Se Spring Split 2022 v LoL kolem světa

Se Spring Split 2022 v LoL kolem světa

26 dubna, 2022 0 Od Aleš Pitrmoc

V sobotu oficiálně skončil jarní split 12. sezóny ze všech hlavních lig a tak známe i jména všech účastníků MSI, prvního celosvětového turnaje, který označuje půlku sezóny. LPL příliš nepřekvapilo svým vítězem, jelikož Royal Never Give up bylo jedním ze dvou čínských týmů, které se dostali do play-offs minulých Worlds a jen těsně nepostoupili proti svým rivalům z EDG, ale přesto a i když postupovali do play-offs jarního splitu z druhého místa, finální série proti taktéž známým Top Esports byla těsná a velmi napínavá, s konečným výsledkem 3-2. 

Do čtvrtfinále play-off se ale z vládnoucích týmů LPL dostali jen 4 a to FPX, EDG, TES a RNG byť se ustálené týmy pořád drží na vrcholu žebříčku. Mnoho dalších legend LPL ještě bylo nahrazeno a neobjevili se ani v jarním splitu, jelikož LPL je tou nejkompetetivnější ligou na světě se 17 týmy v běžné sezóně a více než 200 profesionálními esport uskupeními. EDG, kteří vyhráli poslední Světový Šampionát dokonce skončili 8. v základní lize a tak se do play-off ani nedostali a to ani nijak nezměnili roster. RNG si domů kromě kvalifikace na MSI odnesli také pěkných 2 milióny yenů nebo-li 355 tisíc korun českých.

V Číně bohužel hráči nehráli na živém stagi a tak stále „trpí“ absencí fanoušků, ať už k dobru či ne, hrát před publikem je jeden z faktorů očekávaných her a tak hráči přišli o jeden z aspektů mezinárodních turnajů.

V LCK nebyl zvlášť cítit obří posun sil a byť triumf nejlegendárnějšího a nejúspěšnějšího týmu SKT T1 není zrovna nezvyk, i tak je překvapující je vidět po pěti letech opět na vrcholu, jelikož tým mnohokrát měnil roster a zdálo se že Faker i zbytek teamu se nemůže srovnat s dobou v rámci korejské ligy. Letos ale udrželi 14 po sobě jdoucích výher v řadě, čímž zrcadlili vlastní světový rekord z roku 2015 a poté ho dokonce překonali s konečnými 18 výhrami. Celkově měli dokonce skóre 32 ku 6 a s úžasným winratem 84.2% pokořili i jiné rekordy z LCK. Ostatní ligy mají jiné formáty a tudíž jiné počty zápasů a tak se to bohužel nedá rovnocenně porovnávat. Finále se odehrálo proti klasickým rivalům SKT T1, Gen.G s méně napínavou atmosférou. Byť jsou zápasy samy o sobě dramatické a plné překvapivé akce a vypočítaných zvratů. LCK je často považováno za šlofíkový mejdan, kdy se 30 minut čeká na jediný play, který rozhodne celou hru a play-offs nebyly vyjímkou. Na jedné straně téměř celý split smečuje SKT a na druhé se střídají výhry a prohry a bohužel v půlce zápasů není dost energických událostí, které za to stojí a které se častěji objevují v jiných ligách. V LCK letos nová síla přibývala jen v rámci rosterů, ale jiné známé týmy jako DWG, DRX a Hanwha se stále drží na vrcholu a zbytek byl nejspíš příliš rozházen dominancí SKT. Pro LCK visí nad prvním místem číselně nejhezčí odměna, 200 miliónů wonů, to jde sice o pár desetiných čárek po převodu dolů, ale v česku je to stále dost solidních přes 3,6 miliónů korun českých.

A konečně v té nejvíce coin-flip lize, v LCS, bylo to proč má tolik lidí rádo sledování LoL e-sportu, zvraty, obraty a nevysvětlitelné události. C9 vystřelí ze startovních pozic, aby po pěti hrách vystřídali trenéra, známého analytika a streamera zvaného LS, pro kterého tolik udělali a který toho měl tolik změnit. Další nejznámější týmy jako TSM a CLG sedí na konci tabulky, byť to pro ně není neobyvklé místo, do letošního rogu vstupovali se silnými rostery, jako například s evropskou legendou Bjergsenem, který před téměř 2 roky oznámil svůj odchod z esport scény. A na papíře nejsilnější tým 100 Thives nedokáže ani jednou z dvou pokusů porazit tým v první půlce tabulky. Navíc finálový víkend byl uveden videem, kde byl hlavní hvězdou Tyler1, kdysi zabanovaný streamer který si nebral servítky ani se zaměstnanci Riotu a který jim momentálně přivádí nejvíce fanoušků z anglicky mluvících zemí. 

Team Liquid se tentokrát ocitl na po 2 a půl letech na vrcholu tabulky s úžasným 14 ku 4, což je skóre které se v LCS jentak nevidí, tedy spíše jsou výsledky buď těsné a nebo takto dominantní. V play off ale vytáhli pouze jednu velmi těsnou výhru, aby poté prohráli dvakrát za sebou a byli vyřazeni.
Z 5. a 6. příčky se podařilo po dlouhých letech postoupit FlyQuestu a Golden Guardians, ale byli ihned vyřazeni. Ze 4. příčky se probudila ta geniální část z Evil Geniuses a ostatní týmy – Team Liquid, Cloud 9 a 100 thieves přejeli a ve finále předvedli úžasné smečování v podobě 3:0 proti zmíněným 100T, kteří vypadali, jakože se na poslední zátah opravdu semknou a zasnaží, ale zmatečné drafty a hry mimo jejich kontrolu jim to překazili. Ve finále proti EG bohužel vůbec nebylo znát, že jde o jeden z nejlepších týmů v LCS, ale alespoň jste u těch jatek neusínali nudou jako v LCK. EG si z letošního jarního splitu odnesli nejen prvotní vítězství jakéhokoliv splitu, ale také pěkných 100,000 dolarů.

To, jak tohle zvláštní promíchání stylů dopadne se možná dá odvodit z předešlých MSI. EG se ho na rozdíl od ostatních ještě nikdy nezúčastnili, ale byť jde z hlavních 4 lig o staronové účastníky, můžete si být jistí, že prozatím ve světě LoL esports není nikdy nic jisté, když se střetnou tyto tolik odlišní představitelé svých regionů. 

Turnaj Mid-Season Invitational se bude konat v Busanu v Jížní Koreji od 10 do 19.5 a budou se ho účastnit tyto týmy jako reprezentanti svých příslušních regionů.