Super Mario Party Jamboree – Recenze

Super Mario Party Jamboree – Recenze

5 prosince, 2024 0 Od Ladislav Procházka

Od té doby, co jsou v naší rodině dvě konzole Nintendo Switch OLED, tak prakticky každý víkend je alespoň jedna hodina určená na společnou session, kde hrajeme pospolu různé Nintendo Switch hry. Ač jako čtyřčlenná rodina nejsme zase úplní blázni do deskových her, tak samozřejmě se u nás hry typu Člověče, nezlob se nebo Dostihy a sázky, či Karak najdou a obzvláště Karak s kompletní nabídkou doplňků je velmi hranou hrou. A i když každou volnou minutu netrávíme společným hraním, tak musím říct, že hra Super Mario Party Jamboree to pomalu mění. 

Titul Super Mario Party Jamboree je asi třináctým dílem ze série Super Mario Party her. Je prakticky největší hrou, ve které se vyskytuje zhruba 112 miniher a hráč se může vtělit do jedné z 22 hratelných postav. U nás doma jsou Nintendo postavičky již přes rok jasně rozebrány. Moje žena je Toadette, já jsem samozřejmě Bowser a moji dva synové jsou ShyGuy a Toad. V žádné jiné hře nehrajeme za jiné postavy, jedinou výjimku mám já, protože tam kde není Bowser, přichází Roy. Ale zpět k Jamboree, jelikož ta nabízí výše zmíněné postavy a dále tu můžete narazit například na Goombu, Donkey Konga, Yoshio nebo také na Rosalinu a samozřejmě Maria s Luigim. 

Ti, kteří Super Mario Party hry hrají, tak již vědí, že kolekce těchto her se stylem velmi podobá hře Člověče, nezlob se. Házíte kostkou a na základě toho, co Vám padne, tak se pohybujete po hrací desce, na které můžete narazit na různé překážky nebo úkoly. V Jamboree mají hráči na výběr ze 7 hracích desek, kdy každá je jiná a nabízí odlišný zážitek a dobrodružství. Jsou tu tak Mega Wiggler’s Tree Party, Goomba Lagoon, či Rainbow Galleria nebo moje oblíbená Roll’em Raceway. Po odemknutí můžete dostat desky Western Land, Mario’s Rainbow Castle a King Bowser’s Keep. Nintendo velmi dobře umí pracovat s prostředím tak, aby hráče a fanoušky vtáhlo a ani zde není nouze o barevnou paletu všech prostředí. 

Upřímně, největší zábava je hrát Jamboree s rodinou, přáteli nebo kamarády, než hrát hru sám. Minihry tak dostávají nový náboj a místo toho, abyste se poštěkali, jako například u fotbalu nebo hokeje, si tady budete fandit navzájem, i když každý může být v jiném týmu. Když synové hru zapnuli a já uviděl, kolik miniher titul nabízí, tak jsem si říkal, že to snad není ani možné, že nemůžou být všechny zábavné a že půjde jen o recyklát. Opak je však pravdou. Minihry jsou na škále hodnocení od skvělé až po ještě úžasnější. Taková minihra, kdy tučňáci táhnou po zamrzlé vodě saně a Vaším úkolem je saně pustit tak, aby nespadly ze srázu a samy tak zabrzdily, ta  byla úplně úžasná. Vyhrává samozřejmě ten hráč, který je nejblíže srázu a jeho sáně nespadnou. Samozřejmě, že narazíte na úkoly typu Pexeso, ale pak jsou zde minihry, které jsou věnované šikovnosti nebo rychlosti hráčských rukou. Klasické rotující rameno ala Fall Guys je tu také a to by člověk netušil, kolik radosti v dětských očí vykouzlí. 

Jak jsem zmínil výše, po herní desce se pohybujete díky hodu kostkou, ale určitě tušíte, že to není vše. V rámci hry můžete narazit na specializované markety, kde můžete koupit třeba dvojitou kostku nebo můžete naopak protihráčovu kostku začarovat tak, že nehodí více na kostce, než hodnoty 1 až 3. Za splněné minihry a za pohyb po desce pak dostáváte ony coiny, za které si všechny tyto super featurky kupujete a nebo a to je to hlavní, si za nasbírané coiny můžete koupit hvězdu. A samozřejmě, kdo na konci má nejvíce hvězd, vyhrál. 

Standardně se hraje na 10 kol a každé kolo je napínavé. Občas mám pocit, jako by se celá hra na mě spikla a prakticky mě nenechala se rozehrát, to je však samozřejmě mýlka. Hra nabízí uspokojivý risk/reward pocit, který je umocněn tajnou dohodou mých dětí, kdy se z logiky věci jako první útočí na nebohé rodiče a až pak si to v rámci soubojů rozdají jeden na jednoho. Já samozřejmě dělám, jak moc jsem naštvaný a jméno Bowser, samozřejmě děti ho schválně říkají přesně tak, jak se píše, k mému „úspěšnému“ hraní ryze patří. 

Pokud bych z této čistě rodinné hry měl vyzdvihnout jednu důležitou věc, tak je to možnost vyzkoušet si všechny minihry nanečisto. Tím se eliminuje efekt toho, že někteří členové rodiny, či kamarádi již danou minihru v minulosti hráli a každý si tak může vyzkoušet ovládání a základní principy dané minihry. Ubude tak 99,99%  případů, kdy by se někdo z hrajících měl čertit kvůli tomu, že danou minihru neznal. I když, u Bowsera (u mě), to asi neplatí, jelikož já mám pocit ublíženosti snad každý tah (shame on me). Ale to hlavní co bych byl rád, aby zaznělo je to, že zvláště pro malé hráče a hráčky je to skvělé. 

Co se týče grafické stránky a i té herní, tak hra vypadá tak, jak na Nintendo Switch OLED může vypadat. Barevná paleta je vždy vítaná a některé efekty jsou moc pěkné. Samozřejmě zub času se na konzoli jako takové již podepsal, ale stále si vývojáři drží svou tvář. Důležité je, že Jamboree je bez chyb a bugů, nebo jsem si alespoň žádných nevšiml a hra ani jednou nespadla. 


ZÁVĚREM

Nintendo má v Super Mario Party Jamboree trumf jako blázen, pokud by tedy Nintendo s někým soupeřilo. Nintendo si hraje vlastní hru, podle vlastních pravidel a ač je to k nevíře, sázka na omezený okruh hrdinů stále vychází a já díky Jamboree vím proč. Krásná, rodinná, nenáročná hra, která od Vás vyžaduje pouze to, abyste svolali svoje drahé polovičky, ratolesti nebo kamarády a šli si to společně „rozdat“ do obývacího pokoje. Dejte si v klidu kávu, na stůl položte oblíbené dobroty a pohodlně se usaďte do Vašich křesel, gaučů a pohovek, protože je jedno, zda hrajete Člověče, nezlob se a nebo video hry. Důležité je, že jste spolu a na to Nintendo sází. Jamboree nepřichází s nějakou revoluční myšlenkou, která změní hraní deskových her. Ale přichází se skvělým a naditým obsahem, ze kterého si vybere každý. Žádná hra nebude stejná a pokud Nintendo Switch vlastníte, vřele doporučuji.

Datum vydání: 17. října 2024 – Potřebné místo: 5,3GB
Distributor ČR: ConQuest Entertainment – Česká lokalizace: NE