Captain America a Kameny nekonečna, aneb co se stalo na konci Avengers Endgame

Captain America a Kameny nekonečna, aneb co se stalo na konci Avengers Endgame

10 května, 2019 4 Od Jiří Hora

Ještě než se pustíte do čtení tohoto článku, tak vás musím varovat, že obsahuje celou řadu spoilerů na poslední díl dlouholeté první epochy Marvel Cinematic Universe, tedy Avengers Endgame. Poslední film nám uzavřel 11 let práce filmařů, kteří nám naservírovali 22 skvělých filmových adaptací slavných hrdinů komiksového světa Marvel, jenž konec samotného filmu úplným rozřešením nebyl, spíše nám do hlavy vtloukl celou řadu otázek. Jsou k nim ale také odpovědi?

Film Avengers Endgame skončil hrdinským sebeobětováním Tonyho Starka alias Iron-Mana a  tak se nám důstojně završila celá filmová série věnovaná této postavě. Robert Downey Jr. ztvárňující Iron-Mana, již žádnou další smlouvu na filmy nepodepsal a proto bylo jeho rozloučení s filmovým světem Marvelu jen otázkou provedení a to se povedlo na výbornou. Jenže se vědělo, že na dalších filmech se nebude podílet ani Chris Evans, alias Captain America. I ten se dočkal svého závěru v tomto dlouholetém příběhu, jenž to sebou přineslo celou řadu otázek.

Na konci filmu se totiž Captain America musí vrátit do minulosti a vrátit všechny Kameny nekonečna na místa, kde je předtím během filmu naši hrdinové posbírali, aby mohli porazit Thanose a vrátit všechny padlé zpět. A tady hned přichází onen kámen úrazu, většina Kamenů nekonečna totiž měla před krádeží jinou formu a jejich návrat se tak jeví celkem nesmyslně, jelikož by neměli tu správnou formu. Jen si to rychle shrňme, než se pokusíme celou záhadu rozřešit.

Kámen moci byl původně uložen v orbu, který již Kapitán u sebe neměl a Quill jej tak na planetě Morag nemohl získat v dané formě a to by vedlo k narušení časově osy. Kámen mysli byl uložen v Lokiho žezlu, které bylo pro vyjmutí kamenu zničeno, takže je návrat kamenu také nemožný. Kámen prostoru byl uložen v jádru Teseractu, jenž se také musel rozbít a máme tu další problém. Kámen reality byl ve filmu Rocketem vysán z Jane, která jej měla uvnitř sebe v podobě Éteru, ale kámen měl během vrácení již pevnou formu. Největší problém pak představuje Kámen duše, který je možné získat pouze obětováním jiné duše. V tomto případě došlo k sebeobětování Natashi, tedy Black Widow, jak teď chce Kapitán kámen vrátit na místo po této události, jelikož její narušení by vedlo k tomu, že Kámen nikdy nedostali. Jediný kámen, který bylo možné vrátit bez sebe menších problémů byl Kámen času, který získal Bruce Benner od Prastaré a byl darován. Zde tedy žádný problém nevyvstává.

Obrázek z filmu Avengers Endgame

Nyní si tedy pojďme říct, možný návrat všech šesti Kamenů nekonečna, kdy klíčovým prvkem může být právě poslední zmíněný Kámen času. Ten jak všichni víme, má možnost ovládat čas a přitom neovlivňovat svého nositele. Tudíž se pojďme podívat, jak mohl Captain America vrátit ostatní Kameny pomocí Kamene času. Kámen moci musel být vyňat z orbu a samotný orb se tak nacházel na planetě Morag, kde jej WarMachine získal. Jednou z možností je tedy vrátit čas a orb dát i s Kamenem moci opět dohromady a pak jej odnést na původní místo. Stejný postup bychom tak mohli aplikovat i na Kameny prostoru a mysli. Pokud myslíte, že je to nemožné pak si vzpomeňte na konec Infinity War, kdy Thanos opět vrátí do původní podoby Kámen mysli, který předtím zničila Scarlett Witch. Prvním oříškem je návrat Kamene reality, ale už jen jeho pomocí lze ovlivnit realitu a tak jej opět změnit do podoby Éteru, který následně je opět vložen do Jane, či můžeme opět aplikovat tok času na samotný Kámen reality, který se vrátí do podoby éteru návratem v čase.

Jelikož problém s Kamenem času není žádný, tak jsem si nakonec nechal neproblematičtější Kámen duše, jenž manipulací s časem jednoduše vrátit nelze. Kámen duše je vydán pouze obětováním jiné duše a Captain America musí dorazit na Wormir ve chvíli, kdy je již Black Widow po smrti, ale Kámen se opět musí navrátit Obelisku, aby jej mohl Thanos o několik let později získat obětováním Gamory a nebyl tak narušen tok času. Zde je možná pouze jediná možnost. Když je možné Kámen duše získat obětí duše, pak by mohl být Kámen opět navrácen za duši obětí a tím pádem by se Black Widow mohla vrátit zpět k životu. Jenže nikdo neví, kde by oné reinkarnaci došlo, jelikož ti, jenž Kámen duše získali, se již nenacházeli u Obelisku s Red Skullem. Kapitán by tedy nemusel být svědkem toho jak je Natasha opět přivedena k životu. Pokud jste sledovali jednu z našich prvních novinek v rámci naší Filmové Zóny, pak víte, že po novém Spider-manovi, dostane svůj sólo film i Black Widow, takže je jasné, že Natasha Romanov neřekla poslední slovo.

Obrázek z filmu Avengers Endgame

To by byla problematika Kamenů nekonečna, ale závěr přinesl ještě jednu událost týkající se Kapitána. Ten se totiž nevrátil do svého času a svůj časový bod proletěl. Následně jsme jej mohli vidět jako starce na lavičce. Podle všeho, se Captain America vrátil do doby krátce po své havárii a dal se dohromady s Peggy, což ostatně ukázala úplně poslední scéna, kde spolu Steve a Peggy tančí. Pokud jste dobře sledovali všechny filmy, kde se postava agentky Carterové objevila, pak víte, že měla manžela, který ale nikdy nebyl představen a to ani v případě seriálu o této postavě. Je tedy oním tajemným manželem právě Steve Rodgers? Je to nejpravděpodobnější scénář. Steve žil s Peggy celou dobu, až do svého návratu, kde se musel uchýlit do ústraní, což už bylo v době, kdy Peggy trpěla senilitou, a nepamatovala si ani to, že Steve zmizel a vše se tak mohlo vrátit do původní reality a kapitola Kapitána Ameriky mohla být tak také ukončena.

Nemohu říct, zda je vše takové, jak zde uvádíme, přeci jen vše jsou jen spekulace a tu jedinou pravdu vědí pouze sami filmaři. Nakonec tedy jen zmíním, že pokud hledáte potitulkovou scénu filmu, pak ji nikdy nenajdete, jelikož ve filmu není. Film je pouze uzavřen údery kladiva během kutí železa, což má být vzdán hold právě Iron Manovi. Jenže také může jít o nástin další epochy MCU, kde mohlo jít o kutí jiné přilby nového velkého záporáka, kterým by mohl být Galactus. Nyní už nám nezbývá nic jiného, než si počkat jak se vyvine další velká epocha MCU. Jelikož jak ukazuje poslední trailer na Spider-man Far From Home, tak hrátkám s Kameny nekonečna byly vytvořeny trhliny mezi dimenzemi, kdy právě z jedné z nich pochází Mysterio.