na vlastní designy, tak je možné na jednotlivá autíčka, kromě sběratelských rarit, vytvářet vlastní nástřiky. Editor funguje podobě jako třeba ve Forza sérii, či poslední Need for Speed, takže vám přijde velmi rychle do krve. Trochu mě překvapil režim Basement. Nejde o herní režim, ale o prvek, kde si můžete přizpůsobit vzhled sklepa, jenž je jedním z prostředích, do nichž jsou závody situovány. Zde můžete měnit povrchy, barvy nábytku, stěny, podlahy, ale také výzdobu. Jde spíše o estetickou záležitost, ale vlastně si řeknete proč. Ne. Když se ještě zaměřím na jednotlivá prostředí, tak jich zde nalezneme celkem 5 hlavních – Basement, Campus, Skyscraper, Garage, Skatepark. Každé prostředí nabízí unikátní kulisy a vytváří jinou atmosféru pro závod, stejně tak plochy, které lze využít mimo auto dráhu v případě editoru tratí. Samotný editor pak disponuje dalším prostředím, jenž nabízí naprosto čistou místnost –  Playground.

Ach ano, ty herní režimy. Konečně jsem se k nim dostal. Ve hře jich věru mnoho není. Vedle hlavního režimu Hot Wheels City Rumble zde nalezneme také klasický single playerový závod, timetrial, split-screen a online multiplayer. Nic více. Všechny režimy fungují poměrně klasickým způsobem a vlastně dle jejich popisu. Musím tedy zmínit, že tratě, které jste neprojeli v hlavním režimu zůstávají v ostatních režimech uzamčeny, dokud je nepodstoupíte. Případně je zde možnost si je odemknout pomocí herní měny. Zde by se slušelo zmínit, že vaše konto se sdílí napříč celou hrou. Jak jsem řekl, vše je zde vzájemně propojeno.

Nyní už k Hot Wheels City Rumble. Měli jste jako děti takový ten koberec, který simuluje různé silnice, budovy, značky a tak podobně? Přesně do takového koberce je situován celý tento režim. Na jeho cestách nalezneme rozmístěny různé závody. Ty zde můžeme dělit na okruhy, sprinty a time-trialy. Vedle nich je zde i pětice boss race. Nečekejte závod proti super autíčku, ale proti nekompromisní trati, která vám nic nedá zadarmo. Je plná nástrah a jde také o nejdelší závody ve hře vůbec. Můžete již tušit, že každý boss race je situován do jiného prostředí, tedy 5 závodů na 5 prostředích.

Kromě závodů najdete na cestách také rozmístěných devět tajemných eventů. K jejich odemčení musíte splnit určitou výzvu. Kolikrát stačí dobře číst zadání hádanky a závod se vám odemkne. Kolikrát je třeba vzít určité autíčko a sním vyhrát daný závod. Někdy je ale zadání nejednoznačné a takové tajemství Top Secret, bylo skutečně pěkně tvrdým oříškem, ale jeho odemčení nechám na vás.

Každý jednotlivý závod nabízí dvě úrovně odměn. Pokud jde o závody, tak první úroveň se vám odemkne pokud se umístíte do třetího místa a další pak v případě výhry. V případě time trials máte nastavené dva časy, které je třeba překonat. Boss Races jsou nekompromisně o prvním místě a shrábnutí veškeré odměny. Musím se přiznat, že ačkoliv je režim Hot Wheels City Rumble ve svém jádru velmi jednoduchý, tak jednoduše funguje. Je tedy pravdou, že to celé mohlo mít přeci jen zpracováno o něco lépe, ale základ mají vývojáři více než dobrý.

Je trochu škoda, že hra postrádá nějaký režim výzev, který by se u hry vycházející z Hot Wheels vysloveně vyjímal. Vývojáři mohli trochu více upustit uzdu své představivosti. Je ale možné, že si tvůrci něco nechali pro potenciální rozšíření, které dozajista přijde, jelikož již během recenzování nám byl nabízen první Pass, jenž tedy nebyl v daný moment dostupný. Obsahově nám tedy hra bude jistě růst ať už do autíček, či komponent na tratě. Věřím, že větší rozšíření může rozšířit samotný Hot Wheels City Rumble o další prostředí a tedy i tratě, což samo sebou může rozšířit i editor tratí. Ale nechme se překvapit.

Hot Wheels: Unleashed mě vedle svého obsahu potěšilo také technickým zpracováním. Hra vypadá vizuálně velmi dobře. Je zde cítit, že tvůrci si již s Unreal Enginem velmi dobře rozumějí a tomu také odpovídá celková kvalita výsledného produktu. Ohromující hlavně je, když vás prostředí Skyscraperu pustí mimo rozpracovanou část mrakodrapu a vy tak hledíte ven vstříci té výšce. O kvalitě autíček už jsem toho napovídal dost, a není nutné zde cokoliv dodávat. Na konzoli Xbox Series X běží hra ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Tvůrci neměli ani potřebu do hry zadávat nějaké další zobrazovací režimy, vše je jednoduše naplno a tak to má být.


ZÁVĚREM

Značka Hot Wheels od Mattela dostala po dlouhých letech konečně hru jak se sluší a patří. Hot Wheels: Unleashed je bezesporu to nejlepší, co ve světe videoher s tématikou Hot Wheels najdeme. Hra disponuje širokou paletou detailních modelů autíček, solidní porcí tratí, které můžete kdykoliv rozšířit o vlastní tvorbu a vše je pak zpečetěno velmi kvalitním technickým provedeném. Pokud bych zde hledal nějaké ty vady na kráse, tak jsou hlavně v dostupných herních režimech. Zde se dalo ze značky vydolovat přeci jen trochu více. Hledáte-li ale kvalitní závodní arkádu, zde rozhodně chybu neuděláte. Za své peníze jednoduše dostanete čirou zábavu, co více si přát.

Datum vydání: 27. září 2021 – Potřebné místo na disku: 24,2GB
Distributor ČR: COMGAD s.r.o.